Skocz do zawartości

[DT] Warszawa 1944


szlachcik1

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, ostatnio sobie oglądałem w internecie archiwalne zdjęcia zniszczonej Warszawy i nie tylko po II WŚ i naszło mnie na zrobienie małej winietki gdzie sam gruz, syf i wszystko co straszne, zdjęcie na którym troszkę się wzorowałem robiąc ulice to takie znalezione przypadkowo w googlach, ponoć Warszawa 45'

f9560e1100522325m.jpg

Odlałem podstawkę z gipsu i igłą krawiecką wyrzeźbiłem bruk i chodnik, pomalowałem i przykurzyłem. Jeszcze dojdzie kilka odcieni szarość bo kostka ma ich trochę, tory natomiast zabrałem kolejce HO która leży w pudle, wiem że są inne niż szyny miejskie ale pod cegłami i tynkiem widać nie będzie ;)

fb0afae88210b914m.jpg

Ostatnio jako tako również polubiłem zabawy z polistyrenem i wyszło takie tramwajowidło :]

174ccd714a542a72m.jpg

d9898d8863d2c02cm.jpg

4aa92adc898a96c3m.jpg

 

Nie robiłem go na jakiś tam dokładny wzór, chodzi o to by to był wrak z zawalonym dachem i mniej więcej przypominał tramwaj z tamtego okresu, a było ich kilka: P-5, P-12, wagony silnikowe typów A, B, D, K, N i jeszcze wiele innych,dziś wezmę się za wózek z kołami i uchwyty wewnątrz wozu

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 70
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Diorama jest wrecz oszałamiająca. Dopiero poczatek a już widać że profesja z najwyższej półki. Nie wiedziałem że z odlanego gipsu da się zrobić chodznik i bruk.Myślałem że to jakaś mata albo cos podobnego gotowego.Ale najfajniejszy jest tramwaj na pierwszy rzut oka widać ze to tramwaj. Bede bacznie obserwował i czekam na koniec dioramy.Trzymam kciuki

 

Pozd:Arek17

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj wieczorem odlałem kawałek kamienicy również z gipsu, dziś wyciągnąłem z amatorskiej formy (z drewnianych listewek) i położyłem na słoneczku by dokładnie wyschło i stwardniało, teraz ma się tak:

0db9e0f2bc557db7m.jpg

 

Co do tramwaju to trochę podniósł mi ciśnienie, bo wózek jest dobry i pasuje super ale znów koła są za duże i jak je wstawię to automatycznie model mi się podniesie o dobre 4 mm, a wtedy będzie w porównaniu do Opla Blitza (który był moją skalą porównawczą przy budowie) za duży :-\ jestem zmuszony na zrobienia mniejszych, na wózku od kolejki są widoczne jakieś wypychacze, których tramwaje akurat aż tak widocznych nie mają i brakuje oczywiście spżęgu ale mam już plan jak tą amatorszczyznę zamaskować

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie pomalowałem bruk tu i tam i dopiero na zdjęciach dokładnie widać, że najjaśniejsze kostki muszą iść do poprawki, trza pomalować również kanty Tramwaj zaś dostał kilka dodatkowych listewek w oknach:

1247b9bd29a1d5a1m.jpg

 

Cały czas zastanawiam się jak pomalować wewnątrz wóz... Był w większości drewniany, no nic zabawa z olejami się szykuje i myślę nad chodnikiem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś trochę poburzyłem budynki, zrobiłem, aż 3 odlewy bo z dwóch poprzednich byłem niezadowolony, ruiny wyszły małe, a nie chciałem by na pierwszy rzut oka widoczna była wielkość tramwaju tylko właśnie miejska kamienica... Pozmieniam jeszcze kolory niektórych cegieł na ścianie bocznej bo tam wszystkie ciemne powychodziły ale to jutro, znaczy dziś za kilka godzin

59ca1b5739397d26m.jpg

d609339a01747640m.jpg

A tu przymiarka tramwaju:

b70523cac6bb06afm.jpg

Na dziś koniec roboty, idę grać rano c.d Mam w planie zrobić dach wozu, zawaloną podłogę na pierwszym piętrze i całą na drugim

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

yes sir ;) zastanawiam się tylko nad doborem odpowiedniego koloru bo w sumie nie bardzo wiem jak ma to wyglądać, nie chce by mi się kolorystycznie wszystko zlewało... Na różnych zdjęciach spalonych samochodów są wypalenia farby, prześwit białej blachy, nieraz "bąble" na karoseriach i jakaś tam sadza... No nic, na razie męczę się z budynkiem i pierwszym piętrem:

626c9f6687719fd7m.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed chwilą skończyłem 2 piętro, porobiłem również nowe miejsca gdzie będzie resztka tynku czym również pozakrywałem nieciekawe dziury jakie wcześniej były widoczne, pomazałem również cegły ściany bocznej kolorem pomarańczowopodobnym:

675b5a6508cf7c02m.jpg

aaddfe95b581057am.jpg

Budyneczek generalnie skończony, zostały tylko duperele takie jak parapety, pozostałości framug niektórych okien i... kolor tynku... Niedługo wielkie gruzowanie i kurzenio-brudzenie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu na zewnątrz gdzie jest ten widoczny styk ścian trochu jeszcze zakleje gipsem, ale tez zamaskuje kawałkiem rynny, wewnątrz zaś wszystkie te małe dziurki na łączeniach się zamaskuje podczas gruzowania i brudzenia o to się nie martwię bo one są naprawdę małe ;>

 

EDIT:

a co z miejscami styku dwóch ścian? narożniki takie pozostaną? :]

przecież cegły powinny się zazębiać na łączeniu? będziesz dorabiał jakieś płyty na narożnikach żeby to zamaskować?

 

Na pierwszym piętrze np. o ścinę oparłem rozwalone drzwi pokojowe, więc zakryłem i zacząłem sypać gruz, zdjęcia z tego etapu będą dopiero za 10 dni... Nastąpił tymczasowy koniec prac nad scenką spowodowany wyjazdem nad morze, do budowy powrócę jak wrócę, pozdrawiam wszystkich

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Wrzucam obiecane zdjęcia z małymi postępami. Zrobione para pety, okna, wybrany kolor tynku z zewnątrz i pierwsza warstwa gruzu (większość pyłu) teraz czekają mnie większe kawałki i pojedyncze cegły... Myślę, że powoli idę w dobrym kierunku, zastanawiam się nad kolorem ścian w środku.

Przód:

8cc33aa12f3d92c9m.jpg

ze ścianą boczną:

efb9ba9064a3a9c6m.jpg

Wewnątrz:

5d0139b55c939fabm.jpg

a rynna się robi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej, diorama robi powalające wrażenie... tramwaj też, choc ja zamiast robic wrak, zrobiłbym tramwaj na chodzie, nieco przyniszczony, takie zdeżenie, tego co nie przetrwało z tym co udało się uratowac... ale to tak mi wpadło tylko do głowy. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Witam po dłuższej przerwie, ostatnimi czasy gruzowałem ulicę i jestem... załamany nie wiem, wydaję mi się, że z tym całym syfem jest coś nie tak, nie wiem czy to wina w doborze kolorów czy po prostu w rozmieszczeniu większych kawałków ścian... Może więcej jaśniejszych barw tam dać, bądź ciemniejszych? Na zdjęciach wygląda jak by na większej powierzchni był pył lecz normalnie są to małe drobne kawałki pokruszonych różnych cegieł i kawałków gipsu, betonu, chciałem jak najlepiej dopasować to do tej skali. Największy kawał ściany będzie na dachu tramwaju. Może więcej drewna tam powywalać? Jeżeli ktoś ma jakieś doświadczenie i rady z gruzem to byłbym ogromnie wdzięczy za pomoc, powoli tracę cierpliwość do tej scenki niedługo wstawię tramwaj na stałe i wtopię go w całość tak że dojdzie jeszcze kilkadziesiąt kawałków gruzu więc i wygląd ogólny się zmieni ale i tak coś mi tu nie gra na dzień dzisiejszy...

c65bfee30c0b057bm.jpg

6b8aa3ec0fdd0201m.jpg

ba99d91c9c628f4fm.jpg

 

Cały czas kombinuję jak zrobić takie osobne prostokątne cegły bo i kilka by się przydało do lepszego wyglądu ale co je chcę wyciąć z gipsu to się kruszą w końcu to będzie gdzieś tak 2mmx4/5mm może polistyren? jutro spróbuję

 

PS. Aaaaaaa zapomniałem wstawić rynny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej, wiesz nie miej mi tego za złe, sam lepiej bym nie zrobił, ale myślałem, że lepiej Ci to wyjdzie. Jakoś za dużo tego rdzawego, wiem, wiem, ze to pył ceglany. Wg mnie powinieneś troche tego usunąć i dać więcej jakiegoś białego pyłu z tynku, i urozmaicić może ten gruz przy budynku, jakieś większe bryły, gdyż przynajmniej wg mnie troche monotonnie tam jest, ale jeśli masz koncepcje i mówisz że dasz więcej, to poczekamy zobaczymy. pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej

Duke"]myślałem, że lepiej Ci to wyjdzie.

No ja też tak myślałem, cóż to pierwsze moje gruzowanie, człowiek uczy się na błędach. Następne będą lepsze, tymczasem cały czas brnę w to dalej aż efekt mnie samego zadowoli...

Duke"]Jakoś za dużo tego rdzawego, wiem, wiem, ze to pył ceglany. Wg mnie powinieneś troche tego usunąć i dać więcej jakiegoś białego pyłu z tynku

Jeżeli o kolorystykę chodzi to nie ma większego problemu, pyłu, pigmentów, pasteli, olei mam pod dostatkiem na razie

Duke"]i urozmaicić może ten gruz przy budynku

To jest zadanie główne. Większe bryły? Może kilka, ja się nastawiam nad większością pojedynczych cegieł, było by fajniej, znaczy się będzie.

 

Dobra wracam w przerwie do prac nad tramwajem. Już pomarszczyłem i poprzyklejałem sreberko, pomalowałem od nowa całość na czerwono-biało, wstawiłem dach i teraz czeka mnie najlepsze... jutro wkleję fotki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już jest jutro więc wklejam, tramwaj w barwach jak na zdjęciach stoi luzem, przed chwilą skończyłem i dodałem po jednej stronie 19 większych cegiełek, porobię jeszcze ze 20 tej wielkości na drugą stronę i zacznę robić mniejsze

277637fb114488e0m.jpg

8b2e7003ab0e251dm.jpg

Polistyren to fajna sprawa:>

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jesteś pewny, że właściwie dobrałeś kolorystykę wagonu?

co do cegieł.. dosyć różnią się wymiarami od tych tworzących ściany :P

rzucił mi się w oczy jeszcze jeden szczegół.. tam gdzie pył ceglany łączy się z brukiem - szczeliny pozostawiłeś czyste.. a pył osiadł tylko na wierzchu kostek.. powinno być odwrotnie

 

dorobisz pantograf i kawałek sieci trakcyjnej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No w końcu jakaś pomoc z wytycznymi co do poprawki ma iść

jesteś pewny, że właściwie dobrałeś kolorystykę wagonu?

W sumie to nie jestem pewien, faktycznie jak był cały czerwony to bardziej wydawał mi się realistyczny ale znów było tak nudno... Na różnych zdjęciach archiwalnych są w barwach jednolitych ale znów nie mogę się dopatrzeć jak tam z dachem, znalazłem kilka z białym, a kilka z czarnym, szarym? To tylko moje przypuszczenia. Według Ciebie jaka powinna być kolorystyka i jakie są kolory na zdjęciu?

499a54b4b75ab210m.jpg

źródło internet-Narodowe Archiwum Cyfrowe

co do cegieł.. dosyć różnią się wymiarami od tych tworzących ściany :P
19 większych cegiełek, porobię jeszcze ze 20 tej wielkości na drugą stronę i zacznę robić mniejsze

Spokojnie, nie będzie widać tej różnicy wielkości. Na widok i tak i tak pójdą te najmniejsze, te duże są po to by powstały takie kanciaste kupki, aby nie było tak płasko a podobne są do tych ze zdjęcia tamte też takie duże

szczeliny pozostawiłeś czyste.. a pył osiadł tylko na wierzchu kostek.. powinno być odwrotnie

Fakt, w tym to wiem, że spierdzieliłem sprawę bo jak nakładałem=sypałem pył i następnie psikałem lakierem do włosów to w większości przyklejała się tylko górna powierzchnia, a w szczelinach to prawie nic. Będę poprawiał pędzlem bez obaw

dorobisz pantograf i kawałek sieci trakcyjnej?

Pantograf jak najbardziej będzie, co do sieci to nie wiem, mało miejsca jest, może kawałek będzie zwisał ze ściany budynku, jakiś pomysł może?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to może jakieś mocowanie od ścinany.. albo szyna jakaś.. albo naciągi w poprzek drogi (tak jak i teraz bywa) na których była montowana sieć..

 

ja nie spotkałem się z jasnymi dachami, dlatego zwróciłem uwagę na twój..

a co do zdjęcia.. nie wiem czemu ale okami wyobraźni widzę ten trajwaj zielony.. z żółtymi ramkami na burtach.. ale to chyba wizja po jakimś filmie z trajwajami z san francisco.. :P

 

co do pyłu.. wcieraj paluchem na mokro pomiędzy bruk.. i potem psikaj lakierem żeby utrwalić..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to może jakieś mocowanie od ścinany.. albo szyna jakaś.. albo naciągi w poprzek drogi (tak jak i teraz bywa) na których była montowana sieć..

właśnie o mocowanie do ściany mi chodziło ;p na nic innego nie ma miejsca

ja nie spotkałem się z jasnymi dachami, dlatego zwróciłem uwagę na twój..

a co do zdjęcia.. nie wiem czemu ale okami wyobraźni widzę ten trajwaj zielony.. z żółtymi ramkami na burtach.. ale to chyba wizja po jakimś filmie z trajwajami z san francisco.. :P

są i białe, zdjęcie pierwsze to Warszawa, drugie to trochę późniejsza data bo już po wojnie ale były, źródła pierwszego nie pamiętam, drugie to NAC.

e951d24b475f266fm.jpg

6cb1f81bf880e773m.jpg

A tu Koblencja z Łodzi kursował po granicach getta:

d4e0904fb098eb8am.jpg

Czerwono biały tramwaj spotkamy również w znanym wszystkim filmie Pianista Romana Polańskiego.

co do pyłu.. wcieraj paluchem na mokro pomiędzy bruk.. i potem psikaj lakierem żeby utrwalić..

jasny pył już wtarty

 

A tu dla Ciebie wprawdzie nie z San Francisco ale też zielony LilpopII

a33eea7d7029160am.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.