Skocz do zawartości

TKS (20 mm) oraz TKW II (RPM, 1/35)


skala72

Rekomendowane odpowiedzi

No i zaczęła się przygoda ze skalą 1/35. Na warsztat trafiły tankietki z NKM FK 20 mm wz.38. (plus wnętrze) oraz TKW II.

Tu mam do was pytanie, czy ktoś posiada rysunki techniczne, różne rzuty w dobrej rozdzielczości TK? Bardzo bym prosił o podesłanie na skala72@gazeta.pl .

 

t_384153358_602.jpg

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 114
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

No i mam problem z klapami przednimi. Na zdjęciach TKS z działkiem 20mm ma dwa rodzaje klap, które są prawidłowe do wersji z działkiem, bo domyślam się, że mogły być przezbrajane.

 

Wąskie klapy - wejście jak do TKS z działkiem:

Pol-TKS-1-20mm.jpg

t_tks3720mm_800.jpg

 

Wąskie klapy i uchwyt na montaż karabinu do opl.

tks_4.jpg

 

Duże Klapy i brak uchwytu do opl.:

Pol-TKS-20mm.jpg

 

Jak to jest ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skala który raz ci już ktoś mówi żebyś sięgnął do jakichkolwiek źródeł?

 

Na pierwszym i ostatnim zdjęciu masz nie tksa z nkm wz. 38 FK- A a TK3 z nkm wz. 38 FK-A!!!!!!

 

Gościu zabierasz się za model a nie potrafisz nawet odróżnić tksa od tk3....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skala zmiłuj się nad II Rzeczypospolitą, zmiłuj się nad nami !

 

Zdjęcia nie są Twoje, przynajmniej niektóre, znowu pokazujesz jakieś materiały bez wskazania ich źródeł itp.

Różnica między TK-3 a TKS z nkm jest zasadnicza. Nawet bez nkm to wbrew pozorom inne czołgi. Dziw bierze, że taki znawca jak Ty nie rozpoznał, widocznych przecież gołym okiem różnic.

Jeśli faktycznie masz 40 lat skala, to Twoja niechęć do słowa pisanego oraz całkowita indolencja wiedzy są zatrważające jak na człowieka w tym wieku.

No ale Ty masz przecież dysgrafie, to Cię zwalnia z wszystkiego, prawda ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiecie, co, czy was z innych for powywalali i teraz swoje frustracje wywalacie na tym?? Popatrzyłem na innych forach i jak ktoś zadaje pytanie to dostaje rzetelne odpowiedzi, a nawet i więcej i to na dużo bardziej poważnych forach, gdzie ludzie nie to, że sobie lepią modeliki, a zajmują się np. rekonstrukcjami lub zbieractwem. Żal mi was. Jest tam pokazywanych masa fotek, różnych, różnistych i jakoś ni diabła nie widać podawanych źródeł. Nie każdy posiada w ciul książek i zna się na tankietkach czy innych traktorkach. Powiem wam, że jesteście chamscy i tyle, załóżcie forum tylko dla siebie i będzie OK, jak nie potraficie komuś pomóc i tak grajcie role znawców i chojraków. Jak nie potraficie pomóc to milczcie i tyle, może ktoś normalny, pomoże.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja Ci odpowiedziałem spokojnie i uczciwie. Koledzy nieco zbyt żywiołowo zareagowali, to fakt. Błąd co do TKS i TK-3 jest dosyć powszechny i kiedyś mnie tez prześladował - tu się nie ma czym przejmować. Fajnie jakbyś zrobił TK-3 przebudowanego na nkm. Musiałbyś zmienić górną płytę, zbudować wykusz oraz usunąć prawą klapę na przedzie. Jak już pisałem do stojaka plot zostają tylko mocowania, bo już nie ma sensu ich wozić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiecie, co, czy was z innych for powywalali i teraz swoje frustracje wywalacie na tym??

Mnie wywalili, ale ja nie wywalam flustracji.

Sam mam TK-3 na warsztacie, która czeka na dalsze prace i jakoś doczekać się nie może. skala72 spokojniej trochę, przecież jak jakaś kobieta to przeczyta, to pomyśli, że faceci się bardziej bulwersują niż płeć piękna Będę oglądał temat.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z górą może być problem, tak to się przedstawia i te diabelne przednie klapy. Przerobienie klap z dwóch na jedną to żaden problem (4 zdj. ?)

Widział ktoś może rys. tech. ?? Do ruskich maszyn jest od groma i ciut, ciut.

 

4a24d20e125155d3.jpg

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skala, zakup polistyren na allegro. Dorobisz sobie wszystko. Jakbym ja to robił, to do kosza poszłaby cała przednia płyta i sam bym ją zbudował.

 

Zresztą trzeba będzie pomyśleć o TKS od podstaw

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zresztą trzeba będzie pomyśleć o TKS od podstaw

Pomysł fajny, tylko później pytanie jak zrobić gąski

W zestawie są gumowe i plastikowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zestawie są gumowe i plastikowe.

O tym to ja wiem bo sam mam takie, mi chodziło o robienie TKS-a od podstaw.

Dobra, dobra, a teraz, poproszę o pomoc, tak abym nie walna nowej wersji TK-4,5.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie 100% od podstaw. Nie jestem masochistą. Podwozie musiałoby zostać. Samą wanne i nadwozie można sobie wykonac samemu.

 

Ale co potrzebujesz wiedziec, bo nie bardzo wiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skala, na tym Twoim zdjęciu klapy z lewej mają numer 21 a te po prawej numer 22 w instrukcji montażowej, wiec z numerem 21 idzie do TK-3/TKW a z 22 do TKS/TK-SD czyli na odwrót niż przyłożyłeś na fotografi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skala, na tym Twoim zdjęciu klapy z lewej mają numer 21 a te po prawej numer 22 w instrukcji montażowej, wiec z numerem 21 idzie do TK-3/TKW a z 22 do TKS/TK-SD czyli na odwrót niż przyłożyłeś na fotografi

Tak tak, z tego wszystkiego nie tak ułożyłem, ale duże dzięki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skala, musisz zdecydować się jaki model chcesz zbudować. Jeśli to Twój pierwszy model 1:35 to nie szalej.

Poprawiony in-box i nic więcej.

Jeżeli chcesz poprawiać model mocniej, to niestety gromadzenie literatury Cię nie ominie.

Komentarze i podpowiedzi to co innego niż wykładanie wszystkich materiałów i planów "na stół".

 

Będę trzymał kciuki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skala rzucasz się, że ja i Jędrek tracimy do ciebie nerwy, ale sam jesteś święty. Zaczynając jakiś projekt szczególnie na forum w warsztacie, będąc, tak jak widać, entuzjastą polskiego wrześniowego sprzętu, można cię podejrzewać że pewną podstawową wiedzę na temat pojazdu który tworzysz posiadasz. Niestety w twoim przypadku jest inaczej, co udowadniasz na każdym kroku, więc nie dziw się, że raz na jakiś czas komuś nerw strzeli.

 

Twój podpis głosi że jesteś z warszawy, sam twierdzisz, bo tego zweryfikować nam nie sposób, że swoje lata już masz. W swoim mieście masz dwie biblioteki, które zajmują się gromadzeniem wszystkiego co w Polsce jest wydawane. Wybierz się kiedyś do Biblioteki Narodowej, tam znajdziesz na pewno dużo.

 

Będę ci kibiował i pomogę o ile będę potrafił, ale wybacz, nie będę 40letniego chłopa uczył podstaw czyli jak rozróżnić tksa od tk3.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to mamy TKS'a "Jeża", czyli dokręcanie blach śrubami. Troche się namordowałem z tym.

 

605fb49ac7f35d7d.jpg

 

402d888605414dad.jpg

 

05552639063369f0.jpg

 

Śruby i chorągiewkę jest naprawdę bardzo łatwo wykonać, wystarczy syntetyczny włos ze szczotki do zamiatania. Na jutro pozostawiam sobie "skręcenie" podłogi - tam też ich brakuje. Ilość i odstępy nie są zgodne z oryginałem, musiałem trasować zgodnie z tymi, które są już na modelu.

 

Ps. do fachmanów. Oficerowie 10BKZmot, elementy skórzane mieli w kolorze czarnym czy też jasno/ciemno brązowym. Na niektórych wyraźniejszych zdjęciach wygląda, jak by mieli czarne matowe pasy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ekspertem września nie jestem, ale w kwestii sklejania się wypowiem. Na ostatnim zdjęciu, na jednej z tych płyt (tej najmniejszej) jest zagłębienie formy. Może warto by coś z tym zrobić?! Poza tym troszkę nie rozumiem kolejności sklejania. Zrobiłeś tą chorągiewkę, a np. nie wyskracałeś tych pręcików imitujących nity, nie boisz się, że ją niebawem urwiesz?! Na przed ostatnim zdjęciu masz jeszcze nie przyklejoną chłodnicę, czy coś takiego - może warto by wyciąć ten plastik imitujący siatkę i wstawić siatkę Abera. Zresztą chyba właśnie Aber robił całkiem ładną i bogata blaszkę fototrawioną do tego modelu, o ile mnie pamięć nie myli, była dość tania ok. 50zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.