Skocz do zawartości

IS-3M Szczuka - Trumpeter - 1/35


Avi

Rekomendowane odpowiedzi

Dobre pytanie bo sam nie wiem jak pomalować moją "Zemstę Faraona". W moim przypadkuinstrukcja podaje jako kolor podstawowy Humbrol 63. Nabyłem podczas ostatniej wizyty u Ernirgo zamiennik w postaci Gunze H66 ale na oko wydaje się ciemnawy jakiś. Na takim słońcu kolorki musiały płowieć w szybkim tempie więc będę go ostro rozjaśniał (+ poprawka na małą skalę). Znalezione w sieci forki tanków z kairskiej cytadeli są na tyle "wypalone" od nadmiaru słońca, że trudno stwierdzić. W Kairze będę za jakieś 3 tygodnie i jak się uda to sprawdzę osobiście. Fotki zamieszczę na modelwork-u oczywiśce Very Happy

Humbrol 63 to zdecydowanie za ciemny kolor. Dyskutowaliśmy dzisiaj z Barthassem i doszliśmy do wniosku, ze ten kolor jest BARDZO JASNY, bowiem na posiadanych przez nas fotkach z defilady w Kairze w przeddzień wojny, biale koszule oficerów i dygnitarzy państwowych są takie same jak kolor ISa-3. Zdjęcia są czarno-białe rzecz jasna, niemniej i tak wskazuje to na odcień farby jako baaaaardzo jasny.

Zdecydowałem się zatem na farbę Lifecolor UA 090 - Light Sand (FS 33711). Jest niezwykle jasna, jednak nieco ściemnieje pod wpływem washa i brudzingu .

 

Ja raz skorzystałem z kół friuli,w Ferdynandzie, niedość że musiałem model przerabiać żeby pasowały to trafiły mi sie tak miękkie kółka i ogniwa że gięłły sie w każda możliwą stronę :]

W rzeczy samej - jeden ząbek udało mi się juz odłamać Ale dokleiłem.

 

Zabezpieczasz w jakiś sposób te gumowe tulejki przed weatheringiem?

Mnie, raz w modelu rozcieńczalnik zblokował kilka sztuk, ambarasu było co niemiara z tym.

Hmmmm... a po co? Nie myślałem nad tym szczerze mówiąc. W zasadzie chyba szaleć i tak nie będę, bowiem mój model jest z walk na Synaju w czerwcu 1967 - było gorąco, brak wody i burze piaskowe. Zatem nie ubłocę go no bo jak. Będzie lekko 'upiaskowany' i co nieco 'podrapany' i 'omłotkowany'. Acz bez szaleństwa - ten konkretny wóz został porzucony przez załogę (jak większość ISów - 3) i przejęty następnie przez Izraelczyków. Ze zdjęć wynika, ze w dobrym stanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 102
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

ja lubie puszczac pigmenty "z płynem" w zakamarki, szczególnie w "suche" błotko,piach,kurz - i wtedy mi sie tam dostawało - zaschło,zblokowało..a raz nawet terpentyna mi nadtopiła tą że - co najgorsze przy zębatym...ciężko póżniej mi było, friule wciskać na nieruchome kółka :(

W nastepnym modelu z kolei, w te miejsca zapuściłem sobie teflonu, to tak sie rozbrykałem że model prawie "sam" sie ruszał, ale jak poskrobało mi farbę z zębów i napinaczy szybko przestałem praktykować - Syn sie załamał, bo zabawy sie skończyły..skalą trzy pięć

 

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pigmenty z 'płynami' oczywiście pójdą na podwozie, we wszystkie zakamarki. Ale błotka nie będzie. Będzie za to kurz, duuuużo kurzu i piachu

A tymczasem wygląda to tak - mam na myśli kolor (choć zdjęcie robione w nocy z 'błyskaczem' i tak nie oddaje jego tonacji)

P1010356.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cholera! Ale fotki. Kolor którym go pomalowałem zdaje się być identyczny z tym na Twoich fotkach. Wielkie dzięki

Ale w związku z tym pojawił się problem. Dotąd żyłem w błogiej nieświadomości i tego godła z orłem z bliska nie widziałem. Ale właśnie porównałem go z kalkomanią z modelu oraz maską Montexu - drrrramat. Jedno gorsze od drugiego. No cóż - trza będzie pędzelek wziąć w łapkie i pomalować to ręcznie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie do końca przemawia do mnie ten kolor z fotek. Na drugim zdjęciu nawet gąsienica jest w zbliżonym kolorze. Myślę, że foty mogą być "przepalone". W/g układu cienia odnoszę wrażenie, że zdjęcie robiono gdzieś około południa, mogło by to mieć wpływ na jakość odwzorowania kolorów. Choć nie ulega wątpliwości że sam pojazd jest jasny (odnoszę się do malowanych na biało pasów na jezdni). Sądzę, że szkoda bić pianę o odcień. Pamiętaj tylko by "wypłowić" kolor na górnych powierzchniach narażonych na działanie słońca, zresztą kurczaki, komu ja to mówię...

PS jak myślicie godło i paski na lufie są wypłowiało-czarne czy po prostu ciemno-siwe ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolor na fotkach jest dobry. Słusznie spostrzegłeś, że gąsienica po wewnętrznej stronie jest tez piaskowa - bo JEST!!!! Tak pomalowali te czołgi przed defiladą - na okrętkę piaskowym - wszystko jak leci.

A teraz wracając do godła - rzućcie Moi Drodzy okiem na fotkę zamieszczoną przez Barthassa - na wielkość i wizerunek orła, a potem na poniższe zdjęcie. To kalka Trumpka - Montexu nie pokazuję bo i tak by nie było widać - powiem tylko, że jest ordynarnie skopiowanym rysunkiem z tej kalki Trumpka, tylko 'przeniesionym' na folię

No nic, jak wspomniałem, będę musiał 'wydziargać' to pędzelkiem.

P1010056.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

. To kalka Trumpka - Montexu nie pokazuję bo i tak by nie było widać - powiem tylko, że jest ordynarnie skopiowanym rysunkiem z tej kalki Trumpka, tylko 'przeniesionym' na folię

 

Haha, to na tych kalkach to co tak właściwie przedstawia, to to miał być ten orzeł co na fotkach? Ale sobie pokpili sprawę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten Trumpkowy to skrzyżowanie orła ze skarabeuszem. Zresztą to godło w ogóle nie w tym miejscu. Zauważcie dwa czarne pasy na lufie na jednym z wozów + niebieski prostokąt na prawej i czarne kółko na lewej stronie przodu.

Kalki Roden-a do 1/72 nieco bardziej przypominają oryginał:

http://www.onthewaymodels.com/reviews/Roden/is3prev.htm

 

Zresztą, część monografii powiela ten sam błąd. A może były i takie IS-y, które miały "orła" bardziej z przodu??

 

W Bronietechnice 3/96 p.t. Sowietskije tjażełyje posliewojennyje tanki jest w miarę poprawna wersja - chyba rysowana z tych właśnie fotek.

 

Chyba jak podgonię z teciakami to sobie takiego sprawię w 1/72. Pasuje mi do koncpcji dioramki razem z "Zemstą Faraona" ;-)

 

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zauważcie dwa czarne pasy na lufie na jednym z wozów + niebieski prostokąt na prawej i czarne kółko na lewej stronie przodu.

O prostokącie niebiesko-zielonym wiedziałem wcześniej (4 Dywizja Pancerna). Natomiast zaskoczeniem dla mnie byly oznaczenia taktyczne w postaci czarnych prostokątów i kół (jeden z czołgów ma prostokąt zamiast kółka). Czarne pasy to też chyba oznakowanie taktyczne - tak jak w armii izraelskiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gąsienica po wewnętrznej stronie jest tez piaskowa - bo JEST!!!! Tak pomalowali te czołgi przed defiladą - na okrętkę piaskowym - wszystko jak leci

To już wiem gdzie fachu uczył się lakiernik u mnie w firmie.

 

Czy nie ma takiej możliwości, że orzeł na godle ewoluował ? Nie sądzę by malowano je jednym szablonem. Może znaki takie jak na naklejkach też istniały ? Znane są z historii przykłady gdy godło zmieniało swój wygląd.

 

A tak na marginesie to w kulturze arabskiej chyba bardziej cenione są sokoły ? Więc może godło symbolizuje tego ptaka ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, może to i sokół - chociaż wątpię - w godle państwowym Egiptu widnieje orzeł nie sokół Wtedy wprawdzie Egipt formalnie funkcjonował jako ZRA (Zjednoczona Republika Arabska - połączony z Syrią) - ale równiez i w godle ZRA był orzeł. Tak czy inaczej ten bląd pojawiający się w kalkomanii i maskach jest spowodowany tym, że chyba ze 30 lat temu ktoś w Janes Defence Monthly walnął barwny profil tego czołgu z tak właśnie umieszczonym i namalowanym godłem - wiadomo - inwencja ilustratorów publikacji też czasami ulega wpływom wyobraźni. No i potem permanentnie to było powielane. A w zeszłym roku Life udostępnił za free swoje zasoby w sieci i okazało się, że godło nie jest takie jak trzeba.

Co do kwestii, czy na wszystkich pojazdach było takie samo - raczej tak - namalowano je na defiladę - miało być godłem 1 Batalionu Czołgów Ciężkich (stworzonym ad hoc - specjalnie z tej okazji) i tak już zostało na tych czołgach przez rok - do Wojny Sześciodniowej, podczas której pierwszych dwóch dni nastąpiła zagłada batalionu. Większość ISów została zniszczona lub porzucona przez zalogi.

c.jpg

Na powyższym zdjęciu dla odmiany widzimy czołg bez czarnych pasów na lufie i bez (przynajmniej ja nie widzę) oznaczeń taktycznych w postaci koła lub prostokąta w kolorze czarnym. Najprawdopodobniej na tej fotografii wzorował się plastyk z Janes Defence. Zresztą to właśnie malowanie - tylko z orłem jest wszędzie obrazowane - przy okazji ilustracji wozów IS-3 armii ZRA.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A wiecie może panowie czy on brał udział w jakiś działaniach wojennych ww2,czy tylko w defiladach.

 

Sowieci zachwalali IS-3 jako ogromna pomoc w zdobywaniu Berlina. Ale są teraz spory na temat tego... czy czołg dojechał tam na czas. Jedni mówią że dojechał inni że się spóźnił się i jedyny jego udział w II WŚ to spalenie hektolitrów paliwa :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A wiecie może panowie czy on brał udział w jakiś działaniach wojennych ww2,czy tylko w defiladach.

 

Sowieci zachwalali IS-3 jako ogromna pomoc w zdobywaniu Berlina. Ale są teraz spory na temat tego... czy czołg dojechał tam na czas. Jedni mówią że dojechał inni że się spóźnił się i jedyny jego udział w II WŚ to spalenie hektolitrów paliwa :P

Nie wiem, gdzie wyczytałeś, że są jakieś spory na temat udziału w działaniach bojowych. We wszystkich rosyjskich publikacjach podaje się, ze nie bral udziału w walkach podczas II Wojny Światowej (nawet w Mandżurii - bo i po co?). Oficjalnie po raz pierwszy świat ujrzał ten czołg na defiladzie zwycięstwa w Berlinie, do którego czołgi te dotarły na lawetach kolejowych (w ostatniej chwili w zasadzie).

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz, nie zawsze to co wydrukowane albo pokazane w filmie dokumentalnym jest wiarygodne. Czasem jak oglądam Discovery, to aż nóż się w kieszeni otwiera . W kazdym razie dzisiaj już nie ma wątpliwości, czy IS-3 wziął udział w wojnie, czy nie W II WŚ na pewno nie, w koreańskiej też nie, ale na Węgrzech w 1956 to już sobie postrzelały trochę. Trochę też ich 'bratanki' natłukły Tak jak tego np.:

c15.jpg

albo tego (na innym zdjęciu jest widoczny z olbrzymią dziurą z przodu kadłuba - nie wiem z czego do niego strzelano i nie chciałbym się z tym czymś spotkać. Podobnie jak z tym co rozwaliło na kawałki tego ze zdjęcia powyżej

c12.jpg

Jek widać Węgrzy jeszcze przed Żydami posiedli sztukę niszczenia ISów -3 A w 1956 roku był to chyba najpotężniejszy czołg na świecie, przynajmniej teoretycznie.

 

A tymczasem ja oklejam swój egzemplarz blaszkami Eduarda.Idzie to wolno, bo jest cała masa drobnych i wysoce upierdliwych części, a dywan już łapczywie 'kłapie' zębami czekając tylko aż coś spadnie, lub wystrzeli z pęsety. A do tego Eduard wymyślił sobie, że z tyłu i po bokach wieży będą kompletne stojaki na pociski, oraz radiostacja. Zastanawiam się czy to w ogóle wklejać, bo wątpię, czy będzie widoczne. Ale zobaczymy jeszcze.

P1010005.jpg

P1010006.jpg

P1010009.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Głupiego robota, skoro zamykasz na amen( dodatkowo nie masz na celu wykonania pełnego wnętrza - gdzie sens?

No właśnie nie wiem, czy zamknę. Włazy zostawię raczej otwarte, i być może 'coś; tam się zobaczy przez nie. Będę musial zrobić małą symulację - zrobię jeden stojak (składa się taki z 8 część, a stojaków jest 16 ) i sprawdzę. Jeśli nie będzie choć trochę widoczny to odpuszczam - jeśli jednak go zobaczę, to robię

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz co, mam dwie koncepcje dioramki/winietki. Jedna, to taka, ze IS-3 jedzie na wojnę . Czyli w wieży jakiś tankista arabski, może dwóch. Obok idą piechociarze, też ze dwóch. Cała scena rozgrywa się na wzglednie prostej drodze asfaltowej (z poboczem piaszczystym).

Druga wersja ma imaginować czołg już porzucony przez jego dzielną załogę. Czyli gdzieś na Synaju, z wieżą zwróconą w bok, albo lekko w bok. Włazy otwarte. Sam czołg trochę bardziej poobijany, zbiorniki pogniecione, jednego brak, albo zsunięty w bok. Lina holownicza zwleczona trochę na podłoże. Wokół tanka dwóch, może trzech izraelskich żołnierzy komentuje swoją zdobycz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam kompletnie pojęcia jak ta wojna wyglądała, ale skoro juz "jedzie" to może akurat coś..jakąś osobówkę, typu JEEP, rozjedzie ;)

 

Czyli w wieży jakiś tankista arabski, może dwóch.

z miną " a co mi tam" - i takąż pozą, łokcie na wieży :szczerbol"

Czyli gdzieś na Synaju, z wieżą zwróconą w bok, albo lekko w bok.

prosta droga, prosto czołg..lekko lufa...eeeee.

 

 

 

Prosta droga, czołg jakby miał zawracać czyli nieco w bok cała sylwetka i wieża o pewien kąt bardziej od kadłuba - taki wir:

droga/kadłub/wieża - coby prosto nie było

A i na asfalcie zmielone jakieś kamyki i zarysowany od traków(fajny kontrast na ciemnej powierzchni) - po odwrocie ...

 

no dobra, bo sie rozmarzyłem , i tak zrobisz po swojemu .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prosta droga, czołg jakby miał zawracać czyli nieco w bok cała sylwetka i wieża o pewien kąt bardziej od kadłuba - taki wir:

droga/kadłub/wieża - coby prosto nie było

A i na asfalcie zmielone jakieś kamyki i zarysowany od traków(fajny kontrast na ciemnej powierzchni) - po odwrocie ...

 

no dobra, bo sie rozmarzyłem , i tak zrobisz po swojemu .

Noooo! Podoba mi się ta koncepcja

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.