Skocz do zawartości

Kawasaki Ki61-I Hien "244th Fighter Group" | Hasegawa 1:48


Hubert Kendziorek

Rekomendowane odpowiedzi

Ponieważ z warsztatu zeszły ostatnio dwa modele, a warsztat Mustanga powoli zmierza do finału, czas zacząć nowe projekty.

Pierwszym będzie Hien.

 

Model prawie z pudła, dołożę tylko blaszki Eduarda w kokpicie.

Malowanie najpewniej z udziałem masek, jeszcze nie wiem które wybrać - jakieś sugestie? Raczej NMF, niż szaro-zielony by mi się widział.

 

Pierwsze cięcia i kolor bazowy we wnętrzu wykonane.

 

HoonYw.jpg

 

u5jQzj.jpg

 

l5VEr0.jpg

 

s8ACri.jpg

 

ExzNCT.jpg

 

Dbl2ao.jpg

 

41b4Jr.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kokpit - stan obecny. Połówki kadłuba złożone na sucho - jest OK.

Tablica przyrządów wymagała jednak zwężenia - po około 1/2 mm z każdej strony. Inaczej by się nie zmieściła, zarówno część z zestawu, jak i blachy były zbyt szerokie. Strat - mam nadzieję - nie widać.

 

xydxL7.jpg

 

S9eW9m.jpg

 

YWLZCn.jpg

 

txdeUa.jpg

 

yad55V.jpg

 

i78hnz.jpg

 

R9jHpa.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niewielka aktualizacja.

Sklejone połówki kadłuba i na sucho przymierzone dolna część płatów, pokrywa działek oraz jednoczęściowa osłona kabiny.

 

bq07XD.jpg

 

ZoRyC7.jpg

 

jKkDtS.jpg

 

7A6BsI.jpg

 

ZazeFo.jpg

 

jKk7Vp.jpg

 

xtdFzq.jpg

 

NrrU8I.jpg

 

Powiedziałbym, że wszystko pasuje dosyć dobrze - nie jest to może "snap fit" jaki spotykamy w modelach Tamiyi, choć być może po części można winić niedokładność mojego montażu, ale naprawdę nie jest źle i poza odrobiną płynnej szpachli i kilku ruchów papierem ściernym nie spodziewam się problemów. Kabina moim zdaniem pasuje niemal doskonale.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy tak ładnym kokpicie aż się prosi aby go otworzyć. Piłka żyletka i ciach owiewkę

Dzięki Zastanowię się nad tym - aczkolwiek nie ukrywam, że nie przepadam za otwartymi owiewkami, w moich oczach trochę psują linie płatowca, zwłaszcza tak ładnego, jak Hien.

 

Czekam na zamówione maski, powinny być w przyszłym tygodniu i będę wybierać malowanie - ale niekoniecznie sztywno trzymając się propozycji Montexu. Jakieś sugestie? Coś nie opatrzonego?

 

Może to?

xWi2Hk.jpg

 

Albo to?

D0t8Ox.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedna ze zgrabniejszych japońskich maszyn...
Zgrabna sylwetka się pomału wykluwa.

Oj tak, to maszyna niezwykłej urody.

Dzięki za komentarze.

 

Na próbę rozwierciłem lufy działek i na sucho wstawiłem do przymiarki. W zasadzie to razem z maskami mają przyjechać żywiczne lufy QB, ale coś mi się wydaje, że może (po lekkich jeszcze poprawkach) te z zestawu ujdą?

 

Z3aDI1.jpg

 

e7a8L1.jpg

 

1IB4M6.jpg

 

mYaMBH.jpg

 

Vdc6gs.jpg

 

2yIjlK.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...

Witam ponownie

 

Hien dostał biały podkład, miejsca pod białe oznakowania pomalowane na biało, maski nałożone.

Stery pryśnięte IJA Grey + krawędzie natarcia na żółto.

Przeschną dobrze - zamaskuję i polecimy Aluminium od Gunze.

 

Oczywiście maski Montexu do kabiny odłażą, nie wiem czemu nie potrafią zrobić tego porządnie, na przykład tak, jak resztę masek do oznakowania z tego samego zestawu.

Wybaczycie mi mam nadzieję jakoś jakość fotografii. Pracuję nad tym, żeby w galerii było wreszcie dobrze

 

bebj3p.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i stało się
I do tego w pudełku masz bardzo fajne malowania

 

Cóż, ja też się sam ostatnio skusiłem, ale na tego:

 

07415.jpg

i jeszcze wziąłem do niego kokpit Airesa, pokrywy podwozia, wydechy i stery z QB

Wchodzi do kolejki na ten rok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
W zasadzie tylko te płytkie wnęki podwozia są trochę wnerwiające.
Faktycznie płytkie, no ale nie było dostępnych od ręki zamienników, zatem zostały takie, jakie dała Hasegawa.

 

Tymczasem po dłuższym namyśle praca poszła dalej i - katastrofa.

Ponieważ metalik od Gunze miał tendencję do ścierania się (a żadne polerowanie szmatką nie przynosiło poprawy) i była obawa, że po odklejeniu masek zostaną wyraźne ślady, prysnąłem całość satynowym akrylem. Próby wykonane na boku na małych elementach były obiecujące, ale okazało się, że połączenie pomiędzy lakierami nie jest w stanie znieść kilkukrotnego przyklejania i odklejania masek, co jest niestety konieczne przy ich umieszczaniu we właściwym miejscu. Po odklejeniu masek punktowo lakier bezbarwny oderwał się razem z nimi. Trzeba przyznać, byłem ostrzegany, że tak się to może skończyć, moja wina.

 

Cóż było robić: czyszczenie z lakieru, podkład i ponowne malowanie. Rozeźlony nieco na metalik Gunze prysnąłem akrylowym aluminiowym też od Gunze - już bez ryzyka, ale też bez tego pięknego równego połysku - przy czym zakładam, że lekka polerka i błyszczący bezbarwny nieco to wygładzi. Plamki IJA Green będą jeszcze poprawiane i uzupełniane.

 

ksaTVV.jpg

cRuEbt.jpg

QCNle3.jpg

dxjicl.jpg

VuVoAq.jpg

A7ook8.jpg

 

Przy tym wszystkim trochę jednak straciłem do niego serce.

Żeby całkiem nie położyć pracy i odzyskać zapał, wymyśliłem że zamiast masek użyję kalkomanii własnej roboty. Kiedyś zaopatrzyłem się w arkusiki czystej kalkomanii Techmodu i wzorując się na maskach Montexu wydziergałem swój zestaw brakujących oznaczeń.

 

lk23VU.jpg

 

Żółty wokół kadłubowego Hinomaru wyszedł nieco poza osią (dziwne, na żywo nie wygląda to aż tak źle), ale będzie na równo przycięty.

W następnym wejściu pokażę, jak się owe "custom made decals" położyły. Reszta oznaczeń będzie z pudełka.

 

Ta złość na metalik od Gunze już mi przeszła i myślę, że następny model w naturalnym kolorze metalu nim potraktuję, ale bez kombinowania z bezbarwnym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak w skrócie: jak robiłeś kalki?

Wykorzystałem bodaj najpopularniejszy edytor tekstu i jego funkcje rysowania kształtów oraz analogową linijkę do pomiarów. Czcionka, to Kartika. Wydruk na kolorowej laserówce. Bułka z masłem. Jedyny kłopot, to przesunięcie kolorów - nie ma go w pliku, najpewniej kalibracja drukarki zawiodła.

 

gDYp0U.png

 

Czemu robiłeś kalki zamiast masek?

Zadziałałem impulsywnie - a poza tym, ponieważ maski przyczyniły się do kłopotów, to chcąc ich uniknąć na dalszym etapie (nie zmywałem w całości tego Gunze 218 i bezbarwnego, tylko przeleciałem papierkiem i ściereczką Mr Hobby do polerowania - obawiałem się, że utracę już namalowane oznaczenia) uznałem, że bezpieczniej będzie podejść do tematu z kalkami. Skoro zaś część oznaczeń do "03" już naniosłem (przed Gunze 218) i zostaję przy tym egzemplarzu Hiena, to zdecydowałem się na próbę z kalkami własnej roboty. Coś nowego.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za komentarze i słowa zachęty

Kalkomanie - i te "moje" i te z zestawu - nałożone.

 

Wnioski:

1. Do wykonania czarnych oznaczeń: liter kodowych, numerów itp kombinacja czystej kalkomanii Techmodu i laserówki sprawdza się doskonale. Wystarczy dobrać odpowiednią czcionkę i voila - mamy co chcemy.

2. Do oznaczeń w jaśniejszych kolorach takich jak Hinomaru, zwłaszcza w kombinacji z żółtym - słabo. Kolor spod spodu przebija. Pewnie trzeba by pryskać pod kalkomanie jakimś bazowym, a wtedy po co korzystać z kalkomanii.

 

Poza tym, nadruk z laserówki usztywnia kalkomanię i "zabezpiecza" ją nieco przed działaniem płynów zmiękczających. Nie miałem kiedy rano zaglądnąć do pudełka, więc nie wiem jeszcze jak to wygląda po całkowitym wyschnięciu, ale wyraźnie reakcja na solvent była słabsza, niż na oryginalnych kalkomaniach z zestawu.

 

Tak to wyglądało wieczorem. Na ogonie jeszcze będą potrzebne drobne poprawki.

 

qrZPgp.jpg

 

aPr7jM.jpg

 

p7YsLo.jpg

 

hGQvHD.jpg

 

mfYm3b.jpg

 

2n8hwa.jpg

 

bC2LfZ.jpg

 

I spód:

 

VEnR1V.jpg

 

Do pryśnięcia chodniczki, wnęki podwozia, wydechy - i będzie można zacząć prace wykończeniowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacny Hien, milordzie

Dzięki Jako tako to wychodzi, choć do ideału daleko.

A finał już blisko. Zostało narzucić pigmenty, ślady spalin (minimalne, na zdjęciach prawie ich nie widać) rozciągnąć antenkę, wykończyć i dokleić zbiorniki. I poprawić, co tam się jeszcze da poprawić.

 

z1aH0c.jpg

 

HsI2cZ.jpg

 

cLaifV.jpg

 

NJl1Lf.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.