Skocz do zawartości

PZL AN-2 TD 1/72 Italeri / Bilek


tees

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano (edytowane)

Czołem modelarze.

Po długiej nieobecności na forum i jeszcze dłuższej przerwie w dłubaniu modeli chciałbym powrócić do relacji z budowy antka. W czasie tego roku który upłyną od mojego ostatniego wpisu w tym temacie naprawde niewiele zrobiłem. Zebrałem tylko kadłub i skrzydła do kupy noi narzuciłem pół puszki szpachlówki by wszystko wyrównać.Piszę puszki bo przekonałem się do szpachlówki Novol -Finish i tylko nią wykonuje szpachlowania. Mam nadzieje że nic nie stanie na przeszkodzie by teraz już go dokończyć i sukcesywnie zdawać wam relacje z postępów w pracy.Sentyment do tej konstrukcji sprawia że w poczekalni już jest Atek z Amodelu w 1/144 noi czekam na większego brata w 1/48 z Valomu.

A stan antusia na dzień dzisiejszy

571d5af77019db89m.jpgc62194c04fd2f863m.jpg a050256d206e0fabm.jpg e1093d40f5ba42edm.jpg

 

Pozdrawiam.

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie.

Wreszcie przez sobote i niedziele udało mi się co nieco podłubać przy antku.Zrobiłem co prawda niewiele bo tylko zastrzały ,podpórki pod statecznik poziomy, owiewki popychaczy lotek i klap i zająłem się powierzchniami sterowymi ( głównie nadanie im odpowiedniego kształtu). Największy problem powstał w tylnym usterzeniu kiedy według planów zrobiłem szczeliny na zawiasy. Na fotach widać jak nierówno są wykonane tłoczenia. By z tego problemu wyjść trzeba by było zrobić stery wysokośći od podstaw lub zaszpachlować całość i na nowo zrobić te przetłoczenia. Ja z tego jednak zrezygnowałem gdyż po pomalowaniu i tak to się zgubi. Ale mam jeszcze następny problem. W zasadzie na tym etapie już powinienem zdecydować jaki egzemplarz mam odzwierciedlić w malowaniu. W grę wchodzi SP-ANI i SP-ANV. Samoloty te różnią się pewnymi szczegółami i z tąd ten dylemat. O wojskowym mundurku też myślałem ale wolałbym cywila. Wnętrze jest standardowe do wersji TD. A oto co wydłubałem:

eb8a01335ddedb50m.jpg dba9b743bf112156m.jpg 87760e841ddf78cem.jpg 4edc9707cc90f17fm.jpg 400011d011de3b4am.jpg

Widać już że Antek nabiera kształtów.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prace nad Antkiem idą pełną parą . Oto co udało mi się zrobić przez ostatni tydzień:

drobnica- wyposażenie kokpitu:

2aeaf46e3e3bc799m.jpg c106dfdf7f7f0635m.jpg a724f81684390cb6m.jpg 185fad125abd17b8m.jpg

cf58b993ae25b51bm.jpg 2c055170d05a9d4cm.jpg d6f2aa1ddc30945am.jpg

 

Zacząłem też walke z blaszkami. Osłona kabiny pilotów przyklejona ale czeka mnie szklenie i dopasowanie górnej części kokpitu. W miarę obeszło się bezboleśnie czego nie mogę powiedzieć o slotach. Wyprofilowanie tych elementów zeżarło mi trochę nerwów a i efekt nie jest taki jak bym chciał. Oto co z tego wyszło:

 

2f57c20ba603ecbdm.jpg aefe40725d3b3e13m.jpg 365b96fe1b3eaddbm.jpg c315d03459af682am.jpg 9972ac0b55a55985m.jpg

Niestety trzeba było uciąć uszy na wrędze w kabinie bo ni jak nie mogłem przez nie dopasować ramy kokpitu ale zrobię je od nowa nieco mniejsze i dopasowane do ramy.

Dalej nie wiem jakie wybrać malowanie. może coś doradzicie?

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Witam.

Relacja znowu trochę zdechła na jakiś czas ale nie myślcie że próżnowałem.Skończyłem chyba najgorszy etap prac przy antusiu i etap którego najbardziej się bałem. Oszklenie ramy którą wkleiłem przed poprzednią relacją poszło gładko. Trochę docinania i po kłopocie. Do pasowanie górnej części, tej kopulastej, to już stało się wyzwaniem. Dobrze że miałem kabinke vacu bo inaczej bym na tym etapie poległ. Wyciołem z niej tą kopulastą część. Myślałem że po kłopocie. Ale nie. Dopasowanie tego do reszty przyprawiało mnie o palpitacje serca. Jakich wspomagaczy ( słownych oczywiście ) używałem przy tej robocie to nie przytocze z oczywistych względów. Jakoś to w końcu skleciłem.Teraz to już same przyjemne prace mnie czekają. Chyba. Mam nadzieje. Jak wyszło widać na fotach. Trochę na niektórych widać jakby szybki były zabrudzone, ale to są refleksy powstałe przy robieniu zdjęć. Szybki są w miarę przejrzyste i czyste.

 

59b3e3b3c0a9483am.jpg 8eeb4348d7c11216m.jpg 8f14504f8d9c77b1m.jpg ee414a89b894a5a9m.jpg b353693f0fb278f0m.jpg

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Prace przy Antku znowu trochę się posunęły do przodu. Postanowiłem zrobić osłone silnika ze wszystkimi dodatkami i potem taką gotową już wkleić w model. Klapki wentylacyjne musiałem zrobić samodzielnie ponieważ te zestawowe Parta były żle oznaczone. Te nieco większe przyciołem bo myślałem że są za duże natomiast te mniejsze były za małe. Mniejsze mialy iść do górnych wylotów a małe do dolnych. Oznaczone w instrukcji były odwrotnie. Ja oczywiście nie poatrzyłem bo poco . A tak wyszla:

 

d486ad62c6fefab0m.jpg cd2af55fe7ca8a9bm.jpg 610705516d7dc112m.jpg 82b56b9fa60f22dbm.jpg 66b31542671009f4m.jpg

 

Silnik z dodatkami terz wygląda nieżle:

 

6aaa4a5197e3f709m.jpg dc8715de70015c18m.jpg

 

Noi koła też ulepszone blaszkami:c3b7c607d4d499f2m.jpg

 

I to narazie bylo by na tyle .

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Leszku za pochwałe ale jeszcze chyba nie czas na wiwaty bo nie wiadomo co stać się jeszcze może po drodze. Nadal nie wiem w jakim malowaniu go zrobić . I tu mam zagwozdke.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Leszku za pochwałe ale jeszcze chyba nie czas na wiwaty bo nie wiadomo co stać się jeszcze może po drodze. Nadal nie wiem w jakim malowaniu go zrobić . I tu mam zagwozdke.

 

Przyjemnie popatrzeć na starszego "brata" w mniejszej skali , chwalić należy zawsze ,dobre słowo czasami znaczy bardzo wiele , nasza pasja nikomu nie szkodzi , czasami tylko rodzinie że jesteśmy nieobecni.

Podziwiam , dalej i nic się nie stanie zawsze można tylko poprawić na lepiej.

Nie popełnia błędów ten , który nic nie robi

Tomek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Witam .

Relacja znowu trochę podupadła więc czas ją znowu zaktualizować. W ostatnim okresie miałem trochę więcej wolnego czasu więc robota przy antusiu się posunęła do przodu. Jak widać na fotkach dorobiłem własnoręcznie trochę detali gdyż te zestawowe to raczej nie przypominały oryginałów. Głównie chodzi o detale podwozia i ich zamocowanie do kadłuba. Tylny widelec koła podporowego musiałem zrobić od podstaw bo modelowe to raz że było koło odlane razem z widelcem to jeszcze za cienkie. Samo koło też poszerzyłem poprzez rozcięcie na dwie połówki i wklejenie odpowiedniej grubości plastiku do środka,następnie sklejenie do kupy no i szlifowanie. Na samym kadłubie dorobiłem osłone rury wydechowej,wszelkiego rodzaju klapki i wzierniki .Poszczególne elementy modelu powklejałem w odpowiednie , uprzednio przygotowane miejsca.

Teraz zostało mi tylko omaskowanie oszklenia i malowanie. I dalej jestem nie zdecydowany jakie wybrać. Ewentualnie w zależności na jakie się zdecyduje to zostanie do dorobienia wlot powietrza na kadłubie .

A oto to co zrobiłem w ostatnim czasie:

 

28018aa269269da6m.jpg c5f6bd30ded3a9e8m.jpg 519e9ef08821612cm.jpg 7bb131692f3d15d8m.jpg 3551d573b9184c5dm.jpg

 

ecbf3905d49a0ec7m.jpg 15dac238a6bce2fam.jpg ba10096a087405eem.jpg 41031092c58cab90m.jpg 84ecc50929706046m.jpg

 

5e544082c4567edcm.jpg 107b993276c246abm.jpg c6368771098f8500m.jpg bdd943123986bf49m.jpg

 

Pozdrawiam.

Darek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego tees! Pięknie Ci to wychodzi!

 

Bardzo podobają mi się detale dorabiane we własnym zakresie. Świetna robota z blachami. Jednym słowem rewelka

 

Co do malowania to SP-ANI wg mnie jest o wiele atrakcyjniejszy od SP-ANV.

Model tak fajnie zwaloryzowany jeszcze bardziej zyskałby na ciekawym malowanku

 

Pozdrawiam Ipkinss

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taki SP-ANV to co innego Nie znałem tego malowania. Wpisałem po prostu w google litery rejestracji i wyskoczył Antek w biało-niebieskim malowaniu telekomunikacji polskiej... dlatego optowałem za SP-ANI. Teraz niezależnie od tego które malowanie wybierzesz model na pewno będzie przykuwał uwagę

 

Pozdrawiam Ipkinss

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.