Skocz do zawartości

IDF M151A1 SHMIRA - Peace for Galilee 1982


Avi

Rekomendowane odpowiedzi

nie znam się na izraelskim sprzęcie ale jak patrzę na zdjęcia to izraelskie pojazdy mają taki piaskowy ale zimny kolor. U ciebie ten kolorek zbliża się do oliwki. Choć może to wina zdjęć.

Prawda jest taka, ze co zdjęcie to kolor inaczej wygląda. Poza tym pamiętajmy, że kolor używany teraz to nie ten sam, który był w 1982 roku. Izraelskie malowanie ewoluowało z biegiem lat. Podczas wojny 1967 roku kolor pojazdów był o wiele jaśniejszy. Potem systematycznie ciemniał. Ten na moim M151 to taki wariant pośredni - lata 80te i wczesne 90te. Teraz tez czasem się go spotyka, choć już stosunkowo rzadko. Poza tym jak stwierdził Barthass, te izraelskie faby mają tą właściwość, że wyglądają zupełnie inaczej w zależności od oświetlenia. A najnowszym wynalazkiem IDF jest powłoka (farba) zmieniająca kolor w zależności od warunków pogodowych - to jaśnieje, to ciemnieje. Zmienia też odcienie - obłęd. Jakaś nowa technologia. Nie wiem, czy już jej używają, czy jeszcze testują. Czytałem o tym w Janse's Defence.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmienia też odcienie - obłęd.

Te właściwosci można było zauważyć dziesiątki lat wcześniej, "sławny" kolor Panzer Grau

Czołem ;)

Eeeeee, nie o to mi chodziło. Mam na myśli jakieś aktywne pigmenty i jakieś dziwne polimery, które zmieniają kolor. Panzergrau to był panzergrau, tylko czasem jaśniejszy, czasem ciemniejszy, w zależności od nasłonecznienia. A tutaj to raz masz szary, raz zielony, raz piaskowy !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakieś przeziębienie dopadło mnie wczoraj, więc pół dnia przespałem, a w nocy trochę przy modeliku podłubałem. Uzupełniłem 'łosza', dodałem kilka maneli takich jak kanistry i radiostacje. Po czem wszystko to pociągnąłem matowym lakierem. Teraz czas na kolejne dodatki typu zrolowane plandeki i inne tego typu, uzbrojenie oraz brezentowe taśmy. Koła jeszcze nie ruszone, stąd takie czyste i dziewiczo czarne Ale już za momencik, już za chwileczkę na scenie pojawią się pigmenty i inna brudząca chemia. Tymczasem sprawa przedstawia się następująco:

ac0b8ec294b447e6.jpg

52d45b0d20d5ed09.jpg

2effd82239d80096.jpg

f657db3c7ba0d725.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prace nad autkiem trwają. Wprawdzie jeszcze go nie brudziłem finalnie, ale podorabiałem kilka drobiazgów, o których zapomniał producent modelu. Tylne zaczepy, brezentowe taśmy chroniące załogę przed wypadnięciem oraz zaczepy do nich itd. Dorzuciłem też troszkę pozwijanych maneli. A zatem:

5b54a0567290c218.jpg

89f4ccac9eaa88b9.jpg

8b45d18352b180c3.jpg

45cbc59729460338.jpg

Następnym etapem już chyba będzie ostateczne tryśnięcie tego matem i finalne brudzenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będziesz montował do niego te zestawowe FN Mag-i czy na tył walniesz 0,50 M2

 

 

 

 

co do modelu jest WYJECHANY... no może pozatym bambetlem na prawym przednim błotniku

No właśnie się zastanawiam, czy dawać dwa FN, czy z przodu FN a na stojaku 'półcalówkę'. Póki co jeszcze myślę.

Co zaś się tyczy 'bambetla' na błotniku - na szczęście jest tylko tam położony - nie przyklejałem go jeszcze. Ale fakt - zbyt mocno pocieniowany - muszę go odrobinę 'stonować'

Dzięki za uwagi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilka fotek stricte warsztatowych, robionych przy sztucznym oświetleniu i z lampą błyskową. Trochę pobawiłem się z kurzeniem - na razie tylko wstępne pigmentowanie i trochę 'psik psik' zrobiłem Tensacromem (Sand) Lifecolora. Dodatkowo co nieco pocieniowałem aerografem - fotele, maska silnika..... No i oczywiście zgodnie z Waszymi sugestiami 'stonowałem' nieco wash na zwiniętej plandece (?) na błotniku.

737130d52ea51d7a.jpg

dc1540ae0487c6ea.jpg

03fe41f9cc9cd627.jpg

Cały czas zastanawiam się jakie uzbrojenie na nim zamontować. Chyba ostatecznie zdecyduję się na dwa FN MAG. Tak jak na fotkach z Libanu z 1982 roku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba ostatecznie zdecyduję się na dwa FN MAG. Tak jak na fotkach z Libanu z 1982 roku.

Dokładnie, większość fotek przedstawia Shmir'y z dwoma FN MAG'ami.

Fajnie, że poprawiłeś tą plandekę na którą zwracałem uwagę. Teraz wygląda dużo lepiej. Wrzucisz tutaj "malierung" figurek - bo jestem bardzo ciekawy jak im sprostasz. Powodzonka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wrzucisz tutaj "malierung" figurek - bo jestem bardzo ciekawy jak im sprostasz.

Hmmm...No...Tego...Tam... Właśnie obawiam się, ze nie sprostam - nie potrafię malować figurek i zastanawiam się cały czas, czy je w ogóle wrzucać do projektu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie obawiam się, ze nie sprostam - nie potrafię malować figurek i zastanawiam się cały czas, czy je w ogóle wrzucać do projektu

Też nie lubię figurek i dlatego się zapytałem :>

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra, przełamałem się - wjechałeś mi na ambicję!! Postanowiłem je zrobić. A w każdym razie przynajmniej kierowcę. Zatem wyciągnąłem zestaw z szafki, wyjąłem figurkę kierowcy i...... ZONK.

Problem niejako się sam rozwiązał. Figurki CMK dedykowane temu zestawowi... do niego KOMPLETNIE nie pasują.

37b8c2f851408ac2.jpg

12c4392159db39e6.jpg

Myślałem, ze jak się szoferowi podetnie lub zeszlifuje trochę 'kuper', to wejdzie, ale z kolei odnóża są za długie i za szeroko rozstawione. Nic się nie da zdziałać z tym. Nie wiem jak oni w tym CMK te figurasy dłubali, ale ten zestaw tylko utwierdził mnie w przekonaniu (któreś z rzędu takie doświadczenie z ową firmą), ze ich produkty to szajs, i że nie należy ich kupować. Teoretycznie jest jeszcze zestaw z Legenda, bardzo ładny, ale czekać nań trzeba ok. miesiąca. Dzięki. Model będzie bez figurantów zatem. W każdym razie bez siedzących w środku. Jak zrobię podstawkę, to dodłubię dwie figurki stojące obok

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.