Skocz do zawartości

Ził 131 - ICM - czerwony


dormitor

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 62
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Tornado, odboje zrobiłem sam ze starej żaluzji okiennej. Blaszkę przyciąłem o niecały milimetr mniej niż ma rama. Poszedłem na kompromis i nie zrobiłem ani za grubo, ani za cienko. i przylepiłem tak jak wydawało mi się, że jest na poniższej fotografii.

 

4aabc6eff2a277eem.jpg

 

Na zdjęciach prawdziwego Ziła ( http://www.primeportal.net/trucks/egor_kalmykov/zil-131/ ) widać, że tył ramy w modelu jest nieco inaczej zrobiony - to wcięcie powinno być większe, wtedy można by inaczej kombinować, a tak wymyśliłem taki kompromis. Może mylnie interpretuję foty, ale na razie tak wydaje mi się OK. Na zdjęciach modelu i tak to jest nieco wyolbrzymione - gołym okiem wygląda strawnie.

 

Fojer1, co do malowania to się waham, ale jestem raczej zdania, że w tym wozie są czarne. Tak wnioskuję po tym, że nie ma białego zderzaka (ani nawet białych końcówek), inne Ziły w tej jednostce mają całe białe (mają nawet pobieloną krawędź schodka do kabiny).

Tak w ogóle to dość ciekawie malują sobie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jeden mały kroczek naprzód, w tym samym rejonie walk co poprzednio:

 

c6c755b8dbf13329m.jpg aa52a3bdacb1c941m.jpg

 

Teraz tylko to obczyścić, oskrobać i biorę się za wydech; zdecydowałem, że zamiast szlifować z nadlewek cieniuteńkie patyczki plastikowe pójdę na łatwiznę i wetknę druciki gdzie trzeba...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Powoli, jak żółw ociężale, prace się posuwają. Pewnie przed końcem roku nie ukończę tego modelu, szkoda, bo miałem na to wielką nadzieję...

 

Po pierwsze primo, chcę aby rama stała już na kołach i żeby ten kawałek został pomalowany. Jak już podwozie będzie kompletne to będzie można dopasować m.in. położenie paki i błotników-chlapaczy (trzeba to zrobić względem kół). W sumie jedynie układ wydechowy muszę ukończyć aby ten cel osiągnąć, a światełko w tunelu widać już...

 

Zainspirowany pracami naszego forumowego kolegi z drucików wykonałem kawałki układu wydechowego. W tym celu wyciąłem z ramek oryginalne, plastikowe elementy i wg nich ukształtowałem drut. Nie wyszło idealnie, ale pierwsze koty za płoty, w następnym modelu wyjdzie pewnie lepiej.... Yyy, tak się zaabsorbowałem duperelkami, że nie zauważyłem tej jednej ,,jamki" widocznej na środkowej fotce - już niedługo zniknie...

 

Za zgodą autora modelu zamieszczam kilka studyjnych fotek z prac:

1e4c08794a3ed813m.jpg 880ba18a6d07129bm.jpg dc91906ddd1cb8b1m.jpg

 

Najbardziej niezadowolony jestem z ,,rury wydechowej właściwej'' (jak widać ten kawałek nie został przyklejony) - wylot rury nie bałdzo zgadza mi się z umiejscowieniem oryginału, w modelu wychodzi bliżej opony, w oryginale raczej jest pośrodku między kołami. Po dołożeniu tego odcinka w tym kawałku modelu już nie zamierzam nic ulepszać i dodawać - o ile oczywiście ktoś mi czegoś nie wytknie...

 

Jeszcze wcześniej zdecydowałem się na eksperyment i pokryłem siedzenia cieniutką folią - chcę uzyskać niejednolitą fakturę, trochę się obawiam jak to wyjdzie po malowaniu, ale pocieszam się, że nawet jak będzie wyglądać kijowo to w sumie po nałożeniu kabiny nie będzie wiele widać.

 

a0a4a6d862c99a6fm.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie. Jeśli numer z folią się uda to może nastąpić jakiś przełom w tworzeniu tapicerki na fotele w autach

 

Na razie wszystko ok

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie, numer z folią może być nieprzewidywalny... Zwłaszcza do tego celu. Na fotkach nie podoba mi się, ale to trochę powiększenie tak działa, gołym okiem nie jest tragicznie. Wyszło jak wyszło, początkowo miało to być podobne do siedzeń pokrytych jakąś narzutą.

 

Generalnie z tego co się na oglądałem, w Ziłach siedzenia są pokryte jakimś skajem czy innym tworzywem (coś jak w naszych dawnych Syrenkach) i faktura jest dość specyficzna. W mikroskali trudno pozyskać odpowiedni materiał, gdy pstrykałem zdjęcia to pomyślałem czy nie lepiej było tego zrobić papierkiem... Myślę, że po nałożeniu podkładu coś będzie można więcej na ten temat powiedzieć.

 

W skali 1:24 i innych giganto-modelach to powinno zupełnie inaczej wyglądać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Kolejny odcinek opowieści o małych kroczkach...

 

Na początku drobna uwaga do ludzi, którzy być może zechcą sobie ten (bądź inne autko ICM-u) model skleić - należy bardzo uważać na cienkie elementy, takie jak rury, drążki itp. Mnie przy wycinaniu (ostrożnym) z ramki element B13 (fragment układu kierowniczego jak mniemam - montowany pod przednią osią) złamał się w 2 miejscach... Złamał się na tyle wrednie, że dość trudne odtworzenie jest go z drucika, trzeba działać na oko - oryginalny element zatracił swój kształt. Kruchy ten plastik (przykładowo w dwóch innych modelach tej firmy cienkie pręty były połamane już w pudle, a nawet ramek nie wyciągałem z folii).

 

Wracając do budowy...

nie wszystkie postępy udokumentowałem, ruszyły już pierwsze, nieśmiałe prace malarskie (przy okazji strasznie rozczarowałem się Pactrą).

 

Reflektory zyskały żarówki, jeszcze nie pomalowane. Głowiłem się, głowiłem z czego je wykonać i jak zwykle okazało się, że najtrudniej wpaść na najprostsze rozwiązanie - żarówki wyciąłem z cienkiego pręcika plastikowego (jakaś nieużyta część chyba) delikatnie obrobionego coby to jakoś wyglądało:

 

65c4d16be556381c.jpg

 

Na zderzaku pojawiły się zaczepy, ku mojemu zdziwieniu blaszki zlepiły się nader łatwo. Potem chwila zabawy i kolejna przymiarka na sucho (tym czarnym na chłodnicy się nie sugerujcie to tylko próba pędzla ).

7f812afb953f2160m.jpg a01b67a565137d31m.jpg 2aa637cfef90d77em.jpg

 

Jak widać przerwa świąteczno-urlopowa nie sprzyja klejeniu, raczej to tiptopki niż kroczki...

Album fotek tej budowy:

http://drdr.fotosik.pl/albumy/36076.html

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.