Skocz do zawartości

Bismarck hachette 1:200 - Bartek


Civic_PL

Rekomendowane odpowiedzi

Daj spokój. Ja się męczę z tymi stopniami w 1.350 i uwierz mi że to dopiero jest

Ale jak komu potrzeba. Czekam na kolejne aktualizacje Twojego "maleństwa"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...
  • Odpowiedzi 86
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Witam po malej przerwie oto kilka fotek z aktualnych prac i mam wkoncu dobre wiesci pozyczylem cyfrówke od szwagra :P teraz to bedzie 10 megapix :P a nie 2 jak to mialo miejsce do tej pory mam nadzieje ze bedzie widac teraz wiecej detali

 

29a2af59816827a2med.jpg

 

23ad162402ae5a41med.jpg

 

afa88f331dce9c30med.jpg

 

7cf26767d6c545b5med.jpg

 

0c9e45d4a7d47a42med.jpg

 

 

 

e3f843387a65d285med.jpg

 

434d6f8a2de47510med.jpg

 

aae30eea4285c893med.jpg

 

ff5745c938c1f88emed.jpg

 

fc0284781e8e655fmed.jpg

 

aaeff707908e821cmed.jpg

 

0c9e45d4a7d47a42med.jpg

 

teraz aktualnie maluje kadłub za kilka dni , a moze tydzien bądz dwa :P pokaze zdjecia kadłuba :P tak dlugo poniewarz maluje sprayem nie aero i czas wysychania farby sie wydluza podklady itp oraz kolory wlasciwe :P , ale obiecuje ze zrobie zdjecia kadluba tez cyfrowka :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć mam do ciebie pytanie. Czy jak złożyłeś szkielet kadłuba i przygotowywałeś go do obklejania listeweczkami czy wszystkie żebra były o odpowiednim kształcie? Czy niektóre były za małe lub za duże?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skell:

 

THX wszystko ładnie się prezentuje ze względu na jakość wykonania tych elementów

 

 

 

 

Kzugaj:

 

co masz konktretnie na myśli chodzi ci o wręgi (te żebra) ? jesli tak to mialem je równo przyklejone i nic mi nie przeszkadzało podczas klejenia poszycia z tych super miekkich listewek z lipy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No no.... To co widzę na zdjęciach robi wrażenie.. Ależ to będzie piękny kolos jak już go ukończysz.

Skell ma rację. 1/200 to kawał pływadła Czekam w pierwszym rzędzie na dalsze aktualizacje

 

Pozdr.

Maciek/Macisso

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich moich kibiców i brać bismarck'ową teoretycznie ukończyłem malowanie kadłuba , lecz jest małe ale ... farba której użyłem na spodnią część kadłuba (odcień czerwono-brązowy) to był akryl stwierdzam ze to była bardzo lipna farba ponieważ podczas maskowania tej części taśmą ( tamiyą ) i papierem wyszedł spory babol a mianowicie ten akryl bardzo długo odparowuje i papier się poprzyklejał miejscami do kadłuba i trochę szpecąco to wyszło ( zostalo troche papieru na kadlubie usunelem to zmywajac wodą papier zeszedl ale slady sa i teraz mam pytanie : co zrobic z tymi sladami przeszlifować papierem wodnym 2500 ?

bo na kolejne malowanie i maskowanie nie mam siły

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmm.... Dobrze by było żeby bardziej doświadczeni w takich problemach się wypowiedzieli. Ja nie chcę doradzić źle

Może jakieś foto z zagadnieniem wrzucisz. W sensie rozmiarów zniszczeń.

 

Pozdrawiam

Maciek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak obiecalem wrzucam zdjecia po malowaniu wstepnym z kadluba : na zdjeciu widac malowany czarny pas biała częsc to podklad

908383660b91c341med.jpg

Natomiast zółte fragmenty to tasma maskujaca majaca zakryc biala część

713de6dbc1374936med.jpg

tak jak widac na fotkach maskowanie + papier w górnej części kadłuba który będzie fatalnym skutkiem ale to wina farby zreszta zaraz pokaze o co chodzi

e22b0dee1610d539med.jpg

tu sa widoczne slady po usnietym papierze ktory sluzył do maskowania zmylem go zimna wodą ale sa te slady :(

1aa473221063038amed.jpg

201058d74858e2b5med.jpg

tu w części dziobowej jest ok to swiatło sie odbija od lampy z aparatu :P najgorzej jest na srodku spodu

15ff4257c46f866dmed.jpg

od boku jest git mozna by powiedziec :P

05586f9d1bd851dcmed.jpg

sorki za odbicie swiatla kiepski ze mnie fotograf :P

d2223a969a6c5713med.jpg

a tu juz mój babol zjebalem przy maskowaniu ale to bede na bank poprawial i to jakos teraz na dniach :P na rufie gdzie jest bialy poczatek "białej fali" podspodem nie dalem tasmy :P i wysło szary :P to mój babol przyznaje sie bez bicia :P

d2cf5b0c6a6a987dmed.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Super Moderator
papier w górnej części kadłuba który będzie fatalnym skutkiem ale to wina farby
sorki za odbicie swiatla kiepski ze mnie fotograf
a tu juz mój babol zjebalem przy maskowaniu
mój babol przyznaje sie bez bicia
Tylu słów samokrytyki w jednym poście jeszcze nie spotkałem ale ważne że prace napierają do przodu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja na Twoim miejscu raczej przeleciał bym spód drobnym papierkiem wodnym i polakierował na nowo. Tak mi się wydaje....

Natomiast myślę że powinieneś zwrócić uwagę na pewien szczegół. Chodzi mi mianowicie o pasy "zebry" na burtach.

Po pierwsze namalowałeś je na linii wodnej i kończą się idealnie wraz z jej górną linią. Jeśli się nie mylę (nie do końca jestem pewien czy dobrze pamiętam) kamuflaż ten był zamalowywany przez załogę kiedy Bismarck zawiną do fiordu w Norwegii po drodze na Atlantyk. Z racji że nie odbywało się to w suchym doku, owa zebra nie mogła kończyć się tak idealnie równo. Podejście zapewne nie było możliwe z racji że okręt powinien być dość mocno zanurzony (kupa paliwa, zapasów, amunicji itd). Poza tym woda która wraz z falami ciskana była na burty zmywała by świeżą farbę nałożoną w okolicy wymienionej już linii wodnej. Zmierzam do tego że kamuflaż powinien wchodzić nieznacznie na burty w sposób dość widoczny i kończyć się raczej w sposób nieregularny (poszarpany).

Sprawa druga tyczy się czarnej części zebry na linii wodnej. Zapewne malowałeś tą samą farbą (pamiętam że tryskasz sprayem) i w/w część kamo nie jest widoczna wcale. Tak się zastanawiam co możesz zrobić.... Może zamaskuj całość do koła czarnych pasów i najpierw tryśnij go na szaro, a potem delikatnie czarnym, tak żeby szary odrobinę przebijał. W ten sposób czarna część zebry będzie odcinała się od czerni tak często już przeze mnie wymienianej linii wodnej

Na koniec mojego wywodu dodam jeszcze że "pasy" na burtach powinny lekko przebijać z pod farby naniesionej na nie, czyli nie pozostaje Ci nic jak namalować je w całości na burtach, a potem zamalować szarym, w sposób czujny i kontrolowany, tak żeby było widać że są pod spodem.

Wiem że włożyłeś wsporo pracy w aktualne malowanie, ale pomyśl że jeśli to zrobisz jeszcze raz z uwzględnieniem moich rad/ględzeń** na pewno gdy spojrzysz na efek poczujesz to niesamowite "coś" co po stokroć wynagrodzi trudy

Nie mniej kadłub wygląda imponująco, a "live" to musi być naprawdę kawał pływadła

 

**niepotrzebne skreślić

 

Pozdrawiam

Maciek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się z przedmówcą, warto by było przelecieć delikatnie papierkiem część podwodną i poźniej jeszcze raz delikatnie przemalować.

 

Co do kamuflażu - z którego okresu robisz Bismarcka?

Jeżeli z wizyty we fiordach, to powinieneś dodać jeszcze ciemnoszare dziób i rufę.

Jeżeli z późniejszych dni, to tak jak napisał Macisso pasy zebry powinny przebijać przez szarą farbę, tak jak i ciemnoszary kolor, o którym pisałem wyżej. Zdjęcia oryginału wyraźnie to pokazują.

 

Przyczepiłbym się jeszcze do kolorku, moim zdaniem, szary jest trochę za jasny.

 

Podziwiam Twój zapał do tego kolosa.

Skell

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na wstepie powiem ze dzieki wszystkim za uwagi i "przyczepki" bo są potrzebne jak się cos spieprzy.

Ale chyba sie trochę nie zrozumielismy moj bismarck bedzie z 21-27 maja 1941 dodam że ja się moze nie trzymam faktow autentycznych lecz tego co pokazuje mi instrukcja z hachette a mianowicie załączam fotki z oryginalnej instrukcji budowy firmy "Amatii" to ze na czarnym pasie jest troszke inszy odcien czarnego tzw. (antracytowy) jesli chodzi o zebre to sie zgadzam ale nie w tym maskowaniu co ja prezentuje jest wlasnie tak jak ja zrobilem na wczesniejszych fotkach, jeśli cos nie tak to wpier... maja goscie z amatii i Hachette :P bo ja sie całkowicie trzymam instrukcji ich nie wiem jak to mogło wyglądac w oryginale dlatego zrobilem tak jak proponuja w instrukcji.

 

Oto trzy warianty Bismarcka wszystkie trzy jaknajbardziej prawidlowe i zgodne z historią

9cf13224e585f27amed.jpg

oto mój egzemplarz ktory wybralem niby najlatwiejszy ale malo spotykany najcześciej spotykany to drugi wariant

a346f5bc22c2160cmed.jpg

oto wersja najbardziej popularna

06ec761fff7b91d3med.jpg

a to wersja najtrudniejsza

caf2ab552dd18d4cmed.jpg

 

tak juz pisalem ja robie tą pierwsza wersje co jest zaznaczona na zdjeciu

 

 

tu fragment instrukcji w ktorej hachette pokazuje sposob malowania białych pasow

0ae748cb70df279amed.jpg

fc6578b253ce3752med.jpg

 

ta fotka przedstawia szczegółowy schemat malowania Bismarcka wlasnie w wersji ktorą ja robie , tak wiec ja nie robilem tego maskowania z realnych moze faktow w ktorych Maciek wspomina tak pieknie ,lecz sie sugerowalem wyłącznie instrukcją gdzie nie piszą o tym ze był dosc mocno zanurzony itp podczas malowania tylko prawdopodobnie amatii zrobil to tak zeby ladnie wygladało , tak mi sie wydaje :P

49c0319baf718827med.jpg

 

A tutaj chcem rozwiać wątpliwości jakich odcieni farb uzywałem :

7a40abc96d94dee7med.jpg

6e1be94ef5b44309med.jpg

03f298d7157b26e1med.jpg

 

a teraz różnice kolorów od wersji 1 czyli mojej do porównania do wersji 2 i 3

2af9a621a6570eccmed.jpg

eb4b9728e15a4f9amed.jpg

 

i na koniec caly plan wszystkich wersji malowania kolorów bismarcka

32bdda0e3401ebeamed.jpg

 

na podsumowanie :

1) jesli ktos ma jeszcze jakies uwagi lub wskazowki walcie smiało

2) ale wyszedł mega post :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale wyszedł mega post :P

Co racja to racja

Na wstępie może ja troszkę się wytłumaczę... Mianowicie próbuję namówić Cię do wykonania tego pięknego modelu w taki sposób, aby jak najbardziej odwzorowywał oryginał. Instrukcje w bardzo wielu przypadkach pomijają pewne szczegóły i są tak zwaną wersją uproszczoną. Naturalnie nie wiem czy chcesz aż tak bardzo zagłębiać się w swojej pracy i być może moje spostrzeżenia są nie na miejscu. Masz pełne prawo wykonać model wedle instrukcji i na pewno będzie to bardzo udany okaz. Jeśli jednak chciał byś podnieść jakość wykonania tak, aby model jak najbardziej przypominał prawdziwy, powinieneś dokładnie prześledzić zdjęcia oryginału przy każdej z wykonywanych czynności. W Twojej instrukcji nie widać pewnych niuansów w malowaniu burt, które to są widoczne na zdjęciach Bismarcka gdy wyruszał z fiordów na swój ostatni rejs, a pisałem o tym w poprzednim poście.

Decyzję musisz podjąć sam. Czy wykonać jak w instrukcji i cieszyć się dużo wcześniej gotowym modelem, czy też porwać się na wnikanie w szczegóły i detale, co niewątpliwie wymagać będzie większego nakładu czasu/pracy/cierpliwości, ale za to efekt końcowy będzie ciekawszy.

To tyle chyba. W sumie to też troszkę się rozpisałem

Czekam na dalsze postępy i aktualizacje w pierwszym rzędzie

 

Pozdrawiam

Maciek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak , mysle ze zostane wlasnie przy instrukcji wiem ze ide na łatwizne w porównaniu do innych ,ale mnie ten typ malowania z instrukcji satysfakcjonuje ,dlatego ze juz walcze z tym okretem ponad 4 lata wiec wkoncu trzeba go ukonczyc no i zaczyna mi sie szkola od pazdziernika , wiec bede mial automatycznie mniej czasu dla modelu .

Plany na przyszlosc : przetre to dno kadluba papierem i chyba prysne jeszcze raz no i poprawie czarny pasek na rufie gdzie jest siwy :P

tyle co do kadluba

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wow, aleś zaszalał...

 

Kolory RAL, które widzę na planach oczywiście są zgodne z ogólnie przyjętym schematem malowania Biasmarcka, poprostu na podstawie Twoich zdjęć RAL7000 wydał mi się za jasny.

 

Co do instrukcji.... - chyba nie przesadzę, pisząc że większość modelarzy na tym forum traktuje wytyczne producentów zestawów jedynie poglądowo, tym bardziej jeżeli chodzi o kwestię malowania.

 

Bismarck został przemalowany w Norwegii, i "ślady zamalowania" są widoczne na wszystkich późniejszych zdjęciach (zebra prześwitująca spod szarego, oraz zaciemnienia dziobu i rufy).

 

Polecam:

http://bismarck-class.dk/bismarck/paint_schemes/paintbism1941rheinubung.html

 

Osobiście stawiam na (w miarę możliwości/zacięcia/czasu i priorytetów) pełne odwzorowanie obiektu przedstawianego w skali - stąd moje trzy grosze....

Nie traktu broń Boże moich wywodów jako pouczania lub też jako prztyczka w nos. Jeżeli wykończenie modelu "zgodnie z instrukcją" sprawia Ci pełnie satysfakcji to świetnie! Od tego jest modelarstwo - FUN przede wszystkim.

 

 

Pozdrówka

Skell

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Thx Skell , ale juz tak jak pisałem wczeniej nie mam juz szczerze mowiac czasu na to i zostane przy schemacie instrukcyjnym tym bardziej ze amatii i hachette robili instrukcje na podstawie oryginalnych planow budowy te niedociagniecia w mojej instrukcji pewnie sie wiążą z tym jak juz powiedział Maciek z pewna estetyka i uproszczeniem tych detali o ktorych wspominacie nie mniej jednak jestem wam wdzieczny za te uwagi dzieki nim mam lepsze obeznanie na temat samego oryginalnego statku to mi wystarczy co do modelu to zostane juz przy swoim i tak jak pisalem poprawie tylko ten spód kadluba i czarny pasek na rufie , a co do odcienia ze za jasny na zdjeciach ten szary to pewnie znowu lampa blyskowa dodala tego bądź moje oswietlenie z pokoju . Jeszcze trzeba wziąść pod uwage to ze same nadbudówki sa alowane RAL 7001 a nie 7000 tak jak jest gorna czesc kadluba stad ta rozbierznasc jasnego szarego nie wiem w kazdym badz razie jest ok

ogólnie pozdrawiam !!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam po przerwie i wrzucam fotki z poprawek z ktorej jestem bardzo zadowolony odrazu zaznacze ze malowanie jak ktos by sie dalej czepial jest "instrukcyjne" (wersja uproszczona)

 

7b039c6d0c4e6730med.jpg

f88d69f4ecee1bc2med.jpg

f5859fcc67f6d48bmed.jpg

 

A tutaj udało mi sie okiełznać tą bestię w pełnym wymiarze . Z uwagi ze mam ciasny pokój wczesniej nie załapał sie w całości, przestawiłem specjalnie meble zeby go ogarnąć :P

 

c870aac6b3413f5emed.jpg

041ba19e86e28c53med.jpg

 

 

No to finalnie tak bedzie wyglądał mój kadłub teraz poczekam az ten akryl jeb... odparuje :P nastepnie biore sie za poszycie pokładu, a no i sorki za tło na fotkach ale naprawde nie mam warunków zaspecjalnie do tego z resztą sami widzicie po wymiarach :P na żywca 1000% lepszy efekt i oczywiście ładniejszy , a prezencja i wymiary przerastaja moją całą rodzinkę :P

POZDRAWIAM !!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tutaj prezentuje jak wygląda w zbliżeniu deskowanie na pokładzie jest to nadruk na drewnie

c53c1e6287641800med.jpg

 

 

 

A tutaj mały up loadzik rozpoznania powietrznego jednak zdecydowałem się sfastyki oczywiście nie są jeszcze finalnie ukończone . Jednak przyznam się że na pozór sporo jest przy nich roboty :P , ale oko bardzo cieszą :P

 

9d7bfc07987d70acmed.jpg

ebecc1737aac7badmed.jpg

42e98d086413b706med.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.