Skocz do zawartości

Zwieroboje idut! Czyli gdzieś na Śląsku w styczniu 1945


TankRed1070

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie.

Moja pierwsza galeria. Przedstawiam dioramkę, którą "popełniłem na początku roku. Dopiero po któryms tam podejściu udało mi się zrobić jako takie zdjęcia.

 

SKALA: 1/72

 

W zasadzie nie jest to skończony projekt ale o tym później.

 

W skład dioramy weszły następujące elementy:

Italeri No 7039: ISU-152 Special value pack (1 x Fast assembly kit + 1x classic kit) 1/72

Eureka XXL ER-7213: Liny holownicze IS-2/IS-3

Italeri No. 6069: Russian Infantry WWII (Winter uniform)

Preiser Nr. 72526: Tank crew USSR 1942

Armo 72516: Drewniane skrzynie

Mars 7236: Ekwipunek dodatkowy

Farbpol nr 24: krzewy/zarośla

 

Pozostałe elementy: teren, ruiny domu, śnieg, trawa, krzaki itd. wykonano we własnym zakresie.

00017.jpg

 

Krótki opis: diorama przedstawia okopane działo samobieżne ISU-152 w kierunku spodziewanego niemieckiego kontrataku wzdłuż drogi lokalnej. Okop nie jest specjalnie głęboki, gdyż zmarznięta gleba, pośpiech i warunki terenowe nie pozwoliły na lepszy. Drugie działo ISU-152 z innej jednostki, które zgubiło swoją jednostkę w trakcie natarcia zostało zatrzymane przed wyjazdem na drogę prawdopodobnie znajdującą się pod niemieckim ostrzałem. Wysłano mały patrol w celu rozpoznania. Na drodze znajduje się porzucony ekwipunek niemiecki (a może mina pułapka?). Załoga drugiego działa usiłuje się zorientować w sytuacji rozmawiając z żołnierzami.

W tle ruiny typowego śląskiego domu spalonego w wyniku ostrzału lub przez wycofujące się oddziały niemieckie.

Diorama nie odnosi się do żadnej konkretnej sytuacji mającej miejsce podczas walk na Śląsku a oparta została na ogólnej wiedzy historycznej i sytuacyjnej. Numery taktyczne wozów również mają charakter umowny – wykorzystano malowania „pudełkowe” dodając jedynie silnie zatarty kamuflaż zimowy.

 

 

00026.jpg

00025.jpg

00024.jpg

00020.jpg

00004.jpg

 

 

Więcej zdjęć tutaj:

http://picasaweb.google.pl/Zbigniew.Perski/Diorama_01#

 

A tak wygląda samo działo (to dokładniejsze):

00028.jpg

00029.jpg

 

A tak to drugie (uproszczone):

00030.jpg

00031.jpg

 

Wozy malowane akrylami i tą samą techniką były robione brud i rdza (trochę przesadzona)

 

Waloryzacja modeli:

 

1. Fast Asembly Kit: waloryzacja obejmowała wykonanie zwisu gąsienic, dodania efektu uszkodzeń błotników, dodaniu uchwytów dla desantu, otwartego tylnego włazu, montażu lin holowniczych, dodaniu skrzyń z amunicją na przedziale silnikowym. Dodano również plandekę chroniącą karabin przeciwlotniczy.

 

2. Classic Kit: waloryzacja obejmowała wykonanie zwisu gąsienic, dodania efektu uszkodzeń błotników (jeden oderwany), dodaniu spawów płyt pancernych, przerobieniu reflektora na przestrzelony i wypalony, dodaniu śladów po pociskach na pancerzu, Dodano brezentową osłonę jarzma armaty, liny holownicze, dodaniu skrzyń z amunicją na przedziale silnikowym osłoniętych plandeką.

 

Model ruin domu wiejskiego wykonano z modeliny. Za wzór posłużyły istniejące domy mijane w miejscowościach na górnym i dolnym Śląsku podczas wycieczek terenowych. Wygląd spalonych ruin wykonano w oparciu o publikowane fotografie z czasów IIWW.

 

00004newa.jpg

 

 

Skąd taki pomysł: te działa kupiłem z myślą o moim 7-letnim synku, żeby mógł sklejać ze mną. Swoje (uproszczone) zrobił w 5 minut a potem zaczął jęczeć:

- że ja w swoim mam zwis gąsienic a on nie ma

- że u mnie są otwarte włazy a u niego nie

i tak dalej....

Siłą rzeczy zacząłem to jego przerabiać i przerabiać. A potem po wizycie na mistrzostwach Śląska w Tychach mały się napalił: Tata! Robimy podstawkę! No i się zaczęło....

W sumie tydzień siedzieliśmy nad dioramką (moja pierwsza w życiu!!!!) i jest jaka jest... ekspresowa...

BTW: w Bytomiu na festiwalu zdobyła nagrodę.

 

Trzeba nad tym jeszcze popracować, poprawić malowanie figurantów i dodać więcej szkopskiego porzuconego sprzętu, może jakiegoś spalonego Opla Blitza? albo/i motor?

Co myślicie?

 

Pozdrawiam i z góry dziękuję za wszelkie uwagi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajny ten fotomontaż.

Sama scenka ciekawa.

Twarze figurek możnaby było pociągnąć olejami.

Kiepsko wygląda ten karton, balsa jest zdecydowanie lepsza.

Mam pytanie:

Nie zostala ci choć jedna figurka tankisty z hełmofonem?

Nigdzie nie moge dostać tego zestawu.

A jak masz to chętnie bym się wymienił, ew. kupił.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajny ten fotomontaż.

Sama scenka ciekawa.

Twarze figurek możnaby było pociągnąć olejami.

 

Wiem. Jak pisałem, figurantów czekają poprawki

 

Kiepsko wygląda ten karton, balsa jest zdecydowanie lepsza.

 

Zgadzam się. Jak to zwykle w takich wypadkach spieszyłem się przed konkursem w Bytomiu i robiłem z tego co miałem pod ręką. Wykończenie też jest do poprawy. Chciałem zobaczyć sugestie z forum żeby się zabrać za przebudowę. Nie jestem do końca zadowolony z kompozycji bo z działa stoją stłoczone a przód jest praktycznie pusty.

 

Mam pytanie:

Nie zostala ci choć jedna figurka tankisty z hełmofonem?

Nigdzie nie moge dostać tego zestawu.

A jak masz to chętnie bym się wymienił, ew. kupił.

Pozdrawiam.

 

Powinny były jakieś zostać. Na pewno zostały "popiersia" Sprawdzę i dam Ci znać.

 

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

porównywanie 72 do 35 to obelga (oczywiście dla 72) więc nie będę tego robił. możliwości są ogromne i udało Ci się to pokazać. okop tym żołnierzom trochę nie wyszedł, parę rzeczy można byłoby dopracować ale jest to bardzo ładna praca. pozdrawiam x 72!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki jeszcze raz za słowa otuchy ;-)

Jak już powiedziałem, zmierzam jeszcze nad tym popracować więc jak macie konkretne sugesie to walcie śmiało.

Do 1/72 przyzwyczaiłem się dawno temu i tak mi wygodnie bo "czuję" tę skalę i wiele rzeczy jestem w stanie zrobić "na oko" No i gabaryty modeli, sprawiają, że dom jest domem i nie zamienia się w muzeum broni pancernej ;-)

 

Pozdrawiam!

 

PS: A co do detali, to teraz męczę naprawdę "wypasiony detalicznie" model:

viewtopic.php?t=6473

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajna scenka, nie ma to jak motywacja ze strony potomka

"Tatooo, Ty nie zrobisz???? " hehe

 

A propo, czy polskie Isu-122 też miały zimowe kamo czy dostaliśmy je na tyle późno, że zostały "zielone"....?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year later...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.