Skocz do zawartości

PZO-Levallois wz. 37


Jendrass1

Rekomendowane odpowiedzi

Modelarska wena nie zna litości i snu

Napadło mnie ostatnio na wyposażenie do artylerii, głównie tej plot i w dwa wieczory, zastępując zestaw krzesło & biurko w pracy analogicznym zestawem domowym powstało takie cuś...

 

Tu oryginał:

5f5eb9d8.jpg

Widoczny aparat centralny (skrzynka) oraz pozostałe bambetle też są w planach. Trzeba najpierw nieco pozbierać.

Fotki na szybko. W sobotę powinienem kończyć więc zrobię ładniejszą "sesję".

3daabb10.jpg

a5b45717.jpg

Optyka arytleryjska, to jakiś taki zapomniany temacik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcie oryginału przekłamuje. Mam zwymiarowane szkice b.podobnego dalmierza i z niego brałem wymiary. Rura pod koniec się nie zwęża, wręcz zwieńczona jest taką pogrubiającą nakładką. Sam dalmierz będzie jeszcze 2-3 mm dłuższy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz to wymyśliłeś temat bardzo rzadko spotykany, nie wiem czy zdarzyło mi się widzieć kiedyś coś podobnego nie licząc figurek do flaka 88.

Jak na razie wszystko pięknie, ciekawie będzie jak jeszcze detale dojdą

planujesz do tego jakaś podstawkę czy figurki?

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przemku, niestety w moich projektach coraz częściej błądzę ;) Zaczynam, odstawiam, biorę następny, wracam, zmieniam itp. Dalmierz jest mały i można go szybko zrobić, pewnie w ten weekend.

 

Jeśli chodzi o detale to postaram się na ile to możliwe, bo detale będą tworzyć ten model. Malowanie pewnie też (zegary). Duża ilość sugestii z różnych stron o "za grubej rurze" sugeruje mi że coś trzeba w tym temacie zmienić, jutro rozejrzę się po modelarskich sklepach i ew wymienię.

 

Czy planuję figsy/podstawkę ? TAK

Czy zrobię ? Hmmm... no zrobię co mogę, ale to jak wiemy potrwa ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcie oryginału przekłamuje. Mam zwymiarowane szkice b.podobnego dalmierza i z niego brałem wymiary. Rura pod koniec się nie zwęża, wręcz zwieńczona jest taką pogrubiającą nakładką. Sam dalmierz będzie jeszcze 2-3 mm dłuższy.
Rzeczywiście temat zapomniany. Mam pytanie, czy aby na pewno zachowałeś dobre proporcje/kształt tej rury? Wydaje mi się że powinna być cieńsza i bardziej zwężać się ku końcowi.

Hmm, no nie wiem, wydaje mi się, że ten "obiektyw" składa się z trzech rożnej średnicy rur. Rozszerza się od środka, tak jak każda inna optyka.

 

dalmierz.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz to i ja chyba widzę ten uskok. Brawo Skala72.

Z racji tego, że mój tato pracował w PZO, zapytam się czy te obejmy na uskokach były skręcane podwójnie (dwie śruby) czy też jedną, a na górze była tzw. klamra. A dlaczego się rozszerzał, a dlatego, że są tam soczewki i pryzmaty i im dalej od środka, tym większa optyka; tak jak w teleskopach i peryskopach, bo szczerze mówiąc jest to rodzaj peryskopu. Tylko za chińskiego Boga nie wiem co to za aparatura jest?!

PS. ostatnio, jak zauważyłeś, jestem dobry w wyszukiwaniu błędów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm, jak tak patrzę na fotke i model, to coś grubości i odległości nie pasuję, ale to tak na marginesie, ogólnie super.

Zapomniałem się zapytać Taty o to cudo, ale spoko, już napisałem do niego maila

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm, jak tak patrzę na fotke i model, to coś grubości i odległości nie pasuję, ale to tak na marginesie, ogólnie super.

Zapomniałem się zapytać Taty o to cudo, ale spoko, już napisałem do niego maila

 

Już mam odpowiedź Jendrass1, trzeba zmniejszyć o ok. 1/4 i wydłużyć gdzieś o 1cm, liczone na tzw. "oko".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmniejszyć średnicę środkowej rury tak ?

Dokładnie, zmniejszyć średnicę rur(!), wydłużyć i bardziej zaznaczyć końcówki. Myślę, że ojcu trzeba wierzyć, w końcu pracował w PZO od 1958 roku, gdzie pracowali ludzie pamiętający inż. Gundlacha.

Postaw model podobnie jak na zdjęciu wyżej, zrób zdjęcie i zobaczysz różnice.

PS. co mi te nóżki nie pasują

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

1007cbc6.jpg

60acc1e6.jpg

34e90353.jpg

 

Czy ktoś wie do czego mogła służyć skrzynka znajdująca się między dalmierzem, a ap. centralnym obsługiwana przed dwóch ludzi ? Zgaduje, że poza pokrętłami mają tam jakieś wskaźniki, ale do czego to cudo służyło ?

21863490.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...
A czemu ten temat ... ?

 

Dlaczego ten temat jest w warsztacie "Pojazdów wojskowych" ?

 

1. Ponieważ zgodził się na to Moderator, za co dziękuję.

2. Sprzęt, którego modele buduje był przewożony na przyczepach, ciągnikach, ciężarówkach i zdejmowany z nich był bezpośrednio do walki. Jeśli jesteś zainteresowany mogę Ci podać typy pojazdów oraz czas rozstawienia sprzętu do położenia bojowego.

3. Przed wojną testowano z pozytywnymi rezultatami ustawienie całego niezbędnego sprzętu wspomagającego kierowanie i prowadzenie ognia przeciwlotniczego, na stałe, na środkach transportu, tak żeby zminimalizować czas potrzebny do rozstawienia zestawu.

4. Całość tego wyposażenia była nieodzownym elementem półstałych i zmotoryzowanych oddziałów WP.

 

Dzięki Myski.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.