Skocz do zawartości

TS-11R Iskra bis DF - ZTS Plastyk 1:72


Moses

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Nie ma chyba osoby która nie znała by tego modelu, i chodź raz go nie sklejała. Dlatego wszelaki Inbox sobie odpuszczę . Model który bede kleił jest moją drugą Iskrą, od sklejenia pierwszej minęło naście lat. Tyle słowem wstępu

 

Model będzie wzbogacony blaszkami Parta (S72043 i S72044). Zestaw S72043 oferuje nam sporo dodatkowych części waloryzujących kokpit, tj nowe tablice przyrządów, kabinę, boczną kratownice, manetki wszelakiego rodzaju. Niestety wielkim mankamentem zestawu jest brak części waloryzujących/poprawiających fotele, ale trudno. Zestaw S72044 natomiast, podmienia detale zewnętrzne które kiepsko wyszły Plastykowi, więc pokrywy komór podwozia, elementy goleni i kół, kratownica wlotu powietrza, hamulce aerodynamiczne itd.

 

Dzień dzisiejszy przyniósł wykonanie tablic przyrządów,

iskra01.jpg

Cała deska rozdzielcza to praktycznie produkt firmy Part, to co przedstawił Plastyk posłużyło za podstawę tablicy.

Na zdjęciu widać że w niektórych miejscach potrzeba jeszcze retuszu. No i niestety brakuje jednej dźwigni po prawej stronie tylnej deski, bo gdzieś odleciała przy wycinaniu (zapomniałem jak takie małe części lubią skakać)

 

Na dziś tyle, jutro będzie więcej.

 

P.S. Przepraszam za jakośc zdjęc, ale jeszcze prawilnego aparatu sie nie dorobiłem :(

 

Pozdrawiam

 

P.S. 2: Czy ktoś jest w stanie poratowac zdjęciami bocznych paneli przedniej i tylnej kabiny? Będę dźwięczny.

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 83
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Czy ktoś jest w stanie poratowac zdjęciami bocznych paneli przedniej i tylnej kabiny?

 

Na razie mam tylko tyle...Przednia kabina:

 

Lewa półka > http://img188.imageshack.us/i/iskra013.jpg/

Prawa półka > http://img36.imageshack.us/i/dsc02123fs.jpg/

 

Gdybyś nie znalazł zdjęć, w co wątpię, to w poniedziałek cykne dokładne fotki kabinki. W razie czego mogę sfocić wiele wybranych elementów Iskry szczegółowo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Panowie, te fotki z forum gdzieś mi wczoraj uciekły .

Jeżeli się nie mylę to panele w przedniej i tylnej kabinie sa mniej więcej takie same, wiec chyba te fotki co mam stykną

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Głównie chodzi mi o kolorystykę, niestety ani ZTS ani PART w żaden sposób nie opisał co jak ma byc pomalowane. Wiem że pewnie spodziewacie się kabinki ze sporą dozą własnej inwencji twórczej jednakże to jeszcze nie ten poziom wtajemniczenia. Póki co chcę zrobić poprawny model przy wykorzystaniu blaszek, chodź nie ukrywam faktu ile dam rade tyle dodam od siebie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli nic innego nie wpadnie mi do głowy (tzn nie zauważę gdzieś fajnych kalek, obecnych Iskier ) to malowanie będzie pudełkowe przedstawiające maszynę 7 Pułku Lotnictwa Specjalnego MW z 1992 roku, w 4ro kolorowym kamuflażu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje Grzesiu, planowałem w przyszłości zrobić jeszcze 200 BR, więc pewnie zaopatrzę się w ten zestawik

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Efekty porannych prac.

iskra03.jpg

iskra02.jpg

Znowu zdjęcia pokazują wszystkie niedokładności i jak widząc jest jeszcze trochę do poprawienia. Teraz pora na p^@$(#*%&*# fotele pilotów. Nie wiem jak się do nich zabrać, bo są kompletnie do bani :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dawid pisze zgadamy się na prvie

 

I ostatni apdejt przed weekendem

iskra04l.jpg

Podłoga do której będzie przyklejona kabina by Part. Pedały i wszystkie wypustki należało ściąć i wyszlifować

 

iskra05.jpg

Ścianka tylna z zestawu Parta, niestety gdzieś odpadła i zaginęła przepustnica z przedniej kabiny :(

 

iskra07.jpg

iskra08.jpg

Wszystko w kupie i pomalowane, sugerując się instrukcja Parta wkleiłem tablice przyrządów, po przypasowaniu do kadłuba okazało się że są za wysoko. Dodałem także jakieś przewody na tylnej ściance jak to na zdjęciach widziałem.

 

iskra06.jpg

A tak to wygląda po wpasowaniu w połówki kadłuba.

 

Na razie tyle, do pracy wrócę w poniedziałek, jak zakupie szpachle, bo sporo będzie zużyte wewnątrz kadłuba

 

Pozdrawiam i życzę miłego łikendu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postanowiłem robic Iskre w nowym malowaniu, korzystając z kalek Aeroplastu. I mam takie pytanie czy model który jest do wykonania z tego zestawu to Iskra R?

00325c.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 Dywizjon Lotniczy

w Siemirowicach

 

 

Dywizjon posiadał na swoim wyposażeniu następujące samoloty:

 

6 samolotów rozpoznawczych TS-11R Iskra bis DF

"1909" - 1984

"1910" - 1984

"1913" - 1984

"1917" - 1984

"1918" - 1985

"1919" - 1985

8 szkolno-treningowych TS-11 Iskra bis DF

"1716" - 1978

"1722" - 1978

"1802" - 1982

"1803" - 1982

"1805" - 1982

"2011" - 1987

"2012" - 1987

"2013" - 1987

Wygląda na to że jest ona rozpoznawcza.Może to pomoże.Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest tylko jedno "ale" jako wersja R latała ona w Siemirowicach, a kalkomanie są do modelu z czasów jej służby w 3.elt w Poznaniu.

Kwestia przed Yuniorem jest prosta: ustalić czy po przejściu Iskry z LMW do SP została ona pozbawiona cech charakterystycznych dla Iskry R, czy też nie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ojoj:).Nie bedzie łatwo.Ale o ile pamiętam żeby zrobic wersje "r" trzeba zmienic nos.Kiedys był taki zestaw: nos i końcówki skrzydeł do iskry "R" , już nie pamietam kto go robił.Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam praktycznie po weekendzie

Dzieki wielkie za wszystkie uwagi.

Poszperalem w necie i znalazlem takie zdjecia maszyny 1918.

p6260066.jpg

ts11iskrarrb3.jpg

ts11iskrarrb1.jpg

Wg podpisow jest to wersja R.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To na 100% nie jest wersja R.

Na kolejnych zdjęciach z "airliners.net" widać, że na czubku nosa jest szybka od fotokarabinu. W wersji R jest tam radar i osłona ma troszkę inny kształt.

 

Clipboard01-4.jpg

 

A jednak.

Przejrzałem sporo zdjęć w Internecie i muszę stwierdzić, że chyba oryginalnej Iskry "R" już nie ma!

Wszystkie 6 sztuk (1909, 1910, 1913, 1917, 1918, 1919) na zdjęciach od kilku lat nie posiada radaru z przodu! Może nie sprawdzil się, bo byl to radar pogodowy i zdjęto go. Od normalnych Iskier bisDF różnią się one już tylko chyba GPS-em i pozostało nie bardzo słuszne oznaczenie.

 

Uf.... Jednak się udalo odnaleść "radarową" TS-11R nr "1913"

 

0304230041.jpg

0304230039.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki. To mam zgryza, bo nigdzie nie mogę znalesc konwersji do wersji R, a malowanie 1913 tez mi się podoba. Zostaje chyba zrobienie niby R 1918

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co to za konwersja?

Kawałek ramki, szpachla i po robocie.

Nie wiem czy zauważyłeś ale Iskry bisDF są fabrycznie przystosowane do rozpoznania, mają zabudowane 3 aparaty. Dwa pod wlotami silników i jeden widoczny pod kadłubem. Wydaje mi się, że i tych elementów nie ma w zestawie.

 

Iskra "1918" w Siemirowicach też pewnie miała taki nos. Większość znanych zdjęć Iskier ala"R" pochodzi już czasów gdy służyły w innych jednostkach (bez radaru).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.