Skocz do zawartości

Polski F- 16 D


Lovestone

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, dostałem w prezencie taki oto model samolotu.

 

1f16dkinetic14807022010.jpg

 

Ponieważ z modelarstwem doczynienia miałem za kajtasa ( RWD 5/6/8 itd. ), i nie były one na pewno uosobieniem profesjonalizmu, mogę śmiało powiedzieć że jest to mój pierwszy model jaki będę chciał skleić. Czy się uda ? Mam nadzieję że tak, i że mi w tym pomożecie. Nie chcę jednak sobie zbyt wysoko stawiać poprzeczki, gdyż moja wiedza i praktyka jest znikoma, ale chciałbym jakiś dostateczny poziom osiągnąć.

 

W porównaniu do modeli z przed 15 lat- z jakimi miałem doczynienia, i jakie pamiętam, takie szczegóły przyprawiają o gęsią skórkę.

 

3f16d.jpg

 

Kalkomanie. Jeden arkusz jest innej firmy i pochodzi z wersji " C ".

 

Wyczytałem że oryginalne kalkomanie są zbyt ciemne.

 

5f16dkalkomaniekineticm.jpg

 

Razem z modelem otrzymałem tzw. blaszki firmy Eduard.

 

2f16deduard.jpg

 

Wizyta w sklepie modelarskim, zaowocowała skompletowaniem podstawowych przyborów. Dzięki wydatnej pomocy pani ekspedientki skompletowałem taki oto zestaw, który podobno powinien na początek wystarczyć.

 

4f16dchemiamodelarska.jpg

 

6f16dsprztmodelarski.jpg

 

I mam pytanie do czego służy ten płyn ? Wiem że ma coś wspólnego z kalkomaniami, ale nie zabardzo zrozumiałem co.

 

7f16dpytanienaforum.jpg

 

Mam też odrazu, na starcie kilka drobnych pytań, jeśli ktoś zechce mi troszkę pomóc będę wdzięczny.

 

1. Jak wykonać za pomocą pędzelka linie podziału blach ? Da się ?

 

2. Czym odtłuścić model ? wyczytałem że jeśli się tego nie zrobi farba może odejść.

 

3. Czy polakierowanie kalkomanii, już nałożonych lakierem matowym, zapobiegnie ich " świeceniu ". Ewentualnie jak temu zapobiec.

 

4. Jak używać kleju ( do elementów przeźroczystych ) ClearFix, czy można go nakładać na pomalowaną już powierzchnię ? Jest także strasznie gęsty, rozcieńczyć go czymś ?

 

5. Czym nakładać szpachlę, aby byłą równomierna i cieńka warstwa, macie jakieś sposoby ?

 

Ewentualne odpowiedzi najlepiej na priv.

 

Ponieważ jest to mój pierwszy model, proszę o wyrozumiałość. Liczę także na Wasze wszelkie podpowiedzi i sugestie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Super Moderator
1. Jak wykonać za pomocą pędzelka linie podziału blach ? Da się ?
W poradniku poczutaj o WASH-u.

 

2. Czym odtłuścić model ? wyczytałem że jeśli się tego nie zrobi farba może odejść.
Kąpiel w ciepłej wodzie z dodatkiem płynu do mycia naczyń.

 

3. Czy polakierowanie kalkomanii, już nałożonych lakierem matowym, zapobiegnie ich " świeceniu ". Ewentualnie jak temu zapobiec.
Matowy lakier na kalkomanii bardzo mocno spotęguje różnicę pomiędzy odcieniem farby pod kalka, a poza nią - dlatego na kalkę lakier błysk. Dopiero na końcu, jak będziesz miał jednolitą powierzchnię, lakier matt.

 

5. Czym nakładać szpachlę, aby byłą równomierna i cieńka warstwa, macie jakieś sposoby ?
Ja nakładam małą stomatologiczną szpachelką. Polecam szpachlówkę MOTIP.

 

UWAGA: nie używaj do maskowania zwykłych taśm malarskich - lepiej posłużyć się sprawdzonymi Tamiya lub 3M, choć i w ich przypadku należy zachować pewne reguły.

 

Pozdrawiam i życzę udanych lotów z projektem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

będę ci kibicował.widzę duży zapał i potencjał.Marcin ma rację,posłuchaj tych porad

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Model ma kilka wad i trzeba sporo w nim poprawić, niektóre spasowanie woła o pomstwę do nieba ;/ ale szpachla, opanowanie, papier ścierny i kilka nocek powinny pomóc xD

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ładnie, Jastrząbek na forum - kolejny. Kilka uwag o modelu, bardzo fajny , dużo części aż głowa czasami boli. Należy wszystko przed sklejeniem spasować na sucho, ma duże błędy/niedokładności spasowania, np, dokładność w kokpicie, nawet aby wsadzic te blaszki należy trochę spiłować tworzywo w wannie, a i tak coś jest nie tak z wysokością, zakupić lub wymienić fotele wyrzucane, te z zestawu tak nie mogą zostać, spiłować trochę wewnętrzne części kadłuba przy klejeniu połówek przy skrzydłach, przeszlifować trochę całymodel, aby usunąć ta delikatną skórkę.

Sporo szpar wychodzi po spasowaniu "garba" oraz szczególną uwagę należy zwróć przy spasowaniu wlotu powietrza do silnika oraz część nosowa modelu narazie była najgorsza. To tyle, mój Jastrząb narazie stoi na własnym podwoziu, bryła praktycznie zrobiona, ale czeka na detale w komorze podwozia(rurki) i jak skończę inny model.

TUTAJ masz moją relację, wkrótce budowa ruszy dalej. Aha, kolor blaszek, ten szary kompletnie nie pasuje do oryginału, ja swoje przemalowałem delikatnie i wyszło bardzo ładnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Jako, że przechodzę podobną drogę - czyli spodobał mi się model duży, ładny i wymarzony (który zresztą też chwilę później dostałem) - stanąłem przed podobnymi dylematami do Twoich. Poszedłem jednak inną drogą - zakupiłem modele za 10-15zł (m.in. RWD 5/ . Na nich stosuję/trenuję wszystkie możliwe kombinacje - kleje+szpachla+lakier, w różnych kolejnościach i z różnym skutkiem Pozwala mi to jednak znikomym kosztem znacznie wzbogacić modelarskie doświadczenie, warsztat, jak i czasem... słownictwo ;) Ale satysfakcja po sklejeniu i pomalowaniu takiej np.: P-11 z Mastercrafta - taka sama pewnie, jak po ukończeniu F-16. (Przynajmniej dla mnie - początkującego w plastiku).

Bardzo dużo dała mi również lektura TEGO rozdziału Forum.

Pozdrawiam!

PrzemekK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Kalkomanie. Jeden arkusz jest innej firmy i pochodzi z wersji " C ".

[...]

5f16dkalkomaniekineticm.jpg

Czyjej produkcji jest ten arkusz do C? Dali tam kalki do malowania, o które kiedyś pytałem, czy nie jest fotomontażem:

f16eu7.jpg

Źródło: Lotnictwo 12/08

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako, że przechodzę podobną drogę - czyli spodobał mi się model duży, ładny i wymarzony (który zresztą też chwilę później dostałem) - stanąłem przed podobnymi dylematami do Twoich. Poszedłem jednak inną drogą - zakupiłem modele za 10-15zł (m.in. RWD 5/ Smile. Na nich stosuję/trenuję wszystkie możliwe kombinacje - kleje+szpachla+lakier, w różnych kolejnościach i z różnym skutkiem Smile Pozwala mi to jednak znikomym kosztem znacznie wzbogacić modelarskie doświadczenie, warsztat, jak i czasem... słownictwo ;) Ale satysfakcja po sklejeniu i pomalowaniu takiej np.: P-11 z Mastercrafta - taka sama pewnie, jak po ukończeniu F-16. (Przynajmniej dla mnie - początkującego w plastiku).

 

Też właśnie chciałem napisać, żebyś Lovestone popróbował na złomie. Bez aerografu, efekty Twojej pracy dość szybko przestaną Cię satysfakcjonować.

 

Gdybym to ja tylko miał trochę wolnych środków to bym kupił Jaszczembia...eh...

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do aerografu, to póki co nie zainwestuję w niego, bo szkoda mi kasy, to będzie dopiero mój pierwszy model, i nie wiem czy wciągnie mnie to, póki co niemogę się jakoś zabrać za F- 16...

 

Co do malowania nr. 4040, to rzeczywiście są takie kalkomanie jakie pokazałeś na tym foto...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.