Skocz do zawartości

IS-3M Szczuka - Trumpeter - 1/35


Avi

Rekomendowane odpowiedzi

No !!

Jak obiecałem wcześniej tako i następuje otwarcie kolejnego watku konkursowo - warsztatowego

Tym razem pojazd pełzający, ale za to ładny wielce - IS-3M Szczuka.

Zestaw Trumpetera, z którego mam zamiar wykonać model wzbogaciłem kilkoma niezbędnymi dodatkami:

8ac76c0f46d096c0med.jpg

bb1840d1a247e6a4med.jpg

A więc zestawem blaszek fototrawionych Eduarda, gąsieniczkami Friula, lufą i jarzmem Armorscale, no i maskami Montexu do malowania ;)

29446dbb22965cfemed.jpg

Malowanie, rzecz jasna, będzie bliskowschodnie. Zastanawiałem się nad izraelskim, jednak ostatecznie zdecydowałem się na egipskie z wojny 1967 roku. Z charakterystycznym uskrzydlonym skarabeuszem na wieży.

Jeszcze jedna konkluzja na koniec. Bo jestem pewien, że zaraz pojawią się pytania. Czemu wybrałem Trumpetera miast Tamiyi. Otóż abstra:bip:ąc już od tego, ze tylko Trumperkrobi wersję 'M', to po prostu ten model jest lepszy od Tamiyi. Długo analizowałem obydwa zestawy (posiadam też Tamkę) i doszedłem do wniosku, ze to niebo a ziemia. Owszem, japoński model lepiej się skleja, ale pod względem wierności oryginałowi nie ma co w ogóle porównywać. Trumpkowy IS jest wręcz idealnie pomniejszonym egzemplarzem stojącym w muzeum w Izraelu i obrazuje wersję używaną przez Arabów. Natomiast Tamiya zrobiła.... coś. Ładne, nie powiem, ale "coś' - pomieszanie wszystkich możliwych serii produkcyjnych. W zasadzie można z niej zrobić bez większych ingerencji jedynie wariant produkcyjny z 1945 roku (II seria). To tyle

Tak więc do dzieła!

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 102
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Ooo, też go kiedyś chciałem zrobić IS-3 bardzo mi się podoba ;)

Ostatnio się tez zastanawiałem nad Egipska wersją Su-100, ale nie wiem czy są dostępne jakieś kalki...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ooo, też go kiedyś chciałem zrobić IS-3 bardzo mi się podoba ;)

Ostatnio się tez zastanawiałem nad Egipska wersją Su-100, ale nie wiem czy są dostępne jakieś kalki...

Są, produkcji amerykańskiej firmy Decalcomaniacs - zestaw Arab Tanks vol.2 (45 pln z przesyłką do Polski )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O potwierdzam w sprawie tamki ogólnie - no może poza kilkoma wyjątkami. Czołg groźny, ale niewypałem sie okazał.

Jak przebijesz Rafała z ilością modeli konkursowych i je skończysz to zwracam honor (ambitny wtedy będziesz) i stawiam dobrą whisky.

A na razie to buzi na zachętę

Fajne malowanie wybrałeś - też Ci poprzeszkadzam w tym wątku

 

Dla modów - rozumiem że doping w postaci postów karalny nie jest

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czołg groźny, ale niewypałem sie okazał.

 

No nie wiem, gdzieś czytałem, że na początku wojskowi z NATO trzęśli się ze strachu przed możliwością walki z czymś takim.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A wiecie może panowie czy on brał udział w jakiś działaniach wojennych ww2,

 

Z tego co wiem to pierwsze egzemplarze zjechały z fabryk w maju 1945, więc nie mogły wziąć udziału w walkach.

Chociaż mogę się mylić...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak obiecałem wcześniej

Zacierał łapki,zacierał...a innym wytykał;p

Apropos Arabów, widziałem(chyba Legend) na LM, załoganci jacyś....niemrawi, ale są;)

Załogantów arabskich mam z MiGa, też niemrawi, ale coś się wyciśnie

 

A wiecie może panowie czy on brał udział w jakiś działaniach wojennych ww2,czy tylko w defiladach.

Nie brał udziału w działaniach bojowych. Pierwszy raz publicznie pokazany został dopiero podczas Wielkiej Defilady Zwycięstwa w Berlinie.

Czołg nie był tak do końca niewypałem, bo jeszcze do lat 60-tych na zachodzie bano się go strasznie - efekt propagandowy został zatem osiągnięty. A tak poza tym wszystkim, to jednak nie był taki szajs, skoro w jednostkach sowieckich przetrwał do lat 70tych. Zresztą seria M z lat 60tych miała już zupełnie nowe 'flaczki' niewiele mające wspólnego z produkcją z 1945 roku.

Tak czy siak ten czołg podoba mi się bardzo - wieża, pysk szczupaka - po prostu bajka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czesc,

 

mnie też się ten pojazd podoba. Jeden z moich ulubionych na gąsienicach. Jak na niego patrzę to mi dreszcz po krzyżu przechodzi. Spotkać się oko w oko z czymś takim.....

Poważnie: tez chciałem wystartować z tym samym w 1/72 ale nie będziemy się dublować. Wystartuję za to z innym monstrum bo już mam prawie wszystkie gadget-y.

 

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piękne malowanie. Bardzo mi się podoba, proste do bólu wzbogacone agresywnym oznaczeniem. Avi jak oceniasz ten plastik Trumpka - dobrze się obrabia??? Zawsze kiedy sklejałem ich modele, miałem ten szary plastik i na ten jeszcze nie trafiłem - stąd moje pytanko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piękne malowanie. Bardzo mi się podoba, proste do bólu wzbogacone agresywnym oznaczeniem. Avi jak oceniasz ten plastik Trumpka - dobrze się obrabia??? Zawsze kiedy sklejałem ich modele, miałem ten szary plastik i na ten jeszcze nie trafiłem - stąd moje pytanko.

Czołem. Jednego już skleiłem swego czasu. W kwestii obróbki tworzywa - nie ma żadnej różnicy. Klei się również tak samo jak szary. Po prostu tak ta firma ma, że niektóre modele tłucze w ciemnozielonym plastiku.

Ale nie ma obaw - swój sławetny 'bakelit' stosowany u zarania już dawno wycofali

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O! Dopiero tu zajrzałem. Robię tego samego Józefa , Avi zresztą już wie. Niestety rozgrzebałem go już jakiś czas temu, więc regulaminowo nie łapię się na konkurs. Mój będzie w malowaniu klasycznym czyli sowieckim. Właśnie jestem na etapie szpachlowania boków kadłuba. W moim wypadku to potrwa, oj potrwa

 

A wiecie może panowie czy on brał udział w jakiś działaniach wojennych ww2,

 

Z tego co wiem to pierwsze egzemplarze zjechały z fabryk w maju 1945, więc nie mogły wziąć udziału w walkach.

Chociaż mogę się mylić...

Chyba zdążyli je jeszcze wysłać na Daleki Wschód do walki z Japończykami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba zdążyli je jeszcze wysłać na Daleki Wschód do walki z Japończykami.

Wg rosyjskiej monografii IS-3, nie zdążyli. Ponoć nawet nie było takich planów. W walkach zdążyły natomiast wziąć udział T-44. Jedna jednostka w nie wyposazona walczyła z Niemcamii w Kurlandii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

No dobra, czas rozpocząć pracę nad Szczupakiem

Kadłub posklejany wstępnie do kupy, gdzieniegdzie poszpachlowany.

P1010343.jpg

P1010344.jpg

P1010342.jpg

Ponieważ przychodzą blaszki, zatem trzeba również zaślepić część otworków - potworków przeznaczonych pod osprzęt 'zestawowy'

P1010336.jpg

P1010339.jpg

P1010341.jpg

Oczyściłem z 'fabrycznych' zawiasów błotniki, poobcinałem trochę detali, które zastąpione zostaną blachą. Póki co nie ma przykrych niespodzianek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No! W końcu u Ciebie ruszyło. Póbowałem w swoim dziś dorobić blaszki na uchwyty do zbiorników paliwa z puszki Coca Coli ale cóś się łamały. Może zemsta Stalina za imperialistyczny materiał?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No! W końcu u Ciebie ruszyło. Póbowałem w swoim dziś dorobić blaszki na uchwyty do zbiorników paliwa z puszki Coca Coli ale cóś się łamały. Może zemsta Stalina za imperialistyczny materiał?

Widać trza dorabiać to z opakowań po kwasie chlebowym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to 'wanna' jest już w zasadzie gotowa - koła włożone na miękkie nakładki (Trochę się namęczyłem, coby w tych metalowych, friulowskich 'zębatkach' owe nakładki zainstalować, ale się udało ) - w każdej chwili można je zdjąć. Tak zresztą się stanie, gdy zaczniemy malować. Z kolei górna część kadłuba wraz z błotnikami otrzymała boczne osłony.

P1010349.jpg

P1010350.jpg

P1010353.jpg

I teraz mam dylemat. Niebawem malowanie czas zacząć, a ja nie do końca wiem jakim kolorem to ustrojstwo' pociągnąć. Wiadomo, model będzie prezentował wóz egipski z Wojny Sześciodniowej - zatem piaskowy. Ale jaki? Może ktoś wie, tudzież ma jakieś sugestie lub przemyślenia w tym temacie? Byłbym dźwięczny za pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... Niebawem malowanie czas zacząć, a ja nie do końca wiem jakim kolorem to ustrojstwo' pociągnąć. Wiadomo, model będzie prezentował wóz egipski z Wojny Sześciodniowej - zatem piaskowy. Ale jaki? Może ktoś wie, tudzież ma jakieś sugestie lub przemyślenia w tym temacie? Byłbym dźwięczny za pomoc

 

Dobre pytanie bo sam nie wiem jak pomalować moją "Zemstę Faraona". W moim przypadkuinstrukcja podaje jako kolor podstawowy Humbrol 63. Nabyłem podczas ostatniej wizyty u Ernirgo zamiennik w postaci Gunze H66 ale na oko wydaje się ciemnawy jakiś. Na takim słońcu kolorki musiały płowieć w szybkim tempie więc będę go ostro rozjaśniał (+ poprawka na małą skalę). Znalezione w sieci forki tanków z kairskiej cytadeli są na tyle "wypalone" od nadmiaru słońca, że trudno stwierdzić. W Kairze będę za jakieś 3 tygodnie i jak się uda to sprawdzę osobiście. Fotki zamieszczę na modelwork-u oczywiśce

 

Fajny ten Twój "Szczupak". Dawaj dalej!

 

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

coby w tych metalowych, friulowskich 'zębatkach'

Ja raz skorzystałem z kół friuli,w Ferdynandzie, niedość że musiałem model przerabiać żeby pasowały to trafiły mi sie tak miękkie kółka i ogniwa że gięłły sie w każda możliwą stronę :]

 

Zabezpieczasz w jakiś sposób te gumowe tulejki przed weatheringiem?

Mnie, raz w modelu rozcieńczalnik zblokował kilka sztuk, ambarasu było co niemiara z tym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.