Skocz do zawartości

Potez 63.11 (Azur 1/72)


Ipkinss

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

 

Po skończonym dużym projekcie PSP na Zachodzie, którym był Halifax i Dakota postanowiłem skleć coś z innego frontu. Jako że nie mam w swej kolekcji jeszcze żadnego "polskiego" francuza wybór padł na Poteza 63.11 od Azura (oczywiście w skali 1/72).

 

Najprawdopodobniej wykonam samolot o numerze 138 (J-963) z CWL w Lyon-Bron z okresu wizytacji w tej jednostce generała Sikorskiego. Jak wiadomo, dwa Potezy miały namalowane z tej okazji piękne szachownice

 

W samoloty tego typu był wyposażony 1 Polski Dywizjon Rozpoznawczy, utworzony we Francji w marcu 1940 roku. Z powodu długiego okresu organizacji i szkolenia, dywizjon nie zdążył wejść do akcji.

 

Tyle słowem wstępu. Czas na in-box:

 

Pudełko i kalki

1004076n.jpg

1004079u.jpg

1004083.jpg

 

 

Wypraski

1004084c.jpg

1004086t.jpg

1004085w.jpg

1004087.jpg

1004088.jpg

 

 

Spora ilość żywicy, która mam nadzieję nieźle wzbogaci model.

1004091.jpg

1004093i.jpg

 

Jest także skromniutka blaszka

1004082w.jpg

 

Pomoc naukowa

1004094g.jpg

 

Do modelu planuję w najbliższym czasie dokupić kalki Techmodu. Chciałbym także ściągnąć zestaw oszklenia do francuskich maszyn od Falcona.

 

Powinienem dziś zacząć robotę ale czy będą jakieś fotki nie obiecuję

 

To chyba tyle. Liczę na pomoc i uwagi w trakcie budowy

 

Pozdrawiam Ipkinss

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ja również czekam na jakieś spostrzeżenia odnośnie sklejalności modelu tej firmy, bo w poczekalni czeka na mnie I-16 co prawda nie w tej skali, ale tej firmy i jestem ciekaw czy będzie się dobrze kleił.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

 

Prace rozpocząłem od zeszlifowania wszystkich nadlewek żywicy czyli od brudnej roboty

 

Z racji tego, że samolot jest bardzo "oszklony" postaram się jak najlepiej przyłożyć do wnętrza. Owiewki Falcona już zamówione ale muszą dotrzeć z Anglii, a zatem póki co nie zajmuję się nosem, a kokpitem pilota i strzelca/radiooperatora. Kadłub w środku jest zupełnie gładki dlatego niezbędne będzie wykonanie ożebrowania wnętrza.

 

Do tej pory zrobiłem niewiele. Wykonałem nowy wolant pilota oraz poprawiłem nieco podłogę, która nie powinna być płaska pod fotelem. Wzoruję się na 3 fotkach kokpitu oraz przekroju z książki Mushrooma.

 

Kilka fotek:

 

przed..

 

004hhi.jpg

003dos.jpg

i po

001ajc.jpg

002pct.jpg

 

Jeśli chodzi o sklejalność to narazie niewiele mogę powiedzieć ale po pierwszych przymiarkach widzę, że nie będzie problemu z wpasowaniem żywicy do kadłuba

 

Pozdrawiam Ipkinss

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej!

 

Przedstawiam efekt dzisiejszych prac. Nie za dużo ale zawsze do przodu

 

Dodałem ożebrowania jednej połówki kadłuba bo były zupełnie gołe.

007afjmhg.jpg

008vil.jpg

 

Przerobiłem także fotel pilota na podstawie zdjęcia z monografii. Z zestawu zostało tylko siedzisko.

 

005xyt.jpg

006dpj.jpg

 

A tak to wszystko wygląda.

 

010ilp.jpg

011dfd.jpg

009zyw.jpg

 

Wyciąłem także drzwi wejściowe do kabiny pilota bo zamierzam pootwierać co się da przy kokpicie

 

Jeszcze jedna uwaga odnośnie modelu. Słabo leży w planach - przynajmniej tych z publikacji Mushroom'a

 

Jutro kolejny odcinek jak sądzę

 

Pozdrawiam Ipkinss

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

 

Jak zwykle wyjazdy przeszkadzają mi w klejeniu i stąd zwolnienie tempa prac...

 

Tak czy siak kokpit po mału nabiera kształtów. Dorobiłem wręgi na prawej połówce kadłuba, zrobiłem fotel w przedziale dziobowym oraz dodałem orczyk pilota i kilka drobnych szczegółów.

 

Teraz będę "zbroił" w różne detale burty kadłuba oraz przedział tylnego strzelca.

 

Kabinę obserwatora muszę póki co sobie odpuścić bo czekam na oszklenie falcona. Muszę je najpierw dobrze spasować z resztą kadłuba żeby wiedzieć jak dorabiać wręgi w nosie.

 

Okej koniec pisania czas na zdjęcia:

 

012snf.jpg

013jtu.jpg

014klr.jpg

015xxr.jpg

016vto.jpg

017qwe.jpg

 

Ech, że też ja zawsze wybieram sobie takie problematyczne modele

 

Pozdrawiam Ipkinss

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Witam!

 

Dziś dotarły owiewki Falcona. Niestety są dedykowane do modelu Hellera i nie pasują... Ale nic to! Kilka cięć żyletką, wstawienie klina w kadłub i lewa strona już pasi

 

Następnym krokiem będzie dorobienie owręgowania w przedziale nosowym.

 

A w międzyczasie dodałem kilka drobiazgów do przedniej podłogi.

 

020rkp.jpg

019uwq.jpg

018lna.jpg

 

Pozdrawiam Ipkinss

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

 

Działania przy lewej stronie kadłuba w toku Ale będzie zabawy przy maskowaniu i malowaniu od środka Czeka mnie też spora ingerencja w owiewki Falcona, mam nadzieję, że podołam zadaniu.

 

021trk.jpg

 

Zamówiłem też kalki Techmodu wraz maskami

 

1220e.jpg

 

Pozdrawiam Ipkinss

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

 

Trochę już za późno, ale czy nie lepiej było przykleić na oszkleniu już pomalowane ożebrowanie?

 

Oszklenie tak czy siak będę musiał zamaskować. Ożebrowania wymagają obróbki na połączeniach. Do kokpitu będę musiał mieszać farby więc wolę pomalować wszystko na raz żeby nie było potem problemu z doborem odcienia.

 

Właściwie to skończyłem lewą stronę kadłuba oraz kokpity. Teraz czas na prawą stronę i dość pracochłonne pasowanie oszklenia...

 

A oto fotki:

030bvg.jpg

031jmd.jpg

032uhr.jpg

028hxv.jpg

022qlq.jpg

023kwl.jpg

024tay.jpg

025mkl.jpg

026ffg.jpg

 

Włazy

029zaf.jpg

 

 

Tablica przyrządów nie jest taka jak lubię (nie ma fajnych kolorowych wskaźników) bo niestety nie było żadnych kalek, kliszy czy czegokolwiek żeby zegary ładnie zrobić. Pozostaje więc czarna z kropelkami lakieru błyszczącego w miejscach tarcz.

027sog.jpg

 

 

Pozdrawiam Ipkinss

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki HubertK

 

Kleję normalnym superglutem czasem zwykłym, a czasem w wersji żelowej. Najdrobniejsze elementy kleję na lakier bezbarwny Nie ma wtedy ryzyka, że jak się źle przyłoży to koniec

 

Pozdrawiam Ipkinss

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...

Witam po przerwie!

 

Długo czekałem na kalki Techmodu stąd taki zastój. Potrzebowałem ich już teraz ze względu na maski.

 

Skończyłem ożebrowanie prawej burty i stoczyłem kolejną rundę w walce z montażem oszklenia. Okazało się to dla mnie dużym wyzwaniem i jak w końcu uda mi się zamknąć kadłub to powinno być już z górki

 

Oszklenie zamaskowane od środka bo już niedługo zacznę malowanie wnętrza.

 

Kilka fotek:

 

035ey.jpg

036di.jpg

033tr.jpg

034zz.jpg

 

Pozdrawiam Ipkinss

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Witam po przerwie!

 

Dzięki za doping

 

Potez ma już właściwie skończony kokpit. Pozostało jedynie pomalować kilka kabelków i polakierować półmatem

 

Kolor do wnętrza to mieszanka 4 kolorów Humbrol 25+ 101+33+34

 

Cały czas krok po kroku staram się spasować nos...Nie jest łatwo ale chyba jednak dam mu radę Aha w nosie dojdzie jeszcze kilka duperelków ale to już przed samym zamknięciem kadłuba.

 

A oto fotki:

 

1006042i.jpg

1006047f.jpg

1006052.jpg

1006054.jpg

1006056.jpg

1006057v.jpg

1006061q.jpg

1006064.jpg

 

Pozdrawiam Ipkinss

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Witam po przerwie!

 

Równolegle do konkursowej Czapli zająłem się Potezem. Oba modele są dla mnie wymagające więc idąc za ciosem staram się pokonywać trudności w obu projektach.

 

I tak, w końcu po wielu stresujących godzinach i próbach udało mi się skleić i zamknąć kadłub

 

Niestety przejrzystość oszklenia nie jest taka jak chciałem ale cóż poradzić. Spróbuję jeszcze wypolerować co się da ale czy przyniesie to jakiś efekt to nie wiem.

 

Górne szyby wykonałem sam, natomiast cała reszta to produkt Falcona (z wyjątkiem dolnego lufciku) uzupełniona na spoinach Clearfixem.

 

Przed zamknięciem, dodałem do nosa trochę sprzętu. Teraz czas na kolejne starcie...tym razem z oszkleniem kabiny pilota i strzelca.

 

 

potez11.jpg

potez11.jpg

potez11w.jpg

potez11.jpg

 

Próbowałem uchwycić kilka detali wnętrza. Cały osprzęt "naścienny" to moja produkcja bo Azur dał tylko podłogi

 

potez09.jpg

potez10.jpg

 

Pozdrawiam Ipkinss

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 months later...

Witam!

 

Nadszedł czas by odkopać ten wątek. Postanowiłem sobie, że trzeba Poteza skończyć. Wystarczy, że Halifax przeleżał rok...

 

Chcę wrócić do systematycznej pracy nad tym modelem

 

Dziś zająłem się maskowaniem oszklenia w centralnej części kadłuba. Dodałem także płytę znajdującą się za plecami pilota. Element powstał na podstawie zdjęć z publikacji Mushrooma. Jak zauważyłem nie wszystkie Potezy miały tę płytę ale "nasz" takową posiadał.

 

Elementy oszklenia przymocowałem tymczasowo by pokazać jak zamierzam maszynę pootwierać

potez22.jpg

potez21.jpg

potez20.jpg

potez19.jpg

potez18.jpg

potez17.jpg

potez16.jpg

potez15.jpg

 

Teraz czas na skrzydła, ogon, silniki oraz podwozie.

 

Pozdrawiam Ipkinss

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej!

 

Kolejna aktualizacja w monologu na temat Poteza . Skleiłem i oszlifowałem skrzydła. Są gotowe do prac nad podwoziem.

 

potez28.jpg

potez27.jpg

 

Zająłem się również silnikami. Postanowiłem dodać popychacze cylindrów bo wyglądały jakoś "goło".

potez30.jpg

potez29.jpg

 

Dokleiłem także stateczniki poziome. Popracowałem również nad kokpitem. Pomalowałem ściankę za fotelem pilota i dodałem łoże karabinu maszynowego. Na zdjęciach naszych Potezów nie widać by karabin był zamontowany dlatego postanowiłem pozostawić samo łoże, którego, nota bene, także nie widać na zdjęciach... Przyjąłem jednak, że się tam znajdowało.

 

potez26.jpg

potez25.jpg

potez24.jpg

 

I mała przymiarka

potez23.jpg

 

Pozdrawiam Ipkinss

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.