Skocz do zawartości

Dzbanek ale nie z Miniartu, Republic P-47M Thunderbolt 1:48 Tamiya


Polosss

Rekomendowane odpowiedzi

Położyłem podkład plus jakieś szlifowanie i lekka polerka. Potem na całość srebro. Góra będzie przykryta kolorem, natomiast dół zostaje. Chyba jeszcze zrobię polerkę dołu i położę kolejną warstwę srebra.

 

image.jpeg

20240210_215257.jpg

20240210_215345.jpg

20240210_215453.jpg

20240210_215559.jpg

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Zrobiłem mieszankę z propozycji tamki z instrukcji xf-1:1 + xf-17:1 + xf-2:1. Wyszedł taki ciemny szary a powinien być raczej bardzo ciemny granat, prawie czarny. Co myślicie? ktoś ma jaką miksturę pod tę maszynę?

20240221_183841.jpg

20240221_183916.jpg

20240221_183928.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

61st FS malował swoje M-ki  MAPowskim kolorem Night. Tym samym co spody nocnych bombowców RAF.

Farba była czarna, matowa. Ze względu na swój skład, w określonym oświetleniu, mogła ewentualnie wykazywać jakiś związek z niebieskim, ale nie była to farba granatowa.

Edytowane przez greatgonzo
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że tak zostawię kamuflaż. Zrobiłem lekkie przebarwienia zgodnie z sugestią kolegi Barszczo.  Lekki odkurz został do poprawki. Następnie pójdzie lakier i kalki.

20240225_154017.jpg

20240225_154038.jpg

20240225_154119.jpg

20240225_154201.jpg

20240225_154248.jpg

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będę obserwował zaczynam swojego za 2 tygodnie .Co do malowania to gdzieś wyczytałem że było to inygnia blue (albo jakoś tak) w każdym razie taki  kolor jak tło do gwiazd.    dla mnie tak to też wygląda  na zdjęciach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, greatgonzo napisał:

 

Zmień źródło lektur.

Jakby to ująć część lektur kupuje  w księgarniach,część czytam dzięki uprzejmosci przyjaciół, część ściągam z internetu, to tyle co do źródła.Zrobiłem mała kwerendę po materiałach. Inajbardziej prawdopodobny kolor to Night  BS 381c nr642 (taki sobie czarno niebieski) . W załączeniu materiały i cytat

20240226_072445.jpg

20240226_072601.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam Cię za poprzedni wpis. To jest temat, który zgłębiam od kilkunastu lat. Oczywiście, nie czyni to moich informacji z definicji prawdziwymi, ale kiedy mam do czynienia z polemiką podpartą argumentem  'gdzieś czytałem' , to trudno to traktować poważnie.

 

Powyższy Twój wpis niewiele się różni od poprzedniego.  Po co jest ta lista wydawnictw? Przeczytałeś te piętnaście pozycji o P-47 i po analizie wysnułeś wniosek, że najbardziej prawdopodobnym kolorem jest Night 642 wg BS381C?

Ze zdecydowanej większości tych książek (przynajmniej kilkunastu) nie da się tego zrobić, ani w ogóle określić jakim kolorem swoje Thunderbolty malował 61st FS. Albo nie ma tam o tym informacji, albo informacje są zdawkowe, lub przestarzałe.

 

BS381C cierpi na podobny problem co FS. To jest powojenny standard, w dodatku nie będący systemem kolorystycznym. Wielokrotnie korygowany. Dzisiejszy Night to prawdopodobnie efekt korekty z 1964 roku. W każdym razie różni się od wojennego Night, który swoją drogą też  przeszedł zmianę w owym czasie.

 

Najdziwniejsze jest to, że załączony przez Ciebie cytat (byłoby niegłupio dodać skąd) opisuje niezgodności BS381C Night z jego wojennym odpowiednikiem.

 

Być może nie o źródła lektur tu chodzi, ale nie będę zgadywał o co, bo może mi znów wyjść złośliwie.

Edytowane przez greatgonzo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, greatgonzo napisał:

 

 

Najdziwniejsze jest to, że załączony przez Ciebie cytat (byłoby niegłupio dodać skąd) opisuje niezgodności BS381C Night z jego wojennym odpowiednikiem.

 Sorry winetou. Kolor Night został zatwierdzony do urzytku w 1936 i  sądzę że się nie zmieniał..  Ponieważ  BS nie jest kolornikiem a normą ,więc precyzuje skład farby a nie jej odcień,dlatego też może występować jako niebiesko-czarny ,purpurowo-czarny ,brązowo-czarny.sadze ze głównym czynnikiem decydującym o odcieniu jest sądzą. Co do fragmentu o niezgodności to nie wiem gdzie on wstepuje. ,,próbka  MAP z czasów wojny dla Night potwierdzą podobny bardzo głeboki niebiesko czarny odcień ,,  ( 4linia tekstu) chyba że  mój angielski jest dużo gorszy niż myslałem . Problem z kolorem jest dokładnie taki sam jak z cocpit green nie ma wzorca żadnym kolorniku bo proporcje i jakość materiału nie były zbyt precyzyjnie okreslone .moje gdzieś czytałem dotyczy tego że od dawna nie zajmowałem się lotnictwem II wojny  (tak z10 lat) I zaczynam gromadzić materiały od nowa. Jeszcze coś poszukam o56 FG bo temat zaczal mnie ciekawić mam do zrobienia P-47,i P -61 więc na razie zajmuje się tylko tymi dwoma samolotami

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Etap za który nie przepadam - kalki. Zawsze wtedy musi mi się coś spierd..... Kilka poprawek trzeba będzie zrobić. Kalki tamki niby grube ale bardzo delikatne. Może kwestia czasu 2005 rok. Zostały jeszcze napisy eksploatacyjne

20240305_210135.jpg

20240305_210207.jpg

20240305_210227.jpg

20240305_210317.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie:

1 - jasny niebieski pasek,

2 - ciemnoniebieski pasek

Instrukcja od Tamki też twierdzi, że przy otwartych wylotach nr 2 kalkomanii jest z ciemnym paskiem ale jak już są zamknięte to i 1 i 2 maja jasny pasek niebieskiego? O co chodzi? Na oryginalnym zdjęciu też tak jest choć jest koloryzowane. Czy to co proponuje instrukcja będzie prawidłowe? Wiem, że to w sumie pierdoła 😉

 

pytanie.jpg

161642308_1739555642894153_1325658388613536825_n.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Tak.

2. Tak.

Wynika to z konstrukcji tych drzwi, które otwierając się wsuwały się jednocześnie do kadłuba. Wygląda na to, że samolot pomalowano z zamkniętymi drzwiami , gdy te zakrywają cały wylot kanału intercoolera. Niemal cały, ale brakujący pasek zamaskowano (na innej M-ce z 61st FS widać jasnoniebieską obwódkę na małym, nieosłoniętym kawałku kanału).

Stąd też wnętrze kanału pozostawione w NMF.

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Kalki skończone i zabezpieczone lakierem. Zastanawiam się teraz jaki wash dać. Na spód pewnie pójdzie szary ale nie wiem co zrobić z górą. Może jakieś sugestie?

 

Lakier schnie więc zabrałem się za podwozie. 

20240317_174321.jpg

20240317_180612.jpg

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, zaruk napisał:

Na górze widać linie. Czemu miałby ten wash służyć?

Teraz tak ale jak pójdzie na to matowy lakier to nie wiem czy będą tak widoczne

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na zdjęciu są dość wyraźne, choć może to tylko odbicie światła. W mojej ocenie lakier nie powinien mocno ich zgasić, ale Ty w naturalnym świetle najlepiej ocenisz. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.