Skocz do zawartości

Sopwith F-1 Camel & WWI trench 1/72


ksiadz

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Odpoczywając od Bystrego postanowiłem zabrać się za coś bardziej mi bliższego, a to jest lotnictwo Na początku miał być sam samolot, ale pomyślałem , że fajnie by było jakby nad czymś przelatywał. Stąd wziął się pomysł na odwzorowanie okopów pierwszej wojny światowej, a więc powstanie diorama w formie podstawki i nad nią przelatujący Camel.

 

No więc po kolei in-boksik:

ce614279cd134e94med.jpg

c0e5e1896e805243m.jpg

 

Reszta kompletnie od podstaw czyli zapałki, karton, gips lub fuga do kafelek i co tam jeszcze przyjdzie do głowy

 

Aha bym zapomniał za dokumentacje posłuży mi ta oto publikacja:

42dda9f443a35891m.jpg

 

Możliwe, że umieszczę jeszcze figurki żołnierzy w okopach, ale jak na razie ich nie posiadam.

Więc możliwe, że jeszcze jeden in-box się pojawi.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

heh.. pomysł świetny, ciekawy jestem jak to wyjdzie u Ciebie, bo planuję taki sam projekt. Na razie skompletowałem tylko obsadę naziemną (żabojady) i niemieckiego pilota (mam figurkę, nie mam maszyny do niego), więc moja diorama będzie "z drugiej strony okopu". Ponieważ to mój debiut w 1/72 będę bezczelnie podglądał co u Ciebie się dzieje.. :P

 

jak byś potrzebował jakiegoś pilota do camela.. to mam parę ciekawych figurek

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Ciekawie się zapowiada, niemniej tak jak zaznaczył ArmiA, Roden to lepsza alternatywa nawet chyba jest wersja przystosowana do walki szturmowej . Model Revella przedstawia maszynę kanadyjskiego pilota Breadnera (nawet robiłem tę wersję modelu Rodena) z jednostki treningowej. Jeśli Cię to bardziej interesuję, to mogę poszperać w papierach i coś pomóc odnośnie oczywiście Camela.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Niestety będę robił Revell-a na razie na Rodena pozwolić sobie nie mogę.

Plan jest taki najpierw okopy może uda się dokupić figurki, potem Camel.

 

sianko oglądałem Twojego Camela pełen szacun chciałbym choć w połowie osiągnąć taki efekt,

każda rada będzie mi niezmiernie pomocna.

 

A oto efekty pierwszych skromnych prac kilka godzin zajęło mi przycinanie zapałek na vikolu przyklejone do tekturki reprezentują ściany i podłogę okopu:

d957a54afc21d6damed.jpg

 

Wstępne malowanie:

448e423bc85ee729med.jpg

 

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Kolejne postępy w pracy sklejone zapałkowe ściany i podłoże resztę tzn. do powierzchni ziemi wypełniłem pudełkami po zapałkach i tekturą żeby zrównać poziom i na to wylewka z białego fugolu wymiary dioramy to 120x120 mm:

1219982ef4285088med.jpg

199de50d4716d776med.jpg

następnie pomalowane i zabawa plasteliną w tworzenie worków z piaskiem – pomalowane wstępnie na taki rozjaśniony brąz ale kompletnie mi ten kolor nie odpowiada może ktoś się bardziej orientuje jaki powinien być kolor taki mi się zadaje ze bardzo ciemny braz w końcu nieźle mogły by się tam od ziemi przybrudzić tym bardziej że będą jeszcze warstwą ziemi przysypane.

Dodatkowo gniazdo na ckm i mniejsze dla karabinu strzelca:

731fd5039c61cd82med.jpg

e5c26eb8661fbbfcmed.jpg

Wszystkie komentarze i opinie mile widziane.

Może jeszcze posiedze i coś porobię wkońcu jutro wstawać rano nie trzeba

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Worki były chyba koloru bardzo jasnego khaki, przynajmniej taki miały kolor te oryginalne (?) w muzeach francuskich ale biorąc pod uwagę, że to okres Wielkiej Wojny i walk pozycyjnych to po tych wszystkich ostrzałach, szturmach, deszczach i wszechobecnemu błotu myślę, że możesz je pomalować wedle uznania np: cześć starych i brudnych a część nowych dokładanych do wzmocnienia pozycji.

 

Zasieki będziesz robił?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Zasieki będziesz robił?

 

Tak będą zasieki tylko muszę jeszcze poszukać schematów ich stawiania. Wszystkie worki pomaluję na khaki, a potem niektóre przybrudzę.

 

A oto kolejne postępy w pracy wyłożyłem już ostatnią warstwę fugolu teraz czeka na wyschnięcie i potem malowanie zrobiła się troszkę zimowa sceneria:

 

04fb5c4cb23b395dmed.jpg

6ddd050e458d0f68med.jpg

d74ffa558cde328amed.jpg

Przykleiłem też stalowy drut na którym bedzie znajdował się samolot.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Troszkę świąteczna gorączka spowalnia prace, no ale powoli do przodu.

Oto nowy nabytek figurki niemieckich żołnierzy.

Okopy są według niemieckich planów więc nie było innego wyboru, czyli Camel będzie wracał na lotnisko z misji lub patrolu przelatując nad niemieckimi okopami.

in-box:

9ce1cc00f14b5489med.jpg

af188ce3fd3ea7e4m.jpg

Sporo ich, które wykorzystam jeszcze nie wiem.

 

Kilka postępów z dioramą czyli zrobiona obudowa z zapałek teraz schnie i czeka na malowanie.

a4e69da642591847med.jpg

672be587376f64e3med.jpg

Wszystkie komentarze i opinie mile widziane.

 

Pozdrawiam

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozważałem taką możliwość, ale nie chciałem żeby podpora bezpośrednio wychodziła z ramki taki sposób chodź bardziej widoczny jest w moim przekonaniu bardziej elegancki.

Myślałem też o wybuchu i chmurze podpierającej samolot jednak nie bylem pewny czy pierwszo-wojenne samoloty latały tak nisko zrzucając bomby.

Dziękuję za rade i mam nadzieje, że nie będzie to aż tak strasznie wyglądać.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Zaczynam prace z figurkami tak na marginesie szczegóły odwzorowane nawet dobrze, ale wykonane są z jakiegoś gumiastego plastyku i usuwanie nadlewek to istny horror , także nie polecam.

No nic tyle narzekania teraz efekty.

Troszkę operacji chirurgicznych(sorki za jakość zdjęcia robione na szybko spontanicznie ):

3021d3a0e7adb50emed.jpg

 

Przymierzone figurki, zasieki, skończone malowanie obudówki:

4aa067c4e2a79189med.jpg

af956f36b55457a3med.jpg

Wszystkie komentarze i opinie mile widziane.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

He he oni se tak patrzą jak tamten się zwija z bólu (chyba że on już nie żyje ?)poza okopem a w czasie I WŚ wśród żołnierzy istniała naprawdę rodzinna atmosfera i nie pozwolili by aby on jeśli żyje żeby tak tam leżał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sądzę jednak, że tragedia kolegi nie ociągnęła by uwagi od realnego niebezpieczeństwa jakim jest samolot wroga nad własnymi głowami. Dodatkowo zawsze ktoś by do niego starał się strzelać, lub choćby próbował się chować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Więc scenariusz wygląda tak po szturmie niemców na pozycje brytyjskie jeden z żołnierzy w czasie odwrotu w panice uciekał przed siebie i został ranny stąd te „zwłoki” jak widać nie są to okopy z których został przeprowadzony szturm ponieważ umieszczone są tu gniazdo ciężkiego karabinu i snajpera i brak drabiny nie zapominajmy ze jest to tylko malutki wycinek ogromnej całości.

Mogę dodać figurkę czołgającego się się do niego żołnierza z pomocą ? Jednak nie wiem jakie dokładnie panowały tam zwyczaje i czy pomoc temu biedakowi niebyła by misją samobójczą ?

Z drugiej strony osłaniać może go strzelec wyborowy i ckm ?

Odnośnie samolotu nie będzie on nurkował do ostrzału tylko przelatywał nie wiem jaka mogłaby być reakcja żołnierzy tym bardziej że samolot pędzący nisko nad ich głową z prędkością ok 130km/h minie ich w sekundę. Tym bardziej wydaje mi się że bardziej mogą być zajęci ratowaniem kolegi stąd dowódca stoi koło ckm jeden przeładowuje karabin a następny ocenia sytuację przez lornetkę.

Wydaje mi się taka sytuacja dość logiczna proszę bardzo o opinie bądź podsunięcie innego pomysłu lub o korektę mojego niezbyt profesjonalnego rozumowania nie jestem niestety specjalistą.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czołgający się figurant w stronę rannego byłby jak najbardziej na miejscu.. ale chyba zbyt mało miejsca na tego typu akcję masz na podstawce :]

a którędy wylazł z okopu skoro drabin nie ma? :P a gdyby w przypływie paniki ten pierwszy chciał pobiec w stronę wroga to którędy? poza tym koledzy by go raczej zatrzymali.. (i skoro nie jest to pierwsza linia.. to jaki był cel takiego biegu na przód?)

i nie wiem, dlaczemu zakładasz, że jeżeli w okopie jest gniazdo CKMu to nie jest to pierwsza linia.. :]

 

gdyby nad okopem przelatywał samolot na niskiej wysokości każdy odruchowo by się skulił, albo chociaż spojrzał w górę - nadal twierdzę, że raczej to nie współgra ze sobą..

 

może lepiej by wyglądało coś w stylu strącenia latadła nad okopem wroga.. niemiaszki niosą rannego pilota (trochę przeróbek cię czeka) a tego leżącego wciśnij pod wrak i zrób kawałek zniszczonego okopu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Strącony samolot to dobry pomysł zwłaszcza że historycy do dziś się spierają kto zabił Czerwonego Barona - brytyjski pilot czy jak twierdzą żołnierze-żołnierze którzy strzelali w jego stronę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Troszkę się nie zrozumieliśmy to jest pierwsza linia, a pisząc że to nie z nich został przeprowadzony szturm miałem na myśli te same, ale troszkę na północ np. Ok no więc obrazowo:

004895c6d6a9ff93.jpg

czerwony okopy umocnione i gniazdo karabinu te które reprezentuje diorama

niebieski droga biednego żołnierza w czasie szturmu

zielony droga powrotna żołnierza i jego kolegów z których tylko jeden dotarł w obręb dioramy

żółty miejsce gdzie się znajdują drabiny i skąd akurat dla tego żołnierza nadciąga pomoc

możliwe że dodam jeszcze żołnierza czołgającego się do niego.

 

Dodatkowo oglądnąłem film fly boys gdzie jest scena gdy samolot rozbija się na ziemi niczyjej drugi pilot który ratuje kolegę krąży nad okopami a niemcy byli zajęci ostrzałem znajdującego się na ziemi nie przejmując się tamtym samolotem więc stąd wniosek ze żołnierzy w okopach bardziej interesuje to co przed nimi niż w powietrzu. Są zajęci ewakuacja i transportem rannych chyba go nie upuszcza i się nie skula lub nie odwrócą głowy żeby się potknąć to twardzi i doświadczeni okopowcy a samoloty pewnie często zaglądały im nad głowami. Poza tym mogą w miarę czuć się bezpiecznie wątpię czy z powietrza ostrzeliwano okopy wroga lecąc w poprzek nich tak nisko bo przecież za parę metrów dalej są już swoje.

A inna sprawa jest taka że figurki nie dają dużo swobody, a nie chcę z nich zrobić kaleki z nienaturalnie odchylonymi głowami a to tez jedyne w tej skali dostępne na rynku.

Niemniej dziękuję za opinie i komentarze

Rozbity samolot świetny sposób ale może po tym projekcie za mało tam miejsca i nie takie było zamierzenie nie chce niszczyć tego co już powstało.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodatkowo oglądnąłem film fly boys

No cóż, po obejrzeniu "King Konga" miałem wiedzę o naczelnych taką, jak scenarzyści tego nieszczęsnego gniota o lotnictwie Wielkiej Wojny.

to tez jedyne w tej skali dostępne na rynku.

Jesteś pewien? Są żywiczne CMK, są i modele HAT czy Pegasus- wszytkie bardziej energiczne, panocku ;) Niemniej- życzę powodzenia. Tak przy okazji- nikt nie będzie twardzielem, gdy mu samolociarze nisko latają . I wtedy, i teraz... Nawet przy dwupłacie bez uzbrojenia:

Pozdrawiam- walcz, bo pomysł zacny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

samolot pędzący nisko nad ich głową z prędkością ok 130km/h minie ich w sekundę.

Sekundę to może jest nad nimi... najpierw się samolot słyszy, potem się widzi jak się zbliża.

http://www.youtube.com/watch?v=hvDDDKnNhuE - tu masz pokazaną reakcję na samolot nad głową.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

samolot pędzący nisko nad ich głową z prędkością ok 130km/h minie ich w sekundę.

Sekundę to może jest nad nimi... najpierw się samolot słyszy, potem się widzi jak się zbliża.

http://www.youtube.com/watch?v=hvDDDKnNhuE - tu masz pokazaną reakcję na samolot nad głową.

 

Okop szturmuje przy 130km/h ? E, tam.. ze 230

 

A tak poza tym, to filmik ze Spitem pokazuje sytuacje zgoła inną. Facet gada do kamery i przede wszystkim nie jest na wojnie. W otoczeniu wybuchów artylerii, padających trupów/ strzałów z broni ręcznej itd. któryś z rzędu przelot samolotu może już tak nie skupiać uwagi

 

A, no i kiedyś gdzieś już widziałem taką dioramkę. Tylko za nic nie mogę sobie teraz przypomnieć gdzie!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Przez kilka świątecznych dni popróbowałem malowanie figurek niewykorzystanych w tym projekcie i wyszła mała diorameczka tak dla relaksu:

 

viewtopic.php?p=293724#293724

 

myślę, że podobny schemat malowania przyjmę i tutaj.

 

 

No cóż, po obejrzeniu "King Konga" miałem wiedzę o naczelnych taką, jak scenarzyści tego nieszczęsnego gniota o lotnictwie Wielkiej Wojny.

 

Jednak film który przytoczyłem prezentuje bardzo dobrze odwzorowane maszyny i realia pierwszej wojny polecam http://www.youtube.com/watch?v=Jiw27pXIXRA bardzo ciekawy oczywiście zawsze się można do czegoś przyczepić, ale nie zasługuje na porównanie tematyką i realiami do "King Konga" .

 

 

Jesteś pewien? Są żywiczne CMK, są i modele HAT czy Pegasus- wszytkie bardziej energiczne, panocku ;)

 

Racja są

 

 

Okop szturmuje przy 130km/h ? E, tam.. ze 230

 

Prędkość min. 77 km/h max. 185 km/h

 

 

A tak poza tym, to filmik ze Spitem pokazuje sytuacje zgoła inną. Facet gada do kamery i przede wszystkim nie jest na wojnie. W otoczeniu wybuchów artylerii, padających trupów/ strzałów z broni ręcznej itd. któryś z rzędu przelot samolotu może już tak nie skupiać uwagi

 

Dokładnie poza tym ten Spitfire leciał dość szybko, a gostek miał go tuż nad głową nie siedział w 2 metrowej „dziurze” i nie działo się to podczas wojny walk, gdzie huk jest codziennością.

Oczywiście chcę uzyskać jak największe realia, dlatego jeszcze poszperam w necie i przemyśle parę spraw.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.