Skocz do zawartości

Playboy Phantom II F-4J. Italeri 1:48


Praetorian

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 58
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Mig-a 15 gdyż dla mnie jest to samolot wręcz paskudny
- bluźnierca!!

Co do cięgien katapulty w phantomie to zawsze mi sie wydawało, że były dwa bo poprostu jedno było główne (górne), a drugie awaryjne (między nogami). O zasłonce ochronnej w górnym uchwycie nie słyszałem wcześniej, może i była ale przed odłamkami szkła to raczej nie musiała chronić, gdyż phantom miał odrzucaną owiewke - o tu to np widać:

http://www.youtube.com/watch?v=0wGz-72NcrA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta oslona sluzy do ochrony przed skutkami oddzialywania cisnienia dynamicznego. Na duzych predkosciach pilot odpala fotel poprzez pociagniecie ciegiel na zaglowku z jednoczesnym naciagnieciu pluciennej oslony na twarz. Przy mniejszych wartosciach Mach mozna uzywac uchwytu miedzy nogami. Dzieki temu latwo odroznic wersje fotela dla samolotow poddzwiekowych (przykladowo A-10) od naddzwiekowych. Te pierwsze nie posiadaja tego mechanizmu/oslony.

 

Inne ciekawe sposoby ochrony pilota przed skokowym wzrostem cisnienia:

 

- pierwsze wersjach radzieckich foteli SK-1 (MiG-21) nie odstrzeliwano oslony kabiny. W czasie katapultowania byla przymocowana do fotela i stanowila oslone - taka mini kapsule.

 

- poniewaz w/w wariant sprawial klopoty, w nowym KM-1 oslone stanowila solidna przylbica helmu w ktorym latali piloci.

 

- w "naddzwiekowych" fotelach rodziny K-36 oslona jest wysuwana z siedziska. Widac ja na fotce ponizej (miedzy nogami pilota - fotel w konfiguracji po opuszczeniu kabiny).

590d82360e9f2628.gif

 

Jakoś nie wierzę w katapultowanie przez osłonę kabiny w MiGu-15. Szyba to pryszcz, ale tam był jeszcze kawał ramy...
- strzelanie przez rame oslony bylo przewidziane np. w MiGach-19. W przypadku gdy pilot mial problemy ze zrzuceniem oslony, byla ona rozbijana przez opancerzony zaglowek fotela.

 

Pozdr.

Pawel

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No czyli trafiłem z tą osłoną, nie trafiłem z jej przeznaczeniem.

 

Dzięki Paweł

 

 

Biorę się za kokpit, bo te fotele przyprawiają mnie o mdłości

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
  • 11 months later...

W ramach odpoczynku od miejskiego zgiełku oraz trucków w 1:24 powoli wracam do relacji.

 

Kto kolwiek widział, ktokolwiek wie- gdzie dostanę za niewielkie pieniądze kalki do króliczka, ewentualnie do takich dwóch wersji:

 

db122c56b861712f.jpg

55e0a31f66a83cfd.jpg

 

No i co ewentualnie oprócz kalek. W tym Bicencośtam jest ten radar, czy tam czujnik, celownik do naprowadzania, czy jak to tam się nazywa. To jakaś inna wersja? Bo mój też jest F-4J, a nie ma tego czegoś.

 

Blue Angels mi najbardziej podchodzi, bo to dokladnie ta wersja o ile sie nie myle.

 

I jeszcze jedno pytanie- czy blaszki TAKIE od Eduarda, ale do hasegawy będzie się dało dopasować do mojego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj doszła paczuszka z taką oto zawartością:

 

eb9308d046414297m.jpg

 

 

WIELKIE DZIĘKI FROSTY!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.