Skocz do zawartości

Hetzer - Dragon 1:35


Matthew

Rekomendowane odpowiedzi

Pstryyyk!

Witam wszystkich po dłuższej przerwie!

Postanowiłem pokazać co tam mam na stanie i po półrocznej przerwie z modelarstwem na warsztat idzie taka bestia:

 

27z909h.jpg

 

Z pudła będzie, dodatków nie przewiduję bo kasa ogranicza, ewentualnie lufa. Warsztat będzie powolny, nie mam zbytnio czasu, ale nie mogłem już patrzeć jak się Hetzerek dusi w pudle. Malowanie to oczywiście Polish "Chwat". Po 10 września dopiero zamówię kompresor, bo stary lodówkowy siadł i wtedy będę mógł ewentualnie zacząć coś malować. Tak swoją drogą, po konsultacji z Reggym wybór padł na MA3000. Ktoś go posiada? Sprawdza się? Zbieram rekomendacje.

 

Porobiłem troszeczkę, malutki ułamek całości, ale zawsze do przodu

Kleiłem Extra Thinem Tamki i powiem szczerze, że pierwszy raz wszystko mi wychodzi tak czyściutko. Wcześniej używałem Revella z igłą, albo Model Mastera i oba te kleje przy Tamce wypadają bardzo blado.

Liczę na pomoc innych forumowiczów.

 

2wgvyx0.jpg

 

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

CDN.

 

Najpierw skończyłem robić wózki:

 

24l0sxs.jpg

 

Potem się wziąłem za resztę kółek - po oszlifowaniu i wycięciu z ramek:

 

2vdi1yo.jpg

 

2ik4bvr.jpg

 

A to już kółeczka, po podrasowaniu bandaży wiertareczką:

 

25jgh74.jpg

 

3503vgh.jpg

 

3348axi.jpg

 

Tak wyglądała wanna na początku:

 

2ll0ign.jpg

 

A tak po doklejeniu wszystkich praktycznie części i z kółkami złożonymi na sucho:

 

2mmg07n.jpg

 

Zostały mi jeszcze koła napinające, ale dzisiaj już nie zdążyłem. Potem dam fakturkę błota prawdopodobnie ze szpachli i wanna będzie gotowa, będę zabierał się za górę. Na 3 od końca zdjęciu widać kilka niedociągnieć (te niby nie zeszlifowane fragmenty), w rzeczywistości już się nimi zająłem. Po raz kolejny muszę pochwalić ten extra thin Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem cz to wina fotek czy kola napędzające maja przesunięte zęby poza tym na razie Ci dobrze idzie

 

Masz na myśli to że koło jezdne jest między zębami napędowego? Jeśli tak to to jest poprawne.

 

Widzę Hetzer wczesny, mamy takowy w Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, bardzo ładny pojazd moim zdaniem, takowy mam na koncie tyle, że "mid" i w 48

 

Jestem bardzo ciekaw jak ten Dragon będzie się sklejał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem cz to wina fotek czy kola napędzające maja przesunięte zęby poza tym na razie Ci dobrze idzie

 

Masz na myśli to że koło jezdne jest między zębami napędowego? Jeśli tak to to jest poprawne.

 

 

nie, chodzi o to ze lewy i prawy rzad zebow w kole sie nie zgrywaja, widac to na wszystkich zdjeciach wiec nie sadze zeby to bylo zludzenie. Popraw bo Ci gaska nie siadzie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Panowie.

To z tym napinającym to macie racje, sprawdziłem dzisiaj w wolnej chwili i muszę poprawić trochę, dzięki za czujność! Fakturka bandaży nie jest taka delikatna, tylko troszkę na zdjęciach jej nie widać. Farba nie powinna jej zalać

A jak się klei ten Dragon? Dużo trzeba papieru ściernego używać, jest całkiem dużo śladów po wypychaczach. Na każdym ogniwku gąsienic jest ślad po wypychaczu, co zapewne mnie troszkę zacznie denerwować Ale poza tym spasowanie jak u Dragona. Powalczy się, jutro zapewne, więc fotki następne dnia jutrzejszego, pozdrawiam i dzięki za komenty

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najpierw Hetz dostał napinaki:

 

i2j4bd.jpg

 

Potem tylną płytę:

 

qmx1mb.jpg

 

Następnie wyciąłem sobie jeden błotnik. Potem jednak zdecydowałem najpierw skleić gąsienice a później dokleić błotniki. Jednakże jest na nich dużo śladów po wypychaczach, co ciężko usunąć, lecz tylko kilka trzeba poprawić bo reszty nie widać, także jakieś pocieszenie

 

httvo0.jpg

 

I wziąłem się za fakturę błota, zgodnie z zapowiedzią ze szpachli, wymieszałem kilka i nakładałem twardym, starym pędzlem. Na zdjęciach nie wygląda to tak fajnie jak w rzeczywistości. Potem po bazowym kolorze, będzie zabawa w kolorki, wash i pigmenty. Będę chciał uzyskać efekt zachniętego błota, podobnego do tego, które zrobiłem w swoim Teciaku 1:72, tylko że lepsze Czas mnie naglił, więc zdążyłem się pobawić tylko z jedną stroną wanny Oczywiście koła też będę lekko błocił, ale wszystko z umiarem.

 

Tak się to przedstawia, tylko że zdjęcia troszkę nie oddają tego co w realu.

 

296nr08.jpg

 

21dlpwz.jpg

 

A takie coś mi na Teciaku wyszło:

 

2l9h5xv.jpg

 

2zt9jyg.jpg

 

A poza tym, to założyłem koła, żeby sprawdzić ile tego błota będzie widać na koniec i chyba wcale nie tak dużo...

 

s67j4g.jpg

 

I oczywiście napędzające zostały poprawione

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeden z moich ulubionych modeli Hetzerek - Szkoda rządzi. Co do tego błota, to ja skromny sklejacz, proponowałbym zrobić to błotko może takie "wyślizgane", w końcu to spód.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj pokleiłem troszkę

 

Zacząłem od błotników:

 

Lewy:

 

2z68cjs.jpg

 

Prawy:

 

wvpfeh.jpg

 

Oba :

 

2d00svp.jpg

 

Potem pobawiłem się w eksploatacje góry:

 

8vriv9.jpg

 

do9fyf.jpg

 

15ey6v7.jpg

 

Następnie doszedł peryszkop i wizjer?:

 

2mev62d.jpg

 

Tylna płyta i włazy:

 

1zpmq7s.jpg

 

b85q2a.jpg

 

Kolejna rzecz to te osłonki oraz dorobiony uchwyt:

 

w1tysg.jpg

 

(w rzeczywistości jest prosto)

 

2nixqpe.jpg

 

2hh2nbt.jpg

 

e7kx3d.jpg

 

Pstryk:

 

i71puh.jpg

 

Klocek drewna:

 

2akcokn.jpg

 

Wizjer:

 

2lurx1i.jpg

 

Lufa i poprawiona faktura jarzma działa:

 

106na8o.jpg

 

30uxqvk.jpg

 

Więcej uchwytów:

 

1zq3sis.jpg

 

1zbdsev.jpg

 

35lw01e.jpg

 

Przymiarka na sucho (spasowane b. dobrze):

 

2r29cmb.jpg

 

sg0qip.jpg

 

Troszkę nadgoniłem, te niedociągnięcia które są widoczne poprawie przy kolejnej części pracy. Całkiem miło się go klei, czasem kilka śladów po wypychaczach się trafi ale da się prosto wyeliminować. Mile widzane komentarze, bo moja relacja przypomina raczej monolog

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Panowie.

Nie ma co komentować, może i tak ale jak się wie że ktoś patrzy to inna motywacja do działania.

 

MG:

 

2mpd638.jpg

 

hsj2bc.jpg

 

Calutka reszta:

 

28i23ut.jpg

 

4g21wm.jpg

 

nb6mvd.jpg

 

Już sklejony do siebie, prezentuje się tak:

 

vsl2lf.jpg

 

Kilka rzeczy do poprawki, dorobienie anteny - jaka długość?

 

Błoto na tylnej dolnej płycie no i zabawa ze schurzenami a potem to co tygrysy lubią najbardziej czyli malowanie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jest, wczesne Hetzery miały gwint na lufie, to pozostałość po nieużywanym w nich hamulcu wylotowym.

No i jarzmo oczywiście.

 

hetzer10.jpg

 

W malowaniu "Chwat" rozumiem, że przejście między kolorami ma być ostre?

Raczej nie, powinno być stonowane.

 

PS. A będzie ktoś robił jakiegoś Włocha z PW?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34xmbeb.jpg

 

Rozumiem że malowanie ma być takie jak tutaj?

3 kolory i łagodne przejścia czy ostre?

Macie może jakąś plansze z malowaniem "Chwat"?

 

Źródło - http://uwemilitaria.org/2-Track/Hetzer/15.html

 

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34xmbeb.jpg

 

Rozumiem że malowanie ma być takie jak tutaj?

3 kolory i łagodne przejścia czy ostre?

Pzdr

Cześć

Raczej tak, zielone plamy z czerwonobrązową obwódką malowane pistoletem natryskowym, choć pewności oczywiście nie ma (niewyraźne zdjęcia) jednak wydaje się że wszystkie pojazdy z 2 kompanii 743 dppanc były malowane w ten sam sposób czyli płynne przejścia między kolorami.

Jedno mnie jednak zastanawia - czy pojazd po remoncie prze powstańców nie został w części przemalowany po pożarze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Barykada.jpg

 

źródło: wikipedia.pl

 

Tutaj wyraźnie widać 3 różne kolory. Skoro malowali natryskowo, to będzie stonowane przejście między kolorami, dzięki, przynajmniej to mam wyjaśnione.

 

Teraz kwestia dobrania kolorów.

 

na tej planszy barwnej którą wcześniej wkleiłem, są brązowe plamy z zielonymi obwódkami.

W innej oglądanej przeze mnie relacji kolory są na odwrót.

 

Instrukcja Dragona podaje tak w ogóle dwa kolory, wychodzi na to jakby plamy nie miały tej cienkiej obwódki, a bazą byłby kolor khaki.

 

ibdord.jpg

 

źródło: mojehobby.pl

 

To to khaki:

357klrs.jpg

 

To ten Rotbraun:

2i8zzvn.jpg

 

Sprawdzałem po numerach. Nie widzą mi się te kolory ale zapewne są przekłamane na necie, w realu pewnie wyglądają ok. Jeśli nie, to będę coś próbował bardziej "na oko".

 

Rozumiem, że bazowy kolor to w takim razie Dunkelgelb?

 

Dzięki Cesarz

 

Rozwieje ktoś moje wątpliwości?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Instrukcje z modeli Dragona, zwłaszcza tych starszych w kwestii malowania nie są wiarygodne i absolutnie nie można się nimi kierować

Nasz powstańczy Chwat miał trójkolorowy kamuflaż i nie ma co do tego wątpliwości - na ciemnożółtej bazie zielone plamy z czerwonobrązową obwódką (na zdjęciach wyraźnie widać ciemniejszą obwódkę plam kamuflażu) a to czy namalujesz płynne czy ostre przejścia między kolorami nie jest chyba takie ważne bo ze zdjęć nie da się tego określić.

Kolory to już zupełnie inna sprawa - pamiętaj że po washu, brudzeniu i pigmentowaniu model zciemnieje więc warto dać jaśniejszą bazę

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.