Skocz do zawartości

15cm sIG33 auf PzKpfw I (Bison I) Modelist 1:35


Mierzu

Rekomendowane odpowiedzi

Witam! Skleiłem sobie takiego Bizonika. Cały wątek warsztatowy znajduje się tutaj viewtopic.php?t=8686

Model w całości malowany pędzlami ( Pactra), do tego: wash olejny, suchy pędzel, próby z filtrami olejnymi , brudzony suchymi pastelami, pigmentami Agama . Gąsienice firmy MB z Ukrainy. Dodatkowo samoróbki w postaci kloszy reflektorów ( stiil water), linki ( nić nylonowa), kocyka ( chusteczka+wikol) i dodany w przybudówce plakat z "gołą babą" ( zakupiony wraz z innymi miniplakatami na allegro.pl).

Wykonany model ma przedstawiać pojazd z 2 dywizji pancernej podczas walki w Rosji, w 1941 roku. Zapraszam do oglądania "zwierzyny"

sig33003-5.jpgsig33001-4.jpg

sig33002-4.jpgsig33006-5.jpg

sig33005-5.jpgsig33008-3.jpg

sig33013-2.jpgsig33014-1.jpg

sig33018-3.jpgsig33017-3.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie ok. Niemniej:

Masz "latającą" gąsienicę (fot.1) Farba dość grubo położona - naprawdę pomyśl o aero - przy Twoich, fajnych umiejętnościach, będzie bardzo pomocny. Jak dla mnie za bardzo ubłocony, jednak sama maź ma fajną konsystencję i ładnie odwzorowuje błoto. W kwestii estetycznej, podpis na podstawce jest troszkę źle skomponowany, tj. niepotrzebnie numer dywizji jest w pierwszej linijce, a ciąg dalszy nazwy już drugiej. Ale to już, tak jak mówię kwestia estetyczna, a nie merytoryczna. Aha troszkę małe fotki, a powiększyć się nie da, więc szczegółów trudno szukać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Farba dość grubo położona

Polemizowałbym, bo to raczej wina zdjęć.

podpis na podstawce jest troszkę źle skomponowany, tj. niepotrzebnie numer dywizji jest w pierwszej linijce, a ciąg dalszy nazwy już drugiej.

 

Niestety małe faux pax Pana Grawera, nie miałem czasu juz tego naprawić

Nowe większe foty:

sig33004-3.jpg

sig33003-4.jpg

sig33006-4.jpg

sig33011-3.jpg

sig33010-2.jpg

sig33018-4.jpg

sig33017-4.jpg

sig33013-3.jpg

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie ok. Tak jak już Jakub napisał błota mogło być troszke mniej, ale to kwestia gustu. Pomyśl nad czymś takim w przyszłości:

kv-2_051.jpg

EDIT: Teraz zauważyłem jeszcze drobny błąd - gąsienice nie stykają sie z kołami podtrzymującymy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie ok. Tak jak już Jakub napisał błota mogło być troszke mniej, ale to kwestia gustu. Pomyśl nad czymś takim w przyszłości:

Obawiam się, że dioram nie będę robił, ale na pewno trzasnę sobie kiedyś Klimenta 2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obawiam się, że dioram nie będę robił, ale na pewno trzasnę sobie kiedyś Klimenta 2.

Nietylko Ty :p

 

Model, podglądałem warsztat i tam wyraziłem większość ochów, achów i tych be refleksji także.

 

Gąsienice :[

Ten toboł mi nie pasuje, reszta na dobrym poziomie( + za błocko)

 

Mierzu, ->BŁAGAM<- zanabądź sobie choćby piwatę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mierzu, ->BŁAGAM<- zanabądź sobie choćby piwatę.

W Biedronce w następnym tygodniu ma być taka pseudoiwata ( pistole lakierniczy). A poważnie, to zamierzać dokonac takiego zakupu w styczniu 2009.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajnie, że wrzuciłeś lepsze fotki. Widać na nich dokładnie, że kalki są nie najlepiej położone. Domyślam się, że są one zestawowe i na przyszłość radzę wymieniać wszelkie kalki, w przypadku modeli gorszych firm. No cóż farba fakt położona za grubo nie jest, ale moja wcześniejsza uwaga uwarunkowana była kiepskimi fotkami. Aha na detalach Sig-a 33 widać troszkę śladów po łączeniach form - troszkę to szpeci (fot. 4)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Model (jak i pojazd oryginalny) sprawia wrażenie, jakby zaraz miał się

rozpaść, tzn. układ jezdny ledwo wytrzymywał jakieś 2 tony masy SiG-a + waga płyt nadbudówki. Prawe koło działa jest tak przekrzywione, jakby mu oś złamali. Lewy balkenkreuz nie jest dobrze wypoziomowany (trochę przekrzywiony w prawo). Błotko super, trawka w mieszance też .

 

Pomijając kwestie upodobań i drobnych (często nieuniknionych) niedociagnięć jest bajer. Wielki plus za reflektory - większość modelarzy idzie na łatwiznę i mazia po prostu zestawowe srebrną farbą (wiadomo, jak to później wygląda), a patent z SW (również go w swojej jedynce

użyłem) daje zupełnie inny wymiar realizmu. Ten plakacik w przedziale bojowym dał trochę "trójwymiarowości" monotonnej bryle "noclegowej"

części panzerka.

 

P.S. Alan chyba sobie wymyślił te mocowania z zapasówkami na przedniej płycie nadbudówki. W opracowaniu Militariów nie ma na żadnym zdjęciu takiego rozwiązania (a trochę ich jest).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawe koło działa jest tak przekrzywione, jakby mu oś złamali.
To i tak cud, że ta armata tam stoi, bo dosłownie wcisnałem ją tam i ledwo skleiłem płyty nadbudówki. Gdyby miała ona wejść tak gładko, jak przewidział (?) to producent, to bym musiał chyba ją tam umieścić, montując na niej koła ze skalli 1:72.
Lewy balkenkreuz nie jest dobrze wypoziomowany (trochę przekrzywiony w prawo).
Może minimalnie, bardziej przekrzywia to zdjęcie ( tak mi się wydaje, ale trudno wszystko tłumaczyć zdjęciami, aretuszu nie zamierzam robić, może czak45 jak tu zajrzy to trzaśnie jakiś fotomontaż?)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i na przyszłość radzę wymieniać wszelkie kalki, w przypadku modeli gorszych firm.

Z "gorszych" będzie jeszcze Mirage Hobby ( TKS-B), Italeri ( sdkfz, opel blitz) i ...alan ( Gepard).

Później już tylko Dragon, Tamiya i...Modelist

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Alan chyba sobie wymyślił te mocowania z zapasówkami na przedniej płycie nadbudówki. W opracowaniu Militariów nie ma na żadnym zdjęciu takiego rozwiązania (a trochę ich jest).

Chyba raczej Militaria coś pofantazjowało. Zresztą jak zwykle...

sig33-8panzer.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba raczej Militaria coś pofantazjowało. Zresztą jak zwykle...

 

Nie, akurat tej fotki w opracowaniu niet. Jednocześnie nie zmienia to faktu, iż na wszystkich zdjęciach archiwalnych (około 15) z tego zeszytu Militariów Bizony z różnych jednostek i miejsc walk nie posiadają tych zapasówek na przedniej plycie nadbudówki. Osobiście postawiłbym tezę, że przedstawiony przez Ciebie przykład stanowi wyjątek od reguły (uwagę zwraca "misterność" tych mocowań - zwykłe kątowniczki, które bez problemu mogli dospawać na pancerzu w warsztacie polowym). Może było inaczej, może to nie była polowa modyfikacja, a zamierzony element produkcji seryjnej... Jeżeli posiadasz więcej zdjęć z tymi mocowaniami, warto to przeanalizować, żeby w przyszłości uniknąć błędu w tej kwestii.

 

Jest jeszcze jeden argument, który by potwierdzał polowy charakter tych elementów - w rzeczywistości układ jezdny jedynki był tak przeciążony od SiG-a i płyt nadbudówki (największy nacisk szedł na pierwsze koła jezdne), że często dochodziło do łamania się szprychowych kół (pierwszych, tych niezależnie amortyzowanych), nieprzystosowanych do tak dużych obciążeń. Załoga mogła więc wymyślić sobie takie mocowania na dwa koła zapasowe na nadbudówce, gdyż z tył praktycznie nie było miejsca. Poza tym Bizonów I wyprodukowano tak niewiele, że raczej tego typu modyfikacji (którą postulowałyby załogi) nie mieli by kiedy wprowadzić.

 

Z "gorszych" będzie jeszcze Mirage Hobby ( TKS-B), Italeri ( sdkfz, opel blitz) i ...alan ( Gepard).

 

Odradzam Geparda. Miałem (nie)przyjemność go męczyć. Alany są tak drogie (cena nieadekwatna do jakości), że lepiej dać trzy dychy więcej

i wybrać Geparda od Tristara (merytorycznie poprawniej wykonany,

z pełnym wnętrzem i przede wszystkim spasowany; spasowanie alanowego to tragedia).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WItam ponownie! Poprawiłem to co mi wytknęliście:

1) gąski już nie latają ( przynajmniej tak mi się wydaje)

2) usunąłem to co się dało ze śladów łączenia form na armacie.

Oto foty:

GĄSKI PRZED POPRAWĄ (PRAWA STRONA):

sig33006-4.jpg

I POPRAWIONE:

sig33049.jpg

 

LEWA STRONA PRZED:

sig33003-4.jpg

I POPRAWIONE:

sig33048.jpg

 

Armatka po porawce:

sig33050-1.jpg

sig33051-1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zwis to kwestia gustu. Choć po poprawie gąski w gónym biegu przylegają do rolek podtrzymujących, to i tak same łuki wydają sie zbyt ostre (należy wziąć poprawkę na to, że rolki były rozmieszczone w stosunkowo niewielkich odstępach od siebie; tak jak Ty masz, gąski ułożyłyby się raczej w sytuacji, gdyby te odstępy były większe). Poza tym OK.

 

P.S. Nie chce się powtarzać, ale skany instrukcji... Plizzzzzzz . Oglądam Alanowego, porównuje z moim i się okazuje, że nie przewidzieli żadnego sprzętu radiowego, anteny z tył, pewnie połowy wnętrza też...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

P.S. Nie chce się powtarzać, ale skany instrukcji... Plizzzzzzz . Oglądam Alanowego, porównuje z moim i się okazuje, że nie przewidzieli żadnego sprzętu radiowego, anteny z tył, pewnie połowy wnętrza też...

No właśnie je wysyłam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...

Mam trochi togo Bisona - podwozia Zvezda, korpus ALAN, armata ALAN

+ niwele fotoetch wlasnego... Prosze..

Mam trochę tego BIZONA, na podwoziu ZVEZDY, korpus ALAN, armata ALAN plus nieco własnej pracy...

96e163d9d670t.jpg

be2f54edb2fbt.jpg

ca11494f7c5dt.jpg

496a9ebed042t.jpg

8da858a64aa1t.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj Alex_welt

Wiesz co, najlepiej załóż osobny wątek w galerii - będzie większe zainteresowanie

A model bardzo fajny - gąsienice dobrze położone, z odpowiednim 'naciągiem'.

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.