Jump to content

Friedrischafen FF-33E "Wolfchen" - 1/48 - Techmod


Marwaw
 Share

Recommended Posts

Witam,

Wróciłem z modelarskiego urlopu. Wziąłem na warsztat najnowszy produkt rodzimego Techmodu czyli tytułowego FF-33E. Pokładowego samolotu z krążownika pomocniczego "Wolf". Model buduję praktycznie z pudełka, waloryzacja tylko w niewielkim stopniu:

ff001.jpg

Model jest bardzo dobrze spasowany. Przód kadłuba widoczny na zdjęciu jest tylko złożony, a już widać, że nie trzeba będzie używać szpachlówki.

ff002.jpg

Kokpit. Jedynie przednią wręgę z tablicą przyrządów musiałem skrócić od dołu, bo nie chciała wejść na swoje miejsce, razem z podłogą. Dołożyłem ponadto pasy i tęczny karabin, bo taka broń i ręczne granaty znajdowały się na wyposażeniu załogi "Wilczka".

ff003.jpg

Sklejony i obrobiony kadłub.

ff004.jpg

Usterzenie. Wyciąć, przejechać po krawędziach papierem ściernym i przykleić. Oby więcej modeli było tak spasowanych jak ten. Przyznaję, że o ile rodenowski Fokker D-VII mnie wymęczył, to FF-33E kleję praktycznie z "Pieśnią na ustach"

Następne zdjęcia niebawem.

Link to comment
Share on other sites

Nie przejąłem się tym jednak zbytnio. Kleję dalej:

ff006.jpg

silnik to jeden z mocniejszych punktów zestawu, w sumie kilkanaście precyzyjnych elementów...

ff007.jpg

ff008.jpg

Które tak się prezentują po sklejeniu i pomalowaniu. Tabliczka znamionowa pochodzi z blaszki Edka do Fokkera D-VII.

ff010.jpg

W międzyczasie wkleiłem dolne płaty. Również było bez sensacji, wszystko pasowało.

Link to comment
Share on other sites

Mały update warsztatu:

ff012.jpg

trochę detali na kadłubie,

ff013.jpg

nieco poprawiona prądnica,

ff011.jpg

sklejony wspornik centralny (cze jakoś tak ),

ff014.jpg

wklejony na swoje miejsce w górnym płacie. W sumie nic ciekawego, wszystko dobrze spasowane, jedynie musiałem trochę pogłębić wykusz na centralny wspornik.

Link to comment
Share on other sites

Kolejny update:

ff015.jpg

Pływaki wraz ze wspornikami, pryśnięte podkładem w sprayu, jak zresztą cały model.....

ff016.jpg

...jak widać na załączonym obrazku, na dolnych powierzchniach płatów naniosłem cienkopisem imitację dźwigarów i żeber.

ff017.jpg

Na górnym płacie postąpiłem podobnie.

ff018.jpg

Potem wkleiłem pływaki. W sumie tu również nie było niespodzianek, jedynie kiedy wszystko wyschło okazało się, że pływaki były wklejone pod złym katem. Po prostu zewnętrzne zastrzały były za długie w stosunku do reszty. Wystarczyło jednak odciąć żyletką po 1mm na każdym zastrzale i skleić je z pływakami ponownie, aby wszystko było jak trzeba.

Można obijać pałą

Link to comment
Share on other sites

Zaglądam do Twojego warsztatu i muszę powiedzieć, że szkoda tak efektownego silnika z tabliczką chować w połówkach kadłuba, a może jakaś scenka warsztatowa z silnikiem na kobyłkach?.

Co to za warsztat, jak nie ma praktycznie żadnych problemów przy budowie?

Normalnie przegięcie:)

Kibicuję dalej i pozdrawiam Jarek

Link to comment
Share on other sites

Owszem dwa, ale podobne z żywicy FF-33L Hansa Brandenburg NW. Tego kleje po raz pierwszy ale nie ostatni Kolorki - German Naval blue grey z Misterkita, zastanawiam się czy zastrzałów nie pomalować jakimś szaro zielonym.

Link to comment
Share on other sites

Efekty ostatnich kilku dni dłubania:

ff019.jpg

ff020.jpg

ff021.jpg

Jak widać model został pomalowany, oklejony kalkami i nieco dobity, ale bez przesady Niedługo montaż górnego płata. Aktualne pozostaje moje pytanie o kolor zastrzałów.

Link to comment
Share on other sites

Przykleiłem górny płat:

ff23.jpg

ff24.jpg

Jak zwykle w tym modelu wszystko odbyło się bezproblemowo. W sumie godzina roboty, teraz zacznie się zabawa z naciągami. Wciąż rozważam możliwość przemalowania zastrzałów.

Link to comment
Share on other sites

Jak zwykle w tym modelu wszystko odbyło się bezproblemowo

 

Tez tak chcę!

 

Jak zwykle elegancki model! Szkoda, że bez szachownic ale poczekam cierpliwie do jesieni

 

Super robota!

 

Pozdrawiam Ipkinss

Link to comment
Share on other sites

Prace trwają, właśnie skończyłem naciągi:

ff022.jpg

ff023.jpg

Wykonane tradycyjnie z wędkarskiej żyłki, tylko w trudno dostępnych miejscach, użyłem polistyrenu wyciąganego nad ogniem. Trwało to dłużnej niż zamierzałem, do w sobotę model mi spadł podczas porządków (na szczęście na miękkie) i większość naciągów musiałem robić od nowa. Teraz tylko detale takie jak śmigło, czy chłodnica i będzie można robić galerię.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Cześć

Bardzo mi miło, że klejenie "Frydzia" poszło w miarę gładko. Starałem się bardzo w trakcie projektowania i przygotowania form, aby efekt końcowy był jak najlepszy. Kosztowało mnie tona etapie końcowym sklejeniem kilkunastu wstępnych wyprasek ( wierzcie, nie było tak gładko jak w relacji), a i tak do końca nie byłem pewien czy wszystko jest O.K. "Szczególnie dumny" chyba mogę być z silnika, kosztował mnie wiele dociekań, studiowania i tak skąpego materiału. Ale opłaciło się. Tym bardziej, ze skleja się dość prosto. Oczywiście silnik zaprojektowałem bardziej szczegółowo, ale technologia wtrysku niestety swoje prawa ma. Np zbyt grube popychacze zaworów, brak szczegółów małych detali. Wierzcie mi silnik jest rozpracowany nooo..... do śrubki (rysunki do wglądu). Po uważnym przeczytaniu tej relacji, przyznam, że trochę mi ulżyło i cieszę się, że moja praca nie poszła na marne. Ostatnio oglądałem postęp prac przy formach do "Puckowatego frydka". W zasadzie brakuje tzw "dopieszczenia" Ale,ale... to dopieszczenie niestety trwa. Ale wygląda fajnie. Jak będą wstępne wypraski, to może zapodam jakieś zdjęcie nowych elementów.

POzdrawiam

Link to comment
Share on other sites

Nie ma za co. Model jest naprawdę dobrze wykonany. Tak dla wiadomości ogólnej. Oprócz "polskiego" frydka w przygotowaniu jest jeszcze "szwedzka" wersja tego samolotu (troszkę się różni od pozostałych wersji detalami i trochę konstrukcją), ale nie wiem na kiedy jest wyznaczony termin i czy będzie dystrybowany w Polsce (jest robiony na zamówienie)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.