Skocz do zawartości

Radioteleskop Effelsberg


okonek

Rekomendowane odpowiedzi

Czesc.

Jakos nic sie nie dzieje w tym dziale wiec postanowilem, ze bede pierwszy Chcialbym Wam przedstawic cos z czym spotykalem sie juz pare razy w zyciu ale nigdy tak blisko jak w ostatnich dwoch tygodniach . Firma, w ktorej pracuje dostala zlecenie na wymiane okien w paru pomieszczeniach tego potwora. Mi osobiscie trafily sie pomieszczenia na wysokosci 50 metrow. Jak pech to pech No to moze troche o potworze

 

Zbudowany w latach 1968-71, oddany do uzytku w sierpniu 1972 roku do niedawna byl jeszcze najwiekszym na swiecie ruchomym radioteleskopem . Pobil go radioteleskop Robert C. Byrd Green Bank w West Wirginii, ktorego srednica wynosi 102 metry. No ale wrocmy do bydlaka, ktory znajduje sie 24 km od mojego miejsca zamieszkania w gorach Eifel.

Pare danych:

 

srednica lustra - 100 m

waga - 3200 ton

powierzchnia lustra - 7850 m²

srednica fundamentu - 64 m

ogniskowa - 30 m

dokladnosc powierzchni - 0,5 mm

obrot poziomy - 12 Minut/360°

obrot pionowy - 6 Minut/90°

 

Pomieszczenia , w ktorych pracowalem znajduja sie na wysokosci jak juz pisalem 50 metrow. Sa to dwie smieszne kabiny na wasokosci osi teleskopu. Znajduja siw w nich systemy smarowania lozysk. No szkoda gadania czas na fotki. Z tydzien bede tam przez jeszcze dwa dni wiec moge pare porobic osobiscie . W tej chwili tylko takie

 

kwzg218kz7aa6k2x.jpg

Widok

06s1c4w5wei5kqbi.jpg

W tej pozycji wysokosc wynosi 104 metry

3nnk6f4nqjpcgg6o.jpg

Widok na centrale strowania i lustro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Czesc.

Bylem na potworku w poniedzialek i wtorek wiec udalo mi sie zrobic pare fotek

 

Widok od bramy wjazdowej

t8nhj48cuyvf6q4p.jpg

Konstrukcja lustra od spodu

5zsskpik4lnxvkgn.jpg

Podpora w centralnym miejscu

pty747en1gos0wji.jpg

Jeden z czterech wozkow napedowych

ivi0g8zf5pxo5ngr.jpg

Porownanie z naszym samochodem

xoqw4fcsn4283i7g.jpg

 

cdn.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widok z gory na nasz samochod.

9o73ax24xzd9fns0.jpg

Przeciwwaga lustra.

ongqdv70savlv3qq.jpg

Konstrukcja pod lustrem i widok na druga wieze.

80frgrqlkg7n4ca2.jpg

Pomost umozliwiajacy wejscie na lustro. W tej chwili nie do konca opuszczony i dlatego czerwone swiatlo

4zu8eus9in4n5zk6.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Konpresory schladzajace odbiornik do temperatury -2,7 stopnia C. Ponoc przy niej osiaga sie nalepsze wlasciwosci odbioru. W kazdej wiezy znajduja sie 3 sztuki.

8xe6ceen0b3iie9o.jpg

Obudowa lozyska z systemem smarowania .

senffouclph5v1hj.jpg

 

cdn.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowane)

Widok z wiezy na sredni pomost (23 m). Pracownik instytutu wlasnie smaruje zebatke lustra.

k0i91df862ybl179.jpg

Jeszcze jedno ujecie z dolu.

th8783nrpsnlte7y.jpg

Wasz reporter na pomoscie wiezy obok jednego z nowych okien

yqepcplz957vnsdt.jpg

i 50 metrow pod nim

q2oz3en3gn0t03jo.jpg

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
  • 3 years later...

Wiem że odkopuję temat ale mam prośbę. Czy mógłbym skorzystać z kilku fotek w pracy magisterskiej? oczywiście przy zachowaniu praw autorskich, podpiszę skąd ,kogo itp

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months later...
Wiem że odkopuję temat ale mam prośbę. Czy mógłbym skorzystać z kilku fotek w pracy magisterskiej? oczywiście przy zachowaniu praw autorskich, podpiszę skąd ,kogo itp
Andrzej jest co prawda teraz na urlopie, ale zapewne nie miałby nic przeciwko przy zachowaniu praw autorskich...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.