Skocz do zawartości

[BF2] Supermarine Spitfire Mk.Vb TROP., Tamiya, 1/72


Krzysztof Salwiczek

Rekomendowane odpowiedzi

To i ja otworzę już mój warsztat projektowy.

 

Na pierwszy ogień idzie Spit w malowaniu "desert" z zestawu Tamiyi:

 

001wtk.jpg

 

002t.jpg

 

003vqb.jpg

 

Wykonam go prosto z pudła, z waloryzacjami dam sobie spokój do czasu jako takiego opanowania skali 1/72. Obecnie chyba i tak niczego poza pasami bym nie wykorzystał.

 

Co do oznaczeń to jeszcze rozejrzę się jakie kalki można dokupić, jeżeli nic ciekawego nie znajdę to będzie pudełkowe AN*V.

 

Póki co tyle, gdyby ktoś miał jakieś uwagi, propozycje co do malowania (i nie tylko) to oczywiście są mile widziane.

 

Krzysiek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak chcesz to mogę podesłac Ci kilka malowań z Malty, bo sam zamierzam takiego wykonac. Albo poszukaj i zrób malowanie Skalskiego z czasów walk w Afryce. Można znaleźc kalki z angielskimi literami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Paweł Za kibicowanie dziękuję . A co do Twojego wątku to się nie zastanawiaj tylko zakładaj .

 

Skoti Spróbuję poszukać materiałów do samolotu Skalskiego. Będzie ciekawiej jak chociaż z malowaniem pokombinuję żeby nie było tak całkiem prosto z pudła. A co do malowań maltańskich to jeżeli masz jakieś skany to chętnie skorzystam, przydadzą się na przyszłość bo z pewnością nie jest to mój ostatni Spit. Wyślę Ci na PW adres.

 

Wpadła mi dzisiaj w łapy zielona farba Gunze H312 (FS34227). Czy nada się na malowanie wnętrza tego Spita?

 

Krzysiek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tomko10 Dzięki, rozejrzę się w tych sklepach gdzie zazwyczaj kupuję. W lotnictwo i skalę 1/72 dopiero wchodzę więc nie mam zbytnio rozeznania co można kupić. Ale teraz wiem już czego szukać.

 

LordDisneyland Amerykańszczańskie , nie wchodzą w rachubę . A poważnie to spodobał mi się pomysł z samolotem Skalskiego i w tym kierunku pójdę.

 

Dzisiaj tylko powycinałem trochę części z ramek więc bez zdjęć. Poszperałem też trochę w sieci i wychodzi na to, że z farbą Gunze H312 trafiłem bardzo dobrze choć kupowałem ją "na oko". Można więc będzie bez problemu zacząć malować wnętrze.

 

Krzysiek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko że to nie są "piątki".

 

Dokładnie, pięć minut na mojehobby i wychodzi na to, że kalki są do Spita Skalskiego tyle że Mk.IX z numerami kodowymi ZX*6.

 

Na pme.org.pl znalazłem info o tym, że Skalski używał Spita Mk.Vb Trop w okresie przynależności do 601 Dywizjonu RAF, samolot miał oznaczenia UF*X, nr seryjny EP689. Skalski na tej maszynie nie zanotował żadnych zwycięstw. Tyle na razie się dowiedziałem, poszperam dalej i zobaczę. Na siłę nie będę się przy Skalskim upierał ale moze jakieś inne ciekawe, polskie malowanie da się zrobić.

 

Krzysiek

 

P.S. Fajnie, RAV, że zajrzałeś, wiesz sporo o tych maszynach więc jakbyś miał jakieś propozycje co do polskiego Mk.Vb Trop to byłbym wdzięczny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurcze, teraz zorientowałem się, że UF*X EP689 to jedno z malowań pudełkowych Tyle że w wersji ze ściętymi końcówkami płatów. Maszynę Skalskiego można więc zrobić prosto z pudła, tyle że w tym malowaniu nie ma szachownicy.

 

Tomko10 Ten zestaw kalek jest ok. Podane przez Ciebie malowanie też jest bez szachownicy.

 

Szukam dalej...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowałem się ostatecznie na maszynę Skalskiego UF*X EP689 i coś tam zacząłem grzebać.

 

Pomalowane wstępnie połówki kadłuba i części do złożenia wyposażenia kabiny:

 

004rrx.jpg

 

005gfb.jpg

 

Po pomalowaniu detali i tablicy dostanie to jeszcze deliaktną płukankę bardzo rozcienczonym washem.

 

Skleiłem też płaty i nie mogłem odmówić sobie przyjemności przyłożenia tego na sucho:

 

006wly.jpg

 

Nie malowałem jeszcze fotela bo coś mi się przypomniało że chyba powinien być w kolorze bakielitu a nie jak podaje instrukcja w interior green. Nie jestem tego na 100% pewien więc gdyby ktoś mógł potwierdzić lub zaprzeczyć to będę wdzięczny.

 

Na dzisiaj tyle, pozdrawiam,

Krzysiek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jachud3 Dzięki za linka, moich wątpliwości nie rozwiał ale już dałem go sobie do ulubionych i sporo można tam podpatrzeć.

 

Albert i Paweł Dzięki . Paweł, to dajesz ze swoim Spitem, będzie raźniej .

 

Pomalowałem dzisiaj detale kokpitu, skleiłem to do kupy i zrobiłem małego washa:

 

007rri.jpg

 

008tun.jpg

 

009v.jpg

 

Nie jestem zadowolony z pasów z kalki, przy kolejnych projektach chyba postaram się o fototrawionki.

 

Skleiłem już połówki kadłuba, jak dobrze wyschnie można wkleić wnętrze i brać się za zamykanie kokpitu.

 

Pozdrawiam,

Krzysiek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Relację prowadzę także na forum nPWM w ramach projektu "Merlin Spitfire" i w trakcie dyskusji zachęcono mnie do poprawy paru elementów. A więc pomalowałem na czarno regulator napięcia pasów (wałeczki na płycie za fotelem), srebrnym pomalowałem butle. Odciąłem też kawałek plastyku mający imitować szybkę celownika i dorobiłem nową z kawałka koszulki foliowej na dokumenty:

 

010owo.jpg

 

011cmm.jpg

 

Teraz mogę już wkleić stanowisko pilota do środka.

 

Krzysiek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wkleiłem wnętrze, skleiłem kadłub z płatami oraz zamaskowałem i wkleiłem owiewkę. Maski jeszcze do poprawy:

 

012tue.jpg

 

013d.jpg

 

Trzeba będzie zaszpachlować jedną linię podziału z prawej strony kadłuba gdzie nie było drzwiczek a Tamiya zrobiła tam podział tak jak z lewej strony.

 

Zwrócono mi też uwagę na element za kabiną pilota gdzie powinno być światło pozycyjne. Zastanawiam się nad odcięciem plastyku i dorobieniem tego z kleju Gunze do elementów przeźroczystych.

 

014uxc.jpg

 

Ma ktoś zdjęcie lub informację jakiego koloru powinno być to światło?

 

Krzysiek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pod bezbarwną osłoną była czerwona żarówka.

Przy okazji przeglądu fotografii okazało się, że nie wszystkie egzemplarze miały to światło pozycyjne montowane(!). Póki co zauważyłem to na kilku wersji Mk. V... Czemu tak było, nie wiem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.