Skocz do zawartości

Friedrischafen FF-33E "Wolfchen" - 1/48 - Techmod


Marwaw

Rekomendowane odpowiedzi

  • 3 weeks later...

Zabrałem się za kolejny model. Ponieważ jest to również FF-33, tyle, że w wersji H, żeby nie robić bałaganu nie zakładam nowego wątku. Maszyna tym razem w malowaniu z BLM z Pucka, jest o tyle ciekawa, że był to pierwszy samolot Polskiego Lotnictwa Morskiego, znany z pierwszego lotu nad Zatoką Pucką. Został złożony na miejscu w Pucku, przez grupę mechaników pod kierunkiem majstra wojskowego Juliana Kucy kilku zdewastowanych wraków pozostawionych przez Niemców. Historyczny lot odbył się 15 lipca 1920r. (czyli dziś przypada jego okrągła rocznica), zaś za jego sterami siedział chor. pil. Andrzej Zubrzycki. Po pierwszym locie samolot trafił do...kasacji z uwagi na nadwyrężona konstrukcję i stwarzanie zagrożenia dla latających nim załóg.

 

Model powstaje o zestaw FF-33E z Techmodu, jednak tu już nie ma mowy o klejeniu z pudła i będzie trochę waloryzacji. Model docelowo trafi na Hel do MOW, na wystawę o MDLocie. Oto efekty wczorajszego dłubania:

ff33h300.jpg

ff33h301.jpg

Skrócone płaty,

ff33h302.jpg

Zmodyfikowany kadłub,

ff33h303.jpg

Kokpit, zestawowe fotele zastąpiłem wykonanymi od podstaw z blaszki i polistyrenu. Dalsze zdjęcia niebawem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z ta rocznicą rzeczywiście się fajnie złożyło, oby to był dobry omen podczas budowy. Okazuje się , że 15 lipca to nie tylko Grunwald

Oto efekty wczorajszego i dzisiejszego dłubania:

ff33h304.jpg

ff33h305.jpg

ff33h306.jpg

ff33h307.jpg

Klejenie w dalszym ciągu bardzo przyjemne, lecz nie tak relaksacyjne jak w przypadku Wolfchena. Przeróbki wymagają jednak trochę uwagi, nawet przy najlepszym jakościowo zestawie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Oto efekty ostatniego dłubania:

edek001.jpg

Silnik wmontowany w kadłub.

edek003.jpg

edek004.jpg

Poprawnie sklejony górny płat, przy "Wolfchenie" przeoczyłem szczelinę pomiędzy połówkami płata. Zrobiłem na nowo podstawę chłodnicy.

edek005.jpg

Pływaki również wymagały trochę przeróbek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja cicho obserwuję i bardzo cieszy mnie to, że zabrałeś się za maszynę z Pucka. O wiele bliższa mojemu sercu niż tamta z czarnymi krzyżami. Z niecierpliwością wyczekuję końca

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year later...

Miło mi przekazać, ze niebawem ukończę prace nad dokumentacją modelarską do FF-33 w kilku wersjach. Być moze któryś z wydawców prasy modelarskiej zechce opublikować rysunki (w tym dokładne rysunki silnika). Jeśli nie, to spróbuję je wydać sam w formie planów modelarskich. Pozdrawiam serdecznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...

Witam ponownie. Ostatnio "kontolowałem " prace nad nową wersją FF-33. Tym razem tą "szwedzką". Prace idą ostro, choć ze zrozumiaych względów i tak wloką się . Postaram się wrzucić ze dwie fotki nowych ramek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 months later...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.