Skocz do zawartości

TKS (20 mm) oraz TKW II (RPM, 1/35)


skala72

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 114
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

O tym każdy wie, że na wyposażeniu był tylko jeden ckm. W TKW był to Browning - na początku, później wz.25 (Hotchkiss). Dodatkowy umieszczony jest specjalnie dla stojaka. Tak dla wyjaśnienia.

Coś Ci się chyba pomieszało:

 

"Tankietka TKW była zaprojektowana na podwoziu tankietki TK (TK-3). Jej przedział bojowy został obniżony, a nad stanowiskiem dowódcy zamontowano małą wieżę uzbrojoną w standardowy chłodzony powietrzem karabin maszynowy 7,92mm wz.25 Hotchkiss. Wieża miała ściany grubości 8 mm, nitowane do ramy i miała właz na dachu oraz drzwi w tylnej zaokrąglonej płycie. Obracana była ręcznie. Głowa kierowcy była chroniona sporą pudełkowatą pancerną osłoną, wyposażoną w nowoczesny peryskop odwracalny konstrukcji inż. R. Gundlacha. Postanowiono początkowo zbudować 6 czołgów próbnych.

 

Prototyp TKW zbudowano pod koniec 1932 roku lub na początku 1933, na bazie czołgu TK nr 1164 (pochodzącego z pierwszej serii, zbudowanej z płyt ze zwykłej stali, tzw. "żelaznych"). Karabin maszynowy wymieniono następnie na chłodzony wodą wz.30, zamontowany w nowym uniwersalnym jarzmie kulistym konstrukcji inż. J. Napiórkowskiego, z celownikiem lunetkowym. "

Ze strony dreli

http://derela.republika.pl/tkwpl.htm

Dokładnie:

Uzbrojenie zamontowane zostało w uniwersalnym jarzmie kulistym (stanowił je ponownie km wz.25, aczkolwiek można było dostosować je do km wz.30; nie są znane mimo to zdjęcia TKW drugiego wariantu z zamontowaną bronią).

http://derela.republika.pl/tkwpl.htm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rafale, uporałem się z wieżą, mam nadzieję, że ci się spodoba. Fotki będą jak tylko dopieszczę to cudo.

 

Wiecie co mnie denerwuje w tych tankietkach z RPMu, to że nie ma loga Ursusa na przedniej płycie tam pod włazami, U Rafała w 7TP od miraga jest i fajnie to wygląda, myślicie że łatwo dorobić takie logo np. z kawałka żywicy?

Nie ciebie jednego, a to przecież taki pikuś, a tyle frajdy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TKW miał najpierw ckm wz.30.

 

Wieża dowódcy pojazdu była uzbrojona w CKM 7,92 mm Browning wz.30 w specjalnym jarzmie, zaopatrzony w celownik optyczny. Prowadzono też próby z ckm Hotchkiss'a, jednak po zaopatrzeniu wieży w wykusz dla zwiększenia przestrzeni..

 

Za moim tekstem na:

www.iirp.prv.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś z was orientuje się co to jest (zawiasy??), czy wieża była otwierana również od góry, czy tylko od tyłu. Czy posiada ktoś z was np. zdjęcie wieży od tyłu, chodzi o TKW II. W necie znalazłem tylko 3, jeden to TKW I z przodu i tyłu, TKW II (przód).

 

685d68de7a1d50e4.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki jeszcze raz, jeżeli chodzi o właz górny, to już się otwiera, dwa zawiasy działają, teraz tylko wkleić uchwyty do włazu tylnego i będzie gicior.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akurat malowania nie musisz się sztywno trzymać. BO jak pomalujesz na zielono, to będzie wiadomo, że jest ok. Nawet jak walniesz trójbarwne malowanie, to zawsze wystarczy podpisać, że to już po próbach w boju

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się że będzie widoczna duża różnica między Twoimi nitami które zrobiłeś na wierzy (jarzmo o ile tak to można nazwać w tym czołgu) względem innych (są bardziej płaskie). Ogólnie na razie fajnie idzie praca, tak trzymać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się że będzie widoczna duża różnica między Twoimi nitami które zrobiłeś na wierzy (jarzmo o ile tak to można nazwać w tym czołgu) względem innych (są bardziej płaskie). Ogólnie na razie fajnie idzie praca, tak trzymać

Owszem, po pomalowaniu widać minimalną różnice, nie mam takiego jednego przyrządziku do zaokrąglania, ale jak ktoś nie wie co i jak, to nie zauważy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Otwierany właz górny oraz uchwyt na drzwiczkach tylnych.

No i ładnie

Wnętrze wieży też będzie ? czy tylko coś zamarkowane ?

Mam zamiar wsadzić do niej jednego ludzika w zwykłym kombinezonie, drugiego, dowódcę, do TKS'a z wnętrzem. Przerabiam tam klapy, będzie totalne wycięcie dla dużych klap i będzie odsłonięte częściowo, od strony dowódcy. TKW II będzie pomalowana na ciemną zieleń, wyciągnięty z magazynów z ostatniej chwili, jedyny który ocalał i nie został przebudowany i użyty przeciwko Niemcom.

Widzieliście może figurki pancerniaków w hełmach ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzieliście może figurki pancerniaków w hełmach ??

Robi M Model

http://www.m-model.pl/iiwojna/35011.jpg

Kiedyś zgrabny zestawik wypuścił też Heller czy SK Model, rzadko bywa na allegro. W zasadzie każdy zestaw polskich pancerniaków (MH!), a jak się uśmiechniesz to Ci z M Modelu hełmy na sztuki sprzedadzą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzieliście może figurki pancerniaków w hełmach ??

Robi M Model

http://www.m-model.pl/iiwojna/35011.jpg

Kiedyś zgrabny zestawik wypuścił też Heller czy SK Model, rzadko bywa na allegro. W zasadzie każdy zestaw polskich pancerniaków (MH!), a jak się uśmiechniesz to Ci z M Modelu hełmy na sztuki sprzedadzą.

Widziałeś może te figurki w stanie surowym, bo te z MH, to tragedia, jak już pisałem, masz w bonusie drugie tyle żywicy i nie wiadomo co z nią zrobić, jest w takich miejscach, że biaksem ciężko dojść.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś posiada zdjęcia silnika tankietki np. TKS/W ?? Jeżeli tak, to poproszę, znalazłem tylko częściowe, które zbyt wiele nie pokazują, a nie posiadam żadnej monografii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.