Skocz do zawartości

U-60, Uboottyp IIc, Mirage 1:400


donalyah00

Rekomendowane odpowiedzi

Witam w kolejnej relacji archeologiczno-szkutniczej.

Archeologicznej dlatego, że prezentowany model przeleżał rozbabrany parę lat w magazynie zanim do niego wróciłem.

 

Wytwór Mirage'a tylko z daleka przypomina Uboota typu II. Spróbuję doprowadzić go do troszkę lepszej formy, ale dalej będzie tylko podobny do "dwójki". Kadłub oraz kiosk mają szereg sporych błędów wymiarowych i geometrycznych, praktycznie niemożliwych do usunięcia bez bardzo drastycznej ingerencji w model (czyt. szybciej i wygodniej byłoby od podstaw...). Spróbuję pokrótce omówić je w trakcie warsztatu.

 

Do waloryzacji modelu wykorzystałem dedykowany zestaw fototrawiony Mirage'a o nr kat. 00540025. Przy jego pomocy poprawiłem imitacje otworów przelewowych, które Mirage wykonał w połówkach kadłuba. Dodam, że układ i kształt tychże otworów w "surowym" modelu (bez blaszek) jest zupełnie nieprawidłowy. Po oględzinach dokumentacji okazało się, że blaszki też nie są najlepsze, ale to już opuściłem...

Wykonałem od podstaw wnękę kotwicy - w modelu była w złym miejscu i o złym kształcie. Dodałem również wnękę zaworów dennych w kilu. Kolejną bolączką zestawu jest kształt dziobowej części kadłuba w okolicach wyrzutni torped. Chcąc wykonać wyloty wyrzutni poprawnie, w zasadzie trzeba by było zrobić je od nowa. Przy pomocy kawałków polistyrenu sprobowałem je choć trochę zmodyfikować. Kolejną modyfikacją było nacięcie podłużnych szczelin nad "bąblami" na kadłubie. Na wypraskach nie zaznaczono ich wcale.

 

Oto jak model wyglądał w momencie "odgrzebania":

U60_001.jpg

U60_002.jpg

 

Po doklejeniu kolejnych pasków PS dziób prezentuje się następująco:

U60_004.jpg

 

Usunąłem wykonane fabrycznie dławnice śrub i zastąpiłem je odcinkami prętów PS o odpowiedniej średnicy. Miejsce klejenia "zaszpachlowałem" cienkimi pręcikami. We wnęce zaworów dennych umieściłem imitacje wylotów samych zaworów. Oprócz tego nawierciłem parę otworów montażowych.

U60_003.jpg

 

"Odgrzebany" kiosk był już sklejony i miał pocienione ścianki. Usunąłem z niego wszelkie imitacje osprzętu na burtach - odtworzę je od podstaw. Pierwszym krokiem jest poprawa kształtu rufowej części kiosku. W modelu jest ona obła, w oryginale była to ostra krawędź.

U60_005.jpg

 

Chciałbym pomalować model w barwach asa (tak dla odmiany ) - 1940 r, dowódca: niejaki Adalbert Schnee.

Znalazłem kilka fotek oryginału z okresu IIWŚ.

 

Burta prawa:

U60_000b.jpg

źródło:www.subsim.com

 

Burta lewa:

U60_000a.jpg

źródło:www.subsim.com

 

Front kiosku:

U60_000c.jpg

źródło: Vom Original Zum Modell - Uboottyp II. Wyd. Bernard und Graefe

 

Mam wątpliwość dotyczącą namalowanych na kiosku godeł. Czy w którymś momencie okręt nosił foczkę na obu burtach kiosku (jak chce Mirage w instrukcji)? Podejrzewam, ze nie - foczka była tylko na prawej burcie, zaś na lewej postać w kapeluszu. Ktoś się może orientuje w temacie?

 

Pozdrawiam,

Marek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakbyś chciał się bawić w robienie okrętów asów to Adalbert Schnee jest naprawdę godnym uwagi tematem. Dowodził trzema podtypami Uboota II (A,B,C) Potem pływał na typie VIIC A zakończył wojnę z typem XXI przy czym osiągnął na nim sukces... Powrócił na nim do BAZY z patrolu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No, to czeka nas kolejny pokaz zegarmistrzostwa

Z przyjemnością popatrzę

zakończył wojnę z typem XXI przy czym osiągnął na nim sukces... Powrócił na nim do BAZY z patrolu
Pomimo rewelacyjnych możliwości Typu XXI przewaga aliantów i ich doświadczenie w działaniach ZOP pod koniec wojny było tak duże, że to był naprawdę spory sukces. Ja bym dodał jeszcze inny - jako jeden z niewielu asów PRZEŻYŁ JĄ.

 

bzzz-bzzz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam w kolejnej relacji - super ze zaczałes nowy temacik.

Cześć Marcinie! Jak tam przerwa modelarska? Długo jeszcze?

 

Marku, jak postępy ? Coś nowego dawaj, bo sam się wkręcam po Surcoufie na to maleństwo...

Ha! Po Surcoufie? A fotki? Wrzuć proszę jakąś galerię. Czy robiłeś gdzieś relację z budowy? Pudło z owym francuzem czeka u mnie na swoją kolej - chętnie pooglądam walkę z wiekowym już wypustem Hellera.

 

A maleństwo, jak to maleństwo wymaga cierpliwości... Zacisnąłem zęby i spróbowałem odtworzyć w miarę prawidłowy kształt dziobu. Poniższe fotki zrobiłem po 2 szpachlowaniach i surfacerze. Jeszcze trochę lepienia dziur przede mną, ale chyba widać już światłko w tunelu. Niestety w pierwszym etapie lepienia modelu (jeszcze przed bieżącą relacją) udało mi się zalać część otworów przelewowych surfacerem. Będę już z tym musiał żyć...

 

Profil prawy:

U60_006.jpg

 

Profil lewy (dla odmiany od rufy):

U60_007.jpg

Nawierciłem otwory rur wydechowych diesli, wyprofilowałem kształt pawęży rufowej oraz oraz wykonałem nowe, delikatniejsze dławnice wałów śrubowych.

 

Rzut oka na dziobowe wyrzutnie toped. Przy okazji, zamiast monety lub zapałki - model jest nabity na igłę lekarską (obsadka igły wystaje z kila).

U60_008.jpg

 

Kolejna faza obróbki kiosku. Wyrzeźbiłem wgłębienia świateł pozycyjnych, ale jeszcze muszę je porównać z dokumentacją. Jak patrzę teraz na fotki to wydają mi się za wysokie.

U60_009.jpg

 

CDN.

 

Pozdrawiam,

Marek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fotki i galeria jutro.

Super!

 

Przez ciebie kupiłem U-14 w wersji multimedialnej ( żywica + blaszki ) z WCM-u. Zobaczymy...

He he he! Witaj w klubie miłośników Mirage.

Ten zestaw "multimedialny" to niezła heca jest. Czy masz w nim jakieś inne elementy żywiczne niż duże godło jednostki? Blaszki też są okrojone - brak w nich właśnie... otworów przelewowych.

 

Lepsze blachy (z otworami) do typu IIb są tu:

http://www.wcm.com.pl/index.php?action=show&id=10963

 

Pozdrawiam,

Marek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Super Moderator
Cześć Marcinie! Jak tam przerwa modelarska? Długo jeszcze?
Aaaaa jeszcze z miesiąc. półtora.... Wykanczanie mieszkania trwa... Tymczasem pozostaje mi szczatkowe zagladanie na forum i kibicowanie Od pazdziernika powinienem rozpakowaćswoje stocznie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć Marcinie! Jak tam przerwa modelarska? Długo jeszcze?
Aaaaa jeszcze z miesiąc. półtora.... Wykanczanie mieszkania trwa... Tymczasem pozostaje mi szczatkowe zagladanie na forum i kibicowanie Od pazdziernika powinienem rozpakowaćswoje stocznie

Życzę zatem wytrwałości w modelarstwie 1:1 i rychłego powrotu do mniejszych skal.

 

Przeczyściłem rozpuszczalnikiem GS i wykałaczką większość pozatykanych otworków i wygląda to teraz nieco lepiej. Pozwoliem sobie dzięki temu na kolejną warstwę surfacera. Przed malowaniem na kolory właściwe jeszcze raz przeczyszczę ponownie pozalewane otwory.

 

Udało mi się wreszcie zwalczyć dziobowe wyrzutnie torpedowe. Oto co z tego wynikło:

U60_010.jpg

U60_011.jpg

Dokleiłem też mocowanie steru i zacząłem "przyozdabiać" kadłub.

 

Oprócz tego zająłem się również kioskiem. Dorobiłem od podstaw przednią, wystającą cześć podstawy. Wykonana przez Mirage miała złe proporcje i wymiary. Nawierciłem imitacje stopni w tylnej części kiosku oraz wykonałem światła pozycyjne. Dwa burtowe i jedno z przezroczystej, wyciągnietej nad płomieniem ramki w "krawędzi spływu" kiosku. Rozpocząłem również prace nad wnętrzem kiosku - udało mi się póki co zrobić podłogę (liptonowa siatka naklejona "cienkim" klejem Tamiyi na płytkę PS).

U60_012.jpg

 

CDN.

 

Pozdrawiam,

Marek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie.

 

Tym razem pobawiłem się trochę z rozciąganiem ramek PS. Oto efekt:

U60_013.jpg

U60_014.jpg

Rozciągnięte ramki "chwytałem" punktowo klejem CA a następnie "spawałem" przy pomocy "cienkiego" kleju Tamiyi.

Póki co imitacje zakładek blachy są mocno przesadzone - kolejnym etapem będzie surfacer. Następnie zamierzam przetrzeć "naspawane" pręty papierem ściernym, tak, aby obniżyć ich wysokość.

 

Kiosk też dostał ramkę - dookoła górnej części.

U60_015.jpg

Czeka ją jeszcze szpachlowanie i szlifowanie, ale to już po urlopie.

 

CDN.

 

Pozdrawiam,

Marek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Chwilowo zająłem się przygotowaniami do kolejnego modelu (już wkrótce na forum) i u-boot poleżał trochę na boku. Znalazłem jednak odrobinę czasu i pobawiłem się jeszcze z kadłubem.

 

Rufa, kanał lewy...

U60_017.jpg

...kanał prawy:

U60_018.jpg

 

Z dwuskładnikowej masy epoksydowej Tamiyi dorobiłem imitację gumowej odbojnicy na końcu kadłuba. Dołożyłem jeszcze spawy oraz nawierciłem część otworów przelewowych. W oryginale były owalne, ale przyjąłem pare uproszczeń w modelu... Wały śrubowe, ich mocowanie oraz ster wykonałem od podstaw.

 

Dziób, kanał lewy...

U60_016.jpg

...kanał prawy:

U60_019.jpg

 

Na dziobie również przybyło spawów oraz perforacji. Dodatkowo, z płaskich, fototrawionych podkładek (zestaw nuts&washers Verlindena w skali 1:35) wykonałem imitacje czujników hydrofonu. Całość potraktuję jeszcze surfacerem i zobaczę czy szczeliny przy mosiężnych krążkach zmniejszą się. Jeżeli nie – nakleję na mosiądz cieniutkie krążki z folii aluminiowej. Dziobowe stery głębokości oraz osprzęt dziobówki wykonałem od podstaw.

 

Posiedziałem chwilę również przy kiosku – dołożyłem poręcze (rozciągnięta ramka PS) oraz wyposażenie wnętrza. Jako, że nie posiadam dobrych zdjęć wnętrza kiosku typu IIc, odwzorowałem je na podstawie zdjęć typu IIb.

U60_020.jpg

 

CDN.

 

Pozdrawiam,

Marek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oglądając post z 12 sierpnia zajarzyłem, że jakimś cudem przeoczyłem ciekawy fragment relacji, aż normalnie mi głupio .

Jako, że nie posiadam dobrych zdjęć wnętrza kiosku typu IIc, odwzorowałem je na podstawie zdjęć typu IIb.
Przypuszczam, że posiadasz dostęp do czworoksiągu Trojcy "Ubootwaffe 1939-1945"... Przeglądałem go przed chwilą, ale tam są tylko 2 zdjęcia podpisane jako "typ 2C" i też na nich niewiele widać . Owszem, jest rysunek typu 2C, ale to tylko rysunek, w dodatku tylko jeden rzut z boku i w skali 1:100 (autorstwa A.Łopatniuka). Oczywiście, jak chcesz, skaner mam.

 

bzzz-bzzz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wielkamucho! Książki AJ-Pressu posiadam, najbardziej wartościowa jest jednak niemiecka monografia Von Orginal zum Modell - Uboottyp II. Niegdyś w magazynie Model Hobby wydawanym przez Mirage zamieszczony był również niezły zestaw planów. Z tych materiałów korzystam.

 

Pozdrawiam,

Marek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki skell!

 

Krótka aktualizacja:

U60_021.jpg

U60_022.jpg

U60_024.jpg

 

Kadłub został pokryty surfacerem, ponaklejałem też okręgi z folii aluminiowej na wszystkie mosiężne imitację czujników hydrolokatora. Wydaje mi się, że sama folia ponaklejana na gładki, niepodziurawiony kadłub przyniosłaby najlepszy efekt.

Wykonałem od podstaw kotwicę - ta z zestawu fototrawionego była za duża.

 

Kiosk otrzymał większość wyposażenia - brakuje jeszcze peryskopów i relingu.

U60_025.jpg

 

Coś mi się wydaje, że w przyszłym tygodniu będzie malowanie.

 

CDN.

 

Pozdrawiam,

Marek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Dzięki Panowie!

 

Miało być już malowanie, ale nie zdążyłem z przygotowaniami. Posunąłem jednak prace o krok do przodu:

U60_026.jpg

Polery wykonałem z mosiężnej rurki Griffona o średnicy 0,4 mm. Uchwyty wewnątrz polerów to cienka folia aluniniowa.

Śruby tradycyjnie - z pociętych pod kątem profili PS.

 

CDN.

 

Pozdrawiam,

Marek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.