Skocz do zawartości

TKS (20 mm) oraz TKW II (RPM, 1/35)


skala72

Rekomendowane odpowiedzi

SZPARY!

Gdzie ??

 

TKW malowano na szaropiaskowy w czasie testów. Na ten kolor malowano wszystkie pojazdy testowe. Zielony to juź późniejszy okres i testy terenowe. Więcej malowań nie było.

Dzięki, teraz jeszcze który zielony ?? ten sam, co malowano np. broń przeciw pancerną - oliwkowobrązowy ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 114
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Zdjęcia nie są Twoje, przynajmniej niektóre, znowu pokazujesz jakieś materiały bez wskazania ich źródeł itp

Jak tak nie na temat, bo często poruszasz w postach ten problem ( o ile dobrze pamiętam). A Twój avatar to przez Ciebie został zrobiony?

Hmm, jak to "Jendrass1", przyjrzyj się dobrze, ok??

Jak zwykle nie na temat "Jendrass1", znasz autora zdjęcia, jeżeli tak, to poproszę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SZPARY!

Gdzie ??

Otwórz oczy. Zanim zaczniesz znowu klepać bez ładu i składu, to zaszpachluj te dziury i szpary. Jak sam ładnie napisałeś "mam jeszcze trochę do nauki" więc marsz do szkoły.

Zdjęcia i ich autorzy? Już dawno udowodniłeś, że nie znasz większości książek, w których są.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SZPARY!

Gdzie ??

Otwórz oczy. Zanim zaczniesz znowu klepać bez ładu i składu, to zaszpachluj te dziury i szpary. Jak sam ładnie napisałeś "mam jeszcze trochę do nauki" więc marsz do szkoły.

Zdjęcia i ich autorzy? Już dawno udowodniłeś, że nie znasz większości książek, w których są.

I tak na kawę się z tobą nie umówię.

Co do szpar, to są zalane klejem i dlatego je jakoś widać, bo przezroczysty jest

I jeszcze jedno, to jest RPM, bardzo miło go się skleja, ale co do foremek to można mieć wiele do życzenia, cały czas pilnik i pilniczki i papier. Lekka zgroza, ale co tam, damy radę. Zobaczcie również dokładnie TKW na zdjęciu, to jest skręcana konstrukcja i szpary pomiędzy blachami zawsze są widoczne, to cały czas pracuje i tankietki były robione w manufakturach, a nie w wielkich fabrykach z wykrojnikami. Oni robili te czołgi jak my modele, Hand Made.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I tak na kawę się z tobą nie umówię.

Nie zwykłem umawiać się z mężczyznami.

Co do szpar, to są zalane klejem i dlatego je jakoś widać, bo przezroczysty jest

e72fe0db6fabc857.jpg

1e519fffac49656b.jpg

Rozumiem, że chcesz nam powiedzieć, że tutaj wszędzie jest klej tylko go nie widać tak ? Hmmm kup mocniejszą żarówkę do lampki i po prostu zaszpachluj te szpary, nie będziesz musiał kręcić.

 

I jeszcze jedno, to jest RPM, bardzo miło go się skleja ... Lekka zgroza, ale co tam, damy radę.

Gratuluje podejścia. Liczę, że wyjdzie z tego dobry model.

Zobaczcie również dokładnie TKW na zdjęciu, to jest skręcana konstrukcja i szpary pomiędzy blachami zawsze są widoczne, to cały czas pracuje i tankietki były robione w manufakturach, a nie w wielkich fabrykach z wykrojnikami. Oni robili te czołgi jak my modele, Hand Made.

Poniosło Cię skala. Państwowe Zakłady Inżynierii, w których produkowano tankietki i 7TP nie były ani zacofane, ani biedne, ani małe. Manufaktura drogi skalo to pojęcie sięgające XV-XVII wieku. Aż tak nasza gospodarka nie była zacofana, nawet w 1918 roku.

Sugeruję lekturę:

"Przemysł Zbrojeniowy COP" Zbigniew Dziemianko, wyd. Adam Marszałek

"Wobec zagrożenia wojną. Wojsko, a gospodarka Drugiej Rzeczpospolitej w latach 1935-1939" Marek Jabłonowski, wyd Aspra

"Wierności dochować żołnierskiej" Wacław Stachiewicz

"Wojna Obronna Polski 1939" Tadeusz Jurga

"II RP 1918-1939. Społeczeństwo, gospodarka, kultura, polityka" Marian Leczyk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Góra jest tylko sklejona, wanna jest tylko złożona, pisałem na samym początku.

Wiesz co, lektura, lekturą, ale proponuję popytać też ludzi, którzy pracowali w tamtych czasach i jak to naprawdę wyglądało.

Powiem ci, że współczuję tobie, strasznie się wyżywasz, szkoda, że na forach. Weź tez pod uwagę, że nie każdy ma aż takie zbiory książek dot. tego okresu, często posługuje się tym co słyszałem od ludzi z tamtych czasów.

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gra jest tylko sklejona, wanna jest tylko złożona, pisałem na samym początku.

To po co te kwiatki o niewidocznym kleju ?

O górze pisałem gapo. Myślałem, że o nią chodziło.

ps. zmień klej na mniej toksyczny, mówię poważnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mimo świąt znalazłem chwilę czasu i udało mi się zrobić od nowa zewnętrzny uchwyt do karabinu dla OPL i skleić częściowo wannę. Nadal góra i dół są oddzielnie, to tak w kwestii szpar.

 

ab6e06b087c40ad2.jpg

 

a80898cd3b54b66b.jpg

 

f836739c89bba8c6.jpg

 

6471db8d773b9349.jpg

 

Karabin maszynowy Hotchkiss wz.25 wykonany jest z trzech części, dwóch "fabrycznych", czyli dołączonych do zestawów (pierwotną lufę od karabinu widać na pierwszych zdjęciach), druga część to opiłowana do kształtów i wyglądu Hotchkissa, trzecia, to lufa i komora wykonana z igieł do strzykawki. Mam zamiar zrobić jeszcze taśmę z nabojami, może i skrzynkę. Zobaczę jeszcze.

 

Tył nie jest jeszcze śrubowany (nity). Czy ktoś z was posiada przekrój TKS'a w dobrej rozdzielczości??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, czy tej wieży nie powinieneś bardziej osadzić na tym kółku u podstawy.

Jak dasz radę zdjać górną część, podciąć ją wewnątrz, bardziej by siadło.

 

 

p.s. teraz zerknij sobie do mojej relacji z 7TP, co się stało z czarnymi dziurami;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, czy tej wieży nie powinieneś bardziej osadzić na tym kółku u podstawy.

Jak dasz radę zdjać górną część, podciąć ją wewnątrz, bardziej by siadło.

Hmm, chciałem to zrobić, ale kątownik wszystko psuje, chyba, że go upiłuje po środku, ale to będzie tandeta znowu, jeszcze większa

 

e72fe0db6fabc857.jpg

 

p.s. teraz zerknij sobie do mojej relacji z 7TP, co się stało z czarnymi dziurami;)

Widziałem i bardzo się rozczarowałem, jestem załamany, tak po chamsku błotem zakleić, hmm.

Ps. bardzo nie ładnie, tak się nie robi, dziury są, to mają być widoczne !!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale nie jest tragicznie, już wiem co zrobię !!!. Na zdjęciu jest tam odstęp pomiędzy wieżą, ale jest też również pokazane ... to będzie niespodzianka, takie małe czary, mary.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To czaruj, byleby przemyślane było ..aby:

 

ale to będzie tandeta znowu, jeszcze większa Confused

Twoje słowa;)

Daj spokój, do każdego polskiego modelu powinni dodawać coś na nerwy i komplet pilników zdzieraków, RPMowi daleka droga do MH, a tym jeszcze bardziej daleka ... pierwszej lepszej ze wschodu lub zachodu.No, ale nikt normalny nie produkuje polskiej broni pancernej do '39 r.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każda tankietka miała na wyposażeniu jeden ckm. Twoja ma dwa, w dodatku różnych typów. Nawet jeśli przyjąć, że ten Hothckiss to już wersja wz. 25 (czyli kal. 7,92)to zasilany był z taśmy metalowej, a ten we wieży (zakładam Browninga wz. 30 ?!) to taśma parciana. Zatem w wozie miały być dwa rodzaje amunicji ? I ten Hotchkiss stale na wierzchu ? Po miesiącu to już by nikt z niego nie postrzelał. Zdecyduj się.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O tym każdy wie, że na wyposażeniu był tylko jeden ckm. W TKW był to Browning - na początku, później wz.25 (Hotchkiss). Dodatkowy umieszczony jest specjalnie dla stojaka. Tak dla wyjaśnienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O tym każdy wie, że na wyposażeniu był tylko jeden ckm. W TKW był to Browning - na początku, później wz.25 (Hotchkiss). Dodatkowy umieszczony jest specjalnie dla stojaka. Tak dla wyjaśnienia.

Coś Ci się chyba pomieszało:

 

"Tankietka TKW była zaprojektowana na podwoziu tankietki TK (TK-3). Jej przedział bojowy został obniżony, a nad stanowiskiem dowódcy zamontowano małą wieżę uzbrojoną w standardowy chłodzony powietrzem karabin maszynowy 7,92mm wz.25 Hotchkiss. Wieża miała ściany grubości 8 mm, nitowane do ramy i miała właz na dachu oraz drzwi w tylnej zaokrąglonej płycie. Obracana była ręcznie. Głowa kierowcy była chroniona sporą pudełkowatą pancerną osłoną, wyposażoną w nowoczesny peryskop odwracalny konstrukcji inż. R. Gundlacha. Postanowiono początkowo zbudować 6 czołgów próbnych.

 

Prototyp TKW zbudowano pod koniec 1932 roku lub na początku 1933, na bazie czołgu TK nr 1164 (pochodzącego z pierwszej serii, zbudowanej z płyt ze zwykłej stali, tzw. "żelaznych"). Karabin maszynowy wymieniono następnie na chłodzony wodą wz.30, zamontowany w nowym uniwersalnym jarzmie kulistym konstrukcji inż. J. Napiórkowskiego, z celownikiem lunetkowym. "

Ze strony dreli

http://derela.republika.pl/tkwpl.htm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiecie co mnie denerwuje w tych tankietkach z RPMu, to że nie ma loga Ursusa na przedniej płycie tam pod włazami, U Rafała w 7TP od miraga jest i fajnie to wygląda, myślicie że łatwo dorobić takie logo np. z kawałka żywicy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiecie co mnie denerwuje w tych tankietkach z RPMu, to że nie ma loga Ursusa na przedniej płycie tam pod włazami, U Rafała w 7TP od miraga jest i fajnie to wygląda, myślicie że łatwo dorobić takie logo np. z kawałka żywicy?

 

Dla chcącego nic trudnego. Modele MH nie są cudem techniki i też zawierają błędy ale o pewne widoczne szczegół zadbano. Logo lepiej dorobić z blaszki od piwa niż z żywicy. Cieńsza, łatwa w obróbce i można w niej coś "wycisnąć". Blaszka zanmionowa jest też w zestawie blaszek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Igła i jakieś szkiełko powiększające najlepiej. Wzornik tabliczki na ekranie monitora (jest na TKF z Belgradu) i trzeba próbować. Nie będzie to cudo żadne ale lepszy rydz niż nic. Pytanie czy skóra za wyprawkę się opłaca ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.