Skocz do zawartości

[galeria]PZL W-77 "Cień"-Testors/Italeri-1:48


artoor_k

Rekomendowane odpowiedzi

Gdy w marcu 2039 zakończyła się wojna w Afganistanie pancernik ORP "Dzień Sądu" został zwolniony z posterunku i wrócił do kraju na remont i modernizację.Wraz z nim wracały polskie śmigłowce szturmowe PZL W-66 Wilkołak (KLIK ).Niestety z 36 maszyn tego typu zostało 16.Mimo tego że były ciche i działały głównie w nocy,ich duże wyloty spalin były doskonale widoczne dla pocisków naprowadzanych na podczerwień.W walce stracono 15 egzemplarzy,pozostałe 5 zostało zniszczonych podczas desperackiego ataku na ORP "Dzień Sądu" tydzień przed zakończeniem działań wojennych.Sam okręt został poważnie uszkodzony podczas tego ataku i wracał do rodzimego portu rozwijając zaledwie 1/3 swojej prędkości. Stało się jasne że potrzebny jest nowy śmigłowiec szturmowy,inny niż "Wilkołak" zdolny także do działań zwiadowczych który zastąpiłby wysłużone licencyjne MD-500.

 

W tym celu w kwietniu 2038 w fabryce PZL Świdnik zebrał się zespół projektantów,naukowców,specjalistów od uzbrojenia a także kilku stylistów.Miano zaprojektować śmigłowiec stealth bez śmigła ogonowego tak jak WILKOŁAK przy czym oprócz funkcjonalności jego wygląd miał być w miarę miły dla oka.Nie chciano "Hinda v.2.0" gdyż tak zaczęto nazywać "Wilkołaki".Nowa maszyna miała być też niewielka.

Projekt o nazwie roboczej "Modliszka" był gotowy w ciągu dwóch miesięcy.Projekt uwzględniał śmigło główne o łopatach szablastych , dzięki czemu zachowano odpowiednią powierzchnie przy zminimalizowanej średnicy oraz brak ryzyka przekroczenia 1mach przez końcówkę łopaty.Zrezygnowano z rozbudowanej głowicy stosując wychylane w połowie łopaty.Zastosowano system NOTAR oraz kokpit o układzie tandemowym.Wszelkie uzbrojenie (czyli działko trzylufowe kalibru 20 mm oraz 6 pocisków naprowadzanych) miało być chowane w kadłubie a do misji wymagających większych ilości uzbrojenia przewidziano skrzydła szczątkowe.Przewidziano podwozie płozowe chowane do kadłuba lecz w rezultacie śmigłowiec otrzymał chowane kołowe.Specjalnie dla nowej maszyny opracowano pociski przeciwpancerne naprowadzane radarowo typu PN-184 "Mefisto".Projekt zyskał aprobatę i rozpoczęto produkcję pierwszego prototypu.Był on gotowy w styczniu 2040 roku. Pierwsze próby ujawniły dużą prędkość śmigłowca dochodzącą do 750 km/h.Nie był oczywiście całkowicie niewykrywalny ale i tak opinia tak oblatywaczy jak i konstruktorów była na tyle pozytywna że skierowano go do produkcji seryjnej pod nazwą PZL W-77 "Cień".Wszystkie założenia projektu zostały spełnione. Plan zakładał budowę 40 egzemplarzy pierwszej wersji.W-77 został po raz pierwszy pokazany szerokiej publiczności podczas zlotu Tigermeet w sierpniu 2040 na lotnisku w Radomiu ( )

 

P1090028.jpg

P1090003.jpg

P1090029.jpg

P1090030.jpg

P1090031.jpg

P1090032.jpg

P1090033.jpg

P1090035.jpg

P1090043.jpg

P1090046.jpg

P1090038.jpg

 

Ponieważ żadna z firm modelarskich nie zadbała o tak ważny dla polskiego lotnictwa śmigłowiec było konieczne zrobienie go samemu. Jako baza posłużył model śmigłowca STINGBAT LHX firmy Testors/Italeri w skali 1:48.Warsztat jest TUTAJ.Dziękuję tym którzy kibicowali i pomagali a także tym którzy nabili mi te 2811 wyświetleń (chociaż część z nich zapewne zrobiłem ja ).

Chciałbym tu podziękować w szczególności (kolejność chronologiczno-przypadkowa ):Magdzie za świetny i prosty pomysł na nazwę śmigłowca,kolegom MrDyzio , PKD4GA oraz Wroblowatemu za niezłą merytoryczną dyskusję nt stealth w śmigłowcach,Scimitarowi za pomysł kół oraz wszystkim innym którzy się wypowiedzieli w tym wątku oraz tym którzy wspierali w ciszy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Scenariusz dobry, model świetny, no może troche za bardzo sie świeci i kabina uboga ale aż tak nie razi. Ja bym położył jeszcze mat. Świetny pomysł na podstawkę.

Gratuluje udanego modelu

Pozdrawiam.

Przemek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Scenariusz dobry, model świetny, no może troche za bardzo sie świeci i kabina uboga ale aż tak nie razi. Ja bym położył jeszcze mat. Świetny pomysł na podstawkę.

Gratuluje udanego modelu

Pozdrawiam.

Przemek.

 

Dzięki Założenie było takie że ma być elegancki błyszczący,w końcu to na pokaz i pierwszą prezentację ale możliwe że jednak polakieruję na mat i podmienię fotki.Co do kabiny to się zgadzam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po prostu rewelacja

Nie wiem co bardziej podziwiać: wyobraźnię, tempo, czy też kunszt.

Dla mnie to SF do kwadratu, bo nie opierałeś się na Gwiezdnych Wojnach czy Startreku (mimo, że nic nie mam przeciwko tym filmom) lecz coś wymyśliłeś najpierw w głowie, a potem to zrealizowałeś.

Lśnić to ma się jak najbardziej - zmatowieje w eksploatacji

A najbardziej, to też, podobają mi się tabliczki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za opinie.Co do Gwiezdnych Wojen...w przygotowaniu jest rodzimy myśliwiec kosmiczny Oczywiście bazą będzie doskonale znana konstrukcja ale bez sporych modyfikacji się nie obejdzie ojjj nie .Zachęcam do dalszych komentarzy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za opinie.Co do Gwiezdnych Wojen...w przygotowaniu jest rodzimy myśliwiec kosmiczny Oczywiście bazą będzie doskonale znana konstrukcja ale bez sporych modyfikacji się nie obejdzie ojjj nie .Zachęcam do dalszych komentarzy

Czyżby Moon Tigermeet 2058 ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyżby Moon Tigermeet 2058 ?

 

Myślałem raczej o Tigermeet na specjalnie do tego celu zbudowanym lotniskowcu kosmicznym lub Mare Imbrum Tigermeet ale pomysł też dobry

 

Świetna robota! Bardzo ciekawy model i historia. Super Podstawka!

Szykujesz myśliwiec kosmiczny? Przypominasz mi, że muszę wrócić do swojego projektu...

 

Dziękuję

 

Tak ,szykuję myśliwiec kosmiczny i nie ukrywam że inspiracją do niego był twój projekt którego ciągu dalszego nie mogę się doczekać Jednak dizajn będzie ciut nowszy W przygotowaniu jest też konstrukcja ze świata bliższego "Żmijowi" czyli cuś pod nazwą roboczą PWMK MADZ v.2S "Rudy 2" ale to za jakiś (dłuższy) czas.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

dawno tu nie zaglądałem, a tu taka niespodzianka.

Wstęp normalnie odbiera chleb Marcinowi Ciszewskiemu No a model... po pierwszy plus - polskie malowanie, po drugi plus - śmigłowiec, no a po trzeci plus - tygrysie paski Do tego wykonanie na poziomie i mamy prosty przepis na faworyta w tej kategorii

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:szok: No to nieźle!!

Teraz czekamy na ukończenie ORP Dzień Sądu i może PT-91 Twardy Anno Domini 2039 z Afganistanu?

 

Dzień Sądu czeka aż odkryję jak zrobić takie fajne przewyższenie na dziobie :/ Tak jak na górnym rysunku na tej stronie:

http://www.shipschematics.net/yamato/images/edf/yamato_comparison.jpg

 

A T-72...myślę że jakiś pomysł się już wyklarował ale musiałbym znaleźć jakiegoś trupa w 1:35...który będzie miał poprawny tylko kształt wieży i kadłuba, koła i gąski mi zbędne. I tak nie będzie ich miał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.