Skocz do zawartości

ISU-152 1:35 Zvezda


sokol

Rekomendowane odpowiedzi

W prezencie urodzinowym dostałem dwa modele Zvezdy: ISU-152 i T-34-85. Do teciaka zamówione są gąski, więc na warsztat poszedł "zwieroboj":

 

0.jpg

 

Nie jest to co prawda model Tamki, ale dla relaksu można go zrobić. Model będzie w wersji stockowej (znaczy bez dodatków, no chyba że mnie gąski powalą i jednak kupię do niego ogniwkowe).

 

Patriotycznie model będzie oczywiście w polskim malowaniu:

 

isu-152.jpg

 

ITAL0296.jpg

 

800px-ISU_152.jpg

 

Tradycyjnie nie zwracając uwagi na kolejność w instrukcji skleiłem sobie kadłub i zamontowałem armatę:

 

1.jpg

 

2.jpg

 

Wanna kadłuba przez pomysł konstrukcyjny Zvezdy jest podatna na skręcanie - wzmocniłem ją trochę wklejając do środka wzmocnienia z prętów ramki wtryskowej. Poza tym jako tako części do siebie pasują - choć trochę szpachlówki nie zawadzi.

 

3.jpg

 

Jarzmo z działem pasowało bez problemów - oczywiście lufa wymagała szlifowania

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj!!!

Jeżeli mogę dodać swoje 3 grosze:

Przed sklejeniem wanny kadłuba do górnej części nadbudowy warto w klejic czy to do wanny czy tez do nadbudówki plastikowe pręciki takie do 2mm grubości. Powstanie wtedy dystans miedzy tymi częściami. Po złożeniu tak jak radzi Zvezda gąski będą bardzo blisko błotników a orginalnie jest tam sporo miejsca.

Jeżeli możesz poszukaj sobie innych gęsi te z zestawu są tragiczne.

Pozdrawiam Michał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A dziękuje za podpowiedź

 

Co do gąsienic to jest mały kłopot fruile do tego modelu to raczej za droga zabawka, a nie widzę innej alternatywy.

 

Znalazłem tylko gąski modelfixera, ale widzę że u nas to nie jest dostępne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do gąsienic to jest mały kłopot fruile do tego modelu to raczej za droga zabawka

Popytaj na forum, chyba juz ktos składał te potwory z tamki, a zakładał friule... więc taśmy mu pewnie zostały.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

'' Dostałem propozycje zakupu takich: http://www.ibg.com.pl/pl/product_info.php?manufacturers_id=25&products_id=1926 ''

 

Każde ogniwo trzeba piłować, zęby prowadzące ogniw są nierówne, jedne ogniwka są grubsze inne natomiast cieńsze.Szkoda tych pięciu dyszek!!!

Daj namiary na siebie to ci Tamijowskie plastiki wyśle plus parę dodatków które mi zostały a ich nie wykorzystam.Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

'' Dostałem propozycje zakupu takich: http://www.ibg.com.pl/pl/product_info.php?manufacturers_id=25&products_id=1926 ''

Każde ogniwo trzeba piłować, zęby prowadzące ogniw są nierówne, jedne ogniwka są grubsze inne natomiast cieńsze.Szkoda tych pięciu dyszek!!!

 

uuu...szkoda. Bo właśnie sie do nich przymierzałem... (do ISa-2). Gaski ogniwkowe robi jeszcze Eastern Express ale czy w Polsce sa do dostania - nie wiem..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Dzięki koledze Michałowi (lachim1902) trafiły do mnie plastikowe gąski od Tamki. I nie tylko Gąski, bo lufa i trochę blaszek. Więc dla Michała należy się wielkie

 

Lufa Tamki okazała się lepsza od Zvezdy, więc po drobnych zabiegach model zyskał nową lufę.

 

Model Zvezdy może się poszczycić sporą ilością jam skurczowych. Na przykład na częściach tylnego włazu. Ale szpachlówka pozwoliła wyeliminować te problemy.

 

Dla odmiany ściany wieży są gładkie jak pupa niemowlaka. Więc potraktowałem je papierem ściernym.

 

4.jpg

 

5.jpg

 

6.jpg

 

7.jpg

 

8.jpg

 

9.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kaem z zestawu, a dzięki Pawłowi kaem będzie miał jeszcze fototrawiony magazynek i taśmę amunicyjną.

 

Jarzmo to potraktuje rozpuszczalnikiem i szczoteczką - powinno wyjść dobrze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajnie wyszła Ci wieża tego teciaka

 

Mam w planach T-34 ze Zvezdy to powtórzę patent.

 

W ISU jarzmo potraktowane zostało rozpuszczalnikiem i twardą szczoteczką do zębów - na zdjęciach tego nie widać, ale faktura zrobiła się chropowata. W jarzmie wywierciłem otwór po prawej stronie lufy, który jest w prawdziwym wozie, a w modelu Zvezdy nie został uwzględniony.

 

Doszły uchwyty na wieży i płycie silnika - wykonane ze szpilek. Część wykonana została jako nienaruszona, część pogięta w trakcie eksploatacji.

 

10.jpg

 

11.jpg

 

12.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie do fanów SU/ISU

Wczesne ISU-122/152 miały na górnej pokrywie 2 włazy dzielone na pół. Późna produkcja (1944?) miała 3 nowe włazy niedzielone. Czy ktoś ma zródła, które potwierdzają wersję pośrednią z trzema włazami dwudzielnymi?

Miałem kiedyś model ISU-152 1/30 firmy Ogoniok, który miał 3 włazy dwudzielne. Czy ktos to może potwierdzić?

Pod tym linkiem zdjęcie takiego modelu http://www.internetmodeler.com/2001/january/armor/isu152.htm

pozdrowienia,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj!

Model który przestawiony jest na zdjęciach jest jak na moje oko mieszanką kilku wersji.

JSU-152 zmodernizowane po 1956 roku posiadały trzy okrągłe nie dzielone włazy na dachu nadbudówki i jeden prostokątny na tylnej części dachu i ściany, zmieniono opancerzenie przedziału silnikowego. Zmodernizowane pojazdy otrzymały oznaczenie JSU-152 K.

Myślę że wydawnictwo Militaria zaspokoi Twoja ciekawość monografią JSU-122/152 nr zeszytu 336 autorstwa Janusza Ledwocha

Tank Power XCIV

http://www.militaria.net.pl/pl/336.html

http://www.thetankmaster.com/english/afv/isu152k.asp

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pracę trwają - postaram się dziś wrzucić fotki.

 

Ale mam jedno pytanko - czy tak były montowane anteny na ISU?

 

isu-152%204.jpg

 

isu152%20nov43.gif

 

Nie znajduje takiego mocowania anteny na zdjęciach archiwalnych, a taki montaż mi się podoba i chciałem w swoim modelu go zastosować

 

Mała poprawka - znalazłem zdjęcie:

http://commondatastorage.googleapis.com/static.panoramio.com/photos/original/22855221.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prace zmierzają do końca - zostały jeszcze taśmy na 3 zbiornikach dodatkowych, gąski i malowanie. Część elementów (koła i wkm) nie są przyklejone.

 

20.jpg

 

21.jpg

 

22.jpg

 

23.jpg

 

I "Zwieroboj" po pomalowaniu surfacerem

 

24.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...

Prace trochę przez wakacje były spowolnione, ale coś się w międzyczasie dłubało, więc teraz taka relacja zbiorcza

 

Po pomalowaniu na kolor bazowy:

 

25.jpg

 

Prace nad gąskami przy użyciu wynalazku Tamki to czysta przyjemność - ukształtowany kawałek plastiku z rowkiem na zęby umożliwia ułożenie gąsienic z odpowiednimi zwisami. Pojedyncze ogniwa fajnie zaskakują i po kilku kroplach kleju penetrującego powstaje ładnie ukształtowana gąsienica

 

Także jeszcze raz wielkie podziękowania dla kolegi Michała

 

26.jpg

 

27.jpg

 

28.jpg

 

29.jpg

 

No i już prawie efekt finalny:

 

1.JPG

2.JPG

3.JPG

4.JPG

5.JPG

6.JPG

 

Powyższe zdjęcia pokazują model po położeniu kalek. Dziś po ich wyschnięciu będzie jeszcze retusz w ich okolicach i retusz całości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.