Skocz do zawartości

Mack Hauler - American Superliner - 3820 Italeri 1:24 + złom


copycat

Rekomendowane odpowiedzi

Zawsze mogę liczyć Andrzeju na Twoją kontrę .

 

Moje podejście jest jednak dokładnie odwrotne. Jeśli tysiące egzemplarzy miało kolor silnika ustalony przez producenta (silników/pojazdów), to odejście od tej reguły jest możliwe TYLKO w przypadku, gdy wzorujemy się na konkretnym egzemplarzu. Pokazanie custom trucków nie ma większego sensu, tam wszystko jest dozwolone i też bym się nie przyczepił. Tu mamy jednak do czynienia ze zwykłym pojazdem użytkowym.

 

W sytuacji, gdy na forach toczą się spore debaty na temat zależności malowania od producenta ciężarówki, modelu silnika i okresu w którym danych schemat występował, powiedzenie "a maluj jak chcesz, wszak nie ma to znaczenia, bo silnik może być po remoncie lub właściciel nie wiedział co ze sprayem w garażu zrobić" jest ciut ignoranckie.

 

Spójrzmy na to może jeszcze troszkę inaczej. Wszak jest to konkurs i odwzorowanie oryginału jest składnikiem oceny. Czerwony silnik do którego nie ma żadnego komentarza to błąd - 0 pkt. Gdyby był to silnik beżowy, wiedziałbym że modelarz pogrzebał trochę za informacjami. Wybrał schemat obowiązujący w tamtym okresie dla producenta silnika (rozwiązanie bezpieczne) - 1 pkt. Otrzymanie 2pkt byłoby możliwe w dwóch przypadkach - modelarz zebrał pełną dokumentację zdjęciową konkretnego egzemplarza i udowadnia, co w nim dokładnie pod maską siedzi lub zna wyjątki, które występowały w historii (kiedy producent pojazdu narzucał inny kolor silnika niż fabryczny).

Posługując się tym samym przykładem Detroit 8V-71: 0 pkt za dowolny kolor inny niż fabryczny, 1 pkt za alpejską zieleń, 2 pkt za biały jeśli siedzi w Peterbilcie sprzed 1984 lub czerwony w Internationalu, ewentualnie za każdy inny jeśli jest na zdjęciu konkretnego egzemplarza na którym bazujemy(nie reklama firmy remontującej silniki).

 

Przykro mi więc copycat, ale dla mnie jest to słabe wybrnięcie z sytuacji. Tym bardziej, że sam się przyznałeś dlaczego jest czerwony . No chociaż z drugie drugiej strony przynajmniej nie próbujesz udowodnić, że jest to żółty Caterpillar.

 

Mimo wszystko kibicuję dalej, przewrócony płotek nie oznacza jeszcze przegranej w wyścigu.

 

BTW, w starej broszurze największy możliwy rozstaw osi to 242-254 cale (wyjdzie 25,5 - 26,8 cm) mierzony do środka tylnego wózka napędowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 110
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

No aż mi szkoda, nie mogłeś wcześniej mówić przed pobrudzeniem, albo przynajmniej przed przyklejeniem całej masy kółek, rolek, turbin. Teraz to albo nic nie zrobię z tym, albo czeka mnie rozklejanie tego wszystkiego i malowanie od nowa.

 

Edit

ta alpejska zieleń to jaki nr koloru np. z Pactry

jeszcze wezmę i przemaluję go

skrzynia biegów tym samym kolorem?

Edit

beżowy pactry A96 Sandgelb (SG) RLM 79 ??

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Alpejski zielony to akurat do widlaka w ostatnim modelu Torniego.

 

U Ciebie jasny beż (w katalogu Pactry light tan). Co do skrzyni, nie czuję się na tyle kompetentny, by odpowiedzieć jednoznacznie, ale ten sam/czarny/srebrny wchodzą w grę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj zdjęć mało za to roboty przy tym dużo. Prace nad zawieszeniem trwają od tygodnia , miałem pokazać już gotowe, ale nie wytrzymałem. Obecnie kończę mosty, no i tu się do końca katalogu trzymać nie będę, bo nie widać nic od drugiej strony. Więc powstanie coś trochę zakombinowanego. Odległość pomiędzy środkami kół wychodzi mi w tym momencie ok 58-59mm. W tyn momencie prawie wszystko da się rozebrać, jeszcze nie jest poklejone ze sobą. Resory osobno, trójkątne mocowanie do ramy, mosty, a uchwyty łączące resor z wałem dają się rozebrać na 2 części.

No i wolę już teraz dostać po uszach za nietrzymanie się szczegółów niż później.

Komentować i poprawiać do woli.

Muszę zrobić całą masę nakrętek, jeśli nie blaszki których nie mam to co? Rzeźbienie? I tak to zakryję grubą warstwą błota.

CRW_4131.jpg

CRW_4132.jpg

CRW_4133.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim stanie resoru nie da się już wyprofilować. 10mm polistyrenu robi swoje. Tak myślałem za słabo go wygiąłem, wydawało się być już dobrze, da się to rozkleić chyba . A mocowanie poprzeczki do ramy, miałem nie robić, bo w modelu i tak nie będzie problemu z wklejeniem, ale zrobię tych kilka dodatkowych płytek. No dzięki za zwrócenie uwagi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Interesowałyby mnie nakrętki, łby od śrub o średnicy ok 0,8-1mm. Przydadzą się do ramy. Problem tylko taki, że resory tył skręcone są za pomocą nakrętek o długości/wysokości ok 2-3mm środek i resor do mostu grubość ok 1,5mm. Z papieru podejrzewam, że będą to nakrętki grube na 0,5mm max. Do ramy by pasowały, na allegro nic takiego nie znalazłem, można coś więcej gdzie to dostać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpoczywam od mostów i pracuję nad ramą. Wyszła dłuższa od tego co zaprezentowane jest w opracowaniu, ale mieści się w tym co podał mi banshee777. Na początku projektowałem o długości podobnej do tej z opracowania, ale wprowadziłem korektę. Zresztą na zdjęciach prawdziwego pojazdu jest rzeczywiście dłuższa, a dodatkowa podnoszona oś jest jednak przed napędowymi.

SAEjune01p2.jpg

CRW_4158.jpg

CRW_4159.jpg

CRW_4160.jpg

 

Silnik wylądował w krecie, nie wszystko zeszło, czas wypróbować DOT-3.[/b]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Resory wyszły za wysoko muszę wydłużyć ich mocowanie, dzięki czemu zejdą z 8mm w dół. Na szczęście to niewielka przeróbka. Tak to jest jak się robi na oko ze zdjęć, a nie z dobrych planów.

Wyprostowałem pedały, przybrudziłem siedzenia, przekrzywiłem dźwignię zmiany biegów, zmniejszyłem i zamieniłem miejscami czerwony i żółty przycisk. W tym tygodniu chcę całkowicie skończyć kabinę. Jak tego nie zrobię będę miał problemy z dokończeniem ramy przód. Muszę wyliczyć mocowania silnika, kabiny itd.

Z "nudów" popełniłem CB radio. Ma jakieś 4x8mm co daje w realu ok 10x20cm panel przedni. Nie wiem czy nie za duże, ale jak na radio z lat 80' 90' chyba ok. Podwieszę je na podsufitce, tam mi najbardziej pasuje.

CRW_4163.jpg

CRW_4164.jpg

CRW_4166.jpg

Kabina zrobiona podkładem, zdjęcia jak będzie w całości gotowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym tygodniu już więcej nie zrobię, więc kilka zdjęć z malowania kabiny. Nie mam zdjęć z pokrycia samym podkładem, więc zacznę od razu od rdzy i preshadingu, którego w rezultacie i tak nie widać.

CRW_4167.jpg

CRW_4168.jpg

CRW_4169.jpg

CRW_4170.jpg

CRW_4171.jpg

CRW_4172.jpg

 

Trzeba to jeszcze posolić, żeby smaku nabrało. Zaleca się jednoczesne posłodzenie, ale ja tylko posoliłem.

 

CRW_4173.jpg

CRW_4174.jpg

CRW_4176.jpg

CRW_4179.jpg

CRW_4180.jpg

 

Pomalować i zdrapać.

 

CRW_4177.jpg

CRW_4181.jpg

CRW_4182.jpg

 

Technikę tą stosowałem po raz pierwszy, jeszcze wszystko nie skończone. Przepędzelkuję ciemniejszym odcieniem samą rdzę, a później jaśniejszym suchym pędzlem, zrobię rdzawe zacieki i rdzawy nalot wokół plam.

 

Zadowolony jestem i to bardzo za to z linii podziału. Efekt taki jak widać uzyskany dzięki zmianie kształtu wgłębień igłą do szycia. Znacznie przyjemniej to wygląda niż malowanie ciemną farbą. Wg mnie.

 

Jak na razie jestem zadowolony z efektu, chociaż w kilku miejscach farba podciekła pod sól, a zwłaszcza tam gdzie były pojedyncze ziarnka. No i lepiej do tego nadaje się farba do pociągów Valejo Rust. A ja użyłem zwykłej Valejo Rust.

 

Może skończę model przed końcem konkursu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

prawdziwa zmora z Ciebie Banshee777, znowu coś źle. Ale nie spoko, jak kompozyt to kompozyt, przemaluję. Dobrze że jest ktoś kto poprawi. W razie jak bym chciał jakieś otarcia zrobić na masce, jaki kolorek mi się odsłoni, lub z czego dokładnie jet ta maska?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maska jest z włókna szklanego, więc kolor byłby szaro-żółtawy. Co do rdzewień na kabinie, to one pojawiają się przy uszczelkach, słupkach, drzwiach, klamkach i uchwytach. Takie wielkie plamy rdzy na gładkiej powierzchni się nie zdarzają, no chyba że lakiernik dupa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Włókno szklane tak podejrzewałem, już nawet myślałem o białym błyszczącym humbrola. On jet taki lekko żółtawy, brudny trochę ten kolorek. No i chyba przesadziłem z tymi plamami rdzy na gładkich powierzchniach. W miejscach o których piszesz już dodałem trochę śladów gąbką, kilka dni temu. Wczoraj pomalowałem uszczelki na czarno więc raczej nie będę kabiny przemalowywał, ale tylko raczej, bo jak teraz na to patrzę, to jednak lekka przesada. Chcę żeby wszystko miało swoje miejsce nawet rdza i każda plama błota.

Chociaż te duże plamy mogą powstać w miejscach po obiciach, otarciach, wszędzie tam gdzie odsłonił się metal, jeszcze się zastanowię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem o co Ci chodzi. Mocowanie i "model CB", to pomysł mój własny, a raczej coś przypominającego CB z Chevy Titana. Myślę, że zostawię tak jak jest. Trochę się zastanawiałem jak to zamontować i gdzie, wybrałem podsufitkę i takie mocowanie. Źle nie jest, a w tej chwili wolę się zająć kończeniem ramy, już naprawdę niewiele brakuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

To co mogę znowu pokazać. Pomalowana podsufitka na czarno z przyklejonym CB. Lekko przetarta szarą farbką, żeby nadać głębi. Światełko wyrzeźbione z pleksi, od spodu pomalowane na srebrno, a z wierzchu zmatowione. CB przetarte srebrną i rdzawą farbą.

CRW_4186.jpg

CRW_4187.jpg

 

Lekka zmiana designu zderzaka.

 

CRW_4183.jpg

CRW_4184.jpg

CRW_4185.jpg

CRW_4190.jpg

 

 

Zmieniłem mocowanie skrzynki na akumulator, więcej na zdjęciach ramy.

 

CRW_4188.jpg

CRW_4189.jpg

 

I tu problem, musiałem podnieść tył, był wg mnie za niski. Obrys opony wystawał ponad ramę, a góra resorów opierała się prawie o ramę. Wydawało mi się, że jest nieprawidłowo, tylko że teraz tył idzie w górę w porównaniu do przodu. Rama nie trzyma poziomu.

ZOSTAWIĆ czy OBNIŻYĆ.

 

CRW_4192.jpg

CRW_4193.jpg

CRW_4194.jpg

CRW_4195.jpg

CRW_4196.jpg

CRW_4197.jpg

 

Wykorzystuję część rozwiązań, z opracowania Italeri. A to dlatego, że pozostawiłem silnik z zestawu. Więc powstaje lekka hybryda, no ale nic nie poradzę. Przerobiłem trochę układ kierowniczy - dwa ostatnie zdjęcia - na rozwiązanie które było stosowane w Mackach. Nie bardzo mam czas się rozpisywać. Może coś dodam w następnym odcinku. Brakuje paru detali, wiem i dorobię, a może czegoś nie wiem, lub nie widzę to wytykać do woli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zostawić, nadaję hot rodowy styl , poza tym część ciężarówek miała tył uniesionny ku górze bez obciążenia . Podoba mi się Twoja robota .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podniesienie przodu chodzi mi już po głowie od jakiegoś czasu. Nawet wiem jak to zrobić, zyskam w ten sposób 2mm, a różnicy pozostanie w granicach 1,5 mm. Tyłu nie obniżam bo jak napisał Badur ładunek będzie obcierał o koła. Choć są jeszcze kłonice, które zabezpieczają przed taką przypadłością ale to i tak za mało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że belki pod kłonicami śmiało możesz pogrubić. Nie wiem ile mm Ci brakuje, ale może tyle akurat wystarczy (?)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.