Skocz do zawartości

[HUMVEE]Polski M998 Cargo/Troop Carrier HArD


Zderzak

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

 

Po M1025 w ZKM powracamy do Projektu Grupowego Ostatnio albo mnie wywiewało gdzie indziej, albo tylko paplałem tu i tam

Pora coś pokazać, więc zaczynam kolejny warsztacik.

 

Podstawą będzie zużyty już M1026, którego galeria nawet chyba jest w tym dziale Kilka części potrzebuję do nowego, mam nadzieję lepszego M1026, ale ok 90% zostanie nieruszone. W planach ma powstać coś podobnego. Jeśli mi się uda, to oczywiście zrobię wersję z paskami.

polski123.jpg

polski77.jpg

polski172.jpg

polski127.jpg

 

Być może, że jeśli wypali jeden z moich planów, dokupię do niego blaszki Edzia No i pozostanie trochę samoróbek, ale bez wieżyczki i klimatyzatora. Dysponuję jeszcze jednym zdjęciem w magazynie "Polska Zbrojna", gdzie właśnie na dachu nic nie ma.

 

Wszelka pomoc mile widziana

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 165
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Sa-2 musi na razie poczekać, wciąż nie wiem czy zrobię prosto z pudła czy może poczekam i kupię blaszki.

 

Co do Humvee, to przede wszystkim niszczyłem, a nie robiłem. Zresztą zdjęcia powiedzą wszystko

 

Oczywiście, mam też pytanie

Przegrody pomiędzy fotelami przednimi i tylnymi w Tamiyi są puste w środku, sam stelaż. Academy wypełnia je. Czy powinienem wyciąć środek, czy pozostawić bez zmian

 

Całość:

DSC07086.jpg

DSC07186.jpg

DSC07175-1.jpg

 

szzzzzlo-1.pngszzzzz

 

No i zabawa z piłką. Muszę powiedzieć, że Trumpeter się postarał

DSC07178.jpg

DSC07180.jpg

DSC07181.jpg

DSC07182.jpg

Będzie dobrze? Coś pasującego to tego modelu

DSC07183.jpg

No i kąpu kąpu

DSC07187.jpg

 

Jak to zwykle, na koniec trzeba coś palnąć :

Kiedyś ten model wydawał mi się perfekt. "TYLE" porobione. Dzisiaj, po zgłębieniu pewnej części wiedzy o Humvee, wiem, iż daleko mu było do ideału Z każdą nową informacją, wiesz, że twój model staje się coraz gorszy

 

P.S.

DSC05570-1-1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sa-2 musi na razie poczekać, wciąż nie wiem czy zrobię prosto z pudła czy może poczekam i kupię blaszki.

Szkoda taki model robić bez blaszek. Silnik i kabina dają takie możliwości, żeby poszaleć, aż miło Cała reszta też wiadomo - z blaszkami zawsze lepiej.

Przegrody pomiędzy fotelami przednimi i tylnymi w Tamiyi są puste w środku, sam stelaż. Academy wypełnia je. Czy powinienem wyciąć środek, czy pozostawić bez zmian

Wyciąć. Jeżeli Tamiya zrobiła coś inaczej, niż Academy - uwierz Tamiyi.

 

No i miło widzieć z powrotem w naszym grajdołku

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Konrad - niżej masz zdjęcia, na których widać przegrody:

1. polski Humvee z Kobuzem,

2. polski M1026,

3. j.w.,

4. amerykański M998.

 

1. th_wntrze119.jpg 2. th_tylnyfotel_03.jpg 3. th_tylnyfotel_04.jpg 4. th_wnetrze_41.jpg

 

Porównaj zdjęcia 3. i 4. - w polskim Humvee jest jakaś blacha, w amerykańskim jej nie ma. Niestety lepszego zdjęcia tego elementu w polskim nie posiadam. Robiąc tego M998 z HArD-em w obu przegrodach wytnij to co niepotrzebne (czyli obie przegrody jak na zdjęciu 4.), robiąc polskiego M1026 powinieneś zrobić jak na zdjęciach 1-3.

 

Być może, że jeśli wypali jeden z moich planów, dokupię do niego blaszki Edzia

Jakie

Dysponuję jeszcze jednym zdjęciem w magazynie "Polska Zbrojna", gdzie właśnie na dachu nic nie ma.

Możesz zrobić skan

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie?

Myślałem początkowo o zewnętrznych, ale to byłaby lekka głupota. Potem myślałem o wewnętrznych, ale zacząłem myśleć jak na otwartych drzwiach zrobię te paski. Na koniec skapnąłem się, że nie będę miał klamek. Stąd pomysł o drzwiach. Tak więc na razie nie mam pojęcia na czym stanie.

 

Przy okazji, jak wyglądają te drzwi od wewnątrz. Są to zwykłe drzwi, tylko z zewnątrz ktoś przyspawał, przynitował do nich blachę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem szkoda blach do tego modelu. Jakichkolwiek. Postaw na malowanie

Przy okazji, jak wyglądają te drzwi od wewnątrz. Są to zwykłe drzwi, tylko z zewnątrz ktoś przyspawał, przynitował do nich blachę?

Przeszukałem swoje zbiory i niestety nie mam ani pół zdjęcia z wewnętrzną stroną drzwi z opancerzenia HArD Na pewno to są drzwi produkowane od podstaw, wewnętrzna strona na pewno różni się od standardowych drzwi z wersji M1025/M1026. Bliżej im na pewno do drzwi z M1114 UAH albo do tych z ASK.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale takie puste wnętrze

 

A tak poważnie, to nie kupując blach, największym problemem pozostaje dorobienie klamek. Same przednie drzwi mam już wycięte. Malowanie to też na razie jedna wielka niewiadoma.

 

Co do zdjęcia to jest ono dosyć niewielkie. Zresztą nie wiem czy go gdzieś nie widziałem w sieci. Skanera niestety nie mam, ale mogę spróbować zrobić fotkę. Ogólnie w PZ jest sporo zdjęć Humvee, widziałem nawet te 2 z tematu głównego. Jak nie chce mi się odpalać Internetu to szukam tam pomysłów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć!

Mam pytanie. Ma ktoś może zdjęcia wnętrz M998 z brezentowym dachem? Chodzi mi o te starsze wersje, które dostaliśmy w Iraku. Mam bowiem parę dylematów. Np. Pro Art Model w swojej konwersji, pokazuje, że we wnętrzu ma być podest strzelca, chociaż nie ma otworu w dachu. Ponadto pokazują też jakąś osłonę nad skrzynią biegów, aż do podestu strzelca. Jak to powinno być? Najwyżej pofantazjuję, ale może coś potraficie podpowiedzieć?

PAU-35028-01.jpg

 

I przypomniało mi się, że na jednym, zdjęciu, Polski HArD nie ma tego jakby kwadracika pancerza. Ma ścięte jak zwykły Humvee. Na górnym zdjęciu chodzi mi o fragment nad wlotem powietrza (z boku) i po lewo od klamry do zapinania maski.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj.

Trudne pytania zadajesz

Pro Art Model w swojej konwersji, pokazuje, że we wnętrzu ma być podest strzelca, chociaż nie ma otworu w dachu.

Dziwna sprawa... takiej konfiguracji nie widziałem, ale spotkałem się z sytuacją odwrotną - uzbrojona wersja Hard Top i brak podestu:

th_wntrze112.jpg

Pamiętaj, że Humvee to pojazd częściowo modułowy i zmiana wersji to wymiana kilku/kilkunastu elementów. Wszystko można zamontować, wymontować... Sam podest na tym zdjęciu modelu Pro Art też dziwny - jakiś taki płaski...

Ponadto pokazują też jakąś osłonę nad skrzynią biegów, aż do podestu strzelca. Jak to powinno być?

Zdarzają się w Hummerach jakieś wykładzinki, szczególnie w nowszych:

th_wntrze55.jpg th_wntrze9.jpg th_wntrze98.jpg th_dumvee162.jpg

Zdjęć takich konkretnych polskich Humvee nie mam i raczej marne szanse na takie fotki. Dlatego pofantazjuj, ale w granicach zdrowego rozsądku

na jednym, zdjęciu, Polski HArD nie ma tego jakby kwadracika pancerza. Ma ścięte jak zwykły Humvee. Na górnym zdjęciu chodzi mi o fragment nad wlotem powietrza (z boku) i po lewo od klamry do zapinania maski.

Kilka Humvee z pancerzem HArD:

th_polski177.jpg th_Irak141.jpg th_Irak4.jpg

Jak widać po prawej stronie (i tylko po prawej stronie, czyli po stronie filtra powietrza) jest ten "kwadracik". Widać go też na zdjęciach 1. i 3. w Twoim pierwszym wpisie. Taki element powinien być w tym typie pancerza. Jesteś pewien, że to co widziałeś na zdjęciu to był HArD?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Konrad, pozwoliłem sobie wkleić tu zdjęcie znalezione przez Ciebie ( ), bo jest kapitalne. Świetnie wygląda ten Humvee, z kogutem, szperaczem i z czymś dziwnym nad szybą pasażera

polski199.jpg

http://www.wojsko-polskie.pl

 

Przyzwyczaiłem się już do permanentnej chęci zrobienia modelu na podstawie prawie każdego zdjęcia Humvee Ale są zdjęcia, które szczególnie taką chęć wywołują. To jest jedno z takich zdjęć. Póki co będę Cię namawiał na właśnie taką konfigurację.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widziałem to po drugiej stronie Myślałem, że z obu jest takie samo. Teraz zastanawiam się co zrobić z podestem? Zostawić? no i fotele. Te Academy wołają o pomstę do nieba Może nowy typ? Spróbujemy z modeliny?

 

I jeszcze jedno pytanie. Jak to jest z bagażnikiem:

polski177.jpg

Chodzi mi o boczną ściankę nadkoli, wewnątrz bagażnika. Ma ona mieć te wgłębienia?(owalne prostokąty ) Bo blaszki fototrawione są całe jednolite, bez nacięć [/img]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zastanawiam się co zrobić z podestem? Zostawić?

Ja bym nie dawał podestu.

no i fotele. Te Academy wołają o pomstę do nieba Może nowy typ? Spróbujemy z modeliny?

Już od jakiegoś czasu Cię męczę, żebyś spróbował z modeliny Na pewno będą dużo lepsze od tych z Academy.

I jeszcze jedno pytanie. Jak to jest z bagażnikiem.

Chodzi mi o boczną ściankę nadkoli, wewnątrz bagażnika. Ma ona mieć te wgłębienia?(owalne prostokąty ) Bo blaszki fototrawione są całe jednolite, bez nacięć

Te jednolite blaszki to są do Humvee w wariancie Hard Top. Czyli jakaś tam wykładzinka, zasłaniająca te przetłoczenia, tak jak tu w polskim M1026:

th_baganik_04.jpg

W wariantach Cargo/Troop Carrier, gdzie przewozi się co bądź, a żołnierze kopią buciorami, wykładzinki tej nie ma. Czyli albo szukaj elementów z modeli M998 Academy, albo robótki ręczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Kuba za odpowiedź.

 

Moim zdaniem szkoda blach do tego modelu. Jakichkolwiek. Postaw na malowanie Smile

Ktoś tu mówił, żeby postawić na malowanie, a teraz przeróbki? Koguty, wieża?

Póki co będę Cię namawiał na właśnie taką konfigurację.

Nie powiem, że jest ciekawa. Ale pojawia się dużo problemów , które trzeba będzie jakoś rozwiązać. Znowu przeważa brak dokumentacji, o ile w wersji bez wieżyczki już doszedłem praktycznie co ma być, to już mamy kolejne niewiadome. Co z klimą?(jeśli ją zrobię). Ponadto wtedy podest zostaje

Pytanie też do dachu, czy w tej konfiguracji jest on normalny, można np wyciąć z M1025

No i dysponuję jeszcze takimi zdjęciami. W większości to poglądowe na pancerz itd. Ale nawet jedno zdjęcie konkretnej wieży nie mówi mi nic o jej konstrukcji...

02.jpg

04.jpg

66.jpg

CIMICnapatrolu.jpg

album_picphp.jpg

f_01_big.jpg

foto-003.jpg

fotophp.jpg

I jeszcze jedno ciekawe:

foto3ej6.jpg

 

Zdjęcia to efekt kilku dni poszukiwań w Internecie, przeszukiwałem wszystkie strony, link po linku, album po albumie, zdjęcie po zdjęciu. Chyba się opłaciło. Pozostaje jeszcze przeszukać wszystkie tematy na militaryphotos.com.......

 

Kamuflaż pojazdów CIMIC-u ma za zadanie najprawdopodobniej utrudniać celowanie(wydłużać czas o 2 sek), przez co ktoś chcąc trafić w Humvee, musi celować ciut dłużej. Oczy strzelca mają lekkie problemy, bo czarne paski zlewają się itd, co idzie w parze z poprawą bezpieczeństwa. Tak bynajmniej pisali na www.nfow.pl.

 

Konrad

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem szkoda blach do tego modelu. Jakichkolwiek. Postaw na malowanie Smile

Ktoś tu mówił, żeby postawić na malowanie, a teraz przeróbki? Koguty, wieża?

A co to za problem?

Pozostaje jeszcze przeszukać wszystkie tematy na militaryphotos.com

Obawiam się, że nie znajdziesz tam nic ponad to, co masz. Chłopaki wrzucają tam zdjęcia z polskich stron, a te już przeszukałeś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeglądając zdjęcia zobaczyłem, że na przedostatnim, w bagażniku leży koło starego typu Dla mnie dobrze. Co więcej zobaczyłem też, że wieża z 1 zdjęcia nie jest od Humvee ze zdjęcia Kuby(różnią się flagą na przedniej osłonie). Szkoda, że tak mało jest fotek, ale powiem szczerze, że coraz bardziej wciąga mnie pomysł kubisza

Pomęczymy się teraz ze środkiem, a potem chyba wytniemy dach od M1025?, chyba będzie dobry

No i teraz problem kogutów i konstrukcji wieży. Jeśli nie uda mi się niczego sensownego wymyślić, zmienimy dach na brezent i zostawimy bez stanowiska strzelca. Problemem mogą być bowiem lampy, karabin no i sprawa włazu itd. Szykuje się chyba wielka improwizacja...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Baczność

 

No to w takim razie działamy

Wymieniłem oczywiście sprężyny amortyzatorów

DSC07208.jpg

DSC07207.jpg

Przygotowałem podstawę pod fotele oraz osłonę skrzyni biegów. Same fotele chyba powstaną od podstaw, będą najprawdopodobniej podobne do tych nowego typu, a powstaną z modeliny za bagatela 10zł...

DSC07204.jpg

DSC07203.jpg

DSC07193.jpg

DSC07191.jpg

No i przednie drzwi. Czy te dziurki na ich zewnętrznej stronie występują w każdym modelu HArD

DSC07202.jpg

DSC07211.jpg

Oczywiście wyciąłem też dach. Model powstawałby 20 x dłużej, gdybym nie dostał na święta piłki Trumpetera. Gorąco ją polecam wszystkim, którzy zastanawiają się nad jej zakupem

DSC07205.jpg

DSC07206.jpg

DSC07209.jpg

DSC07210.jpg

Wszystko oczywiście na sucho. Teraz mam 2 tygodnie wolnego, więc ruszymy z pełną parą Jeszcze dużo szlifowania wnętrza, ale takie uroki Academy i modelu z drugiej ręki:roll:

Spocznij

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lecim na Szczecin

 

Wczoraj w miarę udało mi się zrobić fotele. Jeszcze wymagają trochę poprawek, ale w zamkniętym wnętrzu będzie dobrze

DSC07214.jpg

th_DSC07215.jpgth_DSC07216.jpg

No i fotele i klapa bagażnika. Dobre ciastka były

DSC07212.jpg

 

To tyle na razie. Trzeba lecieć do roboty

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy ja mógłbym poprosić o jakieś przybliżenie co za modelina i jakiś przewodnik po rzeźbieniu foteli i jak się farby do tego trzymają?

 

A sam model gitara. Jak na razie ładnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy ja mógłbym poprosić o jakieś przybliżenie co za modelina i jakiś przewodnik po rzeźbieniu foteli i jak się farby do tego trzymają?

Szczerze mówiąc to modelina była pierwsza lepsza, aż za 10 zł. Fotele rzeźbione na podstawie rad Tysiuńka. Co do farby to nie mam pojęcia jak się będzie trzymać. Nie wiem też, czy uda mi się odpowiednio oszlifować fotele. No ale zobaczymy.

Jak bd chciał coś wiedzieć dokładniej, to napisz lepiej do Tysiuńka, lepiej Ci wytłumaczy i bardziej się na tym zna

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak na pierwszy raz, fotele wyszły niezłe, tylko je jeszcze odpowiednio oszlifuj...Najlepiej malowac farba olejną (emalią), świetnie sie kładzie bez żadnego podkładu, wodną tez można, ale trzeba przemalowac dwa razy (modelina troche wchłania wodę).Na pewno kolejne elementy z modeliny będą coraz lepsze. To naprawdę dobry materiał do robienia foteli, i nie tylko...U mnie kosztuje ok. 5 zł (6 różnokolorowych wałków)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.