Skocz do zawartości

Polski Fiat 508/III "Łazik" wersja późna


wolfik

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Kilka dni temu kupiłem między innymi Łazika. Na razie wersję późną ale myślę. że skompletuję całość. Zestaw składa się z ogromnego, patrząc na zawartość, pudełka, jednej dużej ramki zapewne z częściami wspólnymi dla wszystkich wersji, małej ramki z częściami charakterystycznymi dla konkretnej wersji, folii z szybą, kalkomanii oraz instrukcji.

Ponieważ zupełnie nie mam pojęcia jak zamieścić tu zdjęcia a nie bardzo mam czas zgłębiać tę trudną sztukę podlinkuję obrazki z photobucketa:

 

Pudełko - ale to już wszyscy zainteresowani dobrze znają:

 

2010_12110024.jpg

 

Duża ramka w całości:

 

2010_12110025.jpg

 

 

Oraz w połówkach:

 

2010_12110026.jpg

2010_12110027.jpg

 

Mała ramka:

 

2010_12110028.jpg

 

Kalkomania oraz oszklenie modelu:

 

2010_12110029.jpg

 

A na koniec instrukcja:

 

2010_12110033.jpg

2010_12110030.jpg

2010_12110031.jpg

2010_12110032.jpg

 

Producent dostarczył wzory malowania dla:

1. auta z dywizjonu przeciwpancernego 10-tej Brygady Kawalerii, Górki Wielkie 1938

2. auta z niezidentyfikowanej jednostki WP z 1939 roku

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest poprostu śliczny, mam nadzieję że równie dobrze będzie się składał.

Będzie świetnym uzupełnieniem w towarzystwie któregoś z naszych czołgów - lub nawet lepiej, jak na pudełku, z jakimś rozwalonym niemieckim tankiem.

Jeszcze gdyby tak ktoś wypuścił figurki Naszych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam nadzieję że równie dobrze będzie się składał.

Bardzo ostrożnie wycinajcie resorki, są przerażająco delikatne i cieniutkie!!

 

Będzie świetnym uzupełnieniem w towarzystwie któregoś z naszych czołgów.

Najlepiej z Vickersem i tankietką z 10 Bryg. Kaw.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na gorąco, z placu boju.

Resorki faktycznie delikatne - trzeba uważać. Spasowanie - rewelacja. Trochę uwagi trzeba poświęcić zachowaniu prawidłowych kątów przy przyklejaniu bocznych osłon silnika. Detal - biorąc pod uwagę skalę i wielkość modelu naprawdę nie ma się do czego przyczepić. W zasadzie tylko deska rozdzielcza mi się nie podoba, ale czekam na blaszki Parta. Reflektory mogli zrobić z przezroczystymi szybkami (tak jak Airfix w Willisie) ale w modelach IBG jeszcze nie widziałem elementów z przezroczystego plastiku. Podział części czasami trochę na siłę - np. kufer można było odlać razem z błotnikami. Ale w tym wypadku to nie przeszkadza - trochę więcej zabawy z docinaniem i obróbką części. Replika silnika naprawdę ładna, ale jej wyeksponowanie wymaga przecięcia maski na pół, co nie jest zbyt łatwe. Troszkę uproszczeń i przeoczeń, ale biorąc pod uwagę skalę to i tak jest ładnie. Tylko dwa wgłębienia w desce rozdzielczej zrobiono z jakichś powodów jako wypukłe - pewnie błędna interpretacja planów, ale trochę tych fiatów do naszych czasów przetrwało, więc wystarczyłoby spojrzeć na jakąś fotkę. Problematyczne jest przyklejenie przedniego, dwuczęściowego zderzaka - elementy te są bardzo małe, a klei się je na styk, próbując utrzymać właściwe położenie w trzech wymiarach. Koszmar.

Model można śmiało polecić każdemu średniozaawansowanemu modelarzowi - duża ilość drobnych elementów pewnie dałaby w kość początkującym. Za tą cenę - naprawdę warto.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podział części czasami trochę na siłę - np. kufer można było odlać razem z błotnikami. Ale w tym wypadku to nie przeszkadza - trochę więcej zabawy z docinaniem i obróbką części.

Zwróć uwagę, że IBG wydało 4. wersje PF, mają one wszystkie inne "kupry", nie za bardzo mi się widzi robienie oddzielnych form do każdej wersji. Podstawą jest przód i rama.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak, ale zobacz że jest ona mała, wyobraź sobie teraz robienie innych ramek dużych do każdej wersji, chodzi o koszta. Wiem coś na ten temat. Jak robisz jeden model w rożnych wersjach, to dajesz jak najwięcej na jednej, a różnice na małej. Oczywiście można to było rozwiązać w inny sposób, ale ... jak pisałem koszta i tak trzeba było pociąć model na części. Popatrz na różnice w modelach i części na szaro zaznaczone w instrukcji.

Co będziesz poprawiał?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaram się dorobić ładniejszą deskę rozdzielczą, pałąki obok foteli wymienię na druciane, dorobię pedały. Do tego trochę bambetli. Schowki zostawię wypukłe i nie będę ruszał podwozia bo to ma być relatywnie szybki projekt. Jak na nowo oswoję się z rzemiosłem, to pewnie szarpnę się jeszcze raz na ten model i wtedy poszaleję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No teraz to mnie zagiąłeś. Wedle planów modelarskich nie powinno być pokryw. Pokrywy na schowki występowały tylko w wersji cywilnej (Junak), ale ta na cywila nie wygląda (chyba). Więc może było i tak i tak?

PS Masz więcej zdjęć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak sobie lepię ten model i jest świetny ,detal cacy ,zero szpachli ,kalki rewelacja.Szkoda tylko ,że te reflektory są ze zwykłego plastiku.Polecam dorobienie wycieraczek - niby nic ale o wiele ładniej wygląda.Swojego zrobiłem w zielonym kammo ale kupie jeszcze jednego łazika i pozostałe Fiaty

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zero szpachli

jak rozwiązałeś bez szpachli wstawienie elementu z szybą przednią? Szpachla tam jest konieczna.

 

Chodziło mi o to ,że nie ma tam tuneli 3 mm a model jest dobrze spasowany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szpachla w tym modelu nigdzie nie jest konieczna. A zamykane schowki z pokrywkami były właśnie w wersjach, w których nie dało się zamknąć samochodu czyli w Łaziku bo drzwi nie miał. W Junaku te schowki nie mają pokrywek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szpachla w tym modelu nigdzie nie jest konieczna. A zamykane schowki z pokrywkami były właśnie w wersjach, w których nie dało się zamknąć samochodu czyli w Łaziku bo drzwi nie miał. W Junaku te schowki nie mają pokrywek.

Być może w tym akurat nie, ja mam ambulance tam jest potrzebna szpacha. W niczym to jednak nie ujmuje wysokiej jakości zestawu. Detal pierwsza klasa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 months later...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.