Skocz do zawartości

TKS (20 mm) oraz TKW II (RPM, 1/35)


skala72

Rekomendowane odpowiedzi

Czarne były płaszcze. Paski były brązowo skórzane.

Czemu tarcza Spłupskiego tak wysoko wystaje?

Dzięki. Co do tarczy, to ona jest zrobiona tak na wariackich papierach na sam koniec, na próbę i tak sobie ją włożyłem tylko, nie jest przyklejona, jest za wysoko, będzie jakieś dwa mm niżej.

 

Ekspertem września nie jestem, ale w kwestii sklejania się wypowiem. Na ostatnim zdjęciu, na jednej z tych płyt (tej najmniejszej) jest zagłębienie formy. Może warto by coś z tym zrobić?! Poza tym troszkę nie rozumiem kolejności sklejania. Zrobiłeś tą chorągiewkę, a np. nie wyskracałeś tych pręcików imitujących nity, nie boisz się, że ją niebawem urwiesz?! Na przed ostatnim zdjęciu masz jeszcze nie przyklejoną chłodnicę, czy coś takiego - może warto by wyciąć ten plastik imitujący siatkę i wstawić siatkę Abera. Zresztą chyba właśnie Aber robił całkiem ładną i bogata blaszkę fototrawioną do tego modelu, o ile mnie pamięć nie myli, była dość tania ok. 50zł.

 

Wszystko będzie łatane i tak jest mało to szpachlowania. Co do blaszek, to na chwilę obecną zrobię wszystko ręcznie, nie idę na łatwiznę, mam już trochę planów. Będę poprawiał klapy, błotniki, tzn, szlifował i dorabiał boczne ranty, w końcu nie po to kupowałem wiertareczkę z całym wyposażeniem. Powiem, że skala 1/35 jest bardzo łatwa, można wiele dorabiać i przerabiać, 1/72 to idealna szkoła do 35-ki, którą teraz uważam za łatwiznę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 114
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Powiem, że skala 1/35 jest bardzo łatwa, można wiele dorabiać i przerabiać, 1/72 to idealna szkoła do 35-ki, którą teraz uważam za łatwiznę.

 

No to teraza musisz zmienić nick-a ze skala72 na skala35. Ale się wkopałeś!

 

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie !!?? Się narobiło, ale 1/72 to moja ulubiona skala i mam jeszcze furę modeli do zrobienia w niej, lubię się katować i wnerwiać, więc pozostanie skala72.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... Żal mi was. Jest tam pokazywanych masa fotek, różnych, różnistych i jakoś ni diabła nie widać podawanych źródeł. Nie każdy posiada w ciul książek i zna się na tankietkach czy innych traktorkach.

Tak a propos nie wymagania źródeł.

http://pwm.org.pl/viewtopic.php?f=16&t=4767

Polecam Ci pierwszego posta w tym temacie, a zwłaszcza zielony dopisek moderatora. Podpowiem Ci, że jest takich interwencji znacznie więcej.

 

zbieractwem

Chyba nie wiesz co piszesz, wielu "zbieraczy" by się na Ciebie obraziło

Tu masz definicje.

Zbieractwo - zbieranie płodów dziko rosnących roślin, między innymi runa leśnego, stanowiące podstawę utrzymania społeczeństw pierwotnych, jedna z najstarszych form gospodarki itd.

Z kolekcjonerstwem Ci się pomieszało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym zbieractwem to nie ma co przesadzać Jendrass1. U mnie w mieście na mnie i kolegę, co czasami z wykrywaczem metalu chodzimy nad rzeką Bzurą nazywają nas złomiarzami, bo to w pewnym stopniu prawda. Zbieraczami też jestesmy jak i kolekcjonerami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu masz szkice z monografii TKS, żebyś nie bręczał, że Cie od czci i wiary odsądzam. Mam, to się dzielę.

IMG_4302-1.jpg

IMG_4303.jpg

Przesadziłeś z nitami z tyłu kadłuba, zwłaszcza na osłonie chłodnicy (tam gdzie kratka).

Wszystko z monografii TKS MiF cz 2 nr 33.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej koledzy mam pytanie co do tych tarczy Słupskiego, gdzieś wyczytałem że istnieje jakaś tabela kodów co jaka znaczyła? Mógłby mi to ktoś przybliżyć bo nie mogę nigdzie doszukać o jakie kody chodzi? Byłbym wdzięczny. A drugie moje pytanie to czy wszystkie polskie pojazdy miały te chorągiewki sygnalizacyjne, te z 10 Brygady Kawalerii Zmotoryzowanej lub jak kto woli 10 Brygady Kawalerii Pancerno Motorowej też?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przesadziłeś z nitami z tyłu kadłuba, zwłaszcza na osłonie chłodnicy (tam gdzie kratka)

 

No w sumie to się zgadzam z Jendrassem, ja w swoim tksie zrobiłem tylko 6 nitów na osłonie chłodnicy, a wyliczyłem z tych planów że ma być 11

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Nity" zdjęte, będą metalowe

to obrób je przed wsuwaniem w model, bo póżniej moze byc klops

Już wiem jak to zrobić, i tak i tak. Nauczka to wielka rzecz, kolejne doświadczenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym zbieractwem to nie ma co przesadzać Jendrass1. U mnie w mieście na mnie i kolegę, co czasami z wykrywaczem metalu chodzimy nad rzeką Bzurą nazywają nas złomiarzami, bo to w pewnym stopniu prawda. Zbieraczami też jestesmy jak i kolekcjonerami.

 

jak i zapewne osobami łamiącymi prawo.....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak i zapewne osobami łamiącymi prawo.....

Jakoś się tym nie przejmujemy, chociaż jesteśmy tego świadomi.

skala72 ja zawsze z tymi nitami miałem problemy (kiedyś próbowałem zrobić). Będę podpatrywał jak Ty to robisz i może się czegoś nauczę.

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja zawsze z tymi nitami miałęm problemy (kiedyś próbowałem zrobić). Będę podpatrywał jak Ty to robisz i może się czegoś nauczę.

Mam już patent, prosty jak drut. - dot. TKS'a. Po wklejeniu nitów (plastik), wkładasz pomiędzy je bardzo cieniutką blaszkę, wysokości innych i lecisz wzdłuż niej żyletką, nie tam jakimś skalpelem - za duży i za tępy, normalną żyletą Polsilver, tnie idealnie równo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej koledzy mam pytanie co do tych tarczy Słupskiego, gdzieś wyczytałem że istnieje jakaś tabela kodów co jaka znaczyła? Mógłby mi to ktoś przybliżyć bo nie mogę nigdzie doszukać o jakie kody chodzi? Byłbym wdzięczny. A drugie moje pytanie to czy wszystkie polskie pojazdy miały te chorągiewki sygnalizacyjne, te z 10 Brygady Kawalerii Zmotoryzowanej lub jak kto woli 10 Brygady Kawalerii Pancerno Motorowej też?

 

 

 

Niestety tabela kodów Tarcz Słupskiego to rarytas. Ale zgadnijcie, kto się na nią załapie ))) Tulejki na tarcze miały TK-3, TKS, 7TP jw i dw, Vickers jw i dw, samochód pancerny wz.34. Na wz.29 nie widziałem, ale niewykluczone.

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam namiar i jak dostanę po świętach to rozpiszę co i jak. Tabela kodów stanowiła załącznik do regulaminu o musztrze czołgów lekkich lub rozpoznawczych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gorzej z zaokrągleniem...

Tym bardziej, że w pojazdach rodziny TK "nity" były tak naprawdę śrubami, z łbem stożkowym.

 

W TK-3, TKS obowiązywały 3 wielkości śrub, widocznie różniące się rozmiarami. Różne elementy pancerza, mocowano na różne śruby. Tu wrzucam jedno poglądowe zdjęcie, poszperam za takimi na których widać różne "gatunki" śrub.

srubytk3.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gorzej z zaokrągleniem...

 

Tym bardziej, że w pojazdach rodziny TK "nity" były tak naprawdę śrubami, z łbem stożkowym.

 

No wiem, ale o tym już nie wspomniałem bo i tak nikt chyba tego nie zrobi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W TK-3, TKS obowiązywały 3 wielkości śrub, widocznie różniące się rozmiarami. Różne elementy pancerza, mocowano na różne śruby. Tu wrzucam jedno poglądowe zdjęcie, poszperam za takimi na których widać różne "gatunki" śrub

 

To że były różne to też wiem tylko zastanawiam się czy dobrze zrobiłem jeżeli dałem mniejsze śruby tam gdzie są wizjery i naokoło nich? A tam, i tak według mnie fajnie wygląda

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsze ujęcia TKW II. Wanna jest tylko złożona. Model naprawdę bardzo miło się skleja, jest wiele do życzenia, niektórych elementów nie można podpiłować, ani ścienić - maleństwa, a blaszek nie ma do tego modelu. Bardziej zaawansowani modelarze możne i by z tego zrobili cudo, ale ja mam jeszcze trochę do nauki.

 

TKW_2.jpg

 

Źródło: PIBWL

 

e72fe0db6fabc857.jpg

 

678d6db9199c5323.jpg

 

1e519fffac49656b.jpg

 

Ps. gdyby ktoś posiadał jakieś dokładne i wyraźne zdjęcia TKW, to proszę o wstawienie, te które są w sieci, nadają się .... i jeszcze jedno, czy orientujecie się jak malowali TKW, jak do tej pory znalazłem dwa, jeden na szaropiaskowy, drugi na jednolity, podstawowy zielony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SZPARY!

 

TKW malowano na szaropiaskowy w czasie testów. Na ten kolor malowano wszystkie pojazdy testowe. Zielony to juź późniejszy okres i testy terenowe. Więcej malowań nie było.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcia nie są Twoje, przynajmniej niektóre, znowu pokazujesz jakieś materiały bez wskazania ich źródeł itp

Jak tak nie na temat, bo często poruszasz w postach ten problem ( o ile dobrze pamiętam). A Twój avatar to przez Ciebie został zrobiony?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.