Skocz do zawartości

F-14B Tomcat (163227) / Trumpeter 1:144


Woit

Rekomendowane odpowiedzi

Klasa 1 - Samoloty i śmigłowce

Specjalna 1 - Najlepsza relacja z prac warsztatowych

Specjalna 3 - Najlepsza interpretacja tematu konkursowego

 

Witam Szanowne Grono Miłośników plastiku i nie tylko

 

Cieszę się, że "uruchomiono" taki fajny konkurs, mam nadzieję, że dzięki niemu uda mi się szybko skończyć (w końcu) jakiś model.

 

Na warsztat wybrałem sobie najnowszy wyrób odzwierciedlający Tomcata w skali 1:144. Gdzie tu nawiązanie do zimy? A gdzie kto chce? A to że, to najlepszy myśliwiec okresu "zimnej wojny", albo np. takie:

 

2007-01-22_Tucson_First_Snow_zpsl02ddiil.jpg

 

Przedstawiające tenże samolot składowany na cmentarzysku w Tucson, przykryty śniegiem jaki spadł w 2007 roku, po raz pierwszy od 22 lat.

 

Tyle jeśli chodzi o nawiązania do tematu przewodniego konkursu. Model wykonam raczej na podstawce mocno odbiegającej od powyższego tematu, najprawdopodobniej będzie to pokład lotniskowca. Korzystać będę z części znalezionych w pudełku, aby zobaczyć czy ten zestaw w ogóle jest sklejalny plus niewielkiej liczby elementów uzbrojenia z zestawów Dragona i Goffy Hobby

 

020_zpsh6hkf5js.jpg

 

Dragon_002_zpsgddhj2vl.jpg

 

021_zpsd6ewcody.jpg

 

f-14b_vf-11_204_lantirn_zpsa3x1qkz3.jpg

 

Jeśli chodzi o malowanie to wybieram pudełkowy wariant CAG, więc będzie to samolot z numerem bocznym 200 (163227), dosyć dobrze obfotografowany (http://www.primeportal.net/hangar/bill_spidle2/f-14b_163227/index.php?Page=1).

 

Zgodnie z regulaminem zamieszczam tzw. in-box. Jedna część została wycięta wcześniej, ale zdaje się nie naruszam tym zbytnio regulaminu konkursu.

 

000_zpsyulxuf65.jpg

001_zpsl1ssovpl.jpg

002_zps6z4tafti.jpg

003_zpsxeqghxyw.jpg

004_zpsxus4it2v.jpg

005_zpsyqsq8eum.jpg

006_zpshzmepsqs.jpg

007_zpsmkgyqgbr.jpg

008_zps3dmgpd5c.jpg

009a_zpspljy6pxw.jpg

010a_zpsvq1xdp12.jpg

011c1_zpsjpigps3f.jpg

012c2_zpsmpicfkqh.jpg

014gp5_zpscbwhilrf.jpg

 

Detale

 

017_zps918gmlcp.jpg

018_zpsuqygemcf.jpg

019_zps6itxlt5e.jpg

010a_CLOSE1_zpsdoljxu6w.jpg

 

Tyle pisania, czas się brać za robotę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

CAG (Commander Air Group) bird. W dużym uproszczeniu, samolot dowódcy. Zawsze z numerem burtowym kończącym się -00 (przeważnie 100 lub 200), noszący (bardzo) kolorowy wariant malowania w odróżnieniu od pozostałych samolotów jednostki.

 

Malowanie, pudełkowe - o takie:

 

2004-08-19_Virginia_Beach_zpsocikmjts.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chcę nic mówić, ale podział technologiczny modelu mocno przypomina Revella. Niby coś tam podrasowali, ale z bardzo różnym skutkiem: w jednych detalach wygląda lepiej (fotele, dysze), a w innych zdecydowanie gorzej (obrzydliwe sondy na bokach kadłuba). No i czemu kosztuje 4x więcej niż Revell?

 

Niemniej zasiadam i patrzę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
Nie chcę nic mówić, ale podział technologiczny modelu mocno przypomina Revella. Niby coś tam podrasowali, ale z bardzo różnym skutkiem: w jednych detalach wygląda lepiej (fotele, dysze), a w innych zdecydowanie gorzej (obrzydliwe sondy na bokach kadłuba). No i czemu kosztuje 4x więcej niż Revell?

 

Niemniej zasiadam i patrzę.

 

Za nowość trzeba płacić, tylko faktycznie, czemu aż tyle... z drugiej strony, większość nowych modeli w 1/144 ma podobny poziom cenowy... (za wyjątkiem Revella bo ten faktycznie nie szaleje i jest w miarę rozsądny cenowo).

 

Ale wróćmy do modelu.

 

B001_zpsmwashidt.jpg

 

B006_zps3qoxlrrr.jpg

 

Robi się

 

Zacząłem od podmianki dyszy zrzutu paliwa z oryginalnego bolca na zamiennik z igły.

Zaszpachlowałem i wyszlifowałem to prostokątne paskudztwo na grzbiecie oraz dodałem tamże, grzybka symulującego antenę GPS'a.

 

B003_zpslgtnuw9m.jpg

 

Potem poznęcałem się nad fotelami dodając charakterystyczne uchwyty katapultowania, pasy i jakieś tam druciki na fotelu mające imitować różnorakie instalacje tegoż elementu.

Pokrowiec osłaniający pulpit RIO wykonałem z pogniecionej folii aluminiowej.

 

B004_zpsmxnlcphw.jpg

B002_zps2wldtpdz.jpg

 

Wnękę przedniej goleni tylko uwypukliłem wash'em

 

B005_zpsrcf4k7o3.jpg

 

Zaś golenie podwozia wzbogaciłem o "instalację hydrauliczną" i "przewody hamulcowe" z drutu 0,1mm.

 

B008_zpsoiixsqv6.jpg

B007_zpsdbsqebag.jpg

 

Teraz oczekuję na farby i będę pomalutku malował i składał w calość tę skorupę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Dokładnie, dociskam, ale jeszcze nie sklejone. Póki co walczę sobie z malowaniem skrzydeł i robię testy z solą na boku, znaczy się na testowym Tornado. Chyba udało mi się nawet opanować aerograf w takim stopniu, że preszajding nie wygląda strasznie karykaturalnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Przy tak małym modelu nie wiem czy jest sens bawić się w preshadingi, a nie lepiej podobne efekty uzyskać robiąc szeroko rozumiany postshading na pomalowanej powierzchni.

Byłoby łatwiej i lepiej byś kontrolował finalny efekt.

Tzn. ja tak nie robiłem, teraz teoretyzuję, ale wydaje mi się że to mogłaby być łatwiejsza droga.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy tak małym modelu nie wiem czy jest sens bawić się w preshadingi, a nie lepiej podobne efekty uzyskać robiąc szeroko rozumiany postshading na pomalowanej powierzchni.

Byłoby łatwiej i lepiej byś kontrolował finalny efekt.

Tzn. ja tak nie robiłem, teraz teoretyzuję, ale wydaje mi się że to mogłaby być łatwiejsza droga.

 

Ponieważ wciąż się uczę (podstaw) więc próbuję podstawowych technik, jak na razie z efektu jestem zadowolony, co nie znaczy, że nie można by tego zrobić lepiej. Postshading'u też próbuję i będę dalej próbował, ale o tym więcej poniżej.

 

Pomalutku, sklejam, szpachluję, szlifuję, maluję i tak w kółko.

 

C001_zpsgfv1ihpw.jpg

 

Na poniższych zdjęciach może trochę widać moje starania z wstępnym "brudzeniem" kadłuba. Na bazowy kolor (C308) nakładałem tenże sam rozjaśniony jasnoszarym (to te jaśniejsze plamki, pola i linie) oraz bazę + smoke, miało to imitować powierzchnie ubrudzone przez obsługę. Na to pójdzie wash i mazaje / filtry olejnymi nakładane pędzlem.

 

C002_zpsapvj9rmn.jpg

C003_zpsmhy4c10d.jpg

 

Poniżej zdjęcia ukazujące różnicę pomiędzy kolorami bazowymi (C307 i C308) dolnych i górnych powierzchni. W rogu powiększony wycinek zdjęcia faktury powierzchni po malowaniu i jednej warstwie bezbarwnego błysku. Czy to tak powinno wyglądać? Taki "cellulit"?

 

C004_zpselalyafu.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie błysk wyszedł taki sobie.

Te jasne podmalówki w tej skali wykonałbym jednak z ostrymi krawędziami - zrób eksperyment i pomniejsz na ekranie zdjęcie samolotu do rozmiarów modelu.

O cieniowaniu jeszcze nie wiem co sądzić - poczekam na efekt końcowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To prawda, te podmalówki wyszły w postaci takich sporych plam, nie wygląda to najlepiej, szczególnie w tej skali.

Co do tej skórki pomarańczowej, to zdecydowanie efekt za gęstego lakieru.

Można to przeszlifować, ale to kupa pracy i nie wiem czy da dobry efekt.

Lepiej po prostu położyć na koniec grubszą warstwę matowego, wtedy powinno to trochę zlikwidować ten niekorzystny efekt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, te w okolicach kokpitu, pomiędzy wylotem działka a wlotem powietrza.

 

EDIT:

Sam pomysł tych plam jest dobry tylko jeszcze pomysł na ich wykonanie trzeba dopracować. Jakbyś mnie pytał o zdanie to pomalowałbym model jasnym, żywym kolorem, zalepił miejsca występowania plam patafixem (dość dokładnie przyciskając na krawędziach) a potem poleciał po całości nieregularną mgiełką smoke jako imitacją brudnej i zestarzałej powłoki. Ale to tylko moje zdanie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...) zalepił miejsca występowania plam patafixem (dość dokładnie przyciskając na krawędziach) a potem poleciał po całości nieregularną mgiełką smoke jako imitacją brudnej i zestarzałej powłoki. Ale to tylko moje zdanie...

się spróbuje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 weeks later...

Próbowałem powalczyć z solą ale dobrane kolory były zbyt mało kontrastowe więc i efekt do niczego... Malowanie generalnie skończone, wash położony, efekt taki, że model wygląda na solidnie pobrudzony, mi się to nawet podoba. Dołożę jeszcze jakieś lekkie brudzenie olejnymi i może kredkami a na koniec pójdzie bezbarwny mat. Na chwilę obecną wygląda to tak.

 

2015-11-15_001_zps4ikdgvjo.jpg

 

2015-11-15_002_zpstut2qgpl.jpg

 

2015-11-15_004_zps4btlzstf.jpg

 

2015-11-15_003_zpsser7gas7.jpg

 

Robi się także drobnica.

 

2015-11-15_005_zpsycpkobfi.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląda dobrze, ale mam zastrzeżenia do zbyt mocno przebijającego spod farby preshadingu, szczególnie na bokach modelu.

Widać to wyraźnie na gondolach silników.

Ale tak jak napisał Karambolis, biorąc pod uwagę że to 1:144, to efekt i tak jest znakomity.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki karambolis, mi też się podoba - oczekiwałem trochę innego efektu ale nie będę już nic z tym mieszał.

 

(...) Co tam będzie pod kadłubem, ze takie wielkie dziury powiercone?

To są otwory montażowe pod belkę od pocisków AIM-54 Phoenix tu wyposażoną w adapter do przenoszenia bomb. Te elementy są widoczne na ostatnim zdjęciu.

 

Wygląda dobrze, ale mam zastrzeżenia do zbyt mocno przebijającego spod farby preshadingu, szczególnie na bokach modelu.

Widać to wyraźnie na gondolach silników.

(...)

Ja też mam zastrzeżenia wobec tego "efektu". To wrażenie może być spotęgowane jeszcze tym, że model na zdjęciu jest prawie 2x większy niż w rzeczywistości. Patrząc na niego z 30-40 cm już tak bardzo to nie razi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.