Skocz do zawartości

IRYDA pomoc przy malowaniu i nie tylko


radziopol4

Rekomendowane odpowiedzi

skanowanie0002.jpg

skanowanie0003.jpg

skanowanie0004.jpg

917796812.jpg

bypicasa2html.gifcreated by picasa2html.com

 

Witam mam w swoich zapasach model IRYDY vacu firmy Marfix, wiem, że to straszny gniot, ale chciałbym mimo tego go złożyć, żeby stanął obok Iskry, która powstaje w wielkich bólach. Chciałby wykonać ją w kamuflażu czterobarwnym jak na reprodukcji i zdjęciu wyżej, z rejestracją SP-PWE. Pierwszy problem to dobór kolorów, Przegląd Konstrukcji Lotniczych podaje, że ten kamuflaż wykonany był kolorami wg. standardu FS:

35190 błękitna

36440 szaro-piaskowa tu udało mi się znaleźć odpowiednik Humbrola 129

33434 żółto-piaskowa

32128 ciemno-zielona tu udalo mi się znaleźć odpowiednik RAL 5008 ale nic mi to nie dało

To link do fajnej strony, która pokazuje kolory wg. standardu FS, jeżeli nie da się tego przeliczyć będę musiał dobrać kolory "na piechotę"

http://www.colorserver.net/showcolor.asp?fs=34128

Drugi problem to brak zdjęć, schematów wnętrza, które będę musiał wykonać od podstaw, poza fotelami, którę zaadoptuję od L-39, w tym egzempalrzu były jeszcze montowane czeskie fotele właśnie od Albatrosa, nawet udało mi się znaleźć w sieci zdjęcie fotela, który ma być czeskim fotelem od Irydy, ktoś go chciał sprzedać na Allegro za 999 zł. Fotele do L-39 z żywicy robi Pavla.

I jeszcze wiele innych problemów przy tym modelu ale te chciałbym "rozwiązać" za nim zacznę budowę co nastapi najwcześniej za trzy, cztery miesiące.

Będę wdzięczny za wszelką pomoc i sugestie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

radziopol4 tu rzeczywiście bardzo zawężony obszar poszukiwań i niewiele w sieci w tym temacie...jedyne fotki wnętrza..to tylko z wspomnianej przez Ciebie PKL-ki...cóż pomóc mogą tylko osoby ze zbiorami prywatnymi...które były poniekąd związane z tym projektem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Nie jest aż tak źle. Sam popełniłem ten model 10 lat temu i mocno przetrenowałem Iryde. W ciągu kilku dni spróbuję zrobić jakież zdjęcia i może skany, jak znajdę te materiały.

A teraz jeżeli chodzi o materiały. Na pewno przyda ci sie pierwszy numer Lotnictwa (pierwszej wersji z dopiskiem aviation international) bodajże z 1991 roku. tam jest przekrój kadłuba z rozplanowanymi wszystkimi przedziałami i zdjęcia kadłubów podczas montażu.

Przyda ci się też "Modelarz" do którego dołączona była duża wkładka z planami i przekrojami ( ale z silnikiem K-15, a nie so-3 w22 jak ta łaciata) , a detale kabiny były w jednym z wydań "Fanatyka plastiku" ( tu jednak jest francuska awionika, a nie polska, jak w tym łaciatym). Poszukaj też zdjęć symulatora z Instytutu Lotnictwa. Nie pamiętam jakie ma teraz oznaczenie, ale pierwotnie był zaprojektowany dla irydy. I chociaż iryda nie lata, to on podobno nadal słuzy.

Sam model Marfixu, rzeczywiście nie powala. Ale można z niego o sporo zrobić, tylko niezłym nakładem pracy.

Powodzenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

blitzaaa wielkie dzięki za cenną poddpowiedź , chwila z google i znalazłem taką stronę

http://...

Pierwszy numer lotnictwa właśnie się ściąga, później napiszę jak to wygląda. Na tej stronie znalazłem też taki link

http://...

ale nie mam teraz czesu tam, grzebać, może to być kopalnia wiedzy dla modelarzy, jak znajdę chwilę czasu to poszukam numeru z IRYDĄ, napisze czy mi się udało.

Turecki, mam wspomniany przez ciebie PKL, ale zawarte w niej fotki wnętrza, chyba trzy, niewiele dają są bardzo marnej jakości.

Czekam na dalsze podpowiedzi, w szczególności co do przeliczenia kolorów na farby dostępne na polskim rynku, za wszytko z góry wielkie dzięki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolory rzeczywiście ciekawe i rzadko spotykane. Sprawdziłem parę farbek i poniżej wyniki:

33434 żółto-piaskowa: Hu24~, MC121, H34~

34128 ciemno-zielona: Hu149, 4766, A83, VA96~

35190 błękitna: Hu48~, MC63~

36440 szaro-piaskowa: Hu129, 4763, 1730, A43, H325

 

RAL 5008 to kolor bardzo ciemno niebiesko-szary i słabo tu pasuje.

MC110 jest zbyt ciepły w stosunku do FS36440. MC63 jest natomiast trochę zbyt niebieski.

FS33434 to taki ciemno żółty, wydaje się że dodanie odrobiny ciemnoszarej do insignia yellow powinno dać dać właśnie taki kolor. Natomiast 35190 to przyciemniony RLM78.

Hu48 to farbka typu Gloss, więc trzeba ją będzie potem pomalować matem.

Do kolorów na stronach www należy podchodzić z dużą ostrożnością.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W numerze nr 66 Mini Repliki na wewnętrzne stronie tytułowej są zdjęcia Irydy oraz niewielki tekst autorstwa P.Norberta Czajkowskigo informujący o szczegółowj dokumentacj zdjęciowej w kolejnych numerach magazynu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W numerze nr 66 Mini Repliki na wewnętrzne stronie tytułowej są zdjęcia Irydy oraz niewielki tekst autorstwa P.Norberta Czajkowskigo informujący o szczegółowj dokumentacj zdjęciowej w kolejnych numerach magazynu.

Dzięki no to idziemy na zakupy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 months later...

Redakcja EPMLSpotters pragnie przeprosić za poprzedni post wystawiony z tego konta. Post ten w drastyczny sposób narusza prawa autorskie i własność miesięcznika w nim wymienionego. Informuję że nie ma możliwości otrzymania tych danych w postaci cyfrowej od nas.

 

Był to jednorazowy niepotrzebny i głupi incydent jednego z nieletnich członków naszej grupy i więcej się nie powtórzy. Zachęcam do zakupu czasopisma bo naprawdę warto.

 

Adminstratora strony proszę o skasowanie poprzedniego postu.

 

Z poważaniem

Marcin Kołacz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 years later...

Witam, właśnie zakupiłem Irydę i chciałbym zapytać czy ktoś z Was ma może w pdf 1 numer "Lotnictwa", lub to wydanie "Aeroplan" z CD (cd już posiadam, ale nie mogę czasopisma dostać).

Bardzo bym też prosił o wszelkie porady i zdjęcia z procesu składania/sklejania modelu, oraz o jakieś podpowiedzi które mi ułatwią sklejanie tego modelu.

Nigdy też nie robiłem z vacu modelu, więc nie wiem na co mam zwracać uwagę itp.

 

Bardzo dziękuję za wszelką pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.