Skocz do zawartości

American superliner - Mack


marp

Rekomendowane odpowiedzi

Drugi model w karierze modelarza "cywilnego".

 

53d9be24d490a6e0.jpg

 

Wiem z Waszych opinii, że ten zestaw ma dużo błędów merytorycznych, ja jednak jeszcze uczę się budowy ciężarówek i dlatego ten model, podobnie jak poprzedni, wykonam w założeniu "z pudła".

Proszę o wszelkie informacje dotyczących budowy Macka.

Na początek interesuje mnie kolorystyka silnika bo to co jest w necie różni się od siebie diametralnie. Poza tym schematy instalacji itp. Ponadto mam pytanie gdzie można dostać jakiekolwiek zestawy do waloryzacji, takie choćby jak napisy z nazwą firmy; a może ma ktoś na sprzedaż takie wynalazki?

Relacja pewnie będzie dłuuuga niestety bo czasu na modele w lecie nie mam zbyt dużo.

Ogólnie proszę o uczestniczenie w budowie modelu bo opinie, uwagi, porady są bardzo budujące i... zobowiązujące a to bardzo mnie nakręca. Liczę na Waszą aktywność.

Zróbmy go razem... w pewnym sensie oczywiście.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

 

Śledziłem Twoją relację z budowy KW i byłem pod wrażeniem, mam nadzieję, że Mack będzie jeszcze lepszy (mimo, że do KW nie można się było za mocno doczepić ;-) ).

 

Jeśli mogę Ci coś doradzić to, na Twoim miejscu zrobiłbym Superliner'a w wersji australijskiej z przynajmniej 2-ch powodów:

1. Masz już KW w "australijskiej" wersji więc Mack byłby do kompletu ;-)

2. Budując "australijczyka" będziesz miał więcej możliwości do "zamaskowania" i pozbycia się kilku słabości modelu oraz do waloryzacji.

 

Największym babolem jest wg. mnie sleeper - jest po prostu brzydki, choć Mack coś w tym stylu zakładał swego czasu na ciężarówki. Ale sleeper to pole do popisu, można go obniżyć, lub skrócić, wywalić i założyć inny. Zdjęć jest multum w Internecie więc nie ma z tym problemu.

 

Myślę, że powinieneś przemyśleć budowę prosto z pudła - szkoda moim zdaniem czasu, to jest świetny model do waloryzowania (btw - jak w modelu prezentuje się Buldog na maskę?).

 

Co do kolorów silników. Ogólnie to co jest w necie jest raczej poprawne. Superliner miał montowane silniki Mack'a (modele 675, 676, E6, E7, EM9) zdarzały się też silniki Cummins.

EM9 - blok grafitowy, pokrywy zaworów srebrne.

Cummins - brąz palony (taki piaskowy) - wpisz w google Cummins NTC.

Co do reszty trzeba trochę pokopać.

 

Kilka sznurków (może się przyda):

 

Relacja z renowacji Macka:

http://www.blackmack.nl/newpage2.html

 

KFS (stuff do waloryzacji):

http://www.kitformservices.com/

 

Powodzenia

 

pozdrawiam,

k.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie podpisuję się pod tym co powiedział Regis. Pod maską na pewno jest NTC, tak jak prawie w każdej Italerce. Co do przeróbki na AU - Italerka wypuściła go w tej wersji co najmniej dwa razy i nie wiem czy jest sens bawić się w to samemu od podstaw (chociaż tam też był wieeelki bubel - lewostronna deska )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...

Kompletny brak czasu ale udało mi się poskładać ramę.

Wszystko jest piekielnie czarne i strasznie monotonne, jedynie poduszki są półmatowe-gumowe. Myślę nad tym jak to troszkę chociaż ożywić.

 

35f1fde8a302e4b3m.jpg86194edcb03eddcam.jpg2bdf588e54f04e43m.jpg

d00da4fea58f4868m.jpg0c38bbc065986d3cm.jpg262018e398a543b6m.jpg

 

Trwają prace nad silnikiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja na Twoim miejscu pomalował bym poduszki na czarny mat. Od kiedy to poduszki sa w lekkim połysku . Raczje jest to matowa guma .

 

Reszta ramy elegancko się prezentuje kolor jak przystało na czerń głeboka z lekkim połyskiem nizamocnym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tej metody z zapalniczką nie znam.

Malowanie na palony piasek na podkładzie gunzo, zestawy tamiya do weatheriing'u.

Tak nawiasem mówiąc troszkę nie tak to wygląda jak zamierzałem ale efekt jest do zaakceptowania.

Więcej problemu było z dokumentacją tego silnika niż z malowaniem. Łatwiej znaleźć zdjęcia silnika do bf-109 niż do macka...

 

Poza tym zestawy ciężarówek w tej skali przypominają raczej zabawki do składania a nie modele. Moim zdaniem jakość jest koszmarna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Prace idą powolutku.

Rama i koła oraz chromy pokryłem kurzem, drażniła mnie nieskazitelna czerń.

Chciałem, żeby model wyglądał na eksploatowany ale tak normalnie raczej a nie tak jak z pola walki.

 

bd2790646c51a99cm.jpg 88a7b1ddaa9008cbm.jpg 0665ad2836efe693m.jpg 5f77ede78abc1e08m.jpg

bf8eee34628ca620m.jpg 8c24e0f75225d3e5m.jpg 0bd31f6ddf6ca7e9m.jpg 64fcea3901d3057fm.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No jestem pod wrażeniem bardzo mi się podoba silnik i układ (niekompletny) wydechowy.. Ekstra robota byle tak dalej.. Czasami jest kryzys modelarski, ale wtedy odłóż na tydzień model i z przyjemnością wrócisz i zapałem .. nieraz tak mam SALUT

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Czasami jest kryzys modelarski, ale wtedy odłóż na tydzień model i z przyjemnością wrócisz i zapałem .. nieraz tak mam SALUT

 

To nie kryzys tylko kompletny brak czasu. Poza tym idą prace nad kabiną, maską, sleeperem. Wolno ale idą.

 

narazie ładnie

ale przydałoby sięwyciąśc piasty od felg i pomalowac pod kolor ramy

 

Pomysł ciekawy. Poszperałem w necie jak to wygląda 1:1 i różnie z tym bywa. Piasty bywają w kolorze mostu ale też i chromowane. Tak więc na tą chwilę decyzji jeszcze nie podjąłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ładnie kolego. Przeglądanie Twojego tematu to prawdziwa przyjemność Widzę, że dużo pracy włożyłeś w silnik i postarałeś się o ślady eksploatacji zarówno na silniku jak i całym podwoziu, fotele też niczego sobie. Tak trzymać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.