Skocz do zawartości

Jak nanieść linie podziału


awot

Rekomendowane odpowiedzi

Chodzi o model MiG-27 w skali 1/48. Oryginalne linie były beznadziejne i wiele z nich brakowało. Zeszlifowałem więc skrzydła i kadłub na gładko i zastanawiam się jak teraz ruszyc dalej.

 

Jak trasowałem linie w P-61 to nie było problemu bo prowadziłem rysik wzdłuż wypukłych linii a potem je zeszlifowałem i po sprawie.

 

AWOT

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja miałem odwrotny problem: nie miałem problemu z naniesieniem rysunku nowych linii, a miałem problemy z równym ich wyryciem.

 

Linie nanosiłem w małych odcinkach: na przykład kawałek skrzydła (znajdowałem z 2-3 charakterystyczne punkty, lekko zaznaczałem je czubkiem igły i od linijki ciągnąłem nową linię). Nie ma co nanosić wszystkich linii od razu (na przykład ostrym nie zbyt twardym ołówkiem), bo później, przy braniu modelu do ręki, część tych linii się ścierała.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...
  • 1 month later...

Ja w tym temacie, ale z innej beczki. Jak zrobić by linie podziału były np. czarne a model cały srebrny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robisz tzw. WASH. Na Kartonworku jest dokladny opis tej techniki. W skrocie wyglada to tak, ze jak masz pomalowany caly model na srebrno (jak w Twoim przypadku), to przed polozeniem kalek i lakierowaniem wpuszasz w zaglebienia linii podzialu mocno rozcienczona farbe ciemniejsza od calego modelu (w Twoim przypadku czarna). Robisz to np. przy pomocy cienkiego pedzelka. Nastepnie wacikiem nasaczonym delikatnie zmywaczem, wycierasz nadmiar farby z powierczni wokol lini podzialu. Rozcienczona farba pozostaje w zaglebieniach, a wokol nich pozostaje pierwotny kolor. Pamietaj, ze musisz naprawde bardzo mocno rozcienczyc ta farbe, ktora was:bip:esz. Wlasciwie to powinien byc rozcienczalnik troche zabarwiony farba. Na koniec, po wyschnieciu, trzeba oczywiscie wszyztko plakierowac, zeby utrwalic efekt.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I trzeba pamiętać, żeby nie robić washa (brudzenia) farbą, która ma taki sam rozpuszczalnik, jak farba użyta do koloru głównego (srebrnego u Ciebie), bo jak będziesz zmywał nadmiar farby wokół linii podziału, to zmyjesz je razem z farbą główną. Można też dać na farbę główną podkład przed brudzeniem. Wiele zależy od tego jakiego rodzajem farby pomalowałeś na srebrno. Swoją drogą, jeśli starasz się uzyskać jakieś śliczne, metaliczne malowanie, to stosowanie lakierów bezbarwnych, może trochę popsuć ten efekt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.