Skocz do zawartości

Szpachlówka (pytania i odpowiedzi...)


Constructor

Rekomendowane odpowiedzi

Kupiłem szpachlówke Wamodu, która okazała się jak dla mnie beznadziejna. Nadtapia plastyk, wręcz wgryza się w niego, zmiekczając go. Kupiłem kiedyś taką fajną szpachlę, której firmy nie pamiętam (biało czerwona tubka), miała ona konsystencję, bo ja wiem do czego to porównac, twarogu, masy gipsowej. Pytanie, czy koledzy znają jakąś dobrą szpachlę modelarską?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 137
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Kurcze! Ludzie!!!! Już na wszystkich forach grubo od ponad roku bębni się, żeby nie kupować szpachlówki Wmodu, bo to NAJWIĘKSZY SHIT jest. A Wy ją z maniackim uporem kupujecie. Nawet jeśli w pobliżu nie macie żadnego sklepu, to jest jeszcze allegro i kilkanaście sklepów wysyłkowych, gdzie można kupić Gunze, Tamiyę, Squadrona. A jak nie ma kasy to chociażby Humbrola, który jest całkiem niezły. Bo to, że kupicie Wamoda, który jest najtańszy, wcale nie spowoduje, ze oszczędzacie. Wręcz przeciwnie - potem i tak zaraz trzeba kupić inną, bo Wamoda się wyrzuca po prostu.

Tyle w temacie :/

ps.: Każda jest lepsza od Wamodu. Moim zdaniem najlepsze są Squadron i Tamiya.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Avi ratuj dostane Squadrona w polskich sklepach wysyłkowych? Szukałem, ale nie iwme jak oni to podpisują w cennikach, może pominąłem. Powiedz mi jeszcze czy te szpachle są podobne do squadronu?

LINK

LINK

LINK

LINK

LINK

 

 

Bo rozumiem, że ta jest najlepsza?

LINK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tych, które zalinkowałeś nie używałem tylko Revella, więc na jej temat się nie wypowiem.

Humbrol - o dziwo całkiem przyzwoita

Italerii - też niezła

Gunze - bardzo dobra

Tamiya - moim zdaniem najlepsza z wymienionych.

 

Z innej beczki - jest jeszcze najnowsza szpachlówka Tamiya - światłoutwardzalna. Zaszpachlowany element dasz pod światło żarówki zwykłej lub UV, to stwardnieje Ci w ok. 2 minuty tak, że możesz ją obrabiać od razu. REWELACJA po prostu. Wada - cena - 50 pln. Do kupienia na pewno w Padrebooks (widziałem wczoraj), ale też pewnie w innych sklepach jest.

 

Co do SQUADRONA, to ja ją kupowałem (Green Putty) swego czasu w Jadarze chyba. Ale nie wiem czy teraz mają. Jakiś rok temu była jeszcze w wielu innych sklepach modelarskich.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Humbrol - o dziwo całkiem przyzwoita

Italerii - też niezła

Gunze - bardzo dobra

Tamiya - moim zdaniem najlepsza z wymienionych.

 

Ale one są konsystencją podobne do SQUADRONa??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie szpachlówki w tubkach są do siebie podobne konsystencją z wyjątkiem Wamodu, który ma konsystencję rzadkiego gówna. Przewagą Squadrona jest to, że jest na osnowie toluenu - wprawdzie bardziej szkodliwa (podobno), ale też najszybciej schnie. No i jest zielona . Ma jednak też wadę - stosunkowo szybko zsycha w tubie, przez co po ok. 2 latach jest już bardzo twarda. Podobnie jak Squadron, szybko wysycha Tamiya - ok. 10 godzin. Najszybciej wysycha ta nowa Tamiya (w czarno - złotym pudełku) - światłoutwardzalna. Ale jak zaznaczyłem, kosztuje ok. 50 pln.

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co wy chcecie od tego wamodu nie jest taka zła

Owszem, chwalą ją sobie modelarze kartonowi, ale do plastiku to raczej się nie nadaje. Znajomemu wyżarło toto dziurę na wylot w modelu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co wy chcecie od tego wamodu nie jest taka zła

Owszem, chwalą ją sobie modelarze kartonowi, ale do plastiku to raczej się nie nadaje. Znajomemu wyżarło toto dziurę na wylot w modelu

 

Popieram - SZPACHLA WAMODU nie nadaje się do plastyku, nadaje się do d...

Squadron mi się skończył i szukam czegos nowego, a Wamodu już nie ruszę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co wy chcecie od tego wamodu nie jest taka zła

Ona nie jest zła, ona jest bardzo zła Nikomu nie polecam tego czegoś z Wamodu , rzeczywiście wygląda, i ma właściwości gówna Ja używam Tamiyi i jestem zadowolony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lol, jak się nie umie używać do robi dziurę. Wamod pewnie jest na jakimś nitro etc. Przed użyciem trzeba tę tubę najzwyczajniej w świecie wytrząchać żeby się wymieszało. Rzeczywiście z czasem szpachla robi się coraz bardziej sucha bo ten rozcieńczalnik szybko paruje. Ale wystarczy dodać zwykłego kleju, albo po prostu nitro i będzie łatać dobrze. Natomiast wspomniana jeszcze szpachla Italeri to jest moim zdaniem słaba. Kosztuje 2 razy tyle, na początku ładnie łata, nakłada się nieźle. a później to już nawet mieszanie z klejem nie pomaga. Mi czasem po wyschnięciu po prostu wypada to co nałożyłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lol, jak się nie umie używać do robi dziurę. Wamod pewnie jest na jakimś nitro etc. Przed użyciem trzeba tę tubę najzwyczajniej w świecie wytrząchać żeby się wymieszało. Rzeczywiście z czasem szpachla robi się coraz bardziej sucha bo ten rozcieńczalnik szybko paruje. Ale wystarczy dodać zwykłego kleju, albo po prostu nitro i będzie łatać dobrze. Natomiast wspomniana jeszcze szpachla Italeri to jest moim zdaniem słaba. Kosztuje 2 razy tyle, na początku ładnie łata, nakłada się nieźle. a później to już nawet mieszanie z klejem nie pomaga. Mi czasem po wyschnięciu po prostu wypada to co nałożyłem.

Bo szpachlówki, jak wszystkie preparaty chemiczne również się starzeją. I nie ma w tym nic dziwnego. Mi się tak np. zestarzał Squadron. I nic na to nie poradzisz. A co do Wamodu, to sorry, ale jeśli mam ją pierw mieszać (w tubie nie da się dokładnie wymieszać), potem jeszcze mieszać z klejem, to dzięki..... ale chyba żartujesz . Nie po to się kupuje dany produkt, żeby pierwej go 'uzdatniać' nie wiadomo jak długo. A, jeszcze jedno - nawet wymieszanie Wamodu nie pomaga - ta dziura w modelu kumpla została wyżarta nie przez samą osnowę, a już przez wymieszaną szpachlówkę.

Zresztą o czym my tu mówimy - nie znam osób zadowolonych z tego produktu Wamodu. Taką szpachlówkę to sobie sam w domu zrobię - nitro, kawałki plastiku i talk . Jak już mówiłem - nie zawsze warto oszczędzać, bo potem trzeba dwa razy płacić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wamoda wystarczy zamieszać raz może dwa i starczy. Moja Italeri jeszcze przy pracy nad tym samym modelem w 1:72 straciła swe cudowne właściwości. Oczywiste jest, że produkt polski nastawiony na niską cenę nie dorówna produktowi japońskiemu nastawionemu na wysoką jakość. I to chyba tyle w tym temacie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowane)
Przed użyciem trzeba tę tubę najzwyczajniej w świecie wytrząchać żeby się wymieszało.

Okeeeeeejjjjj... mieszać w tubie... dzięki za radę... W takim razie Wamod ma fajne podejście do klienta, wcisnąć mu wyżeracz plastyku i wmawiać, że to ma być do wypełniania ubytków, ale coś mi się wydaje, że nie brał pod uwagę, że jego produkt może powodować ubytki..........................

 

Avi mówsz nitro i kawałki plastyku? da radę z tego np. odlewy zrobić jakieś?

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Avi mówsz nitro i kawałki plastyku? da radę z tego np. odlewy zrobić jakieś?

Nie, odlać to z tego niczego nie odlejesz. Ale od biedy się da tym zaszpachlować.

Jak komuś się nie chce, albo go to przerasta to niech kupi sobie szpachle tamki

Jaja sobie jakieś robisz czy co? Wg. Twojej filozofii modeli się też nie powinno kupować, tylko strugać samemu? Kolego, żyjemy w czasach gdzie liczy się, primo - czas, secundo - jakość. To już nie są lata 80te w Polsce, gdzie sprzedawało się największe gówno, bo niczego innego nie było.

A jeśli już kupujesz modele, to też wyłącznie te najgorsze i najtańsze? Żeby połowę części dorabiać lub korygować bo nic nie pasuje i jest niepodobne do oryginału (bo Ci się chce i Cię to nie przerasta)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaja sobie jakieś robisz czy co? Wg. Twojej filozofii modeli się też nie powinno kupować, tylko strugać samemu? Kolego, żyjemy w czasach gdzie liczy się, primo - czas, secundo - jakość. To już nie są lata 80te w Polsce, gdzie sprzedawało się największe gówno, bo niczego innego nie było.

A jeśli już kupujesz modele, to też wyłącznie te najgorsze i najtańsze? Żeby połowę części dorabiać lub korygować bo nic nie pasuje i jest niepodobne do oryginału (bo Ci się chce i Cię to nie przerasta)?

 

Dobrze prawi, polać mu !!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Klej wamodu też nie jest lepszy, po nałażeniu na części rozpuszcza farbę

Każdy klej który działa na zasadzie nadtapiania plastiku po nałożeniu na farbę rozpuszcza ją.... Dotyczy to również Revella , Tamiyi i innych klejów działających na tej zasadzie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Avi, jaj sobie nie robie, tylko jak mam jakieś duże dziury, których problem po jednym pociągnięciu szpachli nie zniknie to wtedy na początek można dać wamod. Jest na mocnym rozcieńczalniku, więc wiem, że będzie się trzymać.Trochę było by mi szkoda wywalić pół tubki szpachli np. Tamiya.

Nie mówię, że wamodowa szpachla jest do niczego bo są dla niej zastosowania, gdzie szkoda droższych specyfików, a sprawuje się poprawnie.

W innych przypadkach natomiast szkoda bawić się wamodem. To tyle

 

Trudno mi cokolwiek porównać do gówna bo się nim nie bawię i nie znam jego właściwości, przykro mi.

 

A po najpierwsiejsze i jedyne primo to miałbym prośbę Avi, te postulaty dotyczące "mojej filozofii" to sobie daruj....

Myślę, że trochę wyolbrzymiasz problem skoro porównujesz 4 machnięcia tubką do budowania modelu od podstaw.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę było by mi szkoda wywalić pół tubki szpachli np. Tamiya.

Mam rozumieć, że zamiast skleić porządnie jeden model i wywalić na niego pół tubki szpachli, lepiej wywalic ją na kilka innych modeli i zrobić je byle jak?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.