Skocz do zawartości

Fokker D VII - 1/48 - Roden - projekt MOW


Marwaw

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 51
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Dzięki za bardzo cenne uwagi. Oczywiście masz w 100% rację. Mam tylko małe naprawdę drobniutkie ale - tak można robić jak się ma do dyspozycji normalne warsztaty, normalnie działające lotnisko, a nie zrujnowaną bazę i kilka szrotów.

Model trafi na ekspozycję z odpowiednim opisem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego? Bo mnie ułańska fantazja poniosła Może trochę bez sensu, ale trudno, powinienem dół płata okleić w całości dolnym lozegne, a na górę dać kilka wstawek. Co do lotek, rzeczywiście to CDL, ale jakby zrobić mazane byłoby ciekawiej. Przemalować?

Kolejna sprawa to szew, istotnie powinien być, tylko nie zdążę już ściągnąć fotorawek - jeśli ktoś podpowie jak poradzić sobie bez blaszek, będę wdzięczny.

Model jest praktycznie gotowy, do galerii nie będę go wrzucać, bo może ktoś tak jak Arek pojawi się z jakimiś sugestiami.

 

Tak jeszcze odnośnie mieszania dziatwie w głowach. Z własnych obserwacji wiem, że dla 80% oglądających, będzie kolejny mały kolorowy samolocik, jest to przerażające, ale wiele ludzi nie rozumie tego co ogląda. Kilka sytuacji mnie zszokowało, długo by o tym pisać, ale to nie czas i miejsce. W każdym razie nie zwalnia nas to od dbania o jak najwyższy poziom merytoryczny naszych wystaw i jeżeli tylko gdzieś wypłyną jakieś wiarygodne informacje lub zdjęcia Fokkera, na pewno zrobimy go od nowa. Jeżeli Arku masz jakieś jeszcze uwagi, jeżeli coś trzeba poprawić - wal śmiało, czas jeszcze jest

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Jeśli można, to i ja dołożę swoje 3 grosze..

Na skrzydłach brakuje jeszcze wzmocnień - wąskich pasków płótna na żeberkach i miejschach łączenia płótna. Jeśli jeszcze o górnym płacie mowa - to dlaczego szachownice są różnych rozmiarów (lewa - patrząc z przodu - węższa)? Moim zdaniem - muszą być takie same. O przemalowaniu lotek już wiemy. Myślę, że przemalowanie tej "nieszczęsnej" lozengi ;) na taki sam kolor, na jaki pomalujesz lotki - będzie bardziej prawdopodobne, niż tak jak jest. Ale to tylko moja sugestia ;) Kolejna niekonsekwencja - na ogonie spod szachownicy przebija krzyż. Na kadłubie i na skrzydłach już nie... Więc weź farbę białą (skoro była używana do malowania szachownic, to na stanie ją mieli) i zamaluj choć te krzyże na ogonie.. Będąc mechanikiem/pilotem - zrobiłbym to na pewno w pierwszej kolejności

I jeszcze jedno - opony mogły być różowe, szare, beżowe... Ale nie czarne. A to z braku barwnika do kauczuku pod koniec wojny.

Dwa linki, które może jeszcze pomogą:

http://www.wwi-models.org/Photos/Ger/Fok_DVII/index.html

http://minitaria.republika.pl/jacekpaluch/galfokkerroden.html

 

Sznurowanie na spodzie kadłuba - czarna/szara/ciemna żyłka/nitka bezwłosowa o odpowiedniej grubości, pocięta na kawałeczki ok.2-3mm i układana nawet na bezbarwnym lakierze pod skos. Wiem, że pracochłonne, ale skoro już poprawiasz - to może warto.

I ta "drewniana" kabina. Myślę, że jakaś szara farba naniesiona pędzelkiem 00 przykryje sklejkę... Może jedna warto spróbować popoprawić?

Pozdrawiam!

PrzemekK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki,

Poprawię co będę mógł, na pewno lotki, opony (najbardziej korci mnie to różowe ) i szew.

O wzmocnieniach na lozegne wiedziałem, ale niestety nie miałem w swoim zestawie, dostałem zdekompletowany

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

korci mnie to różowe

O jezuuuu

Tak jeszcze odnośnie mieszania dziatwie w głowach. Z własnych obserwacji wiem, że dla 80% oglądających, będzie kolejny mały kolorowy samolocik, jest to przerażające, ale wiele ludzi nie rozumie tego co ogląda. .

Wiesz, w zasadzie po to na wystawach potrzebny jest dobry [tj. rzeczowy i w miarę wyczerpujący opis] - z drugiej strony jasne, że nie da się umieścić od razu monografii danego typu... A w sumie starczy, jeżeli taki "samolocik" parę osób zachęci do zainteresowania się historią... i już będzie dobrze

do galerii nie będę go wrzucać

A ja bym jednak prosił o galeryję na koniec, bo coś mi się zdaje , że nieprędko nad morzem się znajdę Wzmocnienia lozengi chyba m.in. Techmod sprzedaje osobno, może gdzieś jeszcze znajdziesz zestaw...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Źle zrozumiałeś drogi Lordzie, galeria będzie ale po poprawkach, wzmocnienia lozegne raczej odpuszczę bo już nie będę miał czasu aby je dorwać, opony będą jakieś szare, bo różowe mogły zrobić zbyt duże spustoszenie w głowach oglądających. Kolejne zdjęcia w tygodniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacząłem poprawiać:

80.jpg

81.jpg

82.jpg

Jak widać na zdjęciach Fokker ma ciemnoszare opony (dostana jeszcze matowy werniks), mazane lotki i zmalowany krzyż na usterzeniu (ale tak żeby prześwitywał) Został do poprawienia górny płat - w miejsce dolnej lozegne dam mazane płótno i szew. Nie wiem kiedy się za to wezmę, bo teraz skupiłem się na priorytetowym projekcie, czyli Baterii Laskowskiego .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem, ale nie wiem czy będę miał czas. Bateria jest ważniejsza, a ten model jest właściwie poglądowy, zresztą Albatrosa też po konkursie przerabiałem i na wystawę trafił bez baboli.

Na razie poprawiłem płat i muszę stwierdzić, że całkiem, całkiem to wygląda. Lepiej niż było.

kopia%20pict2719.jpg

Mam prośbę podrzućcie mi zdjęcie tego szwu, bo w tych fajnych zdjęciach oryginalnych maszyn było wszystko poza szwem. to na pewno będę chciał zrobić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam! Na tej stronie:

http://thevintageaviator.co.nz/projects/fokker-dvii/build-story na samym dole suwaczkiem znajdź zdjęcie "blue max 090" - tam doskonale widać sznurowanie płótna na kadłubie.

Co do różowego koloru opon - bliżej im było do bladoszaroburoróżowego, niż do różowej landrynki ;)

 

Całość coraz ciekawsza i coraz bardziej bardziej przypomina samolot "po przejściach", ale remontowany przez fachowców.

Pozdrawiam!

PrzemekK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem tak jak napisałem powyżej, wzmocnienia z pociętego lozegne - podpatrzyłem to na zdjęciach Fokkera które podesłał PrzemekK i na zdjęciu modelu budowanego przez Arka. wyszło tak:

kopia%20pict2864.jpg

kopia%20pict2865.jpg

Nie jest to skończone mistrzostwo ale więcej czasu spędzam przy budowie dioramy z Baterią Laskowskiego. Na dolnym zdjęciu surowiec do wykonania szwu. Biegł on od płozy do podwozia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fokker super się prezentuje po tych wszystkich przeróbkach! Powstał piękny składak. Fajnie, że modelarze "siedzący w temacie" nie ograniczają się tylko do podglądania ale też "niosą pomoc"

 

Wydaje mi się, że wszyscy na tym zyskali

 

Pozdrawiam Ipkinss

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Rzeczywiście bardzo fajny Fokker Ci wyszedł . Co prawda nie wiem czy przypadkiem pokrycie w "mazach" na płatach występowało tylko na prototypach tych samolotów a w produkcji seryjnej tylko płótno lozengowe, niemniej jak dla mnie, to fajnie wygląda. A sznurowanie tak właśnie możesz zrobić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naprawdę sporo mi pomogli zwłaszcza Arek, Przemekk i Sianko. Bez nich wyszłaby jakaś totalna pokraka, która wstyd gdziekolwiek pokazać. Dzięki Panowie

Zrobiłem dziś ten szew na dole:

kopia%20pict2870.jpg

Jak wyszło, tak wyszło. już raczej nic nie będę poprawiać, bo mam po prostu dosyć. chciałem dziś wrzucić galerię, ale zdjęcia mi średnio wyszły i muszę powtórzyć sesję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajnie, naprawdę bardzo ładny model. Gratuluję ukończenia go pomimo wszelkich przeciwności ;) Cieszę się, że mogłem odrobinę pomóc, lecz całość zależała tylko i wyłącznie od Ciebie. Efekt końcowy naprawdę przyjemny dla oka

Pozdrawiam!

PrzemekK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.