Skocz do zawartości

Pluton piechoty w obronie - diorama 1/72


FAHR

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Zamierzam w ramach projektu wykonać dioramę przedstawiającą pluton piechoty w obronie w oparciu o umocnienia ziemne. Szyłka zejdzie na razie na dalszy plan, gdyż nie mam napędu do aero, więc...

Do projektu posłużą mi figurki- gumisie Hat + własne przeróbki. Dokumentację mam dosyć bogatą i znam też Ordre de Bataille plutonu na stopie wojennej w teorii. Co do reszty to na początek miałbym kilka pytań, pewnie później pojawią się następne.

1. Czy dowódca plutonu posiadał swój poczet, niezależnie od składu osobowego drużyn piechoty w plutonie?

2. Analogiczne pytanie odnośnie obsługi kb Ur?

3. Jakie teoretycznie wsparcie mógłby mieć taki pluton ze strony kompanii ckm? Chodzi mi o ilość browningów, jakie mógłbym ustawić na pozycjach tego plutonu, żeby nie wyglądało, że nasza piechota była najlepiej wyposażoną piechotą w broń maszynową tamtego okresu.

4. Czy nie byłoby nadużyciem wesprzeć taki pluton "stokesami" lub granatnikami, jesli nie to w jakiej ilości?

To na początek, liczę na waszą pomoc i miejmy nadzieję, że doprowadzę projekt do końca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma nic innego na rynku. Dodatkowym plusem jest to, że wszystko, co potrzebne mam i nie muszę nic kupować. W samych figurkach chcę wymienić głowy z hełmami, dokonać drobnych przeróbek uzbrojenia, ewentualnie ucharakteryzować amerykanów na naszych ( w szczególnych przypadkach). Inna sprawa, że nie będę detalizował "mikrusów" ponad marę. Ogólnie koncepcja jest taka, że ma to być przyjemne dla oka. Pierwsze próby przeprowadziłem, wyniki obiecujące (da się na przykład swobodnie przeszczepiać rączki i inne drobiazgi miedzy figurkami).

Mam odpowiedź na pytanie pierwsze. Poczet dowódcy z dowódcą, 6 chłopa, 2 pistolety, 3kb, 1 Ur. Woźnice z biedką sobie daruję. (odpada też pytanie drugie)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piechurzy gotowi, tylko pomalować.

W górnym rzędzie obsługa CKM WZ.30

Poniżej czekający w okopach na wroga strzelcy.

Jeszcze niżej 2 obsługi RKM WZ.28 (2x karabinowy, celowniczy i amunicyjny).

W dolnym rzędzie oficer (dowódca plutonu i podoficer) oraz strzelec wyborowy z KB UR i amunicyjny.

cdbb30aa4c36d46dm.jpg

To będą wszystkie figurki, gdyż większa ilość wymagałaby za...e dużej podstawki. Prawdopodobnie umieszczę jeszcze jakieś ślady odpartego ataku w postaci spalonego Panzer I i może jakichś niemieckich hełmów itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fahr, jako dumny posiadacz przedwojennego Podręcznika Dowócy Plutonu Strzeleckiego z 1938 roku z chęcią pomogę

 

Mogę Ci tu dać skany umocnień regulaminowych

 

Odpowiadając wstępnie na pytanie dot. możdzierzy. A będziesz w stanie zbudować dioramkę, z moździerzami znajdującymi się kilkadziesiąt metrów na zapleczu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pluton strzelecki składał się z :

- Dowódcy (ppor - por) - prowadzi pluton w walce

- Z-ca dowócy (st. podof) - pomaga i zast. dowódcę, czuwa nad łącznością, amunicją i porządkiem

- Obserwator (pdf) - obserwuje pole, robi szkice ogniowe, urządza pkt obserwacyjny

- Ordynans (strz) - obsługuje dowódcę, goniec bojowy, pomaga obserwatorowi przy pkt. obserw.

- Woźnica (strz) - prowadzi biedkę amunicyjną plutonu

- 3 drużyny strzleckie

 

Każdy pluton ma 1 oficera, 8 podoficerów, 53 strzelców

2 pistolety, 3 rkmy i 57 kb

 

-------------------------------

Każda drużyna:

- Dowódca (plut)

- Zastępca (kapral)

- Karabinowy (st.strzelec) - dowodzi rkm

- Celownicy (strz) - nosi rkm

- 2 amunicyjnych (strz)

- 2 st. strzelców

- 11 strzelców

 

Czyli Pluton strzelecki ma 3 drużyny rkmy.

 

Większy poczet dowódcy znajdował się na poziomie kompanii i tam znajdowała się sekcja granatników.

 

Broń cięższa znajdowała się na poziomie dowódcy batalionu, w postaci kompanii ckm, a możdzierze w plutonie moździerzy. Do tego na poziomie batalionu znajdował się pluton artylerii piechoty.

-----------------

 

Czyli twój pluton może liczyć na 3 rkmy. Pozostały sprzęt "ściągasz" z posiomu kompanii lub batalionu.

 

W roku 1939 do plutonu doszedł strzelec KBUR podległy bezpośrednio dowódcy plutonu. Nie miał on pocztu. Z tego co wiem, to sekcja składała się ze strzelca wyborowego kb ppanc i jednego strzelca do pomocy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ukrywam, że liczę właśnie na Twoją pomoc Widd

Jeśli chodzi o chłopaków na mojej dioramie to zdecydowałem się ograniczyć skład ze względu na szczupłość miejsca. W ten sposób można powiedzieć, że będę chciał pokazać niejako wycinek tego plutonu. Z tego względu będzie około drużyny + dodatkowy RKM oraz wsparcie w postaci CKM z plutonu ckmów i dowódca z obsługą URa.

Jeśli chodzi o skany dot. umocnień to jak najbardziej bym o nie prosił, bo jak na razie to nie mam żadnego pomysłu jak je wykonać. Wiem tylko, że większość żołnierzy będzie w okopie w pozycji stojącej, jeden RKM wraz z pomocnikami w pozycji klęczące, musi być też stanowisko ckm.

ps. kurtka oficera powinna posiadać delikatnie inny odcień od reszty?

ps2. mogę zrobić obsługę CKM w mundurach drelichowych a resztę w sukiennych, możliwy taki miks w ramach jednej jednostki?

ps3. skany umocnień

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odp. Ps. Mundury z zasady mogą się nieco różnić odcieniem. Największe różnice były w Obronie Narodowej. W wojsku regularnym niego mniej, ale także takie różnice na zdjęciach widać.

 

Odp. Ps2 - możliwe historycznie

 

 

Musisz powiedzieć co chcesz:

1. Okop dla stojącego

2. Dół stojącego pogłębiony

3. Dół dla granatnika

4. Dół dla klęczącego

5. Regulaminowe stanowisko obserwacyjne

6. Schronisko podkopowe

7. zasieki z drutu

8. potykacze

9. Jeż

10. Przeszkody ppanc

11. Ustęp

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widd w swoim żywiole. Kibicuje temu projektowi całym serce, nie spartol tego FAHR bo będzie żal.pl ;) Widzio zasypie Cię danymi, a ja poczekam na malowanie.

Powodzenia !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brawo FAHR- raz za pomysł, dwa - za uaktywnienie widda Swoją drogą, widd, naprawdę powinieneś

1. Okop dla stojącego

2. Dół stojącego pogłębiony

3. Dół dla granatnika

4. Dół dla klęczącego

5. Regulaminowe stanowisko obserwacyjne

6. Schronisko podkopowe

7. zasieki z drutu

8. potykacze

9. Jeż

10. Przeszkody ppanc

11. Ustęp Smile

pokazać w osobnym dziale na modelłorku [ słuchaj , widdzie, jak cię błaga lud ;) ] - założę się, że wielu ludzi [ a nawet ludzi z administracyi ] przyklasnęłoby takiemu pomysłowi. Osobiście dodam, że punkt 11 szczególnie mię zainteresował

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ustęp pewnie wygląda tak samo jak ja budowałem na obozach harcerskich, czyli dół kloaczny otoczony płótnem i element kluczowy czyli drewniane rusztowanie do samoobsługi ;) Widd wrzuć te rysunki z podręcznika bo mają klimat.

Swoją drogą taki rozdział o WP '39, co i jak to fajna rzecz ale kupa pracy. Może lepiej Widd zrób to na WEU.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widd, kiedyś pokazywałeś na forum figurki amunicyjnego i granatnikowego. Jakich kolorów użyłeś do ich hełmów? Owijacze dałeś w ten sam kolor co mundur? Maluję tych moich mikrusów i mam dylematy takie właśnie z hełmami i owijaczami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Na hełmy stosuje ciemną oliwkową zieleń, wymieszaną z mąką lub po pomalowaniu uderzam wielokrotnie opuszczkiem palca

 

2. Owijacze były w zasadzie khaki, ale zwykle je rozjaśniam. Jak rozumiem robisz oddział z mobilizacji, bo normalnie w 1939 roku owijacze to tylko z magazynów mobilizacyjnych

 

Postaram Ci się zrobić ten poradnik okopowy na dniach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chłopcy malowani.

Obsługa ckm w drelichach, reszta w mundurach sukiennych.

cf90bec91a8ef334m.jpgbfbbbecb93421f68m.jpg

Zdjęcia ze sztucznym światłem nie za bardzo wyszły. Jutro dam jeszcze w świetle dziennym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.