Skocz do zawartości

Recenzja: Mig-23MF Trumpeter 1:32


sokol

Rekomendowane odpowiedzi

Może trochę entuzjastyczna, ale ... cieszy mnie ten model

 

Do Polski trafił zapowiadany model Trumpetera - Mig-23MF.Ten ciekawy samolot miał dotychczas niewiele szczęścia jeśli chodzi o ciekawe modele - w skali 1:72 były to produkty Hasegawy, Academy i Italerii/Zvezdy (modelu Airfixa/Hellera nie liczę), które nie prezentowały wysokiego poziomu i miały sporo błędów, w skali 1:48 można było liczyć na model ESCI/Italerii - też posiadający wiele błędów.

 

W takiej sytuacji pojawienie się modelu Trumpetera jest na pewno nową jakością. Nie jest on może idealny wymiarowo, ale jakość wykonania jest bardzo dobra. Wypraski nie mają nadlewek i tak charakterystycznych dla starszych modeli Trumpetera śladów po wypychaczach. Taki model musi cieszyć miłośników Miga-23, a w szczególności sympatyków 28 Słupskiego Pułku Lotnictwa Myśliwskiego - mamy wreszcie komplet samolotów bojowych używanych przez pułk w skali 1:32.

 

pic01.jpg

 

Po otwarciu mocno upakowanego pudełka (nie wiem jak uda mi się poskładać zawartość z powrotem do pudła) znajdujemy w nim olbrzymią ilość wyprasek (25 sztuk ramek z przyjemnego jasnoszarego tworzywa), cztery ramki z przezroczystego tworzywa, trzy arkusze kalkomanii, małą (w porównaniu do wielkości modelu) blaszkę fototrawioną, cztery opony gumowe i sześć elementów metalowych, tworzących podwozie samolotu.

 

Instrukcja montażu to całkiem spora książeczka (24 strony), która została dobrze opracowana - myślę że modelarze nie będą mieli problemu z jej właściwą interpretacją - rysunki montażowe są przejrzyste. Język używany w instrukcji to język angielski oraz chiński.

 

pic02.jpg

 

pic03.jpg

 

pic04.jpg

 

Oprócz książeczki wydanej na zwykłym papierze, w pudełku znajdują się jeszcze dwie kartki papieru kredowego. Na jednej przedstawiono na kolorowej planszy wygląd wszystkich możliwych rodzajów uzbrojenia, które mogło być przenoszone przez Miga-2, a na drugiej przedstawiono dwa różne malowania, które można wykonać przy użyciu załączonego zestawu kalkomanii (Mig-23 lotnictwa czechosłowackiego lub Flogger w barwach NRD).

 

pic07.jpg

 

pic08.jpg

 

pic09.jpg

 

Wypraski są dobrej jakości, linie podziału wgłębne i delikatne.Skala 1:32 wymaga aby model był odpowiednio zdetalowany. Można wykonać model ze zdjętą tylną częścią kadłuba - widoczny będzie kompletny silnik R-29. Również nie można narzekać na ilości detali w komorach podwozia, a ruchome skrzydła (myślę, że mechanizm obrotu jest dość solidny) posiadają pełną mechanikę. Ciekawym elementem jest laweta działka GSz-23 - aż szkoda chować ją w kadłubie.

 

pic05.jpg

 

A skoro jesteśmy przy uzbrojeniu - ilość podwieszeń jest naprawdę imponująca. Otrzymujemy praktycznie komplet uzbrojenia podwieszanego przenoszonego przez Mig-23 - uzbrojenie bombowe, rakiety niekierowane ziemia-powietrze i kilka różnych wersji rakiet powietrze-powietrze. Oczywiście w zestawie znajdują się odpowiednie belki umożliwiające podwieszenie tego uzbrojenia. Między innymi podwójne wyrzutnie APU 60 IIM dla rakiet krótkiego zasięgu R-60. Umożliwi to wykonanie modelu w ciekawej konfiguracji 2xR-23 i 4xR-60. Oprócz uzbrojenia, w ramkach z podwieszeniami, znajdują się zbiorniki podwieszane - podkadłubowy PTB-800 i dwa podskrzydłowe zbiorniki do przebazowania.

 

pic06.jpg

 

pic11.jpg

 

Jak wcześniej zostało wspomniane, do zestawu dołączono blaszkę fototrawioną. Można ją określić jako ZOOM - zawiera tylko pasy i elementy hamulców aerodynamicznych.Tablica przyrządów została wykonana jako element przezroczysty, z dobrze odwzorowanymi zegarami. Dodatkowo na jednym z arkuszu z kalkami zamieszczone są odwzorowania przyrządów pokładowych. Arkusze z kalkomaniami należy ocenić bardzo dobrze. Nie zawierają błędów drukarskich i przesunięć kolorów. Trzy arkusze zawierają znaki przynależności państwowej (NRD i Czechosłowacja), godła, numery boczne i pokaźną ilość napisów eksploatacyjnych.Ciekawym elementem jest umieszczenie na arkuszu z kalkami odwzorowania żółtego uszczelnienia kabiny.

 

pic10.jpg

 

pic14.jpg

 

Model będzie się prezentował imponująco - duże rozmiary (na poniższym zdjęciu prezentowany jest dziób Miga-23 w porównaniu z modelem Miga-21UM w skali 1:72) i duża ilość detali oraz uzbrojenia podwieszanego to na pewno duże plusy Miga-23 w skali 1:32. Czy będzie się sklejał bezproblemowo? Tego jeszcze nie wiem. Jakość wyprasek jednak jest dobra i mam nadzieje, że nie będzie większych kłopotów. A że model ma błędy? Niestety nie ma innej alternatywy, a produkt Trumpetera jest najlepszą dotychczasową miniaturą Floggera. Więc wyląduje u mnie na półce w jedynie słusznym malowaniu 28 Słupskiego Pułku Lotnictwa Myśliwskiego z godłem II eskadry Pum i numerem bocznym 149.

 

pic13.jpg

 

Tekst i zdjęcia: http://www.modelarstwo.koszalin.pl/

 

PS. Modelu nie udało mi się zapakować z powrotem do pudła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można zastosować kalki z książeczki Kagero - są tam godła, szachownice i nr 149.

 

Z pierwszej ręki wiem, że Techmod przymierza się do kalek do polskich Floggerów...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PS. Modelu nie udało mi się zapakować z powrotem do pudła.

Najczęściej powtarzany zarzut na zagranicznych forach. Za małe pudło.

Pewnie małe chińskie rączki jakoś upychają w kartony.

Z pierwszej ręki wiem, że Techmod przymierza się do kalek do polskich Floggerów...

We wszystkich skalach?? Bo ja na razie słyszałem o 1/72 i 1/48.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

Z pierwszej ręki wiem, że Techmod przymierza się do kalek do polskich Floggerów...

We wszystkich skalach?? Bo ja na razie słyszałem o 1/72 i 1/48.

 

Obiło mi się o uszy, że 1:32 też...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taki model musi cieszyć miłośników Miga-23

 

Tiaa w wyobraźni widzę jak Takiemu jednemu ze Słupska to się nawet wąsy ruszają.

 

Mi się wąsy nie ruszają ale cieszę się ogromnie! Banerek w podpisie do czegoś zobowiązuje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sokół nie Ciebie miałem na myśli. Ja też się ciesze bo to jeden z moich ulubieńców. Na razie jednak z zakupem poczekam bo nie mam już miejsca w magazynie

 

Wiem, wiem

 

I też myślę, że temu panu w Słupsku się wąsy z radości ruszały

 

Zresztą od razu go poinformowałem co mam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nieważne. Ja na przykład jestem ciekaw jak się to cudeńko będzie składało ,tak więc nawet pojedyncze posty co jakiś czas będą bardzo mile widziane

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A lata jeszcze nie widać , to i ja coś przywiozę .

Irek w sobote podeśle adres.

HeHe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ile to cudeńko kosztuje?

 

Ja w Koszalinie w Tęczy płaciłem 355 zł

 

Ale właściciel zastrzegał, się że to cena promocyjna dla mnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No jasne. Kurde tak mnie najaraliście, że też właśnie kupiłem

 

 

no i super. Teraz postaramy Cię nakręcić abyś go skleił.

 

Mój już jest na miejscu. Wstępnie obejrzałem i nawet udało mi się złożyć ponownie do pudła i je zamknąć. Wywarł na mnie pozytywne wrażenie choć nie otwierając folii dopatrzyłem się kilku nieścisłości i uproszczeń. Zdaję sobie sprawę że idealnych modeli nie ma. Na pierwsze looknięcie oceniam, na 5-. Nawet nity na usterzeniu mi się spodobały. Jakieś takie subtelniejsze niż Trumpek dawał dotychczas. Jutro (dziś) "testów" ciąg dalszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.