Skocz do zawartości

M48A3 Patton - Mad Harlod HQ Pl.; A Co.; 1st Tank Bn 1968


Moses

Rekomendowane odpowiedzi

Postanowiłem ostro się wziąć za kończenie tego co mam rozgrzebane, więc będę częściej coś pisał konkretnego na forum.

 

Model Pattona zacząłem w październiku 2005 roku. Jako że jest to mój pierwszy czołg bardzo często robiłem sobie przerwy, odstawiałem model, bo nie wiedziałem jak się za niego zabrać bądź nudziło mnie wykonywanie powtarzających się elementów, ale jak wspominałem słowo się rzekło kończymy temat. Model jest już praktycznie na wykończeniu, ale jednak ukaże moje zmagania. In boxa modelu nie zrobię bo nie mam jak ;) Ale do rzeczy. Model Tamiyi po ukończeniu będzie przedstawiał M48A3 Patton "Mad Harlod" służący w plutonie dowódczym kompanii A, 1wszego batalionu czołgów korpusu piechoty morskiej, wspierającego w 12 lutego 1968 roku Marinesów (z1wszego lub 5tego Regimentu) zdobywających cytadele w mieście Hue.

 

ospreycampaignno004teto.jpg

fire6a.jpg

Zdjęcie rzeczonego czołgu 12 stego lutego 68ego roku

 

A o to jak do tej pory przebiegały prace

w1p00777rd.jpg

Wanna z zaszpachlowanymi otworami na napęd RC

 

paz050779dn.jpg

Wanna z kółkami

 

paz050787jr.jpg

Górna część nadwozia z przyklejonymi skrzynkami i innymi pierdołami

 

paz050799kd.jpg

Wieżyczka

 

paz050806hv.jpg

Do kupy na sucho. Do tej pory wszystko składa się świetnie, bez problemów. Na tym etapie dochodzą części fototrawione Edka. Oraz gąski ogniwkowe firmy AFV (których złożenie i oszlifowanie zajęło mi około 4rech lat. Rok temu model otrzymał lakier i kalki. W dniu dzisiejszym prezentuje się tak

p1010766.jpg

p1010770.jpg

Przede mną skompletowanie bibelotów (mały problem potrzebne tylko $), oraz zabrudzenie i postarzenie jak ze zdjęć (dla mnie duży problem). Mam nadzieję że koledzy pomożecie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postanowiłem ostro się wziąć za kończenie tego co mam rozgrzebane

 

Chyba muszę zastosować tą samą procedurę Dobrze idzie. Będę podglądał bo też mam dużego tanka rozgrzebanego (tylko nierealnego)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łukasz pierwsze słyszę aby AFV produkował M48 i w dodatku wersję A3. Z tego co wiem to zrobiło konwersję na wersję A1 oraz wypuściło gąsienice. Kiedy ja polowałem na ten produkt to w tej wersji tylko Tamka go robiła. Poza tym A3 to A3 i nie powinna się różnić od innych A3 używanych w NAMie.

Any Way dawaj foty tego co rozgrzebałeś to będzie jakaś mobilizacja aby robić . O dioramce myślę ale na razie zakładam zakończenie czołgu Jak dojdzie co do czego, to pewnie będzie przedstawiała scenkę ze zdjęć. Co do figsów nie wiem. Pewnie będzie coś z zestawu Marinesów z Hue Dragona, pewnie Verlinden i konwersje innych figurek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze znaleźć siły by skończyć dawno teu rozrzebane projekty...

Ale wygląda na to, że kalki na burtach się srebrzą, a kalki na wieży nie przyległy równo do powierzchni i nieco krzywo wyglądają.

Poza tym odłamkowym ładuj i do przodu

 

 

Mała prośba - daruj sobie wtrącanie zwrotów angielskich w każdym wątku, szczególnie pisanych niepoprawnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie poszedłem sprawdzić i jest to wersja M48H, wanna M60, zresztą różnice widać fotki poniżej:

p8310529.jpg

 

p8310528.jpg

 

p8310530.jpg

 

p8310531.jpg

 

 

Nie sklejony, nie malowany lufa do wymiany

Jeżeli ktoś ma wiedzę, pomysł na modyfikacje na NAM byłbym wdzięczny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, cieszę się widząc model "w temacie" który mnie bardzo interesuje. Osobiście wykonałem kiedyś model M48 z Wietnamu, może mała fotka:

PTTN02b.jpg

Więcej szczegółów tutaj: http://www.vietnam.net.pl/M48pl.htm

 

O modelu firmy Tamiya już dużo powiedziano, jako że model jest już gotowy moje uwagi można potraktować tylko jako informację dla kogoś kto chce wykonać podobny model w przyszłości. Najczęściej pojawia się informacja, że w modelu firmy Tamiya zawieszenie jest zbyt wysokie, ponieważ do pomiaru wzięto pojazd z wymontowanym silnikiem. Fakt, że pojazd obładowany jak na wojnę powinien siedzieć niżej i obniżenie zawieszenia pewnie by nie zaszkodziło. Dodatkowo koła napędowe takie jak w modelu są typu późniejszego niż używane w Wietnamie. Prawidłowo powinny być koła napędowe, które wyglądają jak wycięte z płyty o stałej grubości. Warto także w kołach napędowych wyciąć otwory, przez które błoto i inne zanieczyszczenia miały wypadać ze środka tych kół.

 

Wieża też ma swoje problemy, które stają się widoczne, w momencie kiedy zamontujemy anteny i będziemy chcieli wykonać włazy na wieży jako otwarte. Wtedy jedne "skonfliktują się" z drugimi. Niektórzy polecają wieżę z zestawu M48H (wieża od M48 na podwoziu od M60), takiego jak Łukasz napisał, ale tego nie sprawdziłem, musiałbym to jeszcze obadać. Trzeba jeszcze zwrócić uwagę na tarczę działa, jej odległość od wieży i kąt pod jakim jest ustawiona. Drobnych detali brakuje też na wieżyczce dowódcy (szczegóły osi obrotu tarczy karabinu maszynowego).

 

Z powyższego wyliczenia widać, że roboty jest masa na takim starym modelu, ale nic lepszego nie zostało wypuszczone. Moses, myślę że dobrze sobie poradziłeś, zobaczymy jaki finisz będzie. Pozdrawiam i życzę miłego dnia

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za wszystke dobre i złe słowa

Po kolei oznaczenia na wieży

Z tego co zauważyłem rożne kroje liter, poza tym na zdjęciu tego egzemplarza oznaczenia same w sobie są nie równe, w różnych miejscach (nawet na lufie) więc można wnioskować że nie były malowane "fabrycznie", ale po przetransportowaniu czołgów do wietnamu, w jednostce były malowane ręcznie bez użycia jakichkolwiek szablonów. Chyba się wyratowałem z tym

Łukasz fajnie się zapowiada model, ale raczej nie dasz rady go dostosować do Namu. Prościej będzie kupić A3 z tamki

Pmroczko ładnie Ci Pattonik wyszedł. Winszuje udanego modeliku.

Co do zawieszenia, została już mi zwrócona uwaga o to, ale postanowiłem sobie ten szczegół odpuścić, i tak wtajemniczeni w temat zwrócą na to uwagę (wiem mało profesjonalne podejście ale musicie mi wybaczyć )

Co do kół napędowych to wypadło mi to kompletnie z głowy. Z tego co się orientuję to Verlinden chyba produkuję najbliższe zgodne z oryginałem, ale jednakże nadal różniące się koroną (dobrze chyba to nazwałem).

Tyle tego. Teraz z mojej strony zapytanie. Zaczynam wrzucać klamoty do kosza, są pomalowane, i teraz wash zrobić przed sklejeniem czy po sklejeniu jak będę washował całość

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dzięki, dzięki... Jeszcze patrząc na mój model przypomniało mi się, że powinno się spróbować coś zrobić, żeby gąsienice nie wystawały na zewnątrz spod błotników... Ale to też uwaga dla tych co dopiero zaczynają składać swoje modele...

 

Co do klamotów to każdy kawałek G musi być osobno "powashowany" i "drybrushowany" żeby to wyglądało dobrze. Po wrzuceniu wszystkiego na czołg, można DELIKATNIE przykurzyć po wszystkim aerografem, żeby połączyć kolorystycznie wszystko ze wszystkim.

 

A masz już kompletną listę gratów które będą na czołgu? Uważaj żeby nie wrzucić czegoś z innego okresu historycznego. Pozdrawiam, powodzenia

 

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 wory z zestawu, kilka pudeł z racjami C z namu (prezent od kumpla który sam wyrysował, bo nigdzie nie ma poprawnych) i nieodzowny termos. I to wszystko, no i wąż do tankowania który już wisi. Dodatkowa woda jest na wieży i na błotnikach z tyłu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym zobaczyć te racje, ja na moim czołgu sam mam kartony przynajmniej o pięć lat za późne jak na Wietnam, ale to się okazało dopiero lata po zbudowaniu tego modelu. Bo powinny być Meal, Combat, Individual (MCI) a wszędzie walają się Meal, Ready-to-Eat (MRE). A to co wisi, to nie wąż do tankowania, tylko zapasowy kabel do reflektora ksenonowego. Jeszcze raz powodzenia i do następnego razu

 

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do kartonów to mam 100% pewność że z okresu, gdyż robione przez Namowego świra, więc babola nie popełnił by.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dostałem dziś Racje C i kilka gratisów Poszły od razu na skan.

wygląda to tak

mci68.jpg

 

Z miejsca postanowiłem jedną stworzyć.

p1010778k.jpg

Koperta i Menu. W kopertę wkładane było menu i zawiązywane drutem

 

p1010779kz.jpg

Gotowe pudełko

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć!

Bardzo dobry wzór kartonu, dokładnie wpasowany w epokę! Nie byłbym sobą, gdybym nie miał kilku uwag - myślę, że lepsze dopasowanie byś uzyskał, gdybyś po sklejeniu kartonu okleił go tą kopertą albo "rękawem" - wtedy dopasowanie było by ściślejsze. Poza tym moim zdaniem drut sprawia wrażenie zbyt grubego albo zbyt sztywnego. Zalecałbym wzięcie albo o wiele cieńszego drutu miedzianego, można go uzyskać rozplatając przewód wysokiej elastyczności, albo użycie cienkiego drutu lutowniczego, który jest miękki i o wiele lepiej się układa.

Co ciekawe w jednym takim kartonie mieściło się kilkanaście pojedynczych posiłków, ze zdjęć wygląda, że chopaki wozili całą masę żarcia.

Z niecierpliwością czekam na dalsze postępy, życzę powodzenia i miłego weekendu

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drucik jest z przewodu wielożyłowego, więc cieńszy będzie tylko włos, w skali makro tak to wygląda

 

Na wzajem miłego weekendu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Rozpocząłem dziś brudzenie Pattona.

Na pierwszy rzut poszedł kolor ceglasty, później będzie żółć wymieszana z brudnym żółtym. Teraz mam pytanie czy powinienem tą pierwszą warstwę pasteli polakierować aby się nie mieszała jak to wyszło na płycie nad silnikiem?

dscn0211.jpg

dscn0210ds.jpg

 

EDYTA

Przesadziłem trochę z brudzeniem na szczycie wierzy, zostało to już poprawione.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.