Skocz do zawartości

Samoloty Polskich Sił Powietrznych


Maciek92

Rekomendowane odpowiedzi

Yak-9 - Alanger 72001/Amodel

Tu-2 - ICM 72031

Pe-2 - Zvezda 7205

Po-2 - Intech?

Yak-23 - Kopro 3154

MiG-15/Lim-1/Lim-2 - Airfix, ZTS?

MiG-17Lim-5 - ZTS, KP

MiG-19 - ZTS, KP

MiG-21 - ZTS, KP, MasterCraft, Revell, Zvezda

MiG-23 - Zvezda

MiG-29 - Zvezda, Heller, Airfix, Revell/Italeri, KP

Su-7 - KP, MasterCraft,

Su-20 - SK-Model, Pantera

Su-22 - KP, ZTS, Mastercraft, Pantera, Italeri(rarytas)

TS-11 Iskra - Mastercraft, ZTS, KP

An-2 - Trumpeter, Italeri

An-12 - Roden 46

An-24 - ?

An-26 - Amodel 72101

F-16C Block 50 - Aeroplast(Block 50?), Mastercraft, Revell

F-16D Block 50 - Haasegawa, Kitech?

C-130E - ITaleri, Heller, Airfix

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak-17 i Jak-23 byly dawniej jakies polskie vacu w 1:72

 

Moze zrobimy liste wszystkiego co latalo w barwach lotnictwa od poczatku do dzis ?

 

Grzes

przeszła pod skrzydła MSWiA co siłą rzeczy wyklucza by była częścią Sił Zbrojnych.
- czyli Mewa byla raczej milicyjna niz wojskowa ? Taki szczegol...

 

Pozdr.

Pawel

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli Mewa byla raczej milicyjna niz wojskowa ? Taki szczegol...

Pozdr.

Pawel

Jeśli juz to policyjna, ale nazwa jednostki to Nadwiślańskie Jednostki WOJSKOWE, więc ja bym był jednak za tym, że była ona raczej wojskowa. Poza tym ponieważ nie było regulacji prawnej co do rejestrów statków powietrznych służb porządku publicznego, Mewa miała wojskowe oznaczenia (numer i szachownice)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli juz to policyjna
wlasciwie jesli juz to do kwietnia 1990 - milicyjna

 

Troche OT - ale zeby doprecyzowac: Mewa stawala sie czescia Sil Zbrojnych dopiero gdy oglaszano mobilzacje lub w czasie wojny:

 

USTAWA

z dnia 22 grudnia 1999 r.

o czasowym podporzadkowaniu niektorych jednostek wojskowych

 

Art. 1. 1. Nadwislanskie Jednostki Wojskowe Ministerstwa Spraw Wewnetrznych i Administracji, Jednostka Wojskowa Nr 1004 - Biuro Ochrony Rzadu - oraz jednostki podlegle Szefowi Biura Ochrony Rzadu - JW. 1061, JW. 2610, JW. 2611, JW. 3049 [...]

 

Art. 1.3 W razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny jednostki wojskowe staja się z mocy prawa czescia Sil Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej

 

Pozdr.

Pawel

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Yak-9 - Alanger 72001/Amodel

Tu-2 - ICM 72031

Pe-2 - Zvezda 7205

Po-2 - Intech?

Yak-23 - Kopro 3154

MiG-15/Lim-1/Lim-2 - Airfix, ZTS?

MiG-17Lim-5 - ZTS, KP

MiG-19 - ZTS, KP

MiG-21 - ZTS, KP, MasterCraft, Revell, Zvezda

MiG-23 - Zvezda

MiG-29 - Zvezda, Heller, Airfix, Revell/Italeri, KP

Su-7 - KP, MasterCraft,

Su-20 - SK-Model, Pantera

Su-22 - KP, ZTS, Mastercraft, Pantera, Italeri(rarytas)

TS-11 Iskra - Mastercraft, ZTS, KP

An-2 - Trumpeter, Italeri

An-12 - Roden 46

An-24 - ?

An-26 - Amodel 72101

F-16C Block 50 - Aeroplast(Block 50?), Mastercraft, Revell

F-16D Block 50 - Haasegawa, Kitech?

C-130E - ITaleri, Heller, Airfix

 

Ale pojechałeś

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

An-24 - ?

Czy te samoloty latały w naszym wojsku??? Nie wydaje mi się

 

Napewno latały w PL LOT, a w wojsku chyba nie latały

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
wlasciwie jesli juz to do kwietnia 1990 - milicyjna

Mewa z fabryki w Mielcu na lotnisko stacjonowania Warszawa-Bemowo została przebazowana 22-X-1995 roku, więc tę kwestię uważam za zamkniętą

 

Poza tym jak mówi zacytowana ustawa:

z dnia 22 grudnia 1999 r o czasowym podporzadkowaniu niektorych jednostek wojskowych

Co jednoznacznie rozstrzyga, że były to jednostki wojskowe, tyle że (jak w przypadku NJW i 103.PL) zupełnie nietypowo podporządkowane MSWiA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mewa z fabryki w Mielcu na lotnisko stacjonowania Warszawa-Bemowo została przebazowana 22-X-1995 roku, więc tę kwestię uważam za zamkniętą
- jezeli tak to pelna zgoda. Dzieki za info - faktycznie tylko policyjna

 

Poza tym jak mówi zacytowana ustawa:

z dnia 22 grudnia 1999 r o czasowym podporzadkowaniu niektorych jednostek wojskowych

Co jednoznacznie rozstrzyga, że były to jednostki wojskowe, tyle że (jak w przypadku NJW i 103.PL) zupełnie nietypowo podporządkowane MSWiA

- Twoje rozumowanie zawiera w sobie czesty blad wynikajacy z faktu ze jezeli cos wyglada jak wojsko i ma w nazwie slowo "wojskowy" musi byc czescia Sil Zbrojnych RP. Jak jasno precyzuje to zapis w/w ustawy - Mewa czy cale NJW MSW stawaly sie czescia Sil Zbrojnych RP w czasie mobilizacji lub wojny. W innym przeypadku oficer naszej armii nie mogl wydac rozkazu oficerowi NJW MSW, a Prezydent RP nie byl ich zwierzchnikiem. Co jak mi sie wydaje doprowadzilo do ich rozwiazania - osredek prezydencki mogl sie obawiac puczu - co brzmi smiesznie, jednak takie scenariusz byl mozliwym.

 

Od strony formalnej Mewa nie wchodzila w sklad armii.

 

Pozdr.

Pawel

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Źle mnie zrozumiałeś, nie twierdzę, że NJW były częścią Sił Zbrojnych. Tak jak napisałem były jednostkami wojskowymi podległymi MSWiA, ale jednak wojskowymi, a nie milicyjnymi/policyjnymi. To o ile dobrze pamietam było jedna z przyczyn ich rozwiązania. Zdaje się NATO albo UE (ale tu głowy nie dam) było przeciwne takiej dziwnej strukturze.

A to bohaterka:

2680756c0df5b890.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byla/jest jakas wojskowa Mewa ? Gdzie - bo to ciekawe ?

 

Pozdr.

Pawel

 

103 pułk lotnictwa MSW, czy jakoś tak się nazywał na początku lat 90, póżniej jego sprzęt się rozszedł do specpułku, straży granicznej i policji, a mewy latają chyba do tej pory w SG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

An-24 - ?

Czy te samoloty latały w naszym wojsku??? Nie wydaje mi się

 

Napewno latały w PL LOT, a w wojsku chyba nie latały

Wojo miało sześć w specpułku dla VIPów w latach 1966-1974, później przekazane były do LOTu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

103 pułk lotnictwa MSW, czy jakoś tak się nazywał na początku lat 90, póżniej jego sprzęt się rozszedł do specpułku, straży granicznej i policji, a mewy latają chyba do tej pory w SG

103.Pułk Lotniczy Nadwiślańskich Jednostek Wojskowych MSW i nie na początku lat 90-tych tylko przez całe lata 90te. A Mewa była tylko jedna (czytaj uważnie temat)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wojo miało sześć w specpułku dla VIPów w latach 1966-1974, później przekazane były do LOTu

No właśnie też o tym przeczytałem w LzSz... Nooo, mogę powtórzyć tylko za pewnym madrym czlowiekiem: WIEM, ŻE NIC NIE WIEM

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.