Skocz do zawartości

farbki


Jacek00

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć jestem tutaj nowy i mam nadzieje ze w dobrym miejscu zamiescilem watek. Więc tak dzisiaj przyszedl do mnie model sturmgeschutz iV w skali 1:35 firmy academy i mam problem musze kupic farbki desert yellow i olive green i niemoge nigdzie znalesc farbek tej firmy i moje pytanie brzmi tak czy mozna kupic farbki innej firmy a jesli tak to jak beda sie nazywaly

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy dobrze zrozumiałem, chcesz kupić farby firmy Academy (nawet nie wiedziałem, że ona farbki produkuje )

 

Są różne firmy: Pactra, Humbrol, Revell, Tamiya itd.

 

Jeżeli jest u ciebie w mieście sklep modelarski to idź do niego a napewno ci sprzedawca pomoże.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeczytaj jeszcze raz instrukcję do modelu. Przed podawaniem farb podane jest jakich producentów są to farbki. Niestety nie mogę dostać się do swoich modeli Academy, a nie pamiętam co oni zalecają (prawdopodobnie Humbrol, Revell albo Model Master).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W pierwszym z brzegu modelu Academu, jaki mi sie udalo wyciagnac nie mam podanego producenta farb, tylko nazwy. Po nich wnosze, ze chodzi o Humbrola lub Revella (bo dwa kolory trzeba wymieszac wedlug podanych proporcji).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nalepiej zajdź do sklepu i zorientuj się jakiej firmy farby mają w sprzedaży, jeśli sprzedawca będzie zorientowany to sam poleci Tobie od razu co masz kupić, jeśli nie to pewnie znajdzie się ktoś na forum kto poda odpowiedni nr danej farbki

 

z tego co pamiętam w modelach Academy, które robiłem (a było to dawno, dawno temu) nie było żadnych odnośników do konkretnych farb, tylko enigmatyczne nazwy kolorów jakie należy użyć

 

pozdrawiam, Jędrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no wiec tak w modelu jest tylko zdjecie modelu z kilu stron (czarnobiale) i napisane tylko nazwy kolorow i nic wiecej nie pisze o zadnym mieszaniu farb ani nic i pod tym obrazkiem pisze takie cos ''refer to box top additional paint and decal information'' i dzieki za odpowiedzi w watku pozdrawiam jacek a i jeszzce jedno u mnie w miescie nie ma jakotakiego sklepu modelarskiego ale pojde tam gdzie maja modele i spytam sie o farbki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć Jacku !

 

Proponuję zastosować jako „Desert Yellow”:

 

Pactra - A 104 – Panzer Dunkelgelb 1943

MM Acryl – 4796 – Panzer Dunkelgelb 1943

MM Authentic – 2095 –Panzer Dunkelgelb 1943

Tamiya – XF 60 – Dark Yellow

 

Jako „Olive Green“:

 

Pactra – A 106 – Panzer Olivgrun 1943

MM Acryl – 4798 – Panzer Olivgrun 1943

MM Authentic – 2097 – Panzer Olivgrun 1943

Tamiya – XF 61 – Dark Green

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok dzieki za pomoc i mam pytanie jeszcze jedno czy z tych farbek co wypisales mam sobie dana wybrac ? i co oznacza to slowo ''Acryl'' i ''Authentic'' przy farbkach MM a jesli to sa rodzaje farbek to ktore wybrac z gory dzieki pozdrawiam jacek

 

 

a i jeszcze jedna rzecz gry juz bede mial farbki to czy potrzebuje do nich rozpuszczalnik czy cos w tym stylu a farbki maja byc jakie bo rozmawialem z kolega i mi mowil o jakis tam rodzajach farbek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie farby modelarskie dzielimy na dwa rodzaje: akrylowe i olejne (emalie). Bylo juz o tym sporo napisane, poszukaj sobie na forum. W skroce, farby akrylowe szybko schna i nie smierdza, a emalie schna dluzej i smierdza farba. To takie masakralne uproszczenie i nie jest tak, ze akryle sa bez wad, wiec kazdy uzywa takich farb, jakie mu bardziej podchodza...

 

Jezeli chodzi o farby Athentic, to jest to paleta kolorow wypuszczona przez MM, ktora ma jak najblizej oddawac barwy uzywane przez rozne kraje w roznych okresach. O ile wiem, w linii Authentic masz odzwierciedlone kolory niemickie, angielskie, amerykanskie (odpowiedniki Federal Standard) i sowieckie z okresu IIWS. Jezeli sie myle, niech ktos mnie poprawi.

 

Co do rozcienczania farb, to tez poszukaj sobie w TYM dziale. Nie podaje Ci linka, zeby zmusic Cie troche do samodzielnego poszukania...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok dzieki za pomoc i mysle ze na poczatek najlepsze beda dla mnie farby akrylowe pozdrawiam Jacek a i jeszcze jedno pytanie czy do malowania jakis podklad jest potrzebny czy odrazu farbe na model nanosic

 

 

wlasnie znalazlem na instrukcji jeszcze dwa kolory ktore bede potrzebowal sa to Met.Gray i Flat Black i gdyby ktos mogl mi napisac nazwy tych kolorow w roznych firmach bylbym bardzo widzieczny z gory dzieki pozdrawiam Jacek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok mam juz farbki pactry akrylowe kupilem i mam pewien problem one sa jakby takie za wodniste i slabo pokrywaja powierzcheni a i jak ciagle pedzel po powierzchni to zostaja takie paski nie pomalowane jakby niewiem dlaczego a i jeszcze jedno farbty po wyschnieciu ciemnieja a w szczegolnosci ten desert yellow i brzydko wyglada po wyschnieciu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

Primo: pactry mają taka tendencję, że pigment na dno opada, i trzeba jakąś wykałaczką pomieszać. Secundo: musisz nakładać kilka warstw (circa 3) wtedy osiągniesz odpowiedni efekt. Co do farbek to warto zaoszczędzić jakieś 100 złotych (może mniej) i kupić wszystkie potrzebne kolory. Ja ostatnio robiłem wymiane farbek, w wyniku czego kupiłem 9 MM aktylowych, a z starych większość wyrzuciłem (zostawiłem trzy humbrole do błota). Na przyszłość nie radze pod pędzel kupować humbroli- jeżeli o mnie chodzi to jedne z najgorszych farbek, ale to moje subiektywne odczucie.

pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jacku jeżeli chodzi o malowanie modeli to raczej przyda ci się jakiś podkład pod farbę najlepszy był by w sparyu ja takiego używam ;) najczęściej są kolory biały matt lub szary matt ja używam tego 2. A jeżeli zdecydowałeś malować się już pędzelkiem to musisz kłaść kilka warstw, najlepiej to pogadaj z elefantes on ma w pędzlu doświadczenie. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jacku, czy chcesz zrobić model, który bedzie podobny do oryginału, czy taki, który będzie się tylko Tobie podobał ?

Jezeli to drugie to nie zwracaj uwagi na kolory podane w instrukcji, na kolor farb który występował w rzeczywistości,

tylko pomaluj na taki kolor jaki Ci się podoba.

Moze być nawet na różowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to musisz przyjąć taki kolor jaki oferują producenci.

Nie moja to wina, że takie, a nie inne kolory wymyslili spece od kamuflażu w III Rzeszy.

Oczywiście są to kolory fabryczne, które pod wpływem warunków atmosferycznych mogły ściemnieć lub wypłowieć.

Ale przy malowaniu pędzelkiem bardziej zwróć uwagę na dobrze położoną farbę, niż na kolor. Brak smug, zacieków.

Poza tym nie wiem czy wiesz, ale farba Pactry położona pędzelkiem, ma inny odcień niż położona aerografem.

Jeżeli ta wg Ciebie jest za ciemna, zawsze możesz spróbować ją rozjaśnić,

np. dodając kroplę lub dwie białej farby lub jaśniejszej w odcieniu żółtym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każdy model (wypraski) po wyjęciu z formy są tłuste od "środka" który ułatwia oddzielenie wyprasek od form.

Wypraski powinny być umyte po wyjęciu z pudełka w detergencie np. płyn Ludwik.

Ułatwi to sklejanie i nie pozostawia śladów paluchów.

Drugi raz model powinien być umyty po sklejeniu, ale przed malowaniem.

Tak samo w płynie do do zmywania naczyń.

Niektórzy spłukują model alkoholem izopropylowym, ale osobiście tego nie stosowałem, więc nie wiem jaki jest efekt.

Najprościej jest wlać trochę płynu do garów do kuwety, garnka lub wiaderka i wypłukac w tym model przed malowaniem.

Poczekac aż wyschnie i malować. Można zaopatrzyć się w rękawiczki lateksowe, żeby nie zostawiać śladów paluchów na modelu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.