Skocz do zawartości

Supermarine Swift FR.5 Airfix 1:72


Marcin K.

Rekomendowane odpowiedzi

Przedstawiam swojego świeżo ukończonego Swifta od Airfixa. Od lat nie sklejałem nic w 1:72, ale ten samolocik tak mi się spodobał że postanowiłem zaryzykować. Model nie należy do samoskładalnych, ma kilka rzeczy do poprawy. Formy w tylnej części kadłuba były lekko przesunięte. Dało się to poprawić bez większych problemów. Musiałem też skorygować zbyt gruby profil na końcówkach skrzydeł. Nie robiłem zdjęć z budowy, napiszę tylko że kanały dolotowe wkleiłem w innej kolejności niż nakazuje instrukcja. Ułatwiło mi to ich malowanie i montaż całości. Góra modelu malowana olejnymi Model Masterami, spód Gunze SM 01, tego użyłem po raz pierwszy. Werniksowałem błyszczącym lakierem Microscale i matowym Life Colorem. Wash robiłem eksperymentalnie temperami. Lekkie brudzenie pigmentami MIG. Kamuflaż musiałem poprawiać, jakoś nie wyszło mi maskowanie bluetackiem. Zdjęcia robione na szybko telefonem, niebawem odzyskam aparat wtedy zrobię lepsze, model będzie też miał już podstawkę. Czekam też, może któraś z firm zrobi Swifta w 1:48, wtedy chętnie wrócę do tematu Zapraszam do oglądania i komentowania

 

 

22e630372ba8b04c.jpg

 

163c6562e46d8133.jpg[/img]

 

b5dea2546ed85bcb.jpg

 

111c5998b6b250f3.jpg

 

b4d337b37501f09b.jpg

 

1e70d89ffca4746e.jpg

 

05abc3cff7ed7a5f.jpg

 

9fc48c22448a5384.jpg

 

9cde9ef6b268e1d9.jpg

 

9770e98c886d1e04.jpg

 

7e0b8257bae17824.jpg

 

947438a55bd8ef2f.jpg

 

8d5ab71955d470f5.jpg

 

c9a74c8bcc4bdd4a.jpg

 

cef23e34d4cf0b75.jpg

 

cf05a919d27adf13.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przebarwienia to głównie efekt zmieszania kolorów podstawowych z białym. Maluję bardzo transparentnymi warstwami, za każdym razem stopniowo do bazy dodając coraz więcej białej farby. Niektóre miejsca wymagały retuszerskich poprawek po maskowaniu bluetackiem. Część z nich zrobiłem aerografem, w kilku miejscach suchym pędzlem. Po wyschnięciu delikatnie przetarłem na mokro papierem 2500 niektóre fragmenty płatowca, następnie połysk pod kalki i wash. Na koniec matowy LC i delikatne pigmentowanie. W tej skali zrobienie efektu wypłowienia który nie byłby karykaturalny wymaga poeksperymentowania. To mój pierwszy brytyjski kamuflaż i nie bardzo wiedziałem jak go wykonać by nie był "płaski". Obrałem więc sposób który pokrótce opisałem. Jestem średnio zadowolony z efektu, ale pierwsze koty za płoty. Wydaje mi się że w 48-ce będzie nieco łatwiej, co niedługo sprawdzę Huntera też chętnie widziałbym w kolekcji ale Academia chyba nie wznowi...

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ciekawy model z fajnie oddaną górą szkoda tylko że dół trochę jakby od innego samolotu.

Jednak to drobnostka ogólnie model zacny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakoś tak wyszło że model sklejony, a zapomniałem o podstawce Lubię samoloty w konwencji "lotnej" stąd schowane podwozie. Niektóre samoloty, zwłaszcza jety mają tak piękną sylwetkę że jakoś szkoda mi je eksponować inaczej.

Co do monotonii barwnej spodu to Swifty takie były, przynajmniej tak wyglądają na fotografiach które udało mi się zebrać. Trochę też przekłamuje kiepska optyka telefonicznego aparaciku, która lepiej sobie poradziła właśnie z górą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przebarwienia to głównie efekt zmieszania kolorów podstawowych z białym. Maluję bardzo transparentnymi warstwami, za każdym razem stopniowo do bazy dodając coraz więcej białej farby. Niektóre miejsca wymagały retuszerskich poprawek po maskowaniu bluetackiem. Część z nich zrobiłem aerografem, w kilku miejscach suchym pędzlem. Po wyschnięciu delikatnie przetarłem na mokro papierem 2500 niektóre fragmenty płatowca, następnie połysk pod kalki i wash. Na koniec matowy LC i delikatne pigmentowanie. W tej skali zrobienie efektu wypłowienia który nie byłby karykaturalny wymaga poeksperymentowania. To mój pierwszy brytyjski kamuflaż i nie bardzo wiedziałem jak go wykonać by nie był "płaski". Obrałem więc sposób który pokrótce opisałem. Jestem średnio zadowolony z efektu, ale pierwsze koty za płoty. Wydaje mi się że w 48-ce będzie nieco łatwiej, co niedługo sprawdzę Huntera też chętnie widziałbym w kolekcji ale Academia chyba nie wznowi...

He, he. Było w tym malowaniu i brudzeniu cos wyjatkowo realistycznego. I okazuje sie, że taki efekt to jest zawsze skomplikowana i przemyslana robota. Ja bym doddał do tego jeszcze drobne , punktowe smaczki, robione rysikiem, czy olejami. Jakies wycieki smarów itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Echhh te hosty... Zrobione.

Wracając do meritum to dziękuję Sebastian za Twoją przychylną ocenę. Usilnie pracuję by malowanie moich modeli było coraz lepsze, chociaż Opatrzność poskąpiła mi artystycznej wyobraźni Trzeba nadrabiać kombinacją Nie mam żadnych zdjęć które pokazywały by Swifta z mocno ubrudzoną powierzchnią. Ubogie w efekty specjalne malowanie spodu było by jeszcze skromniejsze gdybym nie dodał od siebie tych osmużeń i delikatnych przebarwień kilku paneli. Cały czas pamiętam Twojego Horneta z Academy. To dokładnie udokumentowana konstrukcja w różnych etapach eksploatacji i można "malarsko" poszaleć. Jeśli ukaże się zestaw Swifta w 48-ce to pomyślę o jakiejś porządnej monografii. Materiałów w necie na temat tej konstrukcji jest mało. Udało mi się zgromadzić kilkadziesiąt zdjęć raczej słabej jakości. Są to w większości fotki egzemplarzy muzealnych na których trudno się opierać. Ten mało dokładny zestaw Airfixa był dla mnie wprawką przed większą skalą, kilka Brytyjczyków czeka.

Skoro mogę jeszcze coś dodać to trzy fotki spodu które znalazłem po długich poszukiwaniach. Źródło: Internet,

p><p><a href=http://images75.fotosik.pl/760/56af738321675d26.jpg' alt='56af738321675d26.jpg'>

 

8d54d74a93f11d9c.jpg

 

cf5417b8db08e2e5.jpg[/img]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marcin, taka mała porada: wyślij do admina PW z prośbą o podmianę tych zdjęć w pierwszym poście, bo przy najbliższej aktualizacji spisu galerii ktoś może tejże nie umieścić tam, bo nie będzie zdjęć w pierwszym poście.

Po prostu prześlij adminowi treś ćposta do wymiany, tak aby były tam linki do prawidłowych zdjęć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.