Skocz do zawartości

Ził 131 - ICM - czerwony


dormitor

Rekomendowane odpowiedzi

Właśnie pracuję nad modelem Ziła 131, bardzo dobrze się skleja więc są szanse, że go zrobię do końca. Model jest w skali 1:72, na rynku obecny długo, gdzie nie gdzie można go jeszcze pod szyldem Omegi-K znaleźć.

 

72811.jpg

 

Jak widać to wersja podstawa, z paką.

Będzie czerwony, w barwach Łotewskiej straży pożarnej.

 

Tp3_small.jpg

 

Model waloryzowany blaszką ExtraTechu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 62
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Na początek może kilka słów o samym modelu. Bardzo pozytywne jest pierwsze wrażenie po wyjęciu ramek z pudełka - widać, że powinien wyjść fajny pojazd; ładnie wykonane są detale, tworzywo dobre, nic ino brać się do roboty.

 

Niestety bliższy ogląd nieco studzi zapał. Jest trochę nadlewek w miejscach nie takich łatwych do oczyszczenia. Trochę czasu trzeba poświęcić na szlifowanie...

 

607e816de83933ecm.jpg 838f451fe69052cfm.jpg

2d9e3e02a6357946m.jpg 38872bcd058f4406m.jpg

 

To mnie na jakiś czas zniechęciło. Dodatkowo po tym jak ICM-owy Ural okazał się niesklejalny postanowiłem sobie ukraińskie modele odłożyć do emerytury. Jednak chęć posiadania własnoręcznie zrobionego strażaka była i jest we mnie mocna . Na dodatek Gulus pozytywnie wspominał prace nad swoim Ziłem to bez fochów wziąłem się za pilniczek i papier ścierny...

 

Okazało się, że nadlewki nie takie straszne jak je fotografują. Znaczy się trudno się je usuwa, ale za to model skleja się fantastycznie. Bardzo dobrze wszystko do siebie pasuje, czasem wymagane są niewielkie korekty, ale pracuje się bardzo przyjemnie. Na tyle przyjemnie się skleja, że sobie zafundowałem jeszcze jedną wersję tego Ziła.

 

Odnośnie blaszek też mam bardzo pozytywne zdanie. Nigdy wcześniej nie miałem styczności z trawionkami, ale ten zestaw Extratechu zagina się po prostu sam i do tego ładnie pasuje! Warto sobie zafundować tę blaszkę bo niektóre elementy są dosyć zgrubne jak na skalę 1:72. Blaszka zawiera sporo przydatnych detali, mam nadzieję, że model będzie wyglądał nieco lżej dzięki nim. Extratech nie zawsze ma do końca rację co do wyglądu pewnych elementów, ale mieści się w granicach błędu

 

A zatem do dzieła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najpierw skleiłem sobie oponki. ICM ma fajny patent na dodawanie osobno dekli, to mocno ułatwia malowanie. Ale składać oponek z połówek nie lubię.

 

72879c070ac10c48.jpg

 

Coś-niecoś trzeba dodać od siebie, albo popracować nad elementem z zestawu, na szczęście znalazłem drucik odpowiedniej grubości.

 

dc1b7db342c4bd3a.jpg

 

Plastik do plastiku i już wały są w silniku.

Coś sklejone z czymś i wychodzi podwozie.

 

960c471cd5830eb7.jpg

 

Trochę żmudnego szlifowania i kabinka tak się prezentuje na dzień dzisiejszy. Czy widać, że wydrążyłem reflektory?

 

719c48cce476516f.jpg

 

No i doklejane stopniowo fototrawione zamienniki.

 

2523527f03ce1af2.jpg

 

Na koniec dla zabawy przyłożona kabina.

 

7363529554c159fdm.jpg eb844f1f3fbc4526m.jpg

 

W tym modelu wykonanie drzwi otwartych jest raczej niemożliwe, w tym miejscu plastik ma prawie 0.5 cm grubości . Można za to pokusić się o wycięcie klapy i pokazanie silnika (który by se trzeba samemu dorobić). Tą razą ja tego nie zrobię.

 

Na razie tyle. Mam nadzieję, że Was nie zanudziłem.

Wszelkie sugestie i uwagi mile widziane.

 

Może ktoś mógłby mi doradzić jakim kolorem powinno być pomalowane wnętrze kabiny?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym modelu wykonanie drzwi otwartych jest raczej niemożliwe, w tym miejscu plastik ma prawie 0.5 cm grubości .

Cosik wydaje mi się, że nawet w realu blachy nie mają takiej grubości. Za to masz nieźle opancerzony model tylko po co strażakom taki pancerz

Model ciekawy, więc temat napewno będę śledził.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opowieścią człowieka nie zanudzileś ba nawet wydać by sięmogło z Twojej strony zainteresowałeś mnie tym modelem.

Życzę dużo cierpliwości i powodzenia przy składaniu tego cacka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj takiego widziałem na ulicy

 

Jeśli ma to być strażak to pancerz może po to, żeby można było nim w ogień wjachać :] Na przykład w środek lasu :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję wszystkim za zainteresowanie! To dopinguje do dalszej pracy.

Widzisz Artek, Twoje ofiary nie poszły na marne .

Tylko pamiętajcie, jak będę coś robił nie tak, to alarmujcie!

 

Spróbuję zmierzyć dokładnie jakie grube są drzwi w tym modelu, ale to z pewnością zabieg konstrukcyjny bardziej niż chęć odwzorowania pancerza. Nie zapominajmy jednak, że ten Ziłek to wojskowa ciężarówka.

 

 

A jak sobie chcesz poradzić z kalkomaniami do strażaka?

 

Nie wiem . Pewnie spróbuję wydrukować (może namalować ). Mógłbym nie robić nic, niektóre łotewskie wozy nie mają godła malowanego, ani nawet oznaczeń, niektóre tylko numer (np. z Rygi). Postaram się jednak coś wykombinować, bo chcę dorobić drugiego strażaka z tej samej jednostki...

 

Godło wygląda tak:

 

92386d3ecec1331d.gif

 

Powinno być umieszczone na drzwiach, a pod nim nazwa.

http://www.112.lv/aluksne/bildes/showb.shtml?tehnika/Tp3

 

Edit: wkleiłem zły emblemat, już podmieniony jest.

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O kurcze, gdzieś napisałeś , że zanudzasz czy coś w tym stylu..... Mnie mimo że lubie cywilne osobowki nie zanudzasz, model jest bardzo ciekawy, a skala mnie ciut rozwalila ;), wiem ze sa niejsze modele ale...

 

Powodzenia i czekam na kolejne etapy prac ;).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś widziałem ZiL-a ICM w 1:35 i obiecałem sobie, że trzeba mieć choć jedną ciężarówkę... ale kupiłem coś innego i tak jakoś wyszło. Może kiedyś.

Mała pomyłka... to był Ural (ale są bardzo podobne)... oto link:

http://www.alanger.us/default.asp?go=4&id=6633#

dla mnie miodzio

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za kolejne słowa otuchy...

 

Opony są plastikowe składane z 2 połówek. Osobno dokleić trzeba dekle.

W zestawie jest 1 czy 2 koła nadmiarowe. Szkoda tylko, że bieżnik na nich jest bardzo uproszczony...

 

A Ural 4320 czeka na półce na swoją kolej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A Ural 4320 czeka na półce na swoją kolej

Też w 1:72 czy ten większy brat w 1:35. Jeśli to ten 1:35 to mam pytanie gdzie go zdobyłeś? Przeglądałem polskie sklepy i nic. Nawet nie wiem ile on w Polsce kosztuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ural też jest w siedemdwójce...

Ale po użyciu Googla, w wynikach wyszukiwania ,,ural alanger sklep'' dwa pierwsze miejsca 79 zł, kolejny sklep ma go juz za 57zł... Googlajcie a znajdziecie.

 

Tak sobie pomyślałem, że te modele w 1:72 pewnie by mogły służyć za maskotki na szybę w prezentowanych tutaj truckach .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie kół, opon, może pokażę jak to wygląda bo bywalcy tego działu chyba przywykli do nieco innych rozwiązań.

 

7f15fa7a91a80108.jpg

 

Jak widać 2 plastikowe połówki i dekielek. Podobny patent jest zastosowany w innych modelach ICM-u w tej skali.

 

W kwestii tych drzwi to przesadziłem nie są jednak takie grubaśne, do chudych jednak nie należą...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkoda, że do maluchów nie robią gumowych opon W straszych modelach 1;24 - Italeri, też można spotkać plastikowe opony sklejane z połówek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

Witam ponownie, mam nadzieję, że we mnie jeszcze nie zwątpiliście. :P

Prace trwają, wolno bo wolno, ale coś się rzeźbi. Jestem z fotkami do tyłu, więc nie odzwierciedlają obecnego stanu prac (dobrze, że nie jest odwrotnie ).

 

To, że tak pozytywnie się wyraziłem wcześniej o modelu nie oznacza, że składanie idzie lekko, największą bolączką nadal jest oczyszczanie elementów z nadlewek, ta część skrzyni pokazałem wcześniej na zdjęciu pochłonęła wiele czasu, ale jakiś stan zadowalający w końcu osiągnąłem. Nadal natomiast, nie jestem zadowolony z tego jak jest wyczyszczona osłona chłodnicy.

 

Skoro o kabinie mowa, to proszę, fotka studyjna, mojego autorstwa, pomalowane środki reflektorów, po obejrzeniu stwierdziłem, że jednak wlepię tam małe kuleczki imitujące żarówki - wcześniej nie chciałem tego robić.

 

e940b230fd875f2e.jpg

 

Tworzywo jest takie, że przy szlifowaniu papierem, albo nożykiem tworzą się różne kłaczki, kuleczki, farfocle. Oczyszczanie tego zakrawa trochę na syzyfową robotę, usuniesz jedne, robią się drugie... Chyba je widać na zdjęciu, gołym okiem na kabinie nie są dostrzegalne. Zobaczymy co wyjdzie po pomalowaniu podkładem.

 

Z dalszych postępów, kanisterek montowany pod paką dorobił się ulepszonego uchwytu, ten z zestawu trudno nazwać uchwytem...

 

2d40130a4f343138.jpg

 

Skrzynia już sklejona, z wyjątkiem klapy, może ją zrobić otwartą? Nigdzie nie znalazłem zdjęcia otwartej, więc nie wiem jak działa.

 

4cdb256fe4313f07.jpg

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.