Skocz do zawartości

[Relacja] Galera rzymska 1:72 Zvezda


Agnieszka

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Czas już chyba zrobić kolejne pływadło. Tym razem zabrałam się za galerę rzymską, a właściwie za trójrzędowca. Ten model został wyprodukowany przez rosyjską firmę Zvezda.

th_IMGP9224.jpg

 

Podaję również linka, jak dokładnie wyglądają wypraski:

http://www.modellmarine.de/phpwebsite/index.php?module=pagemaster&PAGE_user_op=view_page&PAGE_id=618

 

Ponieważ model jest wykonany w popularnej skali 1:72, nabyłam figurki z epoki, którymi chcę tchnąć życie na pokład

th_IMGP0154.jpg th_IMGP9218.jpg

 

 

Do tej pory został wykonany kadłub. Odcień czerwonego to akrylowy MM - Insignia Red, szara część to tamiyowski XF - 77. Złote paski malowałam pędzelkiem, bo niestety złota farba zawierająca złote drobinki, które sukcesywnie zatykała mi aerograf. Aby uzyskać odpowiedni odcień złota - z lekkim zielonym polotem - do olejnej złotej MM, domieszałam humbrolowski zielony numer 101.

 

th_IMGP0151.jpg th_IMGP0152.jpg th_IMGP0153.jpg

 

 

Całość, jak do tej pory, klei się całkiem przyzwoicie. Na razie najwięcej pracy miałam po przyklejeniu widocznych na zdjęciu bocznych balkonów - miejsc dla galerników. Pomiędzy brzegiem balkonu a burtą wyszły około 1 - 2 milimetrowe szpary, które trzeba było zaszpachlować i zaznaczyć deskowanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomiędzy brzegiem balkonu a burtą wyszły około 1 - 2 milimetrowe szpary, które trzeba było zaszpachlować i zaznaczyć deskowanie

 

A moze tak bylo w oryginale

Trzeba sprawdzić w jakiejś monografii Może będą zdjęcia z epoki ;)

 

Siadam i oglądam bo nietypowy modelik się szykuje

 

powodzenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ciekawy model się zapowiada i dobrze prace wyglądają na starcie

Ponieważ model jest wykonany w popularnej skali 1:72, nabyłam figurki z epoki, którymi chcę tchnąć życie na pokład

będzie diorama czy tylko figurki na pokładzie?

 

Jędrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na początku chciałam wyjaśnić dlaczego zaszpachlowałam szczelinę, którą sugerujecie, że mogła być w rzeczywistości. Gdy po przyklejeniu bocznych gondoli, popatrzyłam od strony dziobu i rufy te szczelinki bardzo rzucały się w oczy. Myślę, że wyglądałoby to niekorzystnie.

A teraz czas na kolejną porcję wykonanych prac. Zabrałam się za wykonywanie wioseł, a że jest to trójrzędowiec mam ich do zrobienia 116. Końcówkę każdego wiosła pomalowałam białą farbą, oczywiście zmieszaną z odrobiną czarnej. Pierwszy rząd czeka teraz na kolor podstawowy, czyli brąz:

th_IMGP0161.jpg

 

Na pokładzie znajdują się dwa "domki". Zanim część imitująca mur została pomalowana farbą Revella SM314, zaznaczyłam połączenia cegieł czarną Pactrą.

 

th_IMGP0159.jpg th_IMGP0160.jpg

 

Przyglądając się zdjęciom, można zauważyć, że podłogi w obu wieżach oraz daszek w jednym są już pomalowane i imitują drewno. Oczywiście zdjęcia jak wykonałam deskowanie w galerze, zamieszczę w kolejnym poście.

 

Model dopuszczał wykonanie do linii wodnej, ale cała sylwetka za bardzo mi się podoba, żeby jej nie wykonać

 

Jędrek: nie mam zamiaru robić dioramy, paru żołnierzy ma ożywić tylko pokład

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robisz model jak narazie bardzo dobrze. Chodziło mi oto że niemusisz do okrętow z tego okresu historycznego używać aerografu.Mam wszystkie modele ZVIEZDY z tej serii FAJNIE ŻE MASZ TAKIE HOBBY.POZDRAWIAM.

 

PS. Zapomniałem taki okręt nazywa się TRIERA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

niemusisz do okrętow z tego okresu historycznego używać aerografu.

 

Tak wystarczy użyć szmaty, tylko zmniejsz ją 72 razy.

Nie uważasz, że po zmniejszeniu do skali, malowany ręcznie pasek będzie wyglądał tak jakby malowany od linijki ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W międzyczasie, gdy wysychają wiosła, skończyłam pracę nad podstawką. Galera została lekko potraktowana washem, aby delikatnie zaznaczyć deskowanie. Do tej pory została również polakierowana, ale muszę przyznać, że będzie jej potrzebna jeszcze jedna warstwa. Czy możecie polecić jakiś dobrze matujący lakier, ja zastosowałam lakier matowy DupliColor i efekt, jak widać nie jest zadawalający, powierzchnia wciąż błyszczy.

 

 

 

th_IMGP0235.jpg th_IMGP0256.jpg th_IMGP0258.jpg

 

 

P.S. Greetings for Doug.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Agnieszka, powalasz swoją wszechstronnością. Statki powietrzne, statki kosmiczne, statki historyczne Widać, że odnajdujesz radość w samym fakcie pracy z modelami... galera mi się podoba, pomimo faktu, że znajduje się na drugim biegunie moich zainteresowań. Gratuluję! (również galerii - nie galery w ARC'u)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Ja" serdecznie dziękuję, posłuchałam Twojej rady i zastosowałam matowy lakier Humbrola - efekt w pełni matowy.

 

 

Uff, wreszcie skończyłam przyklejanie wioseł w trójrzędowcu. Zdjęcia poniżej pokazują jak powoli powstawał jedno-, dwu- i trójrzędowiec

 

 

th_IMGP0272.jpg th_IMGP0276.jpg th_IMGP0279.jpg th_IMGP0280.jpg

 

Na zdjęciach może nie widać dokładnie najwyższego rzędu, po prostu wiosła zachodzą na siebie i sprawiają wrażenie, że są jednym poziomem. Gdy je przyklejałam próbowałam sobie wyobrazić, jak to działało w rzeczywistości i jak oni wiosłowali bez haczenia o siebie nawzajem

 

Dla zobrazowania prawie już całego pokładu, "na sucho" włożyłam pokład, namiot i dwa "domki"

 

th_IMGP0281.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy pełnej obsadzie, to szef galery mógłby na nartach wodnych pojeździć.

 

Bezproblemowo,widać to na filmie BEN HUR Co do zahaczania o siebie nawzajem...rytm nadawał flecista który należał do załogi galery.Niezłe musiał mieć płuca że słyszało go 170 chłopa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy pełnej obsadzie, to szef galery mógłby na nartach wodnych pojeździć.
- jeszcze w XIX w. smigaly galery po Morzu Srodziemnym. Zaglowce byly bez szansy, zwrotnosc, przyspieszenie, szybkosc - wszystko bez ogladania sie na wiatr itd. Berberowie piracili ile wlezie. Wszystko zakonczylo sie przez artylerie. Galery ze wzgledu na swoj naped i konstrukcje, nie mogly zabierac takiej ilosci dzial jak zaglowce. Jedyne miejsca gdzie mozna bylo postawic dziala to dziob i rufa, a i tam niewiele ze wzgledu na statecznosc okretu.

 

Co do zahaczania o siebie nawzajem...rytm nadawał flecista który należał do załogi galery.
- "flecista" to chyba raczej siedzial na kabestanie zaglowca i podawal rytm marynarzom ktorzy w pocie czola wybierali "liny" i inne takie. Na galerach byl facet ktory kierowal "maszynownia" przy uzyciu bebna. Mial fach w reku.
że słyszało go 170 chłopa
- wiecej, obsada jednego wiosla na galerze to minimum dwie osoby, czesto trzy.

 

Inna ciekawa wada galer to niemilosierny fetor roztaczany przez te okrety w okolicy. Kilka setek ludzi przykutych do okretu... Zapach galery wywolywal odraze wsrod dawnych marynarzy plywajacych na zaglowcach, a na tych ostatnich przecie tez nie pachnialo fiolkami.

 

Pozdr.

Pawel

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chcę się kłócić, ale mam w którejś z książek (bodajrze NIESAMOWITE PRZEKROJE) przekrój takowej galery i wyczytałem że mógł tam być był i flecista i bębniarz.A co do przykutych to nie wiem na ile to prawda...czytałem (w innej książce, z serii LINIE CZASU, mogę wrzucić fotki) że tylko na rzymskich okrętach byli niewolnicy , na greckich byli to wolni ludzie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chcę się kłócić, ale mam w którejś z książek (bodajrze NIESAMOWITE PRZEKROJE) przekrój takowej galery i wyczytałem że mógł tam być był i flecista i bębniarz.
- jakos tego nie widze. Kilka setek ludzi, umieszczonych na kilku poziomach i czlowiek ktory tym kieruje uzywajac fujarki... Zmiana rytmu, wioslowanie wstecz na jednej burcie, dlugie przeloty na wioslach itd. - bardziej mnie przekonuje wersja z instrumentami perkusyjnymi.

 

A co do przykutych to nie wiem na ile to prawda...czytałem (w innej książce, z serii LINIE CZASU, mogę wrzucić fotki) że tylko na rzymskich okrętach byli niewolnicy , na greckich byli to wolni ludzie...
- tak, tak Odys, Argonauci - wszystko to byli wolni ludzie, jednak grecka triakonera to zupelnie inna skala zjawiska. Male to, a "zaloga silnikowa" ladowala na brzegu i walczyla. Przy 30-50 wioslach na burte i zegludze z widocznoscia brzegu (jak to zazwyczaj uskuteczniali Grecy) mozna zalozyc ze byli tam tylko wolni ludzie.

 

Rzymska galera, gdzie wioslo moglo wazyc ponad 150kg, kilka setek galernikow, przeloty z Metropolii do Afryki - tu potrzebni byli niewolnicy, jency, lub skazani.

 

Pozdr.

Pawel

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...

Witam po dość długiej przerwie. Była ona spowodowana dość niespotykanymi problemami, które zafundowała mi galera. Gdy wzięłam się za wklejanie pokładu, okazało się, że jest on odrobinę za krótki i za wąski. Dodatkowo otwór w pokładzie na główny masz miał za dużą średnicę, co również wymagało szpachli. Musiałam zastosować nieco szpachli, aby zniwelować wszystkie braki. Całość prezentuje się na chwilę obecną następująco:

 

th_IMGP0535.jpg

 

Małe zbliżenia na poszczególne końce pokładu, gdzie widać już podłogi dwóch domków:

 

th_IMGP0536.jpg th_IMGP0537.jpg

 

Zajęłam się również bocznymi panelami. Jak widać, mają one tak jakby tarcze, które dla odróżnienia pomalowałam na miedziany kolor z nutką czerwieni.

 

th_IMGP0529.jpg th_IMGP0541.jpg

 

Zanim pomalowałam materiał na masztach, pod właściwy kolor, położyłam warstwę szarego, aby uzyskać efekt światłocienia. Na zdjęciach niestety nie widać za bardzo tego efektu.

 

th_IMGP0530.jpg

 

Na koniec mała lampka, która zawiśnie na dziobie

 

th_IMGP0540.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.