Jump to content

Utahraptor 1:35


Recommended Posts

Jakiś czas temu naszła mnie ochota na zrobienie figurki dinozaura. Wybrałem Utahraptora - jednego z największych przedstawicieli dromeozaurów, rodziny spopularyzowanej najpierw przez "velociraptory" z Parku Jurajskiego, a potem przez programy BBC.

 

Szkielety utahraptorów odkryto w zachodniej części USA - w stenie Utah (zaskakujące prawda? )

Gady te żyły we wczesnej Kredzie, ok 125 mln lat temu, miały długość około 6,5-7m i były groźnymi drapieżnikami. Jak pozostałe dromeozaury należały do najbliższych krewnych ptaków. Wiadomo, że niektóre mniejsze gatunki były upierzone.

 

Figurka powstała na szkielecie z drutu, którego elementy są ciągle widoczne. Wnętrze zrobiłem z białego miliputa, wypełniając korpus utwardzonymi odpadami tego tworzywa z innych figurek. Wykończenie jest z greenstuffa.

Zdecydowałem się zrobić raptora w pełni upierzonego - na większości ciała zrobiłem pióra jakie mają obecnie kiwi czy emu, o bardzo prostej budowie, przypominające sierść. Na ogonie i łapach będzie miał bardziej "zaawansowane" lotki i sterówki. Poza tym dodałem nastroszony grzebień z piór na karku.

 

Dwa ujęcia głowy:

utah4.jpg

 

utah1h.jpg

 

Ptaszysko w całej okazałości

utah2.jpg

 

I skala

utah5skala.jpg

Link to post
Share on other sites

Super! Czekam na malowanie Rozumiem, że forma to miliput, a skóra to greenstuf? Co to jest?

Ja jestem na etapie robienia Piramidogłowego, na razie mam zrobiony pierwowzór z plasteliny i na tym utknąłem. Szukam jakiejś taniej i dobrej masy modelarskiej. O tyle o ile "głowa" jest prosta w wykonaniu, to cąły korpus stanowi problem :(

Link to post
Share on other sites

Constructor:

Miliput i greenstuff to dwuskładnikowe masy chemoutwardzalne (zasychające na powietrzu)

Miliputa jest kilka rodzajów różniących się fakturą, ale generalnie po zastygnięciu jest twardy, można go łatwo szlifować i rzeźbić nożem czy dłutkiem.

Greenstuff jest po zaschnięciu delikatnie miękki i sprężynujący, jak bardzo twarda guma, dlatego rzeźbienie i szlifowanie po wyschnięciu jest prawie niemożliwe. Za to można z niego łatwiej robić drobne detale bo jest bardziej kleisty. Pozwala to też na nakładanie bardzo cienkiej warstwy na materiał podkładowy.

 

Dokładniejsze info znajdziesz tutaj http://figurki.org/

Link to post
Share on other sites

Archelaos apoweidz mi jak to wygląda z wydajnością Miliputa. Widziałem w sklepach tylko info, że jest tego 30 g - raczej mało mi to mówi, bo każdy materiał ma inną gęstość itd. Jak duże są takie opakowania?

Link to post
Share on other sites

Opakowań 30g nie widziałem, mam 113g, z czego zrobiłem 2 figurki w skali 90mm (częściowo wypełnione modeliną), raptora, nadbudowałem kabinę MK-1 i kilka innych drobnych detali i jeszcze odrobinę mi zostało.

Link to post
Share on other sites
  • 2 weeks later...

Wreszcie udało mi się skończyć rzeźbienie gada. Albo ptaka... Albo jednak gada...

Z piórami była niezła zabawa. Najtrudniejsze było zaznaczenie faktury po obu stronach, bo jak odciskałem z jednej, to wygładzałem z drugiej... ale w końcu się udało.

 

Teraz zostało tylko wybrać malowanie.

 

ua16.jpg

 

ua14.jpg

 

ua19.jpg

 

ua18.jpg

 

ua17.jpg

 

ua15.jpg

 

Zdjęcia niestety wyszły takie sobie.

Link to post
Share on other sites
  • 8 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.