Skocz do zawartości

[R] OA-4M Skyhawk - Hasegawa 1/72 - model relaxacyjny


Moses

Rekomendowane odpowiedzi

Postanowilem skleic cos jako odskocznia od modeli ktore tworze, cos nieskomplikowanego, bez dodatkow w postaci blaszek i podobnych. Bedac dzis w sklepie majac juz w reku OV-10 Bronco w oko mi wpadla wersja Skyhawka ktora w mlodosci sklejalem, co fakt Fujimi a nie Hasegawy, wiec wybor padl jednak na ten model.

 

755aa872a12598bam.jpg

 

Co w pudle

W pudelku mamy 5 ramek z szarego plastiku oraz jedna z przezroczysta. kalkomanie pozwalajace na wykonanie 3ch wersji kolorystycznych OA-4. Wszystkie wersje przedstawiaja samoloty USMC , ktory jest jedynym uzytkownikiem tej wersji i mamy tak

1. OA-4M 01 bu.no. 154638 H&MS-12 "Outlaws" 05.1985. Samolot z normalnymi (bialymi oznaczeniami) w 3-kolorowym szarym kamuflarzu (ten ja wybralem)

2. OA-4M 06 bu.no. 154645 H&MS-12 "Outlaws" 08,1986. Samolot z oznaczeniami low-vis, Charakteryzuje sie tym ze oznaczenia sa w barwach w ktorych jest kamo na zasadzie kontrastu. Niestety pomimo tego ze wyglada to ciekawie nie zdecydowalem sie na ta wersje gdyz kalka zostala kiepsko zrobiona, tzn nierowno nalozona zostala farba.

3. OA-4M 03 bu.no. 153527 H&MS-32.

Wracajac do wyprasek. Jest to model z konca lat 80tych wiec trzyma standard. Kabina pilota uproszczona (raptem 5czesci + piloci) tablice przyzadow sa plaskie a zegary sa w formi kalki, duzo nadlewek. Linie podzialu blach delikatne wypukle, oraz wklesle (stery oraz wzierniki). Model mozna wykonac z otwarymi hamulcami aeroddynamicznymi, jednak wymaga to duzego nakladu pracy gdyz komory sa uproszczone (ja ich nie bede robil). Oslona kabiny dzielona.

 

A jak to ma sie do planu?

Co fakt nie mam planow OA-4M, ale w starej AERO Technice Lotniczej nr.1/91 (Starsi modelarze lotniczy pamietaja napewno to pisemko) byly plany A-4M, na postawie ktorego powstala wersja dwu miejscowa, wiec pozwolilem sobie mniej wiecej porownac jedno z drugim. I mamy tak krztalt i wymiary tylniej czesci kadluba jako tako sie pokrywaja, natomiast rozpietosc skrzydel jest o jakies 4mm za duza. Jednak dla mnie to roznicy nie robi

 

09a3efb5c17dd0c8m.jpg 69dee1de35d7f757m.jpg

 

Uwagi wlasne

Jestem zawiedziony, gdyz jak na Hasegawe jest to model marny. Nadlewki, uproszczony, nijak mu do modelu Fujimi ktory byl bardziej szczegolowy.

Fujimi mial o wiele lepsza kabine, lepiej wykonane komory podwozia. Patrzac we wloty powietrza widzialo sie lopatki silnikia a nie sciane, mona bylo zrobic wysuniete sloty, oraz dokladniejsze komory hamulcow aero dynamicznych. Pozatym kadlub nie byl powichrowany, a dolna polowka skrzydla nie byla 0,5 mm za gruba

 

5eb8b2ea36df736bm.jpg 293d1163a5348ffem.jpg

 

I tak przechodzimy do modelowania ..........

 

Oprocz wyciecia kilku elementow z ramki i oszlifowania ich z grubsza, polaczylem podloge z komora podwozia, oraz zaszpachlowalem miejsca w kadlubie gdzie byly dziury a co bedzie chodz troche widoczne po sklejeniu. Gdy skoncze pisac pewnie pomaluje srodek i wezme sie za fotele.

11bf04fb528b7937m.jpg 0c56ee4c7a84ed16m.jpg

 

Czy ma ktos moze zdjecia foteli Escapac 1-C3 lub 1-G3?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 53
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Michale pasowac to pasuja tylko powichrowane strasznie, zdjecie pokazalem gdyz poprostu nie moglem uwierzyc ze cos takiego moze sie zdarzyc w modelu Hasegawy, ktora do nie tak dawna uwazalem za jedna z lepszych firm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ma ktos moze zdjecia foteli Escapac 1-C3 lub 1-G3?

Wiele tego nie ma w sieci, ale costam mi sie udalo wygrzebac... Jezeli jeszcze tego nie masz, to dobrze. A jak juz masz, to chyba ciezko bedzie cokolwiek wiecej znalesc.

 

IG-3:

http://www.seatejectcolor.com/seat/sedili/ditte/escapac/images/g3.htm

http://www.saorbats.com.ar/GaleriaSaorbats/SINPRODE05/images/ID_DSCN9910_JPG.jpg

 

IC-2:

http://www.seatejectcolor.com/seat/sedili/ditte/escapac/images/c3.htm

 

A tu IC-2. Wiele sie na pierwszy rzut oka od IC-3 nie rozni, wiec fotki moze sie na cos przydadza.

http://www.flighthelmet.com/cgi-bin/shopper.cgi?preadd=action&key=EJSS_IC2-A7

 

Linka do "Ejection Site" nawet nie podaje, bo pewnie zajrzales tam w pierwszej kolejnosci... Albo na wszelki wypadek podam. Coprawda akurat ani o IC-3, ani o IG-3 wiele nie ma, ale moze cos innego sie przydac.

http://www.ejectionsite.com/escapacfr.htm

 

Tu mozesz sporo ciekawych rzeczy znalesc na temat Skyhawka:

http://www.warbirdsite.com/museumskyhawk.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki Majek za linki. Prawde mowiac to wpisalem w wyszukiwarke fotek googlowska 1 -C3 i nic nie wyskoczylo, wiec nie mialem ani jednej fotki. Jeszscze raz dzieki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma za co, polecam sie na przyszlosc.

Moze dlatego nic Ci nie wyskoczylo, bo wpisales wlasnie 1-C3, a nie IC-3 (bo taki jest prawidlowy symbol tego fotela). Ale tak, czy siak, malo jest materialow na temat akurat tych dwoch foteli. Pewnie dlatego, ze wystepowaly one tylko w A-4. Duzo wiecej jest na temat chociazby IC-2, ktory byl wykorzystywany w kilku samolotach Marynarki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Malo materialow to jest o IE-9 qcheneczka. Seatejectcolor.com - fajna stronka - widze pierwszy raz

 

Trudno to racjonalnie wytlumaczyc, ale zawsze mi sie podobaly A-4 - wiec bede sledzil postepy w robocie.

 

Pozdr.

Pawel

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trudno to racjonalnie wytlumaczyc, ale zawsze mi sie podobaly A-4 - wiec bede sledzil postepy w robocie.

 

Tez mi sie on zawsze podobal, tak samo jak brzydka A-6

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zasiedzialem sie wczoraj i bratu nie oddalem aparatu wiec kilka zdjec z wczorajszego i dzisiejszego placu boju, a wiec

 

1d0423f65abcd1cbm.jpg df3984f756b050e8m.jpg

Wklilem kabine i jej "wyposazenie". Na drugim zdjeciu widac srubke gdyz trzeba pamietac o tym, ze ze zgledu na konstrukcje podwozia (dlugi nos przy cofnietej wysokiej goleni przedniej), nalezy dodac obciazenie, aby model nie lecial na nos.

 

b444ab49062936b1m.jpg a3d2a7734aceefa0m.jpg

 

Polaczylem takze polowki kadluba, i potraktowalem szpachla. Zwichrowanie ktore pokazalem na zdjeciu w pierwszym poscie nie bylo takie straszne, klej szybko zlapal i jest ok. Co do szpachlowania, model posiada wypukle linie podzialu blach, jaki jest wiec sposob na takie szlifowanie aby ich nie popsuc?

 

d0ffeb5ebf65adfcm.jpg

 

Jak sie Panstwu motyw podoba?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na dzis dzien raczej koniec, trzeba sobie cos zostawic na pozniej. Samolocik dostal juz skrzydelka i usterzenie, wszystkie antenki i czujniki, oraz sonde do tankowania w powietrzu oraz hamulce.

Bylo troche szpachlowania na laczeniu kadluba ze skrzydlami, no i nie stety nie udalo mi sie dokonca wyruwnac dolnej polowki skrzydel z gorna chodz szlifowalem pol dnia, ale naszczescie tego nie widac tak bardzo, sadze ze do momentu gdy nie pomaluje modelu

d7c0931df8f387b8m.jpg 320ab22ea9a6b9dam.jpg e23f0698e4fc326em.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chorobowe i prosty model Pozatym robiony prosto z pudla, dlatego idzie szybko.

 

A na malowanie sam czekam, bo uwielbiam ten moment

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aparat juz oddalem (jeszcze sie swego nie dorobilem :( ) Wiec jedynie co moge zrobic to wkleic fotki oryginalu. Tp bedzie chyba nawet lepsze niz obrazek instrukcji

2620a0f26a2c6830m.jpg dc9bba13b4dfb933m.jpg e57ce6483403d392m.jpg

79020bb6a61c0a4cm.jpg 561894497854616em.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I on tez bedzie low Viz. Wszstkie OA-4M byly malowane low-viz. Z tym normalnym malowaniem chodzilo mi ze wszystkie oznaczenia kodowe jednostki, godlo jednostki, napis marines ma malowanie na bialo, na jest tez malowanie typowo low-viz gdzie to co przedchwila wymienilem jest w barwach kamuflarzu,

 

[Edit]

e57ce6483403d392m.jpg

Przypadek pierwszy opisany wyzej przezemnie

e53890caae12450dm.jpg

Full Low-viz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak Tomku wkoncu mnie tu przynioslo bo na kartonworku malo sie dzieje, ale i tak sie z nim nie roztaje i robie relacje na dwa fronty

Co do tych porzadnych pojazdow hehe musze sie nastroic odpowiednio znowu i nabrac weny

 

PKD4GA

Przepraszam za zmylke ale z OA-4 tak jest. jedyna fotka jaka mam z ta wersja w hivis to eksponat przedjakas baza, sadze ze poprostu pomalowany aby ladnie wygladal

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Zakupilem brakujace farbki, oraz pierwszy z 3ch zestawow obslogi lotniskowej by Hasegawa. Natomiast natknalem na problem ktory non stop zawsze mnie trafia, podwozie i biala farba, pomalowalem i wyglada to tak jak by byly 2 mm farby ktora na dodatek nie kryje i zostawia paskudne smugi. Jakies koncepcje jak temu zaradzic? :pomoc:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

BTW poszukiwane sa zdjecia pylony glownego do podwieszenia Snakeeye'i

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zes mnie zazyl. NIestety typu belki Ci nie podam ale to chodzi o belke pod kadlubowa na 6 snakeeyei 'i widoczna na fotce ponizej, moze to cos pomoze

dc9bba13b4dfb933m.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.