Jump to content
Marwaw

Friedrischafen FF-33E "Wolfchen" - 1/48 - Techmod

Recommended Posts

Zabrałem się za kolejny model. Ponieważ jest to również FF-33, tyle, że w wersji H, żeby nie robić bałaganu nie zakładam nowego wątku. Maszyna tym razem w malowaniu z BLM z Pucka, jest o tyle ciekawa, że był to pierwszy samolot Polskiego Lotnictwa Morskiego, znany z pierwszego lotu nad Zatoką Pucką. Został złożony na miejscu w Pucku, przez grupę mechaników pod kierunkiem majstra wojskowego Juliana Kucy kilku zdewastowanych wraków pozostawionych przez Niemców. Historyczny lot odbył się 15 lipca 1920r. (czyli dziś przypada jego okrągła rocznica), zaś za jego sterami siedział chor. pil. Andrzej Zubrzycki. Po pierwszym locie samolot trafił do...kasacji z uwagi na nadwyrężona konstrukcję i stwarzanie zagrożenia dla latających nim załóg.

Model powstaje o zestaw FF-33E z Techmodu, jednak tu już nie ma mowy o klejeniu z pudła i będzie trochę waloryzacji. Model docelowo trafi na Hel do MOW, na wystawę o MDLocie. Oto efekty wczorajszego dłubania:

ff33h300.jpg

ff33h301.jpg

Skrócone płaty,

ff33h302.jpg

Zmodyfikowany kadłub,

ff33h303.jpg

Kokpit, zestawowe fotele zastąpiłem wykonanymi od podstaw z blaszki i polistyrenu. Dalsze zdjęcia niebawem.

Projekt zaczęty w okrągłą rocznicę pierwszego lotu, dobrze się zapowiada.

Fotele mają ładny wzór tapicerki

Pozdro Jarek

Z ta rocznicą rzeczywiście się fajnie złożyło, oby to był dobry omen podczas budowy. Okazuje się , że 15 lipca to nie tylko Grunwald

Oto efekty wczorajszego i dzisiejszego dłubania:

ff33h304.jpg

ff33h305.jpg

ff33h306.jpg

ff33h307.jpg

Klejenie w dalszym ciągu bardzo przyjemne, lecz nie tak relaksacyjne jak w przypadku Wolfchena. Przeróbki wymagają jednak trochę uwagi, nawet przy najlepszym jakościowo zestawie.

Oto efekty ostatniego dłubania:

edek001.jpg

Silnik wmontowany w kadłub.

edek003.jpg

edek004.jpg

Poprawnie sklejony górny płat, przy "Wolfchenie" przeoczyłem szczelinę pomiędzy połówkami płata. Zrobiłem na nowo podstawę chłodnicy.

edek005.jpg

Pływaki również wymagały trochę przeróbek.

Prace trwają dalej, mimo, że kibice coś nie dopisują:

ff33h404.jpg

ff33h405.jpg

ff33h406.jpg

Model został pomalowany i częściowo sklejony. Obecnie jestem na etapie wklejania pływaków.

Ja cicho obserwuję i bardzo cieszy mnie to, że zabrałeś się za maszynę z Pucka. O wiele bliższa mojemu sercu niż tamta z czarnymi krzyżami. Z niecierpliwością wyczekuję końca

Ja również podglądam i oczywiście kibicuję Zwłaszcza, że miałem okazję obejrzeć Twoje cudeńka na żywo. Już widać, że szykuje się kolejny superancki model

Pozdrawiam Ipkinss

Kibice dopisują, tylko tak Tobie dobrze idzie, że grzechem byłoby przeszkadzać.

Podglądam, jak zawsze Jarek

Dzieki Panowie. Jestem teraz na wakacjach więc prace w miejscu. Zrobione naciągi i wklejone "podwozie"

Dziś trochę pokleiłem:

ff33h407.jpg

ff33h408.jpg

Skończyłem prace nad olinowaniem, jeszcze tylko kila drobiazgów i gotowe. A w niedzielę pojedzie na Hel.

Miło mi przekazać, ze niebawem ukończę prace nad dokumentacją modelarską do FF-33 w kilku wersjach. Być moze któryś z wydawców prasy modelarskiej zechce opublikować rysunki (w tym dokładne rysunki silnika). Jeśli nie, to spróbuję je wydać sam w formie planów modelarskich. Pozdrawiam serdecznie.

Witam ponownie. Ostatnio "kontolowałem " prace nad nową wersją FF-33. Tym razem tą "szwedzką". Prace idą ostro, choć ze zrozumiaych względów i tak wloką się . Postaram się wrzucić ze dwie fotki nowych ramek.

To nie jest wersja 'polsko-szwedzka'. Zarówno polski, jak i szwedzki mają inne kadłuby, robione osobno. Ten na fotce to akurat jest Szwed.