Skocz do zawartości

StuG III C/D Trumpeter + Aber + Part 1/72


temir 2

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Kolejną ofiarą zabawy pt. "Zróbmy sobie czołg" padł tym razem dość popularny wytwór Trumpetera rodem z ChRL.

Plusy zestawu:

1 - bo jest.

2 - delikatne, wgłębne linie podziału.

3 - przyjemny w obróbce plastik.

4 - mniej wymagający modelarze mogą zrobić "in boxa" i będą zadowoleni.

Minusy zestawu:

1 - minimalna ilość detali i spore uproszczenia (szerzej wyjaśnię to w trakcie opisu postępów budowy).

2 - kilka denerwujących małych baboli (wyjaśnienia w trakcie budowy).

3 - za długie gąsienice (choć to akurat nie problem: łatwiej skrócić bo wydłurzyć nie sposób).

 

Model zaprojektowano tak by pożenić wymogi "gotowców" tzn. "modeli kolekcjonerskich" i sklejaczy i stąd biorą się w.w. uproszczenia .

 

A oto co będzie potrzebne do zabawy:

Zestaw + dodatki: lufa Abera i blaszka Parta:

 

4d55aa55c1aa553d.jpg

34d27e2b756a942e.jpg

c128af46b66e902e.jpg

e3c7cbb100ade991.jpg

656b5768d7decccd.jpg

dd8e4179f5906200.jpg

9484772a4eb4cabe.jpg

5070662b522dc10c.jpg

686cc75e59ea7c20.jpg

ce44de9b0c7c51b5.jpg

53da44eb45c68b2b.jpg

 

Jako bonus od żółtych braci otrzymujemy dodatkową górę kadłuba do wersji E - przy odrobinie chęci można z zestawu zrobić pojazd w tej właśnie odmianie.

Dołączone naklejki umożliwiają oznakowanie tylko jednego pojazdu - jak widać arkusik z kalkami ma obsłużyć też inne zestawy StuGów .

Pierwsze co rzuca się w oczy po uważniejszym przyglądnięciu się częściom modelu to pozbawione charakterystycznej faktury błotniki i zblokowane z nimi wszysrkie niemal elementy wyposażenia zewnętrznego tj. uchwyty, łopata, łom, gaśnica itp. . Reszta detali też nie zachwyca - większość z 82 części zestawu to elementy kół (te uważam że są niezłe). Brak jest również paru drobiazgów np. "uszu" do podnoszenia dźwigiem nadbudowy czy celownika...

 

Wanna kadłuba wykonana została przez producenta jako monolit.

Prace rozpoczołem od "uprzestrzennienia" amortyzatorów - po rezygnacji z ich całkowitego odseparowania poprostu je podrzeźbiłem tak by nadać im bardziej poprawny wygląd - zmiany zaznaczyłem strzałkami:

 

b14c575ee1f1dd95.jpg

ff54ebe8513f4ead.jpg

f2271b1be9a27fe1.jpg

 

Następnie zabrałem się za górę kadłuba:

Odciąłem nieszczęsne błotniki:

 

04856363771244e8.jpg

7dcd672eefef9636.jpg

 

Na czerwono zaznaczyłem podwójne zamiast prawidłowych pojedyńczych zawiasów które poszły pod noż - co ciekawe na okładkowym zdjęciu są właśćiwe .

 

A tu połówki już sklejone, ogolone i wyszpachlowane, gotowe na przyjęcie blaszek :

 

432936ef8f85aa2f.jpg

e0f7063ed7683800.jpg

 

 

Lufka jedynie wetknięta dla przymiarki, odcięta została również pancerna osłona szczeliny obserwacyjnej w celu łatwiejszego szpachlowania.

 

Pozdrawiam!

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 62
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

ciekawy czołg

 

Od kiedy StuG (działo szturmowe) jest panzerem (czołgiem)?

 

Temirze - jak na razie to mało ingerowałeś w układ jezdny. Dobrze, że podrzeźbiłeś "płaskie" amortyzatory, ale co z wachaczami? Zapowiada się kolejna niesamowita 72-ka. Twoje relacje wciągają jak dobra książka .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

co z wachaczami?

 

Z regóły jeśli decduję się na jakąś przeróbkę, to zaczynam od zadania sobie pytania : co będzie widać? W tym wypadku amortyzatory widać a wachacze są zakryte dyskretnie kołami, tak więc ingerencję w tym wypadku można sobie odpuścić .

 

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat:

ciekawy czołg

 

Od kiedy StuG (działo szturmowe) jest panzerem (czołgiem)? Evil or Very Mad

wychodzi na jaw moja nieznajomość pancerki wybaczcie, ale jestem bardziej "lotniskowcem" niż pancerniakiem :P właściwie to praktycznie się nie znam, więc nie zdziwcie się jak nazwę Willysa transporterem opancerzonym

Witam!
z ciekawości, ile dałeś za tę lufkę od Abera?

 

Coś koło 10 PLN.

 

Pozdrawiam!

a cena całego zestawu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a cena całego zestawu?

Part P72065 - Panzer III Ausf.M - błotniki 22.10 zl.

Aber 72L13 - Lufa do Panzer IV A, B, C, D 10.50 zl.

Eureka ER-7205 - Lina holownicza do Panzer III A-F, K, M,N 7.50 zl.

Trumpeter 07258 Sturmgeschutz III Ausf.E 33.60 zl.

Razem (wg. JADAR HOBBY) 73.70 zl.

 

Ciekawe, czy blotniki dedykowane dla REVELLa beda tu pasowaly?

 

To juz drugi taki stug na forum, fajnie bedzie mozna sobie porownac.

Tez mnie troche kusi, ale zdeydowanie za duzo mam pudelek w kolejce.

 

Ps. Jak i czy odcinasz blotniki?

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

czy blotniki dedykowane dla REVELLa beda tu pasowaly?

 

Szczęśliwie pasują niemal idealnie - tzn. pod względem szerokości jak i długości. Niewielka różnica występuje jedynie w podziale blach ale po przycięciu jednej z nich o ok. 0,7-0,8 mm wszystko gra .

 

Jak i czy odcinasz blotniki?

Nic nadzwyczajnego - w tym wypadku - zwykły nożyk olfy. Poszło bez bólu .

 

Wycena zestawu zgadza się co do grosza - nabyłem go właśnie w Jadarze, z tym że po kawałku - najpierw model a dopiero potem dodatki.

 

Pozdrawiam!

 

P.S.:

U mnie też pudła zaczynają się niebezpiecznie piętrzyć...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

elementy kół (te uważam że są niezłe)

Faktycznie? Przyglądałeś się im dokładniej? Moje były kształtem zbliżone do kwadratu, no może elipsy

 

Szkoda, że w blaszce nie ma tych siatek po bokach, bo to najsłabszy element zestawu

 

A będziesz poprawiał te zawiasy na górze? Wystarczy powiercić trochę "dziur" i efekt całkiem inny

 

Ja wybrałem wersje niskobudżetową, ale chyba nie będę jej kończył, co by się nie kompromitować

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

temir 2 napisał:

elementy kół (te uważam że są niezłe)

 

Faktycznie? Przyglądałeś się im dokładniej? Moje były kształtem zbliżone do kwadratu, no może elipsy

 

Miałem na myśli bardziej ich odwzorowanie niż geometrię. Bez pilniczka to się w rzeczy samej nie obejdzie. Jak zauważyłem tobie się udało coś z nich wyciosać.

 

będziesz poprawiał te zawiasy na górze?

 

Które

 

Szkoda, że w blaszce nie ma tych siatek po bokach, bo to najsłabszy element zestawu

 

Chodzi jak mniemam o wloty powietrza do silnika Damy radę

 

Ja wybrałem wersje niskobudżetową, ale chyba nie będę jej kończył, co by się nie kompromitować

 

Bez przesadyzmu Tu nie idzie o nakłady finansowe . Nigdzie nie jest powiedziane że poniesione wysokie wydatki na model i dodatki będą gwarancją powalającego efektu końcowego . Liczy się pomysłowość, umiejętność wykorzystania dostępnych materiałów, nakład pracy i przede wszystkim przyjemność z modelowania Taniej nie oznacza gorzej Ty w swoim StuGu poprawiasz co możesz i jak możesz w takim zakresie by uzyskać najlepszy efekt - no i pięnie I oto w tym chodzi Bardzo proszę nie kapitulować tylko dłubać dalej i wrzucać fotki z postępów Tu nie ma lepiej - gorzej : są tylko różne modele .

 

 

Po odcięciu błotników zabrałem się za obróbki blacharskie: na początek delikatnie - zrobiłem "kryzę" imitującą połączenie góry z dołem kadłuba.

 

a196a8628d2600f7.jpg

 

Potem dla "relaksu" kolej przyszła na wloty powietrza do silnika - element ten w orginale przedstawia się dość marnie Co ciekawe posiada wenątrz pionowy podział co ułatwia nieco prace przy tym elemencie. Dodałem "poprzeczki".

 

27d0e21e03ea5ad5.jpg

 

Przymiarka:

 

a575e4bb7ff5d5d0.jpg

 

Następnie wziąłem się za "grilowanie".

Do tego celu użyłem siateczki z tworzywa sztucznego a ramka to zeszlifowany na płatek plastik:

 

 

76015a3d266fd821.jpg

 

Nadciąga łykend a wraz nim rozkosze związane z blasznymi błotnikami i kółeczka, dużo kółek .

 

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo proszę nie kapitulować

Zgadzam sie w 100 %

Postaw na malowanie i sama dioramke, ktorej Termir pewnie nie zrobi

A serio to trzymam kciuki za wasze projekty.

Sam dzis mialem w rekach tego Stuga, no ale jakos sie opamietalem.

Choc fajnie byloby sie dosiasc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja rozumiem, ale tych wlotów powierza to sobie nie mogę darować, ale trudno siatka przyszła dopiero wczoraj

Mówię o 4 dziurkach w zawiasach na górnej płycie, niedużo roboty, a efekt dużo lepszy

 

http://i217.photobucket.com/albums/cc304/balu25/stug3_gazaaa/sg6.jpg

 

Kibicuję dalej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Przebiłem się przez błotniki Parta i kółeczka i przybyło też parę dobiazgów.

temir 2 napisał:

elementy kół (te uważam że są niezłe)

 

Faktycznie? Przyglądałeś się im dokładniej? Moje były kształtem zbliżone do kwadratu, no może elipsy

 

Fakt - ich kolistość okazała trochę alternatywna , grunt że jakoś poszło.

 

 

Ciekawe, czy blotniki dedykowane dla REVELLa beda tu pasowaly?

 

W zasadzie pasują do strzału - strzałkami zaznaczyłem jedyny segment który przyciąłem o ok. 0,7-0,8 mm. Trudność w ich montażu polega na tym że błotniki przylegają do tej "kryzy", ale przy asyście brzydkich słów i z pomocą cudownego kleju do skóry i paznokci udało się je przytwierdzić na swoje miejsce.

 

c79651a9f69d44de.jpg

d72e783eb29aa67f.jpg

d2eb8a9ba5de7239.jpg

344e80ad887e2424.jpg

e961c26bbbddfedb.jpg

 

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piekna robota, tyle tylko, ze jak juz tyle zainwestowales w te blaszki to moznaby je troszke powyginac. A tak to pomalujesz i nikt w galerii nie zauwazy. Albo napisza "tak ladnie zrobil model, a potem to wszystko zamalowal"

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Witam!

Zmogłem wreszcie biedaka więc powoli i nieubłaganie nadciąga finał .

 

Pozostały jeszcze do zrobienia antenka (będzie sobie leżeć w rynience), lina holownicza, może jakiś bajzel na płycie silnika, no i trochę pomasakrować błtniki oraz jakieś poprawki jeśli wynikną po drodze.

 

Jeśli koledzy mają jakieś spostrzeżenia to bardzo proszę wnośić je teraz póki można jeszce coś zmienić lub dodać .

 

th_100_1879.jpg

th_100_1882.jpg

th_100_1885.jpg

th_100_1889.jpg

th_100_1891.jpg

th_100_1894.jpg

th_100_1895.jpg

th_100_1897.jpg

th_100_1898.jpg

 

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.