Skocz do zawartości

Brenderup - laweta 1:24, scratch


MartiniOCP

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Zakładam trochę nietypowy wątek, który, być morze, nie będzie miał "happy endu". Jest to moje pierwsze podejście do tzw. scratch'a więc nie wiadomo co z tego wyjdzie, czy w ogóle się uda. W wolnym czasie pobiegałem trochę z aparatem i miarką robiąc zdjęcia i wymiarując wynalazek. Oczywiście od tego do modelu baaaardzo długa droga, szczególnie dla żółtodzioba. Wszystko naturalnie "powered by polistyren":D Postanowiłem zacząć od podwozia i dyszla. Wszystko przed szpachlą i innymi zabiegami upiększającymi.

 

T2618806_1-1.jpg

 

103_2959.jpg

 

104_4279.jpg

 

Ramiona trójkąta nie są idealnie prostokątne tylko tworzą trójkąt rozwartokątny. Przy długości ok. 270cm, na 110cm jest jego wierzchołek - wysokości nie znam, ale na oko wyszło w miarę.

 

104_4283.jpg

 

104_4280.jpg

 

104_4281.jpg

 

Bardzo obawiam się, że belki poprzeczne, na których znajduję się osprzęt (tłok unoszący platformę, wyciągarka) będą miały przesunięcie względem oryginału i górnej, unoszonej części lawety. Podobny problem stanowią koła. Muszę zrobić teraz górę, żeby to wszystko miało ręce i nogi.

 

Trochę zdjęć. Jak będę miał chwilę to umieszczę w dziale 1:1 całą dokumentację.

 

103_3004.jpg

 

103_2992.jpg

 

103_2963.jpg

 

103_2949.jpg

 

103_2944.jpg

 

103_2924.jpg

 

103_2918.jpg

 

pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 106
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Dzięki. Również miałem pomysł żeby wsadzić na lawetę jakiegoś rozbitka z mobile.de albo schadeautos.nl (miało być subaru z lat 90-tych):D Jednak zdecydowałem się na Alfę Romeo. Co do konia pociągowego to padło na Toyotę Landcruiser '89 (więcej w galerii Alfy).

 

Pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawy projekt sobie wybrales, prosty do wykonania jednoczesnie. Ciesze sie, ze kolejny modelarz podejmuje sie scratcha, to znacznie podnosi poziom w modelarstwie ogolnie. Mam tylko prosbe, nie pisz takich tekstow typu "jak mi sie uda, nie wiadomo co z tego wyjdzie", itp., bo one Ci nie pomoga, wrecz przeciwnie. Po obraniu drogi nie patrzy sie za siebie, a poza tym to nie jest skomplikowane podwozie do Ginafa 10x4 tylko prosty tandem do auta osobowego/vana wiec spokojnie podolasz, kazdy kiedys byl "na poczatku".

 

Trzymam kciuki!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że lawetka wzbudza zainteresowanie. No to tym bardziej muszę się przyłożyć.

 

Aha, jakich kol bedziesz uzywal?

 

Jeszcze nie wiem. Mam wymiary tych prawdziwych i miałem w planach wybrać się do "marketu" popatrzeć trochę na jakieś zabawkowe badziewie. Może trafiłyby się gotowy model z felgami o podobnych wymiarach w 1:24 i takim FSO-wskim wzorze. Został mi zapas z Carrery turbo, który trochę przypomina taką zwykłą felgę, ale wymagałby poszerzenia no i odlania dodatkowych 3 sztuk. Będziemy główkować.

 

Ciekawy projekt sobie wybrales, prosty do wykonania jednoczesnie.

 

Taki był zamysł i akurat zbiegł się z Alfą. Rzeczywiście dla kogoś z doświadczeniem to nie wyzwanie, choć takie elementy jak hak czy błotniki mogą sprawić problemy. Chodzi o płynnie zawinięte krawędzie (szczególnie rant błotnika, nie jest prostokątny, tylko ładnie wypukły). Ciągle się zastanawiam jak uzyskać takie kształty.

 

Mam tylko prosbe, nie pisz takich tekstow typu "jak mi sie uda, nie wiadomo co z tego wyjdzie"

 

Hehe. Z natury jestem, delikatnie mówiąc, pesymistą, więc wybaczcie marudzenie. Postaram się ograniczyć "miauczenie" do niezbędnego minimum

 

Dzięki wszystkim za uwagę.

 

pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taki był zamysł i akurat zbiegł się z Alfą. Rzeczywiście dla kogoś z doświadczeniem to nie wyzwanie, choć takie elementy jak hak czy błotniki mogą sprawić problemy. Chodzi o płynnie zawinięte krawędzie (szczególnie rant błotnika, nie jest prostokątny, tylko ładnie wypukły). Ciągle się zastanawiam jak uzyskać takie kształty.

 

A może aluminium. Tzn puszka po coca-coli lub po piwie. Sama w sobie jest już okrągła. Pogłówkuj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tzn. na hak i błotniki koncepcja jest - na razie - taka, że w obroty pójdzie "green stuff". Planuję zrobić szkielet, obłożyć go zielonym dziadostwem i potem próbować toto wymodelować. Puszek mam już naznoszonych jak zawodowy zbieracz. Zabieram również dziewczynie opakowania po różnych balsamach i innych (bezużytecznych) cudach farmaceutycznych w nadziei, że może -jak nie uda się ze stuff'em - dobiorę jakiś grzbiet. Ale, do tego muszę mieć spokojną głowę, a na nią perspektywy są bliżej czwartku/ piątku:D

 

 

pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No,no takie małe a jakie ma zainteresowanie Kiedyś wystrugałem taką samoróbkę wzorując się na lawecie moich ówczesnych szefów -- rajdowców. Wozili na niej swoją rajdówkę Renault 5 GT Turbo

 

v2012020800082571084749.jpg

v2012020800083442373625.jpg

v2012020800090126025435.jpg

v2012020800084836460163.jpg

 

Zapowiada się rarytasik. Powodzenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No proszę:D Teraz mam wyobrażenie jak to będzie mniej więcej się prezentować w rzeczywistości. Bardzo fajne zestawiki. Swoją drogą - fajną robotę miałeś:

 

hemi303 - dzięki za propozycję z najazdami. Zrobiłem już wstępne, powiedzmy, szkielety dla najazdów i czaje się ze swoim pomysłem wytapiania od spodu setek małych otworów - jak w oryginale (tzn. tam jest to od spodu wybite na wylot). Wszystko już przygotowane, więc spróbuje swojego pomysłu, ale jak coś to uderzam do Ciebie na PW. Dzięki za sugestię!

 

pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No proszę:D Teraz mam wyobrażenie jak to będzie mniej więcej się prezentować w rzeczywistości. Bardzo fajne zestawiki. Swoją drogą - fajną robotę miałeś:

 

hemi303 - dzięki za propozycję z najazdami. Zrobiłem już wstępne, powiedzmy, szkielety dla najazdów i czaje się ze swoim pomysłem wytapiania od spodu setek małych otworów - jak w oryginale (tzn. tam jest to od spodu wybite na wylot). Wszystko już przygotowane, więc spróbuje swojego pomysłu, ale jak coś to uderzam do Ciebie na PW. Dzięki za sugestię!

 

pzdr.

 

A no tak, kiedyś po OS-ie na Rajdzie Polskim trzeba było im zmienić koła, przyjechali, wóz poszedł na żabę do góry , klucz i kręcę śruby, i już miałem resztę odkęcić gołymi rękami tylko na sekundę przed ktoś mnie pociągnął do tyłu. Okazało się że nakrętki były tak gorące że normalnie straciłbym skórę na dłoniach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Up. Więc wziąłem się za najazdy. Sam kształt jest prosty do odtworzenia, parę trapezów i prostokąty. Udało się zachować proporcję, szerokość zgadza mi się po przeskalowaniu co do cm. Mimo to, laweta wygląda na dosyć wąską, choć już teraz, bez błotników i świateł, ma 203cm szerokości . Myślę, że jak dojdą koła i inne duperele to optycznie ją poszerzą. Wyzwaniem na tym etapie była "tarka" na najazdach. Nie chciałem jej zastępować a odwzorować.

 

Zrobiłem szablon z bloku milimetrowego z rozkładem dziur

 

104_4286.jpg

 

104_4285.jpg

 

nakłułem nożykiem te miejsca gdzie miały być dziury (ok 4,5 cm szerokie, 2mm w skali)

 

104_4289.jpg

 

potem znalazłem ostrze, które po rozgrzaniu zostawiało dziurę na ok 2mm. Te przerwy we wzorze są po to, żeby później w te miejsca dodać spawy. Przetrę to jeszcze papierkiem dla wyrównania i myślę, że będzie.

 

104_4293.jpg

 

104_4294.jpg

 

 

pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę do przodu. Zaczynam wymierzać osie dla kół. W tym celu zrobiłem sobie zestawik pomocniczy z jakiegoś kompletu, który kiedyś nie-wiem-po-co kupiłem (opony mają identyczną średnicę - 2,5cm - jak koła lawety w skali 1:1). Problem widzę w zawieszeniu bo ta przyczepa ma je rozwiązane podobnie jak w czołgach, tzn. muszę znaleźć oś wahacza i potem jeszcze ustawić go tak, żeby osie kół były tam gdzie chcę. Błotnik to oczywiście prowizorka.

 

104_4300.jpg

 

104_4301.jpg

 

1022-1.jpg

 

104_4295.jpg

 

pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i pieknie to wyglada jak na razie. Czy kola nie sa zbyt przesuniete do przodu, bo wydaje mi sie, ze zwis tylny jest dosc dlugi w porownaniu z przodem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki. Koła na zdjęciu powyżej są na sucho a błotnik to atrapa:D (docelowe się produkują) Przymierzyłem wszystko "na oko", żeby zobaczyć czy to choć trochę przypomina lawetę w 1:1. Generalnie, przy długości najazdu 416cm, oś pierwszego koła znajduje się w odległości 140cm od przedniej strony tego najazdu (tzn, tam idzie jeszcze taka belka z pozycjami itp.). Ta lawetka chyba tak ma, że tylne zwis jest trochę dłuższy: http://www.wypozyczalniaprzyczep.waw.pl/images/przyczepy-warszawa_przyczepa_6.jpg

 

pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki. Koła na zdjęciu powyżej są na sucho a błotnik to atrapa:D (docelowe się produkują) Przymierzyłem wszystko "na oko", żeby zobaczyć czy to choć trochę przypomina lawetę w 1:1. Generalnie, przy długości najazdu 416cm, oś pierwszego koła znajduje się w odległości 140cm od przedniej strony tego najazdu (tzn, tam idzie jeszcze taka belka z pozycjami itp.). Ta lawetka chyba tak ma, że tylne zwis jest trochę dłuższy: http://www.wypozyczalniaprzyczep.waw.pl ... zepa_6.jpg

 

pzdr.

 

Nie, no to zdjecie zmienia postac rzeczy. Dzialaj dalej, bo to co robisz wyglada swietnie jak na razie .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sobota mija pod znakiem męczenia się z błotnikami. Było by zrobione dużo więcej, gdyby nie błąd, który popełniłem przy pierwszych 2 błotnikach. Byłem przekonany, że pamiętam kształt i nie pofatygowałem się do kompa, żeby jeszcze ostatecznie sprawdzić. Błotniki wyszły za kwadratowe i nie bardzo przypominały te z oryginału. Z tych obecnych jestem zadowolony. Problemem pozostają koła bo na obecną chwilę nie mam ich skąd wziąć.

 

Taka mała prośba: jeśli ktoś ma w posiadaniu komplet felga/ opona o średnicy opony 2,5cm i szerokości 0,8mm, i jest mu to już nie potrzebne - chętnie odkupie.

 

Zdjęcia:

 

104_4307.jpg

 

Ewolucja błotnika

 

104_4309.jpg

 

104_4310.jpg

 

Dzidek się już nalatał. Teraz jego będą wozić. No chyba, że miejsce zajmie jakaś włoszka:D

 

104_4312.jpg

 

104_4311.jpg

 

104_4317.jpg

 

pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Thnx:D

 

Chyba ostatnia porcja zdjęć przed nadchodzącym tygodniem. Dłubałem przy wyciągarce i musiałem poprawiać dyszel bo się coś posypały wymiary. Udało się to mniej więcej naprawić. Wyciągarka oczywiście na sucho, jak i cała reszta.

 

104_4325.jpg

 

104_4320.jpg

 

pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.